Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

А днес кое попари Дюркейм в западното общество?

Политкоректността или по-точно умишленото пропагандиране на толерастките идеологии с цел дезинтеграция на обществото /виж темата за Буковски/.

Южняк, поздравление за прекрасната статия! Надявам се на продължение. :book:

  • Глобален Модератор
Публикувано
Не мисли, че превъзнасям зап. европа. 15 години сърбам най-разнообразни видове попари по англии, америки и канади и изобщо няма нито какво да ме учуди, нито да ме трогне, нито да ме възхити особено. Европа обаче е епоха; епоха на здравия разум. Всичко това си отива.

Обаче един ден обезателно ще се върне. Може и след сто хиляди години, както мисли даукинс, или малко по-рано, както предлага Хокинс, който предложи преди година веднага да изпратим замразен репродуктивен материал в космоса, в търсене на "случайни" планети, щото сега е последния момент и след 20 години вече няма да можем, щото няма да са останали физици, а следващият път, когато ни се отвори възможност за космически полети ще е най рано след 100 000 години, когато евентуално ще си е отишъл и последния идиот.

Големият проблем е, че идиота се плоди без да мисли и си разнася генетичния материал в популацията, докато по-умните изчакват, планират /кариера, икономическо положение и пр./ и накрая я стане дете, я не. В това отношение филмър Idiocracy въпреки цялата абсурдност е добър предиктор какво ни чака в бъдеще.

http://www.youtube.com/watch?v=BXRjmyJFzrU

  • Потребители
Публикувано

Южняк, сега настъпва, да речем, новото Средновековие - мрак и простотия. След известно време настъпва нов Ренесанс и дивотиите се отхвърлят. А после? Нов Романтизъм, в който храбрите феминистки, нюейджъри и хомовъди биват идеализирани от ей такива глупендери като мене :)

  • Глобален Модератор
Публикувано

Средновековието не е само "мрак", невежество и простотия. Нито - само чалга.

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Поздрави на Южняка и на всички, които са писали!

Действително, "нещо зло се задава". И например Маркузе (не толкова лично, колкото с "маркузевщината" си) не е така безопасен, защото неговата самоцелна разрушителност си се вихри днес с пълна сила като лайтмотив на съвременните... политически императиви в повечето западни общества или в повечето от всяко западно общество. Стигнала е чак до университетите и докъде ли още не, формира мислите на цяло поколение, което е така объркано, че не знае на кой свят е от лъжите, с които е заобиколено.

Ако между войните някой измисли "изгубеното поколение" (доста изкуствен термин, впрочем), то днес имаме точно това - объркано поколение.

Това не е точно неоварварството, това е по-скоро опит за негово иницииране, съзнателен, организиран, диверсионен, ако щете опит, при това доста масов и доста успешен.

Разбира се, той няма да успее, защото никой не е отменил естествените закони на човешката и социална приророда и няма да ги отмени.

Но той така ще попречи на прогреса, че ударът може да е абсолютно невъзстановим за цяла цивилизация, толкова невъзстановим, че надеждата на човечеството може да се окаже само и единствено в Китай, колкото и основателно и неоснователно да е това.

Много ми е интересно, тия всеразрушители, ако успеят, какво ще направят? Ще седнат като демона на Врубел, и?????

post-727-046127500 1319222910_thumb.jpg

Редактирано от КГ125
  • Глобален Модератор
Публикувано

И още - не може да не ни направи впечатление, в сравнението между Дюркхейм и Маркс, как и двамата в известен смисъл структурират теориите си според целта си - единият да съхрани, а другият да разруши Европа.

А как е всъщност?

Естествено, че Дюркхейм е по-правия, защото обществото като структура не може да съществува без свързващо звено. Няма структура, която да няма такова звено или опора.

  • Потребители
Публикувано

КГ, то някой скоро роди израза "безутешни млади хора". Или да, объркани.

