Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Ами името на градът(колония) който е отсякъл монетният тип.

На Втората е Idrieos, а на втората Moussollos, но дори не е уточнено на 100 % дали тези градове са отсичали монетни типове. По-тази причина в голяма част от каталозите липсват.

Поне за тези дветре никога не бих казал че са истински, (както и неколцината единични фрагменти на подобни)

  • Потребител
Публикува (edited)

Два допълнителни линка:

http://www.labraunda.org/Labraunda.org/Foreword_tr.html

за изображението,

И една монета на Maussollos (и двата варианта се срещат О или А), която може и да е истинска, не зная

http://www.stacks.com/Lot/ItemDetail/64085

Редактирано от roca
  • Потребител
Публикува

Благодаря ти много. Мислех, че някакво име може би на този на фигурата, но явно не. Иначе има доста подобни снимки на монети, но избрах тези просто. Освен ако са всичките от различни градове.

  • Потребител
Публикува

Има редица градове сечащи монети с еднотипниизображения, особенно ако са в една област или полис ( в зависимост от структурата на управление) и само сменяща името на градът. Познати са около 10 града ползващи този тип изображение отзад, а той е на Зевс с лабрис (двойна брадва) оттам наименованието Зевс Лабрийски (или Лабрисоносец). Има пък и полиси на който едно изображение е специфичен запзен знак и никой друг полис не го ползва. Такава е совата на Атина, която за разлика от изображението глава на Атина с шлем, не се ползва от никой друг полис.

Имената при гръцките монетите се почвяват на малко по-късен етап т.н. елинистичен период (по-скоро придобиват масовост), може би около 3 в пр.хр, и то след монетите на Филип и Александър македонски (не за друго, ами заради популярноста им ;) )

  • Потребител
Публикува

roca не съм съм съгласен имена има и 5 в.пр.н.е. магистратите са се писали по монетите аполония понтика примерно

  • Потребител
Публикува

Благодаря за забелжката. Правилно, но не е придобило масовост, затова съм го сложил като пояснение в скоби.

Т.е. Да има имена и от 5 пр.н.е. но 95 % от всички монети са с имена на градове/или племена при траките да речем/

  • Потребители
Публикува

Монетите на Мавзол и Хидрией са от средата на ІV в. пр. Хр.; те са братя, като Мавзол е по-големият (умрял 353 г.), а Хидрией е негов приемник като управник на Кария:

http://www.snible.org/coins/hn/caria.html#satraps

Гробницата на Мавзол, издигната от сестра му Артемизия в град Халикарнас, е била смятана за едно от седемте чудеса на света; затова и до днес съоръженията от този вид се наричат "мавзолеи".

  • Потребител
Публикува (edited)

А защо точно Зевс? Никъде не съм го виждал с двойна брадва , всеки път със светкавица.

Точно за това търсих превода на текста да разбера кой е?

Да тези монети които са на линковете , вероятно са истински , символът е същият , даже учудващо сходно изображение.

Редактирано от miroki
  • Потребител
Публикува

Вижда се ясно че когато човек не знае и импровизира..пише глупости (от мойте постове е изключително видно) :whistling:

Благодаря много на Tyroglyphos за пояснението, аз съм с някаква грешна представа :)

miroki доколкото успях да разбера, което не сигурно колко е вярмо е свързано със някакъв съществуващ вече храм на Завс Лабрисоносец. Но защи е точно с двойна брадва идея нямам ;)

  • Потребители
Публикува

А защо точно Зевс? Никъде не съм го виждал с двойна брадва , всеки път със светкавица.

По този въпрос нека дадем думата на Плутарх (в съчинението му "Гръцки въпроси"):

"Защо статуята на Зевс Лабрандей в Кария е направена да държи брадва, а не скиптър или светкавица?

Защото Херакъл, след като убил Хиполита, заедно с останалото й въоръжение взел и брадвата и я подарил на Омфала. А лидийските царе след Омфала я носели, предавайки си я по наследство като част от свещените предмети, до Кандавъл, който я пренебрегнал и я дал на един от другарите си да я носи. А след като Гигес се отцепил и започнал война срещу Кандавъл, Арселис от Миласа дошъл на помощ на Гигес с войската си, погубил Кандавъл и другаря му и отнесъл брадвата в Кария заедно с останалата плячка. Там поръчал статуя на Зевс, поставил в ръката й брадвата и нарекъл бога Лабрандей, защото лидийците наричат брадвата 'лабрис'."

  • Потребител
Публикува (edited)

За да не стой темата без отговор...моя няма да бъде идеалния, ама ще съществува.

Първо като цяло е менте..това е почти сигурно на има няма 1101% някаде. Виж това което беше лошото...не зная на какво е менте.. :lightbulb:

Ама горе долу нещата са следните..отпред е протоме на бик (най-вероятно). Отзад първо мислех че е Нике... (със 90 санта крила??)..след това се отказах, след това преминах към очертания на някакво изображение, пак през Нике...през още 105 неща..и не мога да разбера точно какво.

