Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Основната информация за нашата история идва от чужди извори -византийски , латински и др. Но защо нямаме свои хроники освен Анонимната българска хроника ? На какво се дължи това ? Дали са били унищожени при нашествието на османските турци , както твърди Паисий , или от фанариотите ? Как мислите ?

Редактирано от Петър Петров
  • Глобален Модератор
Публикува

Причината може да е една - не се е писало достатъчно. Защото книги има, но са повече религиозни. Не изключвам и търновската история с изгорените книги да има истина, но ако се беше писало достатъчно, нямаше толкова лесно да се унищожи.

И аз съм учуден - би следвало да има някаква хроника, други народи с по-малко история имат.

  • Потребител
Публикува (edited)

Причината може да е една - не се е писало достатъчно. Защото книги има, но са повече религиозни. Не изключвам и търновската история с изгорените книги да има истина, но ако се беше писало достатъчно, нямаше толкова лесно да се унищожи.

Напълно съгласен, по всяка вероятност писането на хроники не е било любимо занимание на българските монаси, но доколкото такива книги е имало, то са били част от библиотеката на един или друг манастир и съдбата им е ясна - не искам да спомена през кой период са опожарявани и разрушавани, че може да получа перманентен бан :)

Редактирано от Зитко
  • Потребител
Публикува (edited)

Един много добър въпрос и някои глупави отговори като "не се е писало достатъчно". След като е имало византийски хронисти е редно да е имало и български такива, нали уж сме копирали всичко от тях. А освен това се съмнявам, че царете ни са били по-малко суетни от византийските.

Много от хрониките са унищожени, за да се направи място в историята на западняците, които са "легнали" на гръцкото наследство и съседните истории са пречили. Има обаче оцелели хроники във Ватикана/Малта/Атон, които са под ключ.

Гърците и сега унищожават. Къде е плочата от Воден?

УНИЩОЖАВАНЕТО НА БЪЛГАРСКИТЕ КНИГИ

Изчезналите старобългарски книги (IX-XII В.)

Голямата трудност на специалистите по старобългарска литература и култура е да възстановят автентичната картина на ранните й векове, защото не са опазени тогавашните оригинални книги. Византийски, латински и славянски текстове подсказват за изключителна книжовна продуктивност след идването в България на Кирило-Методиевите ученици (885-886 г.) и след съдбовното решение на народния събор в 893 г., наричано “преложение книг” - обявяването на родния български език за ДЪРЖАВЕН, ЛИТУРГИЧЕН и ЮРИДИЧЕСКИ (в литературната редакция на Кирило-Методиевата школа).
Редактирано от зелас
  • Потребители
Публикува

Всичко има - и загуби от унищожение (пожари, грабежи, умишлено унищожаване, триенето и създаването на палимпсести), и загуби от немара (непреписване), и загуби от природни фактори: гниене, трошливост на пергамента и т. н. Тези неща важат за античната и средновековната литература в цял свят, а не само у нас.

Факт е и обратното - че го има износът на ръкописи, преписването, цитирането, преразказването, адаптирането. Това пък са факторите за оцеляване на старата ни книжнина. Тези позитивни фактори пак важат и тук, както и навсякъде. Тъй че факторите и за запазване, и за унищожение на ръкописните кодекси са едни и същи като, да речем, в Гърция, България, Армения или Англия. Давал съм примера с Екситърския кодекс, който съдържа може би половината оцеляла англосаксонска книжнина - в един-единствен екземпляр (!). При това е минал през магерска употреба като дъска за рязане през нормандския период, зарязване в лоши условия, пожар и частично овъгляване в хранилище.

Вече на няколко пъти сме говорили за спецификата и жанровото разнообразие на оцелялото от старобългарската книжнина в сравнение с оцелялото от други литератури. Тази тема е подробно обсъждана. Фактите са такива: условията за запазване и/или загуба на текстове са що-годе едни и същи в цяла Европа, но българските средновековни текстове са предимно религиозни. Светска литература - историческа и художествена - почти няма. Докато например византийската, френската, немската, скандинавската, османската и английската са много богати.

Българите се покръстват много по-късно от англите, да речем и това донякъде обяснява късния старт на нашата литература. Но пък скандинавците се покръстват много след нас, а литературата им пак е много по-богата на светски жанрове (и много по-бедна на религиозни) в сравнение с нашата.

Значи има някакви тукашни, местни особености в литературните интереси на монасите. Тоест реално е създавана много по-малко светска литература за сметка на верската.