Романе, прав си за децата, ама не сме цигани - лично аз няма да направя и половин дете преди да си уредя някакъв финансов гръб. Колкото и да обичам бялата раса, повече обичам роднините си и не ми се иска да създавам материално неосигурени роднини. Някой би нарекъл това мислене "високо ниво на тревожност".

  • Глобален Модератор
Публикувано

В това е разликата, друже. Едните се плодят без да им пука за последствията, други се стиковат с умисъл /и в повечето случаи - неуспешно/. :bigwink:

  • Модератор антропология
Публикувано

Благодаря ви за хубавите обаждания, приятели. КГ125, в размяна на постинги м/у тебе и Глишев сте казали повече, отколкото аз с всъчките си къде 2000 думи по темата. И, честно казано, адмирации за умереността, с която сте заели позиции. :good:

Историк, представата за средновековието като за мрак, невежество и простотия + чалга, е клишето на всички клишета. И аз като тебе, а и не само, не съм съгласен. А друго толкова безкритично приемано, често повтаряно и толкова изоглавено и неизкоренимо клише като това за "средновековния мрак" не познавам. Dark Ages?Най-тъмно, казват било преди зазоряване. Обаче тая тъмнина в 5 сутринта в началото на лятото е илюзорна. Защото се дължи не на това, че е най-мрачната, а на контраста с деня, който идва. Без да дълбая нататък,технологичният скок, който доведе до днешното, е роден тогава. Глишев, предполагам, би ти обяснил за романтиците, барока и готиката по добре от мене. Като говорим за чалга, сравни средновековния моцарт с някаква чалгаджийка или това дето го въртят по мтв; има и хубаво, но няма по сложно; кармина бурана пък е писана по текст на средновековни студенти от 12ти век.O Fortuna velut luna statu variabilis,

semper crescis aut decrescis; vita detestabilis nunc obdurat et tunc curat udo mentis aciem,

egestatem,

potestatem

dissolvit ut glaciem.

Sors immanis

et inanis, и т.н. и т.н. Това е мислене с дълбочина, която надминава далеч днешната с много обиколки, както моцарт къса по всички дистанции всичките ми любими рок банди, умножени по пет (обаче си предпочитам бандите). Друга епоха, други хора. Обаче тая епоха ( и тия хора) която клишираме като 'тъмна" се е оказала единствената, способна да роди съвременната индустриална цивилизация и такива чудатости като масовото образование, електричеството, късите поли, човешките права и високите токчета. Целия тоя капацитет, целия тоя потенциал, който един ден ще изстрелва ракети, се съдържа в европейското средновековие и хората му - вкл. българите. И точно тия, тъмните, правят от света това, което е - хубав, лош, не знам. За благодарност им обясняваме, че са средновековни простаци. Всъщност, например според фуко, капитализмът е частна версия на европейския феодализъм; т.е. няма граница, като м/у античността и феодализма; има преливане. В тоя смисъл, все още живеем в средните векове. По фуко, който буквално това казва, и не като метафора.

Фуко още казва, че средновековието е значително по фертилно от античността, защото античността не ражда нищо, нула, а средновековието ражда капитализма и индустриите и продължава да живее и да се развива през него.

Ще си позволя да опонирам на Глишев, че това, което идва, не са средните векове; средните векове са това, което си отива. Двете епохи са една. Не го виждаме от близостта. Още сме вътре.

