Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

http://www.mediapool.bg/русия-и-китай-подписаха-сделки-за-7-млрд-долара-но-не-се-разбраха-за-газа-news184979.html

"По неофициална информация Пекин е готов да плаща 165-180 долара за 1000 куб. м, докато Москва иска цена от 220-230 долара. ББС припомня, че за четвъртото тримесечие на настоящата година средната цена, на която "Газпром" продава в Европа, е почти 440 долара за 1000 куб. м."

"средната цена, на която Русия ни доставя газ е 339$ за 1000 куб. метра газ. Това, което е станало ясно, че при равномерно потребление цената, която плащат промишлените потребители за 1000 куб. метра газ е между 475-501$, а при неравномерно потребление – 519- 576$ за 1000 куб. метра.

Битовите потребители плащат още повече от 576$ за 1000 куб. метра. Смятаме, че това са едни много високи цени, категоричен бе първият вицепремиер на Русия."

http://energetika-bg.com/2010/10/26/gazprom-nyama-da-ima-po-niski-tseni-za-balgariya/

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

Една статия от www.mediapool.bg

Кампанията срещу шистовия газ работи срещу националните интереси на България

Експерти настояват да не се налага мораториум върху проучването и добива

Експерти и граждани изпратиха отворено писмо до министър-председателя Бойко Борисов и до Народното събрание, с което настояват да не се налага мораториум върху проучването и добива на неконвенционален природен газ. Публикуваме пълния текст на документа:

Обръщаме се към Вас, водени от споделената ни тревога за съдбата на проучването и добива за природен газ и петрол, в това число и от неконвенционални източници. През последните месеци се разгръща организирана кампания, която пряко застрашава националната енергийна сигурност, в това число и усилията за енергийна независимост и диверсификация на източниците, от което следват не само преки и незабавни, но и дългосрочни негативни последици.

Като група от загрижени граждани с познания и експертиза в тази област ние разчитаме в тези опити системност, подкрепа и защита на външни икономически интереси, за което свидетелства координацията на идентични послания от управителните тела на заинтересовани монополи и изявите на местни застъпници.

Представят се катастрофични сценарии с ужасяващи екологически последствия, с единствената цел да се манипулира общественото съзнание и осуетят усилията за диверсификация на енергийните източни.

Това ни накара да обединим усилията си в отстояване на интересите на енергийната независимост на страната, като се ангажираме да предоставяме на обществеността и на заинтересованите институции цялата разполагаема у нас информация, второ мнение, експертиза и професионален опит при намирането на обществено балансирани решения за ускорено развитие на проучванията и добива на нефт и газ у нас.

Повод за настоящето обръщение и решение да се обединим са и представените в Народното събрание предложения за обявяване на мораториум върху проучването и добива на неконвенционален природен газ, които добавят политически контур към усилията на външни и вътрешни заинтересовани страни.

Самият факт, че политически партии използват относително слабата информираност на населението за политически дивиденти е достатъчно тревожен. В този замисъл, макар и с къс политически хоризонт, тази атака срещу енергийната независимост на страната крие дългосрочни икономически, финансови, социални и геополитически цели.

Със сигурност между противниците на проучването и добива на неконвенционален газ има хора, които действително се тревожат за последствията и въздействията върху околната среда на тези нови технологии. Ние също смятаме себе си за силно мотивирани да запазим екологичните баланси, което ни прави съмишленици и партньори. Но не можем да си затваряме очите, че представяните за масови протести, подходящо медийно режисирани, са инициирани в значителна част от хора с пряк интерес от съхраняване на монополни позиции при доставките и търговията на природен газ.

Още по-тревожно е, че към тях се присъединяват и лица, пряко отговорни за неизгодното предоговаряне на доставките на природен газ от края на 2006 година, в която страната до този момент инкасирани загуби над 500 милиона евро.