  • Потребител
Публикува

Много хубав въпрос.Единствено теорията на конспирацията ми идва малко в повече.Просто имаме имаме лош късмет - естествено е в началото да има превес на религиозна литература (и то преводи и преписи на преводите), после трябва малко време за да се появят наченки на светска литература (особено така интересуващите ни хроники), НО идва 1018г...

После пак отначало и идва 1396г...

p.s.А иначе количеството , както и размера имат значение , някои народи просто пишат повече и каквото и да се случе , все нещо остава.Нашите южни съседи например в това отношение са направо графомани :biggrin: Но пък тяхната гледна точка е останала.

  • Потребител
Публикува

Винаги съм се чудил дали няма да излезне от някъде първообраза на Именника, а с него и още други неизвестни нам книги... Оптимист съм и все се надявам, че кякъде в Румъния или Русия някой ден ще изскочат такива стари български книги, спасени от безименни български монаси, потърсили убежище на север след османската инвазия.

А за това, че много са изгубени от човешка небрежност - спор няма. И времето, огъня и природните стихии са взели своето. Но това, което най-много ме е удивлявало в историята е как се допълва с течение на времето и как нови находки ни помагат да подредим пъзела на отминалите времена.

  • Потребители
Публикува

Христо, дано да си прав. Тук-там по манастири може и все още да има по нещо некаталогизирано и непубликувано, но вероятно ще е на Атон. Вече въпрос на интерес и финансиране е там да се преглеждат манастирските библиотеки. Възможно е дори и във Ватиканската библиотека да има още някой и друг непубликуван кирилски кодекс. Но не е много вероятно. А пък вече да е български, пък да е със светско съдържание, пък и да е историческо... сам разбираш. Но - дано.

Дедо Либене, много си прав. Някои народи просто пишат повече. Всъщност дай да го допълним: някои народи пишат в повече жанрове.

Галахад, по това сме говорили доста. Даже май беше в отделна тема, но не я намирам сега. Работата опира не само до преводи, а и до авторски текстове на старобългарски. Както и до жанрово разнообразие. Разбира се, житията и царските каталози не са хроники. "Именникът" е каталог.

  • Глобален Модератор
Публикува

Изглежда, че историите със изгорени книги имат реална опашка...

http://forum.boinaslava.net/showthread.php?10121-%D1%FA%E4%E1%E0%F2%E0-%ED%E0-%F1%EB%E0%E2%FF%ED%F1%EA%E8%F2%E5-%F0%FA%EA%EE%EF%E8%F1%E8/page2

  • Потребител
Публикува

Не е реалистично да се надяваме отнякъде да изпадне някоя неизледвана до момента средновековна книга, но със сигурност има още много неоткрити каменни надписи, така че на първо време трябва да се направят тотални разкопки на Плиска и Преслав, след това ще видим какво следва :post-70473-1124971712:

  • Потребители
Публикува

Вероятността да има запазена българска история е малка, защото тя е представлявала малък интерес. Зонора и Манасий са написали от т.нар. "Световни хроники", тъй че е обяснимо защо интересът към тях е друг. Именникът е бил включен в списък на езически царе попогрешка и така се е сдобил с преписи. Т.е. се е запазил пак по линия на "световните хроники". И като си говорим за тях, аз и друг път съм го споменавал, че преди 20-тина години в "Труд" беше писано за намиране на "История" по-стара от Паисиевата. От цялата работа имам само началната страница, снимка на която беше сложена във вестника. Доколкото разбирам от нея и от статията става дума за препис на т.нар. "Сръбски родослови и летописи". Това все пак си е интересно, защото различните преписи имат и различни добавки - примерно като за бана Михаил Шишман, за пожар в Пловдив и т.н. Но дали е от известните преписи или е нещо ново така и не разбрах. При едно от ходенето ми в София търсих този, за който в статията пишеше, че е преглеждал ръкописа, но го нямаше в момента, пък аз нямах време да го търся пак. Но ето че от време на време изкача нещо ново. В случая се казваше, че е била открита в частна библиотека. Тъй че надеждата е по-скоро в домашните библиотеки. Липсващите мощи на св. Кирил Философ примерно са били открити в библиотеката на князете Матея.

