Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Ставало е вече въпрос за прабългарските родове. Как те управляват, годините, в които се сменят на българския трон, представителите им. Нека обаче да поговорим за славянските родове. Знаем ли някой от тях, който да е по-известен?

Сещам се за вожда Славун, който е хванат от ромеите през 60-те години на VIII век от ромеите. Споменават ли изворите имена на някои от тези родове?

  • Потребител
Публикува

много странно

Напротив, нормално е. Помисли си за две неща:

1) Какво е нужно, за да се появи ономастичната категория "родово име"? Как се раждат родовите имена?

2) Какво е нужно, за да се появи едно родово име в историческите извори? Например, откъде са ни известни прабългарските родови имена?

  • Потребител
Публикува (edited)

Напротив, нормално е. Помисли си за две неща:

1) Какво е нужно, за да се появи ономастичната категория "родово име"? Как се раждат родовите имена?

2) Какво е нужно, за да се появи едно родово име в историческите извори? Например, откъде са ни известни прабългарските родови имена?

Кухулин, материята ми е като тъмна Индия. Категоричният отговор ми се видя странен и го изразих на глас.

Мога само да изразя предположения и то базирани на елементарна логика, която не се връзва с липсата на каквато и да е родова аристокрация всред морето от славяни. Навежда ме на мисълта, че славяните не са имали такава аристокрация и са били в ролята на социална група - като пролетарий да кажем :biggrin: - тоест участвали са в държавата не като етнос, а като класа - без лидери.

Например - славянин = зърнопроизводител - и в така да кажем напечени ситуации, се е появявал някой пръв сред равни да оглави бунт.

Редактирано от БатеВаньо
  • Потребител
Публикува

За да се появят и утвърдят родови имена, трябва родът да играе основна социална роля. Примерно войската трябва да е организирана на родов принцип, собствеността да е родова и т.н. При това положение родовото име е много удобен маркер и се утвърждава, давайки стабилност дори и на по-висшите, племенни имена. Българите и готите се разхождат доста, но си остават българи и готи.

Смята се, че при славяните родът изпълнява второстепенни функции. При тях основната социална единица е общината - обединение на няколко рода по географски признак. Войската е общинна, собствеността е общинна, властта също е общинна в лицето на славянското вече. Съответно и племенните имена се влияят от местообиталищата - древляни, поляни, езерци...

  • Потребител
Публикува

Слявяните са етноезикова група, т.е. говорят на сродни езици, а в миналото са говорили на един език. Същевременно са етнокултурна група. По твоето определение можем да ги наречем "етнос", макар за мен това понятие да е лишено от смисъл.

Не са социална група.

  • Модератор Военно дело
Публикува

А защо само българските славяни? Нека видим и византийските за които има повече данни, едва ли нашите са били много по различни от ромейските.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!