Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Вчера минах покрай Долна Мтрополия, та се зачудих какво значи думата Митрополия и от къде идва. Явно е свързана с църковните Митрополии и с поповете Митрополити, но пък името е съставно от МИТРА и вероятно гръцкото ПОЛИС? При това знаем за Митрите, които поповете слагат на главите си, и че преди християнството форма на Митраизма е била популярна в Империята.

Та въпросът ми е има ли някакво друго значение думата Митрополия и от кога се използва?

  • Потребители
Публикува (edited)

Мейкбългар,

нали знаеш понятието "метрополия"? То означава държавата, която стои начело на голяма колониална империя. Примерно Великобритания е метрополия на Британската империя.

Знаеш и думата "метрополис", която означава огромен град, често столица.

Същото е и "митрополия". Буквално означава град-майка, тоест главен град, център, столица.

Думата е гръцка, пише се MHTPOПОΛIΣ. От MHTHP, "майка" и ПОΛIΣ, "град". В Римската империя освен столиците, метрополии са били и редица други големи градове.

Впрочем, от MHTEP идва и името на богинята Деметра - ΔHMHTHP.

Името на божеството Митра в случая няма общо - то се и пише по различен начин, а не както в MHTPOПОΛIΣ. Пише се MIΘPAΣ.

На старогръцки буквата H (ета) се чете като "е" и така е минало в западните езици - оттам "метрополис", "метрополия". На средногръцки или "византийски" обаче буквата вече се чете като "и" (ита) и така е преминало в старобългарския и другите славянски езици - оттам "митрополия".

На съвременен български се ползват и двете думи - "метрополия" и "митрополия", които имат различно значение и различно ударение. "Митрополия" означава центъра, главния град на голяма църковна област, както и самата църковна област (епархия) под юрисдикцията на архиепископ-митрополит - MHTPOПОΛITHΣ. След Константин Велики митрополити са се наричали епископите на главните градове в Римската империя и титлата се е запазила. Затова примерно българските православни владици и до днес си не наричат митрополити - примерно "Неофит, митрополит Русенски", който стои начело на Русенската епархия, а митрополията му е в град Русе. Всъщност цялата област около Русе е в рамките на Русенската митрополия. Така че примерно името на град Долна Митрополия може да означава, че някога там е имало резиденция на митрополит, православен владика.

Впрочем, на английски примерно също има църковна титла, подобна на нашето "митрополит", но с малко по-различен нюанс в употребата: "Metropolitan". Например: "Archbishop of Canterbury and Metropolitan of All England".

Редактирано от glishev
  • Потребител
Публикува

В Уикипедия пише, че "Между Долна и Горна Митрополия се е намирал древен римски град на име Митрополотен, чиито останки се намират под "третия язовир", явно провинциален център. Сигурно оттам идва името.

  • Потребители
Публикува

А дали някъде го има гръцкият или латински надпис с името на "Митрополотен"?

Иначе самата дума "митрополия" си е ясна.

  • Потребител
Публикува

А дали някъде го има гръцкият или латински надпис с името на "Митрополотен"?

Чудя се дали това не е някаква местна легенда, възникнала по обратен път - понеже има Долна и Горна Митрополия, народът да е решил, че видите ли - под "третия язовир" има стар римски град. Нямам никаква представа, археолог трябва да се произнесе :book:

  • Потребители
Публикува (edited)

Чудя се дали това не е някаква местна легенда, възникнала по обратен път - понеже има Долна и Горна Митрополия, народът да е решил, че видите ли - под "третия язовир" има стар римски град. Нямам никаква представа, археолог трябва да се произнесе :book:

Подозирам нещо такова, да. Другата възможност е името на "Митрополотен" лека-полека да е изкривено до по-познатото "Митрополия".

Редактирано от glishev
  • Потребител
Публикува

Ясно значи! Имаме сходство в звученето. Но нали Митрите на попове и митрополитите бяха сходни със "слънцата" над персийските шахове!

  • Потребители
Публикува

Поповете не носят митра, а калимявка (или "камилавка").

Нашите православни митрополити на практика не носят митри, а корони, макар да ги наричат "митри".

Собствено митра носят само католическите и англиканските епископи, подражавайки действително на стари ориенталски образци. Не знам дали в Ахеменидски, Аршакидски или Сасанидски Иран някой изобщо е носел митра (тук Спандю знае), но най-вероятно семитските жреци и първосвещеници (включително юдейските) са носели точно митри, сиреч двуроги високи шапки. На гръцки митрата се нарича MITPH или MITPA, тоест няма общо нито с MHTHP (откъдето идва "митрополит"), нито с MIΘPAΣ (тоест с божеството Митра). Пак имаме звуково сходство от относително късен период.

Тоест, хубаво е да не смесваме MHTHP с MITPA или с MIΘPAΣ. Две от тези три думи са заемки в гръцкия, при това от различни езици. И трите думи имат различен смисъл, употреба и произношение, а от тях произлизат нови различни думи: метро, митрополит, митрофорен, Митрофан...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!