Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Избрах да задам този въпрос, защото рядко се говори за него. Обикновено, в центъра на дискусиите са темите, свързани с политика, военно дело и култура. Не можах да открия подобна тема.

За Второто Българско царство имаме много примери за ктиторство - Иван Асен II, Иван Александър, севастократор Калоян, Иван Шишман... Просто ги изброявам, както ми дойдат.;) Да видим, обаче, какво се случва в периода 864/5-1018 година.

Има ли някои по-известни дарители на църкви от онова време? Цар Симеон I, според мен, е бил зает с множество военни действия и е нямал много време за църковни дейности. За цар Петър I сме говорили (спорно е при него). Борис II и Роман? Едва ли. като един своебразен "център" на темата, бих посочил, евентуално, ктиторство на Борис I или на цар Самуил и наследниците му.

Кой от нашите владетели, от Първото царство, е ктитор?

  • Глобален Модератор
Публикува

Едва ли България е останала в страни от типичното за Европа строене на цървки от местните първенци. В Европа даже е имало период, когато някои феодали са почнали да третират църквите като свои частни, та е трябвало централните духовни и светски власти да се месят. Не може царят на такава голяма държава като ПБЦ да строи всяка местна църквица с държавни средства, така, че със сигурност го е имало ктиторството.

Това, което е липсвало е строежът на църкви от свободните градски общности, макар да не изключвам феноменът "българска община" да е съществувал и тогава.

Така, че само трябва да се открият следите, ако има такива ):)

  • Потребители
Публикува

Ама ти съвсем мързеливата я подкара, можеше да изброиш поне по-известните:

св. Герман - основател на манастира Козница край Драма

св. Климент Охридски

В този град Лихнида или Охрид той изградил и други божествени храмове и от основи свет манастир на великомъченик Пантелеймон(22), където се отдавал на аскетически подвизи.

една съборна и две на св. Климент - св. Теофилакт Български

Княз Борис І

7-те съборни църкви

Едната е на тиверопулските мъченици в Брегалнишката епископия, построена под надзора на комит Таридин.

цар Симеон

Тия благочестиви книги, наречени Атанасий, преведе по поръка на нашия български княз Симеон на славянски език от гръцки епископ Константин, ученик на Методий, архиепископ на Моравия, в годината от сътворението на света 6414 (906), индикт 10. По поръка на същия княз ги преписа черноризец Тодор Доксов на устието на Тича в годината 6415 (907), индикт 14, гдето е съградена от същия княз светата златна нова черква.

Цар Роман

намери царството ми манастира на великомъченика Христов Георги Бързи, създаден от светия цар Роман на Виргино

Цар Самуил

"Св. Ахил" на о-в Преспа

Архиепископ Лъв Охридски

Лъв, пръв от ромеите, (бивш) хартофилакс на Великата църква (в Цариград). Той съградил долната църква в Охрид, на името на светата божия Мъдрост (т.е. „Св. София”).

Архиепископ Теодул Охридски

Теодул, ... Той съградил горната голяма църква (в Охрид) с помощта на Йоан Анза.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!