Те са платени от всички български потребители, не от подписалите тези споразумения. Между протестите и тихата бюрократична съпротива срещу изграждането на междусистемни връзки, срещу постигането на по-добри договорни условия в преговорите с "Газпром", привличането на чуждестранни инвестиции в проучването и добив в акваторията на Черно море и на територията на България, има пряка взаимна свързаност.

В момента разликата между цените, които България плаща за природен газ, и ценовите равнища, на които природният газ се търгува в Турция, Гърция, Германия, Холандия и другите конкурентни газови пазари в Европа, достига до 30%. Пренесено върху купуваните обеми, това означава годишна монополна рента от порядъка на 150-200 милиона евро, които остават в доставчика и свързаните по веригата страни. Логично е загубата на подобни средства да представлява възможен мотив за финансиране на кампании и протести, които могат да осуетят или забавят намирането на алтернативи. Дори да не постигнат пълна забрана, тези атаки водят до забавяне на реалната диверсификация, удължават ползите на монополния доставчик и отслабват преговорните ни позиции при договорянето с "Газпром".

Революцията в добива на неконвенционален газ в света има дълбоки геополитически и икономически последици, свидетелство за което са и последните открития в Китай и Индия на залежи на неконвенционален газ, които предполагат още по-голям интерес и изключително остра конкуренция при привличането на технологии и инвестиции в тази област в цял свят.

Целият регион около нас генерира позитивни новини за взривно развитие на проучванията в неконвенционален газ – като особено активни са Полша, Румъния, Украйна и Турция. Ние изоставаме силно не само в регулацията и законодателството в областта на концесиите, които могат да гарантират и защитят интересите, но и в привличането на рискови инвестиции, без които развитията в тази област са невъзможни. Особено при срив на външните инвестиции и криза на глобалните капиталови и финансови пазари.

Затова, че не извличаме максимални ползи от подземните ни богатства, до голяма степен сме си виновни самите ние. Значителна част от експертите ни в тази област работят по целия свят, защото нямат местна алтернатива. Големите компании трудно намират равноправни български партньори след толкова години липса на внимание към сектора. Развитието на проучванията и добива изискват стратегия, която интегрира в себе си не само добри намерения, но и адекватни действия и обществена подкрепа, за да може да се навакса пропуснатото и развие капацитета на българските фирми да участват конструктивно и равноправно в тези процеси.

За нас енергийната независимост не е политически лозунг, а добре разчетена стратегия за устойчиво развитие, гарантираща конкурентни цени на енергоресурсите, стимулираща енергийната ефективност и нарастване на местната добавена стойност, усилваща конкурентноспособността на българската икономика.

Не трябва да се забравя, че именно благодарение на външния монопол, българският газов пазар стагнира в продължение на години, а потреблението се задържа на устойчиво ниски равнища. Големите консуматори в химическата, металургичната и други индустрии не могат да си възстановят производства и пазари, а газификацията на българските райони върви с изключително бавни темпове.

Вместо нормален диалог, върви кампания на сплашване, на истеризация, с всички похвати на пропагандна война. Вместо съдържателен и необременен от външни намеси диалог, който да разкрие на обществеността балансирана картина на рискове и възможности на новите технологии, сме свидетели на щампи и етикети.

Вместо икономическата изгода и управление на екологически рискове, се разпространяват полуистини и откровени лъжи, целящи решения под натиска на масова психоза и моментна политическа целесъобразност. Стига се до насаждане на омраза към инакомислещите, към официални представители или експерти, който дръзнат да защитят професионалното си мнение и интересите на своята страна.

Ние смятаме, че България достатъчно дълго години е пренебрегвала възможностите за задоволяване на енергийните си нужди чрез местен добив на природен газ и нефт. Упоритото насаждане от тоталитарния режим и от “по-големия” брат убеждение, че не е нужно да търсим собствени решения, когато е по-лесно да ги внасяме е изградило устойчив рефлекс към всеки опит за смяна на модела от посредничество при вноса на енергийни суровини и външен монопол към изграждане на собствен енергиен капацитет и привличане на модерни технологии и инвестиции.

