Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Откриха молекулите на паметта.

Изследователи откриха, че при подтискане на определен фермент се изтрива паметта на човека.

Американски учени от центъра SUNY Downstate (SUNY Downstate Medical Center) откриха молекулярен механизъм, който отговаря за съхраняването на информацията в мозъка. Резултатите от експериментите показват, че подтискането на съответните молекули позволява да се изтрие дълговременната памет. Освен това, става ясно, че това “прочистване” на паметта по никакъв начин не възпрепятства запомнянето на информация. Изследването е публикувано е списание Science magazine.

Според изследователите, дълговременната памет се осигурява от фермент наричан “протеинкиназ М-зета” (protein kinase M zeta). Той постояно укрепва силата на синаптичните връзки между невроните. Механизъмът е аналогичен на съхраняването на информация в двоичен код – нула и единица – на твърдия диск на компютъра. Забранявайки активността на този фермент, специалистите успяват да изтрият запомнената информация за период от едно денонощие до един месец. Интересен е факта, че подтискането на други сходни молекули не влияе на паметта.

Учените се убедени, че тяхното откритие може да се използва при разработката на нови методи за лечения на болести, характеризиращи се с патологични “свръхактивни” синаптични връзки. Към тях се отнасят невропатични болки, синдрома на измамната болка в ампутирани крайници, дистония и посттравматичен стрес. Получените по време на изследването данни ще помогнат за създаването на терапевтични средства, които ще могат както да засилват паметта, така и да предотвратяват загубата й.

http://www.bgfactor.org/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!