Отношението ни към феодализма е шизофренно - от една страна, "тъмни векове", от друга страна, хората масово са луди по фигурите на тези "тъмни векове" - рицари, дуели, елфи, замъци, биуулф, висока музика, церемониалност, ромео и жулиета, тристан и изолда, най красивите приказки от историята на човечеството, ранния романс, идеализацията на жените, която по-късно ще доведе до еманципацията, нобилите облайдж, рицарска дума, рицарски жест, царска постъпка - инстиктивните езикови метафори, които носят спомен от една епоха;тези метафори говорят за тази епоха едно, а клишетата, точно обратното. Затова казвам, е възприемането на средновековието е шизофренно. Месмеризирани сме от ромео и жулиета така, че, античната Дафне и Хлои ни изглежда като кич с елементи на порно; пошло. Средновековната епоха е епоха на високи енергии, които превъзхождат предишната така, както геният на средновековния леонардо прави фреските от помпей да изглеждат работа на наивник. Талантливо, но семпло. Тъмна епоха? Ако някой издири историята на това клише, как и кога е наложено и мултиплицирано в общественото познание за света; сигурно ще си отговори и що е това политическа коректност, какво е и за какво се бори. Други са тъмните епохи, не е средновековието. Всичко което искам да кажа за средновековието е, че това е епоха с потенциал като никой друг, и именно този потенциал направи възможен съвременния свят, и въпреки, че горното ни е буквално пред очите, продължаваме да повтаряме клишетата за "тъмния свят". Който не прилича на нищо друго от историята на вида ни. Там ни е максимума като вид. Вземи открий трите закона на термодинамиката, въоръжен само с молив и огризана ябълка, както го е направил нютон, или закона за гравитацията, или пък изчисли земното притегляне, като хвърляш камъни от покрива на наклонената кула в пиза, като средновековния галилей. Останалото е натрупване.

Марксизмът замъгля главите ни.

  • Потребител
Публикувано

Започвам отзад напред до където стигна, защото тука е пълно с неверни твърдения:

Марксизма, дори и аз дето съм го изучавала не го помня вече, та камо ли да ни мъти главите.

Галилей не е хвърлял камъни и изобщо нищо не е хвърлял от онази кула.

Нютон е разполагал с повече от огризка, негова е онази мисъл : "Ние стоим върху раменете а гиганти...", а и приносът му не е в термодинамиката.

И въобще изброените личности - Галилей, Нютон, Леонардо да Винчи (свойски наречен Леонардо), Шекспир (чрез Ромео и Жулиета) са ренесансови, а не средновековни.

Средновековната идеализация на жените от средновековните романси няма нищо общо с еманципацията им векове по-късно.

А пък правенето на деца без да се мисли е лично и обществено бедствие.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Благодаря ви за хубавите обаждания, приятели. КГ125, в размяна на постинги м/у тебе и Глишев сте казали повече, отколкото аз с всъчките си къде 2000 думи по темата. И, честно казано, адмирации за умереността, с която сте заели позиции. :good:

Без твоят текст никога нямаше да ми дойдат на ум тия малки забележки. Обичам кратките фрази, но не се получава често :)

Историк, представата за средновековието като за мрак, невежество и простотия + чалга, е клишето на всички клишета. И аз като тебе, а и не само, не съм съгласен. А друго толкова безкритично приемано, често повтаряно и толкова изоглавено и неизкоренимо клише като това за "средновековния мрак" не познавам. Dark Ages?Най-тъмно, казват било преди зазоряване. Обаче тая тъмнина в 5 сутринта в началото на лятото е илюзорна. Защото се дължи не на това, че е най-мрачната, а на контраста с деня, който идва. Без да дълбая нататък,технологичният скок, който доведе до днешното, е роден тогава. Глишев, предполагам, би ти обяснил за романтиците, барока и готиката по добре от мене. Като говорим за чалга, сравни средновековния моцарт с някаква чалгаджийка или това дето го въртят по мтв; има и хубаво, но няма по сложно; кармина бурана пък е писана по текст на средновековни студенти от 12ти век.O Fortuna velut luna statu variabilis,

semper crescis aut decrescis; vita detestabilis nunc obdurat et tunc curat udo mentis aciem,

egestatem,

potestatem

dissolvit ut glaciem.

