Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

"Търсят 5000 лв. да спасят уникална римска мозайка"

www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1066568

Това на снимката изглежда много добро, макар и да не се вижда ясно.

Могат да помислят и за експониране на място на всички находки заедно с мозайката, ако има начин да се защити с покритие.

Това въобще е желателно за всички такива случаи. Ще създаде атмосфера в градовете.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Всъщност няма голямо значение дали мозайката е в музей, или на оригиналното й място. По-важно е да бъде запазена. Макар това да би трябвало да е 100% сигурно, всъщност не е така.

Защото странни неща се случват с паметниците на българското културно-историческо наследство, и то не от вчера.

Крепостни стени и късноантични църкви пострадват от рушители, като понякога не се разбира дали причината е лесното набавяне на строителен материал, или друга (какъв човек е този, който ще посегне на стара църква по каквато и да е причина, и то при нейната очевидна историческа ценност?). Биват надрасквани средновековните стенописи в скални църкви. Начин за разрушаването на паметниците е даже калпавото им реставриране, което понякога е толкова дебилно и неотговарящо на данните за епохата, че очевидно това е тенденциозно.

За такива работи е по-належащо да се вземат мерки, но не знам как ще стане, след като са проблем някакви си 5000 лева за опазване на толкова ценна мозайка.

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Бронзова глава на римски император показаха в Деултум

photo_verybig_804860.jpg

"Уникалната бронзова глава на римския император Септимий Север/193 г. - 211 г/, открита в колонията Деултум, беше показана след реставрация за първи път в Археологическата база в Дебелт. Според историческите документи статуята на първия император от династията на Северите е била взривена при пожар причинен от нашествията на готите в средата на ІІІ век. От нея до наши дни са останали само главата и дясната ръка. Находката е открита през 1987г. при археологически проучвания на Храма на императорския култ в Деултум от доц. Петър Балабанов.

Тя е реставрирана едва през 2010-2011 г. по проект "Консервация, реставрация и социализация на археологически паметници от римската колония Деултум до с.Дебелт". Проектът е одобрен и финансиран от Американският научен център- София с подкрепата на фондация "Америка за България". Стойността на извършените консервационни и въстановителни дейности е 25 000 лв.

"Подобни паметници се откриват много рядко. Освен на Септимий Север у нас са намерени и бронзови отливки на главите на римския император Гордиан и на тракийския цар на Севт ІІІ.Тази находка е с изключителни художествени качества", обясни Красимира Костова, директор на Исторически музей в гр. Средец.

В хода на проучванията учените установяват, че статуята е била в съотношение 1.5 към човешкия ръст с тегло на главата над 15 кг. Вероятно върху главата е имало лавров венец, който е бил с панделка. Според археолозите фигурата се е намирала в ъглова част на храма и е била с вдигната дясна ръка - поздравителния жест на императора. Със сигурност може да се твърди, че местни майстори са изработили статуята на Септмий Север, защото употребените материали са от околния район. За паметника е използван метал, добит в рудниците на Медни рид и Върли бряг, категорична е археоложката Красимира Костова.

Освен императорската глава и дясна ръка, сред възстановените общо 82 културните ценности са обици, пръстени, монети, стъклени балсамарии, епиграфски паметници, предмети на бита и интериора.

Сбирката е забележителна и с бронзова чаша "секстарий"- лично притежание на император Валент/ 364 г. - 378 г/. Тя е била изработена в чест на военна победа, по нея има латински надпис и лавров венец. Според сведенията чашата се е озовала в Дебелт по време на готските нашествия в Тракия през 377-378г. Археолозите предполагат, че Валент я подарява на своя пълководец, водил преговорите с готите преди битката пред Адрианопол.Самият Валент намира смъртта си в прословутата битка през 378г.

Главата на император Септимий Север и останалите движими антични паметници ще бъдат експонирани в новия музей в Археологическия резерват "Деултум". Той ще бъде изграден за две години със средства от ЕС по спечелен проект на община Средец на стойност около 3 млн.лв."

Източник: dariknews.bg/view_article.php?article_id=804860

Още в агенция "Фокус": http://www.focus-news.net/?id=n1588043

..............

Тази статуя е чиста сензация. Посочените причини находката да остане неизвестна чак до ден-днешен :!!!: са бабини деветини.

Бронзовите изделия много трудно доживяват наши дни поради проста причина: металът е бил ценен във всички епохи и затова много често се намират мраморни статуи, но не и бронзови - те се запазват само ако са останали скрити през всичките векове досега. Доста от тях са намерени случайно на морското дъно. Даже ще е интересно да се направи списък на всички древни бронзови статуи - никак няма да е дълъг. Ама евентуално друг път ...

  • 2 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

chudesa.net - Дендро ти сериозно ли бе?!

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

http://www.focus-news.net/?id=f21768

По повод на тази статия имам въпрос към професионалистите: как аджеба един ДНК анализ ще докаже или отхвърли версията, че костите са на Алексий Слав? За целта не трябва ли да има някъде сравнителен материал от него, за който е безспорно, че принадлежи на Алексий Слав?

  • Глобален Модератор
Публикува

на базата на тези, за които се предполага че са на Калоян /в църквата Св. 40 мъченика/. Естествено идеята сама по себе си е абсурдна, щото и там не се знае на кого са останките. :laugh:

  • 3 месеца по късно...
  • 7 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=5836951#.UbWtwK07qqg.facebook

Това е интересно съобщение. Въпросът е до колко е вярно, защото гледам, че новината е представена от Божо Вампира. Някой знае ли нещо повече по въпроса за древността на тази крепост?

Редактирано от DendroaspisP

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!