Не твърдим, че фракинг и другите технологии са безрискови както при проучването и добива на неконвенционални източници на нефт и газ, така и в други сфери на тяхното приложение. Нито пък, че трябва сляпо да се доверяваме на всяко предложение на чуждестранен инвеститор. Отчитаме, че при относително по-сложни рискове е нужно да се усилят механизмите и регулацията за текущ контрол върху проучвателните и добивни работи на принципи “доверявай, но проверявай”.

В този смисъл намираме за нужно евентуалното създаване на отделна Агенция по подземните богатства, както и на интегрирана система за контрол и управление на рисковете, включваща всички регионални и национални звена по контрол и надзор, които в момента реализират отделните елементи на държавната политика в тази област.

Съществува нужда от открита и непреднамерена информационна кампания, която да даде възможност на българската общественост да разбере действителните рискове и ползи от разработването на земните недра. Заедно с това е нужна и икономическа стратегия, която да привлича външни инвестиции и да превърне тези възможни ползи в устойчива верига от добавена местна стойност, богатство и развитие.

Както е известно методът "фракинг" за добив на газ от шисти е разпространен изключително в САЩ, където добивът от шистов газ заема 34% от общия добив в страната. За последната година той е създал 600 000 работни места и допринесъл за нарастване на националния брутен продукт със 77 милиарда долара. Цените на газа са се понижили повече от два пъти, което е допринесло за понижаване на разходите на всяко домакинство с близо 1000 долара за година. Тенденцията е добивът на шистов газ да се увеличава и цената да продължава да бъде ниска и да допринася за намаляване на енергийните разходи. Няма причини близки ефекти да не се пренесат и в България.

Публикациите в някои американски издания от началото на годината и излизането на филма "Газланд" създадоха обстановка, при която методът фракинг беше поставен под атака от екологични организации, която премина в пропагандна вълна, заляла САЩ и Западна Европа. В САЩ беше създадена президентска комисия, която трябваше да изясни възможностите за екологичен риск. Комисията излезе със становище, че няма доказателства за риск от екологическа вреда, а в момента тече обстойно проучване на Американската агенция за опазване на околната среда, което ще приключи след около година. До този момент комисията не е установила доказателства и обстоятелства, които да поставят метода под забрана. Да се предпоставя, че всички тези официални органи и институции вкупом са изпаднали в амнезия или морална недостатъчност, граничи с абсурд.

Европейската комисия усилено работи по установяване на влиянието на метода фракинг върху околната среда. До този момент Еврокомисията не е излязла със забранителни препоръки и смята, че на този етап не се налага да се разработват специални регулации, а прилагането на метода може да се извърши в рамките на съществуващото екологическо законодателство.

Във Великобритания въпросът за екологическа опасност беше разгледан от специална комисия на британския парламент, която през месец май тази година излезе със становище, което по въпроса за екологичната безопасност гласи:

"Разследването не е намерило доказателства, че технологията на хидравличния взрив, която се прилага за добиването на газ, позната и като "фракинг”, представлява директен риск за подземните водни резервоари, ако сондажът е конструиран правилно. След внимателно претегляне на всички аргументи, Комитетът заключава, че мораториум в Обединеното кралство не е оправдан или необходим на този етап. Независимо от това членовете на Парламента призовават Службата по енергетика и климатична промяна (DECC) да наблюдава ранния етап на сондажните дейности изключително внимателно, за да оцени въздействието им върху качеството на въздуха и водата."

Това е всъщност и нашата препоръка - да се засилят действията по надзора, особено по текущия по време на сондажните дейности.

Както е известно, във Франция беше гласуван мораториум върху метода въпреки предварителните предложения гласуването в парламента да стане след обстойни проучвания от парламентарна комисия. Този мораториум остава изключение от водещите тенденции в света.