Sors immanis

et inanis, и т.н. и т.н. Това е мислене с дълбочина, която надминава далеч днешната с много обиколки, както моцарт къса по всички дистанции всичките ми любими рок банди, умножени по пет (обаче си предпочитам бандите). Друга епоха, други хора. Обаче тая епоха ( и тия хора) която клишираме като 'тъмна" се е оказала единствената, способна да роди съвременната индустриална цивилизация и такива чудатости като масовото образование, електричеството, късите поли, човешките права и високите токчета. Целия тоя капацитет, целия тоя потенциал, който един ден ще изстрелва ракети, се съдържа в европейското средновековие и хората му - вкл. българите. И точно тия, тъмните, правят от света това, което е - хубав, лош, не знам. За благодарност им обясняваме, че са средновековни простаци. Всъщност, например според фуко, капитализмът е частна версия на европейския феодализъм; т.е. няма граница, като м/у античността и феодализма; има преливане. В тоя смисъл, все още живеем в средните векове. По фуко, който буквално това казва, и не като метафора.

Фуко още казва, че средновековието е значително по фертилно от античността, защото античността не ражда нищо, нула, а средновековието ражда капитализма и индустриите и продължава да живее и да се развива през него.

Ще си позволя да опонирам на Глишев, че това, което идва, не са средните векове; средните векове са това, което си отива. Двете епохи са една. Не го виждаме от близостта. Още сме вътре.

Отношението ни към феодализма е шизофренно - от една страна, "тъмни векове", от друга страна, хората масово са луди по фигурите на тези "тъмни векове" - рицари, дуели, елфи, замъци, биуулф, висока музика, церемониалност, ромео и жулиета, тристан и изолда, най красивите приказки от историята на човечеството, ранния романс, идеализацията на жените, която по-късно ще доведе до еманципацията, нобилите облайдж, рицарска дума, рицарски жест, царска постъпка - инстиктивните езикови метафори, които носят спомен от една епоха;тези метафори говорят за тази епоха едно, а клишетата, точно обратното. Затова казвам, е възприемането на средновековието е шизофренно. Месмеризирани сме от ромео и жулиета така, че, античната Дафне и Хлои ни изглежда като кич с елементи на порно; пошло. Средновековната епоха е епоха на високи енергии, които превъзхождат предишната така, както геният на средновековния леонардо прави фреските от помпей да изглеждат работа на наивник. Талантливо, но семпло. Тъмна епоха? Ако някой издири историята на това клише, как и кога е наложено и мултиплицирано в общественото познание за света; сигурно ще си отговори и що е това политическа коректност, какво е и за какво се бори. Други са тъмните епохи, не е средновековието. Всичко което искам да кажа за средновековието е, че това е епоха с потенциал като никой друг, и именно този потенциал направи възможен съвременния свят, и въпреки, че горното ни е буквално пред очите, продължаваме да повтаряме клишетата за "тъмния свят". Който не прилича на нищо друго от историята на вида ни. Там ни е максимума като вид. Вземи открий трите закона на термодинамиката, въоръжен само с молив и огризана ябълка, както го е направил нютон, или закона за гравитацията, или пък изчисли земното притегляне, като хвърляш камъни от покрива на наклонената кула в пиза, като средновековния галилей. Останалото е натрупване.

Марксизмът замъгля главите ни.

Амин! Поздравления за текста! В много отношения точно марксизма и левите клишета започна да замъглява главите, за да преоткриваме днес корените на европейската цивилизация:))

  • Модератор антропология
Публикувано (edited)

Марксизма, дори и аз дето съм го изучавала не го помня вече, та камо ли да ни мъти главите.

Галилей не е хвърлял камъни и изобщо нищо не е хвърлял от онази кула.

Нютон е разполагал с повече от огризка, негова е онази мисъл : "Ние стоим върху раменете а гиганти...", а и приносът му не е в термодинамиката.

Добрутро Дорис.

