Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Ке се каеш, персиецо /помисли си Щирлиц, който внимателно записваше диспута на грамофонна плоча, за да си го пуска после за лека нощ/. :laugh:

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

И какво са направили северните съседи? Да са обсаждали Константинопол, да са го щурмували? Нали знаеш, че бабаитлъкът при всекиго се изпарявал на часа, щом види рова, трите реда стени, осемнайсетметровите кули и десетките хиляди души, които отбраняват това съоръжение!

Нали полевата армия на Романистан беше 37 000 души към 680 г. според собствените ти сметки от лани, о, Монте Кристеций. Отде изникнаха тия десетки хиляди души по стените?tooth.gif

  • Потребител
Публикува (edited)

Всичките признаци горе, определящи що е това ренесанс, са твърде верни. Може би с малки изключения като когите, които са по-скоро средновековни кораби, по-точно късносредновековни; но както и да е.

Важното, и то най-важното, не е споменато. Това е понятие - една дума, която беше табу десетилетия наред и даже сега е така и звучи ... да кажем неприлично в нечиии уши, но това е истината: става дума за капитализма, по-точно за нововъзникналият в Европа търговски и финансов капитализъм. Той е причината за много от изброените, материалната база. Някои важни изобретения и открития са близо до нея и от своя страна дърпат напред новите икономически взаимоотношения. Има двустранна обусловеност между икономика и интелектуални открития - така е оттогава и досега разбира се.

Заедно с техническите изобретения трябва непременно да се споменат и географските открития, които са резултат в крайна сметка от стремежа за бързи печалби, като не само оправдават очакванията, а и много повече от това.

Перспективата и анатомичността в живописта, усвояването на античната съразмерност в архитектурата и други красоти са съвсем на повърхността и са изцяло определени от долу. Целият най-виден блясък ренесанса - това са модните увлечения на новата класа и на забогатяващите заедно с нея църква и ... други, които в момента не мога да спомена, защото не съм подготвен детайлно; но в общи линии това е. Ей такива ми ти работи за ренесанса, който някъде го има, а другаде го няма :)):

Редактирано от каскадьора
  • Потребител
Публикува (edited)

ОТ. Монте Кристеций, пресвети комисе германикейски, Ренесансът не е само рисуване и ваяне на мъжки и женски фигури по пишки и цици. Това впрочем го няма в Романистан, а идва от Романия (италийската) и Елада, а не от ориенталското царство, тъй мило на сърцето ти, което като редбул ти дава крилаааа. tooth.gifbiggrin.gif

Ренесансът е и изобретяването на барута и неговото военно приложение, цялата броня, създаването на високобордните кораби като ког и холк, а после и каравелите и галеоните, възникването на правните традиции в Сорбоната, откъдето започва кадруването на френската администрация през ХІІІ-ХІV и следващите векове. Ренесансът е и създаването на такива битови неща като вятърните мелници и саксонската металургия, Ренесансът е и венецианското хартиено производство (взето от Дамаск, а не от Константинията). Така че тук споделям мнението на Алвата, че Романистан е една държава, неспособна да създаде нищо нова и способна само да копира и доразвива старото. Затова и обречена на постоянно изоставане след 1100 г.

П.П. "Декамерон" на бай Бокачо е написан преди 1453 г. Така че стига с тия спекулации за голямата роля на Романистан върху европейския Ренесанс. Той е преоткриване на римското и античното, а не на азиато-гръцкото.

То, всичко това е много хубаво. Все пак за 1200 години контакт с Римската империя и дивите германски племена да започнат нЕкво развитие като открият включително и това, че единствената баня не е само от дъжда небесен.

Но без Романия (ИРИ), поне според реалната история (без ако и може би), полуосъзналите се завоеватели на ЗРИ днес може би щяха да си подмиват задниците в биде и да славят Аллаха за това велико "изобретение". А за древните у Европата щяха да са чували само през крив макарон (внесен контрабандно от Китайска поднебесна империя от сръчните плагиати и крадци на дребно араПите) и от някой преразказ на помюсулманчените наследници на Римската империя от източната й част. :biggrin:

Както и да си кривим душата, Западът трябва да вдигне паметник на ИРИ (200 на сто метра поне), че докато са откривали за хилядолетие топлата вода, изостанала ИРИ им е запазила варварския задник, та да могат след грабежите на Леванта и на ИРИ да започнат да вдяват що е то циливилизация по романски и по помюсююлманчен начин такъв. :tooth:

Редактирано от DendroaspisP
  • Глобален Модератор
Публикува

Темата е обособена от постове от темата за данъците, плащани на България от Византия.

  • Глобален Модератор
Публикува

Както и да си кривим душата, Западът трябва да вдигне паметник на ИРИ (200 на сто метра поне), че докато са откривали за хилядолетие топлата вода, изостанала ИРИ им е запазила варварския задник, та да могат след грабежите на Леванта и на ИРИ да започнат да вдяват що е то циливилизация по романски и по помюсююлманчен начин такъв. :tooth:

Дендро, няма причина да вдигат паментик на Романистан. Романистан пази себе си. Пък това, че е на кофти място на пътя на арабите към баш Европата е изцяло романистански проблем. Както беше наш проблем на балканците, че се оказахме на пътя на османлиите вся асталая туркмено-казълбашко-юрюшка прегладняла сволач, пъплеща към зелените поля на християнския свят.

