Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Хирурзите се учат от учебници, в които типовете тъкани са цветно кодирани, но не така изглеждат нещата в реалния живот. В TEDMED Quyen Nguyen демонстрира как молекулярен маркер може да накара тумори да се осветят в неоново зелено, показвайки на хирурзите точно къде да режат.

Зелен флуоресцентен белтък (green fluorescent protein, GFP) е белтък, отделен от медузата Aequorea victoria, който при осветяването му със синя светлина се характеризира с флуоресценция в зеления диапазон. В днешно време генът на белтъка се използва широко като светлинен маркер в клетъчната и молекулярната биология за изучаване на експресирането на клетъчните белтъци. Разработени са модификации на белтъка за приложение като био-сензори. Създадени са дори цели светещи животни (например прасета), при които флуоресцентният белтък GFP е внесен в генома и се предава по наследство.

През 2008 г Осаму Шимомура, Мартин Чалфи и Роджър Циен получават Нобелова награда за химия за откриването и разработката на зеления флуоресцентен белтък GFP.

Линк към TED с възможност за български субтитри

Редактирано от AciDBurn
  • Глобален Модератор
Публикува

Хирурзите основно се учат върху трупове и на микроскопски срезове на тъкани и клетки /хистология и цитология/.

  • Потребител
Публикува (edited)

Да, но първо се започва от учебниците, преди да се стигне до дисекционната зала.

П.П: Не бих специализирала хирургия, намирам я за изключително тежка, стресираща и отговорна дисциплина, но тази лекция ме заинтригува, затова реших да я споделя. Специално по отношение на хирурзите тая голямо уважение.

Редактирано от AciDBurn
  • Глобален Модератор
Публикува

Да, но първо се започва от учебниците, преди да се стигне до дисекционната зала.

П.П: Не бих специализирала хирургия, намирам я за изключително тежка, стресираща и отговорна дисциплина, но тази лекция ме заинтригува, затова реших да я споделя. Специално по отношение на хирурзите тая голямо уважение.

В БГ паралелно с учебниците още в 1 курс почват да човъркат трупове. Не е много приятна гледката, ама няма как. Това си е призвание.

  • Глобален Модератор
Публикува

Доста стабилна психика си трябва.

а после някои се чудят на лекарския хумор. :bigwink:

  • Потребител
Публикува

Мда, така е.

И не само на хумора. На начина по който са се тренирали по-спокойно да гледат на нещата. Имам смс със съдържанието "ще закъснея, че трябва да ампутирам един крак". :sneaky2:

Шегата настрана, но аз понеже съм се насочила и много се интересувам от addiction medicine и хирурзите са доста чести "клиенти" тъй като явно стреса от работата при някои се отразява сериозно и залитат по алкохол, че понякога и други неща.

Връщайки се към темата - ако тази технология наистина стане приложима, това би било голяма стъпка напред. Слушала съм колко е трудно да се премахнат всички ракови клетки по време на операция, именно защото се работи "на тъмно".

  • Глобален Модератор
Публикува

да, туморните маркери са много полезни, особено /както се вижда от статията/ тези, които вече не се използват за диагностика, а за непосредствено маркиране на поразената тъкан. Иначе всичко зависи от стадия на рака, ако е пуснал разсейки из жизненоважни органи /бели дробове, мозък и пр./, отстраняването на метастазите е почти невъзножно, дори и да бъдат локализирани всичките.

Иначе - големият стрес определено води до избиване на напрежението с алкохол. Докторите си поркат стабилно. Някои даже не могат да оперират трезви, защото ръцете им треперят. Но това са рискове на професията.

  • Потребител
Публикува

А, то веднъж тръгнат ли метастазите по жизнено важни органи битката е загубена, преди да е започнала - надявам се повечето хора са наясно, че съвременната медицина не е д-р Хаус или някои друг докторски сериал, където с последен стадии на рак с метастази по почти всички системи пак се намира спасение.

Превенция и редовна профилактика му е майката, че ако има нещо да се пребори навреме. Болката има защитна функция, а не просто за да ни е гадно. Започнат ли необичайни болки в някои области (гръден кош и т.н.) - веднага на лекар.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!