За изгарянето на библиотеката в Търново - историята е доста разпространена, но май по-скоро става дума за повече от една библиотека. В смисъл на Великата Лавра и на "Петър и Павел". За великата лавра се казва, че шейхът открил библиотеката и продал някои книги, но търците научили, руснали донос и той им дал останалите, които били изгорени. Действително на "Св. 40 мци" е бил правен ремонт, при който покривът е бил повдигнат и даже са смятали да махнат каменните колони и да ги заменят с дървени. За "Свети Петър и Павел" - там се сочи помещението до олтара. За там се твърди, че е била библиотеката и мощите на св. Михаил Воин, чийто череп Иларион продал във Влашко. Мощите на св. Михаил действително са били сред реликвите на патриаршеския храм. Но пък се говори за 2 скелета в това помещение. За тези книги се твърди, че били изгорени при гроба на един епископ, който според едни се самоубил, а според други бил удавен, за да не издаде заговор за бунт. Но в интерес на истината докато от царската библиотека има пръснато това-онова, то книги, с надписи, че са принадлежели на патриаршеската библиотека определено не са толкова често явление. Но пък по-стория препис от Синодика изглежда е от там, защото е доста луксозно изработен и има празни места за дописване на нови владици сред починалите. Тъй че ако е имало горене, то воже и наистина нещо да е било измъкнато преди това. Но пък на "СВ. Никола" в Търново надписа от времето на Иларион е двуезичен, което показва, че не е бил чак толкова враждебен срещу всичко написано на български. Възможно е да е горил наистина цанни за нас, но безинтересни за него ръкописи - примерно кондики, разписки за платени от владиците вноски и т.н. В смисъл както и днес много учреждения след определен срок за съхранение унищожават архивите си. Но тъй като времето е било такова, да са сметнали, че гори български ръкописи. За съжаление обаче си е зобре известно опропастяването на турската библиотека в Търново, в която поне според Славейков е имало книга, в която било описано превземането на Търново. Може да е бил някой сиджил, но тъй или иначе щеше да е интересен. И това е станало вече в освободена България.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Или за нещо от някой фонд неизвадено, или пък ако ще се открие нещо по археологически път. Странна е тази пълна липса. В Сърбия така ли е?

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Medieval_documents_of_Serbia

Само това ли имат?

Редактирано от КГ125
  • Потребители
Публикува

Имат най-малкото "Житие на Стефан Лазаревич".

  • Глобален Модератор
Публикува

Надежда има винаги.Най малкото може да изскочи още нещо от Англия от изнесеното от лорд Кързон.

  • Потребители
Публикува

Изкачат и нови неща. Но вече не толкова много. Например Кратката история на Псел намерена в Синайския манастир през 1911г., ръкописите от Мъртво море, Сказанието в кратце, за което говорех, началото на историята на Петър Богдан, историята на Блазиус Клайнер ...

Палимпсестите, които са известни отдавна са и прегледани.

Тъй че по-интересното е с частните библиотеки на Запад, дето не е имало национализация. Щом цяло сандъче с мощи може да си седи незабелязано, какво остава за книга написана на кирилица.

  • Потребител
Публикува

За съжаление обаче си е зобре известно опропастяването на турската библиотека в Търново, в която поне според Славейков е имало книга, в която било описано превземането на Търново.

Библиотеката към Куршумли джамия ли имаш предвид?

  • Модератор Военно дело
Публикува

Според мен е защото нямаме царска институция. Църковната институция обаче е жива, и затова повечето оцелели текстове са църковни.

  • Глобален Модератор
Публикува

Да, но църковната си остава главно потопена в рутинните религиозни текстове. Можеше да са малко по-масово активни.... От друга страна, сигурно има още нещо по-старо от типа на Видрица написано, но .... :post-20645-1121105496:

  • Модератор История
Публикува

Изтеглете си книгата на Куйо Куев, има я в нета, абсолютно подробна е. Прочетох я вчера и онзи ден. Много е интересна. Накратко - и двете хипотези са верни. Много ръкописи са отишли за увиване на сланина и подобни, но и също от един момент нататъка гърците правят сериозно прочистване на старите книги. Иначе има интересни факти как от глупост са заравяли чували с книги, как самият Славейков като дете се катерел на някакъв таван да сваля стари книги за да им ползват листовете за амбалаж, как някаква стрина покривала с пергамент връшника като правела зелник и т.н.

  • Потребител
Публикува

Според мен е защото нямаме царска институция.

Възможное,но аристократичните родове също би трябвало да имат някакъв дълг,въпросът е че те се разпиляват ,едни се смесват с простолюдието,други се помохамеданчват,възможно е други да емигрират извън държавата

  • Глобален Модератор
Публикува

To аристокрацията деградира, т.е. става главно на обикновени хора, първенци и кой ги знае след 2 поколения дали са ценели книгите, ако изобщо ги имат.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!