Възможностите на метода се изучават в повечето страни в света, на първо място в Полша, но също и в Унгария, Германия, Испания, Канада, Австралия, Китай. В съседна Румъния предстои изпълнение на проучвателни работи в три блока, които са в непосредствена близост до перспективните блокове в България. В Турция компанията "Шел" получи право да проучва за конвенционални и неконвенционални залежи на природен газ в района на Диарбекир. Още няколко компании работят в тази област.

"Газпромнефт" сам получи право да проучва за нефт и газ, включително и чрез тази технология в блокове в Югозападна Румъния и Унгария.

Въпросът за използване на шистовия или всеки друг неконвенционален газ в България може да се разглежда не в противоречие с развитието на земеделието и туризма, а заедно с тях. Въпросът изобщо не стои "или шистов газ или земеделие", а "и шистов газ, и екология, и земеделие, и туризъм". В подкрепа на това са и най-новите разработки при технологията фракинг като например многостволното сондиране, което намалява площта на използваната земя, както и разработките, които свеждат шума до минимум, използват химикали от хранително-вкусовата промишленост и земеделието, напълно рециклират използваната вода.

Искаме да отбележим, че дори в случай на успешни проучвания и доказани търговски открития, до евентуалното получаване на първите количества от природен газ ще минат най-малкото три години. През това време ще се усъвършенстват технологиите, ние ще знаем плюсовете и минусите от опита на по-напредналите в това отношение страни в региона – като Полша, Украйна и Румъния. Това би ни позволило да избегнем негативните последици и се учим от чуждите грешки.

Но загубеното време в началото няма как да бъде компенсирано. Както впрочем и щетите върху икономиката и потребителите – всяка година по 150-200 милиона долара и бъдещи пропуснати ползи от инвестиции, които ще са заобиколили нашата страна.

През месец юни т.г. след едногодишно широко обществено обсъждане, Народното събрание прие Енергийната стратегия до 2020 година. Като един от приоритетите на стратегията е енергийната независимост, водещ елемент на националната сигурност. Проучванията и добива на шистов газ и дълбоководните сондажи в Черно море са отбелязани като важна възможност за ограничаване на газовия монопол.

Ние считаме, че представените предложения за решения и закон за мораториум и забрана на проучването и добива на шистов газ представляват по същество денонсиране на приетата вече стратегия.

Ето защо настояваме без забавяне да бъдат сключени договорите за проучване и добив на неконвенционален и конвенциолен газ и нефт, за рязко ускоряване и облекчаване на процедурите по лицензиране и концесиониране, при още по-строг предварителен и текущ контрол базиран на оценка за реални и доказани въздействия.

Писмото е подписано от проф. Кристалина Стойкова, Христо Казанджиев, Иван Хиновски, Иван Сотиров, Красимир Момчев, Александър Алексиев, Красен Станчев, Пламен Иванов, Илиян Василев, Димитър Иванов и Григории Бонев.

  • Потребител
Публикувано

добивът на шистов газ се оказа неочаквано мръсно начинание дори за тези, които изкарват пари от него ...

наскоро имаше една статия, че много сериозна част от хората, които са си дали земята под наем в САЩ за добив на шистов газ не биха го направили отново ...

frackingът го забраниха в щата Ню-Йорк ...

в момента му се назландисват в Пенсилвания, който е другия щат къдетп има добив ...

http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/energy/8864669/Cuadrilla-admits-drilling-caused-Blackpool-earthquakes.html

малко за земетресенията, които са най-малкия проблем според мен ...

  • Upvote 3
  • Потребител
Публикувано

Хаха, какви "граждани" са се подписали срещу мораториума - агенти на ДС и бившият посланик в Москва. юнак до юнака, мила моя майно льо...

Пълна кретения отново....

ПП. Енергийната независимост означава само едно - разширяване на кръга от доставчици на енергийните носители, каквото включва непременно създаване на връзки с тръби, различни от съветските...