Освен че е хвърлял камъни от покрива на наклонената кула в Пиза, Галилей е е замерял с тях минувачите и при всеки успешен удар им е показвал неприлични жестове с ръце. Свалили го от кулата с полиция. :crazy_pilot:

Малко чувство за хумор не би ти навредил на хипотезите. Ще ме извиниш, но на останалата част от постинга ти няма да си правя труда да ти отговарям; а и съм зает:

Трябва да направя палачинки на 5 годишната си дъщеря и 11 годишния си син и да отпуша няколко канализации. (по Глишев). С курсовите работи, слава Богу, приключих. Но не и с домашните. След това ще готвим домашни. Лек ден.

P.S. Само да допълня, че си много прав/а за това, че е много обществено безотговорно това да имаме деца, без да мислим - ако не мислех, докато правех, досега щях да ги имам поне стотина - абе цял катун. Ама повечето нямаше да ги познавам Не знам при тебе как е, но аз всеки пък като видя хубава жена на улицата, ми се иска да, ако мога така да го нарека, да имам дете от нея, а ако е хубава - дори цяла сюрия. :Oo: Но - започвам да мисля за обществото, за отговорността ми пред него, а и за това какво ще каже жена ми; И се овладявам, най-много да кажа някое добър ден или да отворя някоя врата, и отминавам. А може и да я трясна под носа й, за да не ме обвини в сексизъм.

Хубававо време и весел уикенд. Тука вали, докато ти пиша с една ръка, другата върти палачинките в тигана и т.н.

Редактирано от Южняк
  • Потребител
Публикувано

Добър вечер Южняк,

и другото, което написах е вярно, не са хипотези , а факти.

А това , че правиш палачинки на децата и мечтаеш за хубавици не променя нещата.

  • Модератор антропология
Публикувано

Добър вечер Южняк,

и другото, което написах е вярно, не са хипотези , а факти.

А това , че правиш палачинки на децата и мечтаеш за хубавици не променя нещата.

Брато, в това което си написал, вярна е само датата. Останалото е безсмислен набор от знаци. В темата обсъждаме Маркс и Дюркхейм. Сам казваш, че "не помниш нищо от Маркс". Дюркхейм няма как да го "помниш", щото със сигурност не си го чел, и въпреки, не познаваш нито маркс, нито дюркейм, си позволяваш агресивно да коментираш хора, от които не си прочел и ред. И очакваш, какво, разговор? Затова ти обясних, че предпочитам да си гледам палачинките. Не съм абонат на истината, нито пиша истини от последна инстанция,това което пиша е спорно, но за да си позволиш да коментираш или оспориш това, което пиша в/у марксовата визия за средновековието (щото това правя, ма ти не си даваш сметка) и дюркеймианската, трябва да имаш някаква поне елементарна база от знания в/у горните двама, каквато ти по собствени думи нямаш. Това дали си мъж, жена, октопод или лохнеското чудовище няма никакво отношение към това, което пишеш в тази тема; още веднъж, дебело подчертано: темата е влиянито на маркс и влиянието на дюркхейм в/у кривата на общественото развитие в европа и политическата корктност като продължение на марксизма. Дорис, написал/а/о си, че се интересуваш от предпечат и дизайн - вярвай ми, там бих те слушал с отворена уста и не бих гъкнал, каквото и да кажеш - нямам минимума знания, за да го оспоря; за феминизма или за раздробяването на обществата в малцинства по разнообразен признак, или къде лежи ренесанса - в съвременната епоха или в епохата на феодализма, ти нямаш какво да кажеш - просто това няма отношение нито към дизайна, нито към предпчатната подготовка, нито към това дали аз съм неси, охубоху, или хермафродит. Знанието няма пол, разбираш ли? Нито неграмотността; нито нахалството и войнстващата простотия, която се криви юродиво и хвърля гюбеци под темата и тази за буковски под претекст, че пуска "факти" и "мнение". Полът ти няма никакво отношени по темата, по коя да е тема. Идиотията не е вторичен полов белег. Отношение има само познаването на обсъжданата материя. По твои думи, абсолютно не я познаваш, но пък си имаш мнение по каквото не познаваш; е аз пък не съм длъжен да го чета, още по-малко да си губя времето да отговарям на нискочели, агресивни безсмислици и тривиални клишета. Дължиш ми 5-те минути, които отделих да ти отговарям и да си хабя времето и клавиатурата; нейсе, подарявам ти ги.

