Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува (edited)

За произхода на тоталитарните идеологии и докрини..

Според вас, как, кога, къде и защо се зараждат тоталитарните идеологиии и докрини?

Можем ли да ситезираме нещо чрез историята някакъв "модел" на зараждане и развитие на тоталитарните "тенденции" (и в частност на идеологиите)?

Първо, според най-общата дефиниция: тоталитаризмът е система, при която властта е напълно централизирана и държавата се стреми да регулира и контролира всички аспекти на политическия, социалния и интелектуалния живот, посредством налагане на контрол и ограничения

Може би е твърде дискусионен и неясен въпросът кои държави (империи, републики и др.) в исторически аспект се доближават/покриват това определение.

Част от средновековните държавни образования (поне - големите средновековни държави и империи) са в по-голяма или по-малка степен тоталитарни (доколкото стабилноста - финасовата, вътрешната и др. е приоритет за всички империи, и тя обикновено се е постигала с контрол), но смятам е че ще интересно да дискустираме как, защо и кога възникват тенденциите към контрол на всички аспекти от живота..

Най-общо, бих могъл да предположа, че тенденциите се зараждат в условия на външни или вътрешни кризи, или резки социални и кономически промени, като реакции или начини за преодоляваване от държавата/народа, на тези кризи: Най-общо при: "липса на ред" (според съответните виждания и разбирания колко и какъв трябва да е "редът", и за какво е нужен този "ред"), "за по-добро/друго управление в "името на ... и други в този смисъл"

В случая, имам предвид руския комунизъм и немския национал-социализъм..

Ще се радвам на всяко съобщение и на дискусия в тази тема..

Смятам да не пиша за култура, култури и особеностите им, поне ако друг съфорумник не започне такава дискусия.

Ще спомена само, че по-горните тоталитарни доктрини са в ясна причинно-следствена и корелативна връзка с поне три културни особености от модела Хофстеде-Минков: т.н. "тревожност"( друго название: "избягване на несигурността") и/или т.н. "неравновластност" (друго название "властово разстояние"),и/или т.н. "монуметализъм Vs гъвкавост" (друго название или отделно представяно себеизтъчкване Vs себезаличаване

--

Може би е интересно да се дискутира и как тоталитарните тенденции, корелират с конктретните икономика/икономическо състояние, и с религиозните или философски учения.

връзките между култура, икономика, и религии/философски учения са многопластови и многопосочни; културата от своя страна е многопластова, или по-скоро тя е нещо като "букет"

Интересен за мен е източния тоталитаризъм..Може би по-късно, в хода на дискусията (ако такава има) ще представя в тази връзка факт от китайската история, който ми е направил впечатление..

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува

Може би по-лесно би било да се говори за произхода на тоталитарните практики, защото тоталитарната идеология, която познавам, тази на социализма е с различен произход от конкретната обществена система и е по-скоро адаптирана.

А тоталитарните държави имат много общи практики, тук можеда си спомним "Фашизмът" на Желю Желев.

  • Потребител
Публикува (edited)

За "тотални" държави, демек тоалитаризъм преди XX век трудно може да се говори. Тотлния контрол е неизбежно свързан със средствата за масова информация(дезинформация), задължителното школо и модерните джаджи за следене(слухтене)-"бръмбари" и камери. За мое огромно съжаление прогреса ни води в посока на реализирането на най-ужасните антиутопични романи-тези на Оруел и Хъксли(тоже на автора на "Ние", но името ми се изплъзва нещо). Все повече си мисля, че XXI век ще принадлежи на тоталитарните режими от различен тип-псевдодемокрации, ислямистки, комунистически и пр. :(

Редактирано от Стоедин
  • Глобален Модератор
Публикува

Здрасти, Стоедине:) Прогресът може да ни води натам, но не е задължително. Комунистически няма да има, неокомунистически може и да има ;)

  • Потребител
Публикува

....Все повече си мисля, че XXI век ще принадлежи на тоталитарните режими от различен тип-псевдодемокрации, ислямистки, комунистически и пр. :(

Да, и на мен ме идват такива мисли. Има един стар филм на тая тема - "Бразилия". По определение тоталитарните държави са от 20 век, но не се знае какво може да измисли един културолог :happy: .

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Възможно е чисто технологически да се случи и днес. Достатъчно е носенет на GSM и особено на smartphone да стане задължително и си под контрол;)

Останалото си зависи от нас и от това колко акъл имаме.

Редактирано от КГ125
  • Потребители
Публикува (edited)

За "тотални" държави, демек тоалитаризъм преди XX век трудно може да се говори. Тотлния контрол е неизбежно свързан със средствата за масова информация(дезинформация), задължителното школо и модерните джаджи за следене(слухтене)-"бръмбари" и камери. За мое огромно съжаление прогреса ни води в посока на реализирането на най-ужасните антиутопични романи-тези на Оруел и Хъксли(тоже на автора на "Ние", но името ми се изплъзва нещо). Все повече си мисля, че XXI век ще принадлежи на тоталитарните режими от различен тип-псевдодемокрации, ислямистки, комунистически и пр. :(

Факт е че средствата за информация в съвременнитите държави са инструменти на контрола , но тоталитарни идеологии и докрини съществуват и преди "изобретяването" на съвременните средства за масова информация.

Тенденциите за тотален контрол от владетелите/от държавата могат да се проследят исторически от древността.

---

Първата оформена и развита идеология/философия за пълен контрол е легализмът

China's Legalists: The Earliest Totalitarians and Their Art of Ruling (New Studies in Asian Culture)

http://www.google.bg/search?hl=bg&client=firefox-a&hs=XpQ&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=np&sa=X&ei=9BPKTpaOI-jm4QT4xshT&ved=0CBYQvwUoAA&q=%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC+%D0%B8+%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC&spell=1&biw=1024&bih=636#pq=%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC+%D0%B8+%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC&hl=bg&cp=12&gs_id=21&xhr=t&q=%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC+%D0%B8+%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC&pf=p&sclient=psy-ab&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US%3Aofficial&channel=np&source=hp&pbx=1&oq=%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8+%D0%BB%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC+%D0%B8+%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=1d7125da4e3c1c8&biw=1024&bih=636&bs=1

--

Ако говорим за контрола на общественото съзнание: сам за себе си, той може да се осъществява и е осъществявян/извършван и при липсата на писмени книги (вестници, радио и телевизия)и грамотност - посредством устната, и/или специално религиозна пропаганда..

В Китай например, учители и пропагандатори на легалистичните идеи са били чиновниците ("учителите")..

Еретичните и неортоксални виждания и учени са били преследвани/банирани, и дори погребвани така че да не могат да пропагандират в отвъдното!

Част от теоретиците на политически доктрини през Средновековието и в новото време, /например комунистическите утописти Томас Мор, Томазо Кампанела, Гракх Бабеф/ в призведенията си въплътяват идеята за идеален социален ред, изграден върху системата на подчинение на съзнанието на хората.

Редактирано от nik1

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!