  • Глобален Модератор
Публикувано

Ми те от другата страна пък са още по-зле. :post-20645-1121105496:

Щом другите държави могат да го правят и самите руснаци го правят също, какво толкова? То най-добре българската държава да си го извади този газ, но може ли?

  • Модератор Биология
Публикувано

Безспорно са нужди още проучвания на находищата.

Разбира се, че най - доброто развитие на ситуацията е български фирми да вземат концесията.

Някой навярно ще се аргументира, че в България няма достатъчно добри специалисти или техника.

Сигурно е така, но това ли ще е пречката именно наши фирми да поемат концесията? Ако е нужно нищо не пречи да се наемат чуждестранни специалисти или техника (вариант е български инвеститор да се кооперира с чуждестранна фирма). По този начин има възможност печалбите или по - голяма част от тях да останат в страната и евентуално да се реинвестират.

Без съмнение ситуацията силно се политизира! Но така е и по света!

Каквото и да си говорим лобизмът си е широко разпространен по света! Само, че в бедната ни Родина, където властват беззаконие и шуробаджинащина, нещата става грознички.

Липсва диалог между заинтересуваните. От едната страна са "народонаселението" с едни протестчета и неясна представа за бъдещето, от другата - заинтересовани политически приближени кръгове.

Медиите, които трябва да са "коректив на обществото" (образно казано да са "народната оценка" на политическата отговорност), си траят и обслужват политическата си принадлежност. Не е тайна, че в България няма независима медия! И така стигаме, за пореден път, до следната ситуация: едни хорица си викат, скачат, протестират, но няма кой да ги чуе (освен няколко заинтересовани члена на някои форуми!), а тези които трябва да вземат решение се правят, че не чуват! Какво да се прави: "мила родна картинка"! Всеки път едно и също: след време ще забравим за проблема и ще се прокара първоначалния замисъл на концесията. А ние ще се почешем по тила и ще си кажем: "Ей, направиха каквото си решиха и толкоз!" и ще се обърнем на другата страна и ще си продължим по пътя, инертни! (извинявам се, за иронията!)

Нещо нормално за "гражданското ни общество" в последните двайсетина и повече години!

Не ме разбирайте погрешно: аз съм патриот и искам най - доброто за страна си!

От друга страна съм реалист и колкото и да не ми се нрави горната картинка, ясно си давам сметка, че тя (картинката) е породена от празните ни джобове!

Преди всичко, обаче, трябва да си дадем сметка какво искаме: да сме екологична държава или да сложим някой лев в скъсаните си джобове? Кой какво и да говори двете неща са несъвместими, особено при консуматорско общество (каквото е населението на планетата в момента).

Да, нека бъде наложен мораториум върху добива на прословутия газ, а през това време да си изясним какво искаме от находището: да изкараме някакви дивиденти или да бъдем екологични (колкото и абсурдно да звучи, защото има огромна разлика между "екология" и "опазване на околната среда"!)?

Щеше да е хубаво и някой имащ политическа или обществена власт и отговорност да ме чуе!

уви това се случва само в приказките!

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикувано

Но и от прекалената екология много се пати....

Би ли могъл да дадеш конкретен пример кога и как в България сме патили от прекалена екология?

  • Модератор Биология
Публикувано

Не знам, дали КГ ще ти посочи пример, но аз веднага - закона за генно модифицираните култури, например!

Друго,

Обръщам се към всички потребители:

Моля, престанете да използвате думата "екология" като синоним на "опазване на природната среда" и най - вече като синоним на "опазване на околната среда"

Трите термина имат коренно различно значение!

Одижда ме и ме дразни безразборното и неправилно използване на тези термини!

  • Upvote 2
  • Потребители
Публикувано

Не знам, дали КГ ще ти посочи пример, но аз веднага - закона за генно модифицираните култури, например!

Как точно сме си изпатили от този закон?

  • Модератор Биология
Публикувано (edited)
Как точно сме си изпатили от този закон?

Виж Elemag, не му е точно тук мястото да обсъждаме този въпрос.