Прочети маркс и марксистите, прочети дюркейм и дюркеймианците, прочети тълкуванията им в/у горните двама и заповядай. Ще дискутирам на драго сърце.

Има една форумка с много добри аргументи под темата за Буковски, Пандора. на аргументите и не мога да кажа и копче. при тебе никак не е така.

Не ме разбирай погрешно - всеки си има право на мнение за всичко - това е свободен форум. Но пък именно по тази причина казах по друг повод на Кухулин, че във форумите наука не може да се прави; обезателно ще се появи някой идиот, и ще обяви на всеослушание, че е открил топлата вода, колелото, както и група вечни двигатели, и за аргумент ще си покаже задника, след което ще те помоли да го обориш, ако можеш.

  • Потребител
Публикувано

След "милите" ти атаки по мой адрес "Знанието няма пол, разбираш ли?" трябваше да са мои думи.

Само постът ти за средновековието прочетох и него коментирах, другото, не се бой, няма да ти го чета.

Ти просто не търпиш да ти противоречат.Но проблемът си е твой. Остани си с мисълта,че Галилей е хвърлял камъни, че Нютон е открил термодинамиката и е живял през средните векове и т.н.

  • Модератор антропология
Публикувано (edited)

Нататък по Дорис:

"Идеите за равенство са се пръкнали в главите на образовани жени" - това вече го разгледах в другата тема, пълен абсурд;за да се появят образовани жени на първо място, първо е трябвало да се пръкне идеята за равенство; а тази идея не се е появила на празно място

"нуждата от работна ръка във фабриките и заводите е изкарала жените от къщи , значение имат и войните през 20 век" - това е една многопосочно погрешна безсмислица; 1. Жените са част от работната сила от поне 10 000 години; от появата на земеделието насам, когато има полета, жените са на полето, когато има фабрики, те са във фабриките; Това, феминисткото твърдение, че "жената е нямала право да работи" докато по фабриките не се е появила "нужда от работна ръка" е безсмислица - жените са работили извън домовете си от 10 хиляди години, далеч преди всякакви фабрики и феминистки; не просто са работили извън дома си, но и са били основата, ядрото на работната сила; защото мъжете освен земеделци хилядолетия са едновременно и ловци; 2. За излизане от къщите "значение имат и войните от 20 век" - ако имаха значение, мили ми смехурко, защо в индия, арабския свят и африка жените така и не излизат от вкъщи" - да не би там да е нямало войни? Войни има навсякъде, но жените излизат от вкъщи само в Европа; въпреки войните и насилието, в останалия свят жените лежат под юргана и разхождат бурките, на много места и до днес; даже на нивата ходят с юргана на главата; единственото място, където на жената не се гледа като на самоходна вагина, която трябва да бъде пазена от вражи попълзнивения и ппебита с камъни в момента, в който излезе от вкъщи, е европа. Европа налага това отношение и по останалия свят, или в част от него; но и до днес например в пакистан ако жена бъде изнасилена, докато е "извън къщи", няма право да подаде оплакване с/у извършителя; освен ако не потвърди изнасилването с "четирима свидетеля". Войната няма никакво отношение тука - както, вярвам, го онагледих с примери, войни има навсякъде, а жените излизат от вкъщи само в европа. Тази култура, на признаването на жената като пълноправен субект, се е формирала в течение на хилядолетия, през които е нямало кьорава феминистка.

Не мога да не съчувствам на всяка една жена по света, която е пребивана, изнасилвана и малтретирана или лишавана от образование само заради пола си; Обаче това сочене с пръст, че богата, християнска, "империалистическа", "шовинистична", "мъжка", образована и самодоволна и "расистка" европа е причина за женските беди по света, ми е до болка омръзнало с безсмислиците; европа е освободителката на жените; а не подтисника; подтисниците са си съвсем други и и до днес са си живи и здави.