Може би като последно си мисля че някаква компилация..т.н. авторски реплики (ако можем да ги наричаме авторски). Уникалноста им е в това че те са компилаций,измислици, но няма такова истинско нещо че да се нарекът ментета.В дейстителност не зная..но опитвам да разсъждавам на глас.

Иначе монети с протоме на бик има на доста градове.

Може да разгледаш тука: Успех, дано намериш какво би трябвало да е :)

Моята връзка

Редактирано от roca
  • Потребител
Публикува

Копирам инфото от другият форум, за да не остава темата непълна, а и за да може ако на някой му трябва инфо за такива да го има ;)

"Всичко е османска империя:

1. Баязид 1-ви Светкавицата...завладява България 1382-1402, номинал акче, няма дата, няма монетен двор..старо но не кой знае колко рядко

2. 40 пара Мехмед 5-ти 1909-1919, емисионна 8-ма година демек 1917 горе долу, никел, Константинопол.

3. 5 Куруш Махмуд 2-ри 1808-1839, емисионна 25-та демек 1835, сребро с невъзможната проба 0.17..тоест мед със минимум сребро, Монетарница Константинопол"

:crazy_pilot:

П.С. : Емитиконките много ме радват ;)

  • Потребител
Публикува

фигура между два делфина ми изглежда и мисля че е северно черноморие олбия може би или наистина е измишльотина както казва roca

абе пич измий я поне да се види какви изображения има

  • Потребител
Публикува

Ето нещо на гръцкият Megaris, Megara. marrk помогна малко с тез делфини и вече сме малко по-близо.

113130.jpg

Разбира се нашето лице нямна нищо общо с галерата, което отново ме връща към компилацията

  • Потребител
Публикува

само да кажа ....монетата е от Италия и е намерена под ПОМПЕИ......незнам колко е менте но мисля че нямаше да я искат толкова там ако беше менте. Но както и да е - от едната страна е маслиново дьрво с далфините а от другата е лицето на някои си......само да кажа 4е е бронзова и наистина е намерена там. Ако беше тук да се самнявам в нея.......благодаря все пак за отговорите ви..........:)))

  • Потребител
Публикува (edited)

С удоволствие ще се съглася когато видя комбинацията "протоме на бик, делфини и маслиново дърво" на една монета..защото вече станаха 3 различни :)

Може и аз да греша..Къде е намерена..изцяло не ме вълнува, аз изказвам мнение относно нещо на снимка което уж виждам а не относно къде е намерено. Защото мога да ти кажа че съм хванал шаран в Черно море и да снимам един в Метро, но това няма да докаже, че в Черно море има шарани, нали?

Между другото вече се е налагало да изказвам мнение за доста монетки...в много от случайте съм познавал (дали на боб или на знания е без значение)..в Италия менте се прадава в пъти по-лесно от България (е чак в пъти не но..по-лесно!) и го казвам от кледната точка на това че участвам в няколко чуждестранни нумизматични форума (което не е хвалба)

Защо твърдя че е нещо измислино..първо не съм срещал нещо подобно и защото стила на работа е малко...всъшност доста нехарактерен за периода. А и монетките намерени под Помпей, за съжаление не притежават такава патина доколкото съм запознат аз поне ;)

П.С. : Защо ни е гръцката азбука от горните 2 линка?

Редактирано от roca
  • Потребител
Публикува (edited)

Нека и аз да си кажа мнението на лаик. Първо не казвам, че такава монета има, но такава комбинация от делфини и бик с човешка глава има на монети от предримска Сицилия.Това се вързва и с информацията, ако наистина е открита в Помпей. Иначе, аз маслинови клончета не виждам на тази монета, но на монети от Сицилия има и маслинови клонки.

Та моите предположения (ако е истинска монетата) са накоя от гръцките колонии на остров Сицилия: Сиракуза (може би Хиерон II) или Гела (http://www.magnagraecia.nl/coins/)

Редактирано от nikey_vv
  • Потребител
Публикува

Нека и аз да си кажа мнението на лаик. Първо не казвам, че такава монета има, но такава комбинация от делфини и бик с човешка глава има на монети от предримска Сицилия.Това се вързва и с информацията, ако наистина е открита в Помпей.Иначе, аз маслинови клончета не виждам на тази монета, но на монети от Сицилия има и маслинови клонки.

Та моите предположения (ако е истинска монетата) са накоя от гръцките колонии на остров Сицилия: Сиракуза (може би Хиерон II) или Гела (http://www.magnagraecia.nl/coins/)

то това е номера уж намерена там та евентуалния рибок да клъвне м-би Б.Б са го измамили

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!