Поиска пример за прекомерна (мисля, че използва израза "прекалена") "екология" и посочих пример, на прима виста.

А, ако си пропуснал дискусията, въпросния закон реално забранява отглеждането на генно модифицирани организми, в България.

Това е изопачена екология.

Защо да не може да се отглеждат у нас, както по света, ГМО?

Защо някой нашенски ентусиаст не инвестира в модифицирана соя или пшеница?

Защо някое българско селскостопанско стружение не изкара някакви средства, в плюс към годишния си бюджет?

Има още цяла камара въпроси, но не им е мястото в тази тема.

Надявам се, да сме утолнили подробностите по отклонението (получило се в последните няколко поста) на темата, да се върнем на дискусията за шистовия газ. Благодаря!

Редактирано от goshawk
  • Потребител
  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Невиждано земетресенеи разлюля Сибир!

http://www.manager.bg/news/nevizhdano-po-sila-zemetresenie-razlyulya-sibir

Според мен по всяка вероятност това е заради огромния добив на нефт и газ там. Трябва да се забранят, питайте Алвата!

Редактирано от КГ125
  • Глобален Модератор
Публикувано

http://www.marketplace.org/topics/sustainability/earthquakes-prompt-ohio-fracking-ban

Земетресенията в Охайо се асоциират от активистите за забрана на шистовия газ със сондажите.

Де пише щата да забранява последните?

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикувано

Страхотна статия!

Значи застрахователните актюери, дето това им е работата, изчисляват екологичните рискове на 0.06%, но ние с байряците знаем по-добре.

Няма проблеми. Газ има и всички ще я плащаме, в т.ч. и тези с байряците. :smokeing::bigwink:

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Страхотна статия!

Значи застрахователните актюери, дето това им е работата, изчисляват екологичните рискове на 0.06%, но ние с байряците знаем по-добре.

Няма проблеми. Газ има и всички ще я плащаме, в т.ч. и тези с байряците. :smokeing::bigwink:

всичко е борба на интереси /финансови и пр./. Те спонсорират протестите и кампаниите. Последното, за което си мислят 'природозащитниците' /визирам тези, които дърпат конците/ е околната среда. И винаги се намират будали, които чистосърдечно да рипат под строй, мислейки си, че така спасяват природата. В това е прелестта на манипулацията. :biggrin:

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано (edited)

http://youtu.be/78hWVxti0Wo 1-ва част

http://youtu.be/8dp2bceKjVw 2-ра част

.:.

Редактирано от Bolyarski
  • Потребител
Публикувано

"Европа идет по тому же пути: от эйфории от ожидаемого снижения цен на энергоносители и перспективы энергетической независимости от стран—поставщиков газа, в первую очередь России, до сворачивания добычи из-за протестов против загрязнения окружающей среды. В начале 2011 года, после небольших колебаний почвы в городе Блэкпул, технологию гидроразрыва (а с ней и добычу сланцевого газа) запретила Англия. В июле ее примеру последовала Франция. Российские специалисты из Института проблем нефти и газа РАН полагают, что геология Западной Европы не позволит сланцевому газу стать серьезным конкурентом поставкам из России. Однако в ряде европейских стран до сих пор считают иначе — Польша, например, намерена начать добычу сланцевого газа в 2014–2015 годах, Румыния и Сербия намерены начать геологоразведочные работы по поиску месторождений сланцев."

Подробнее: http://www.kommersant.ru/doc/1853430

  • Глобален Модератор
Публикувано

с две думи - който много шисти, го нападат глисти /пардон - екоактивисти/. :biggrin:

  • Upvote 1
  • Глобален Модератор
Публикувано

Така. Народното събрание гласува мораториум за проучванията на шистов газ. Това, че на работа са били 175 дупетати от 240 е отделен въпрос. Готов съм да се обзаложа, че като дойде на дневен ред въпросът за строежа на АЕЦ Белене, същите еко-истерици няма да ги има никакви, защото Газпром, ъъъ пардон, Росатом, няма да е дал съответните мобилизационни инструкции.