Както и да е, тази свобода си има цена. Едно време си мислех - млад и глупав, че ще открия тайната на първия човек - какво ни е направило хора и кога; вместо това открих тайната на последния - а тя е, че последния човек ще умре свободен. В самота.

Който трупа знания, трупа тъга.

Няма да има кой да му затвори очите.

Редактирано от Южняк
  • Глобален Модератор
Публикувано

Наистина, ей Богу, да се обвини Европа, че е потискала каквото и да било .... е най-малкото липса на исторически реализъм. Защото другите около нея са тези, които са го правили, но някой реши, че трябва да е тя и вече 100 г. мъти хорските глави.

  • Модератор антропология
Публикувано

"И въобще изброените личности - Галилей, Нютон, Леонардо да Винчи (свойски наречен Леонардо), Шекспир (чрез Ромео и Жулиета) са ренесансови, а не средновековни" - ренесансът е процес, който протича в рамките на средновековието. Феодализмът е термин, който бележи общества със специфична структура - да ти го обясня ще ми отнеме няколко часа писане; най-грубо казано, общества, структурирани на база законът на кръвта т.е. на кастов признак; крепостият селянин е такъв, защото е син на крепости селяни, феодалът е феодал, ако е роден такъв; има и флуктуации, но това е основата - пирамидална, статична структура, където прескачането от класа в класа е невъзможно - какъвто си се родил, такъв си оставаш, няма го сегашния класов динамизъм - раждаш се надъното и стигаш до върха; всичко е принадлежност към група и наследствени права. има и сума изключения но; право на придвижване не съществува, не само социално, но от една класа в друга, но и физическо - закрепостен си; правото на придвижване е въведено чак по време на наполеоновите войни във франция, за да могат селяните -войници да се приберат по домовете си; после е копирано в цяла европа; в общи линии, средновековието приключва (в Европа!) през 19-ти век, с някои мащабни изключения, като русия и турция, където закрепостяването си съществува и до по-късно; в известен смисъл социализмът с неговите наследствени права (АБПФК) и закрепостяването на хората към местата където са родени ("гражданството" - ако не си "гражданин на софия", нямаш право да останеш" - и борбата е люта и безсмислена) е регресия обратно към феодализма. Но, много общо казано, може да се каже, че феодалната система в европа приключва в периода м/у 19-ти век и първата световна война. Коперник, галилео, нютън, шекспир и леонардо, целия ренесанс, са си явление от средновековието което не променя в никаква степен средновековните структури; истинските структурни промени започват във франция, през 17-ти век, когато няколкото френски града (общо 5) с население над 10 хил. души получават специални права от феодалите, които ги освобождават от някои данъци и някои ограничения - но само гражданите; това е раждането на така нареченото "гражданско общество", с което в бг спекулират и до днес. Останалото, т.е. раждането на индустриалната епоха, дет се вика, е история. Наполеон мултиплицира правилата, които до тогава са важели само за гражданите на тези (вече 10-тина) града, до населението на цяла Франция, т.е. независимо дали са селяни, всички вече се радват на привилегията на "гражданството" от там и съвременното понятие "гражданство". примерно "гражданство - българин"; това е раждането на нациите, които са правен институт основан на "гражданство' - т.е. на членство в тях, което е отворено за всички. и всичко това слага края на феодализма и бележи началото на модерността. Но е родено, много бавно и мъчително, в средновековна европа, и със сигурност няма нищо общо с феминистките. Поздрави.

  • Глобален Модератор
Публикувано
Който трупа знания, трупа тъга.

Няма да има кой да му затвори очите.

Напълно вярно заключение, бай Южняк. 'Много знание - много мъка', или както пишеше на стената на факултета ми едно време - 'който много мисли го нападат глисти'. :smokeing:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!