Какви (политически) чудеса върши хорската неграмотност... и българската народотъпотия. Вечна слава на БКП-КПСС-КГБ.

И нещо за по-мислещите. За другите четенето е категорично забранено.

ВСИЧКО ЛИ Е ЧИСТО ОКОЛО ШИСТОВИЯ ГАЗ?

http://www.svobodata.com/page.php?pid=7939&rid=154&archive

  • Глобален Модератор
Публикувано

Аз чух, че и американците разправяли, че технологиите за добиването на шистовия газ не били особено надеждни.

Иначе и аз приех със смесени чувства днешното решение - щеше ми се да станем енергийно независими най-накрая, но и не ми се щеше да си рискуваме природата само заради това при положение, че съществуват и много други пътища.

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикувано

Така. Народното събрание гласува мораториум за проучванията на шистов газ. Това, че на работа са били 175 дупетати от 240 е отделен въпрос. Готов съм да се обзаложа, че като дойде на дневен ред въпросът за строежа на АЕЦ Белене, същите еко-истерици няма да ги има никакви, защото Газпром, ъъъ пардон, Росатом, няма да е дал съответните мобилизационни инструкции.

Какви (политически) чудеса върши хорската неграмотност... и българската народотъпотия. Вечна слава на БКП-КПСС-КГБ.

И нещо за по-мислещите. За другите четенето е категорично забранено.

ВСИЧКО ЛИ Е ЧИСТО ОКОЛО ШИСТОВИЯ ГАЗ?

http://www.svobodata.com/page.php?pid=7939&rid=154&archive

Нищо безпристрастно не виждам в тази статийка, уж написна от лаик. Напротив - доста избирателно в подкрепа на добива.

Абе откъдето и да го погледнеш - енергийна независимост чрез шистов газ България няма да постигне! Нито пък от конвенционални находища. Нали намериха някакви огромни залежи при Каварна, Девенци - Плевенско, Голямо Пещене - Врачанско- фурор, милиарди кубични метри природен газ, надхвърлящи вътрешното потребление на страната 3 или 4 пъти. И какво? Падна цената на газта? България цъфна и върза от добива на тексасците? Защо никой не говори за енергийна независимост от това, а се е втренчил в новата мода на шистите? Стига вече! Пълна глупост е да им вярваме!

.:.

  • Upvote 2
  • Глобален Модератор
Публикувано

Никой не е доказал, че природата се засяга опасно от това. Ние самите също засягаме природата, представяте ли си, дишаме кислорода и издишваме въглероден двуокис!

Добивът на въглища също застрашава природата - вдига прах. Но го има. Колите също застрашават природата. Но ги има.

Най-природосъобразно живеят животните - но не на 100%, защото издишват въглероден двуокис и те...

Вероятно технологията не е идеална. Но не съм видял нито един учен, който да даде сериозни възражения досега.

Най-добре е България сама да си проучи залежите и да си ги добива сама, както това прави Норвегия. Обаче може ли?

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Нищо безпристрастно не виждам в тази статийка, уж написна от лаик. Напротив - доста избирателно в подкрепа на добива.

Абе откъдето и да го погледнеш - енергийна независимост чрез шистов газ България няма да постигне! Нито пък от конвенционални находища. Нали намериха някакви огромни залежи при Каварна, Девенци - Плевенско, Голямо Пещене - Врачанско- фурор, милиарди кубични метри природен газ, надхвърлящи вътрешното потребление на страната 3 или 4 пъти. И какво? Падна цената на газта? България цъфна и върза от добива на тексасците? Защо никой не говори за енергийна независимост от това, а се е втренчил в новата мода на шистите? Стига вече! Пълна глупост е да им вярваме!

.:.

А защо според теб Шврон напира насам, ако няма газ? За да дава на Една Партия поводи да си организира протести ли?

Редактирано от КГ125
Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!