Тук на Балканите поради разни димитровско-лайпцигски синдроми на "говоренето на немски с конете от франките" си мислим, че след като Одоакър пратил по ДиЕйчЕлус в Константинопол регалиите на Ромулчо Августулчо през 476 г., на Запад настава пълна диващина. Ми не е така. В меровингска Галия или в остготска Италия Рим е опазен в значителна степен, доколкото е позволила мизерията, възходяща в цялата западна империя през V век. Деградацията на римо-германския Запад е синхроненна с тази на римо-азиатския (романистанския) Изток през VІІ-ІХ век. От средата на ІХ век започналото съвземане обхваща и източното и западното християнство едновременно. Просто Западът тръгва да расте от по-ниска начална точка, но към 1100 във военно-политическо отношение, а към 1200 г. в икономическо отношение везните се накланят в полза на Запада.

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребители
Публикува (edited)

Ние тая тема сме я разглеждали и другаде, струва ми се :)

Спандю е прав за много неща, но поне що се отнася до изобразителното изкуство, литературата, философията, законодателството и филологията (а Ренесансът все пак не може да мине без тези неща), влиянието на Византия върху Италия е огромно. Дори любимата кльомба на флорентинските банкери идва от Византия. Това го споменавам като забавно куриозче.

Редактирано от glishev
  • Глобален Модератор
Публикува

На Византия или на древността? С какво Византия влияе на законодателството в Италия? Ами иконописните канони не са ли бързо забравени в Италия още преди Ренесанса?

(малко знам за тия процеси, затова така питам? )

  • Потребител
Публикува

Огромното влияние на Византия върху Западна Европа в областта на изобразителното изкуство и архитектурата е абсолютен нонсенс. Ако сравним Чимабуе и Джото , ще стане ясно защо.

В архитектурата е достатъчно да си спомним за Витрувий и за това , че в Рим древните останки(римски , не ромейски) са били пред очите на всеки , който е искал да ги види.

  • Потребител
Публикува

Ел Греко пък въобще не е на място в темата.

1.Твори много по-късно в Испания , така че няма общо с началото на Ренесанса и Флоренция.

2.В творбите му трудно ще се намери огромно византийско влияние...виж например при Рубльов , влиянието е видимо.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

На Византия или на древността? С какво Византия влияе на законодателството в Италия? Ами иконописните канони не са ли бързо забравени в Италия още преди Ренесанса?

(малко знам за тия процеси, затова така питам? )

За какво законодателство на Италия говорим? През Средновековието такова животно няма /имам предвид Италия, не законодателството/. Иначе си припомни докога ромеите владеят Южна Италия /има тема по въпроса тук някъде/.

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Има каноническо право и римско гражданско право именно в градовете и в различните политически субекти на Италия. В предренесансовия период учени-прависти от университетите на Северна Италия, наречени "глосатори" и после "постглосатори" адаптират римското право от Юстиниановата кодификация към европейските реалности, т.е. съчетават го с германското и каноническото право.

Това всъщност е първата голяма крачка в създаването на европейското право, каквото го познаваме. Византийските закони ... тук нямат общо.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Докота ромеите владеят Южна Италия , действително е друга тема и друга бира ,както се казва.Началото на Ренесанса е много по на север и в основата му седят ,както беше споменал Каскадьора по-рано , коренно различни и нови икономически процеси.

Ако трезво сравним Пиза ,Сиена и Флоренция с Константинопол доста неща ще се изяснят.

  • Потребители
Публикува

Отивате в мазето на Университетската библиотека (на СУ) и с малко късмет ще намерите едно старопечатно флорентинско издание на Юстиниановия кодекс.

Колкото до византийското влияние над италианското изкуство - разглеждате хубавичко мозайките и стенописите на по-старите запазени храмове в Амалфи, Гаета, Катаня или дори Анкона.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Да, Юстиниановия кодекс /доколкото го приемем за византийски, защото е доста ранен и Византия в късния си период, когато започва Ренесанса го е позагърбила за сметка на указите на централизираната власт/ е една от основите на европейското право, което "тръгва" от италианските университети в средновековието. Оттам обаче се извършва съчетание на кодекса със немското обичайно право, Corpus iuris civilis, с каноническото право на римокатолическата църква и общинските правила на италианските градове. Така, че Ренесансът (това става всъщност преди него - т.е. подготвя се ренесанса чрез тази своеобразна правна реформа) по-скоро адаптира римското право към правото на новите европейски народи.

От друга страна, да не забравяме Палеологовия Ренесанс - импулсите тръгват от Византия, друг е въпроса, че стигат несъизмеримо далеч в Западна Европа.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Да , ама не :biggrin:

Разгледайте вие г-н Глишев Чимабуе и Джото и както се казва открийте разликите.

Да не говорим как се развиват нещата след това на Изток и Запад.

  • Потребители
Публикува (edited)

Мисля, че достатъчно съм разглеждал и Джото, и Чимабуе, и Фра Анджелико, но пак ще го направя с удоволствие :) Междувременно всеки, който поиска, може да разгледа катедралата в Амалфи или да се зачете в Жерар дьо Нервал.

Редактирано от glishev
  • Потребител
Публикува

Дендро, няма причина да вдигат паментик на Романистан. Романистан пази себе си. Пък това, че е на кофти място на пътя на арабите към баш Европата е изцяло романистански проблем. Както беше наш проблем на балканците, че се оказахме на пътя на османлиите вся асталая туркмено-казълбашко-юрюшка прегладняла сволач, пъплеща към зелените поля на християнския свят.

Тук на Балканите поради разни димитровско-лайпцигски синдроми на "говоренето на немски с конете от франките" си мислим, че след като Одоакър пратил по ДиЕйчЕлус в Константинопол регалиите на Ромулчо Августулчо през 476 г., на Запад настава пълна диващина. Ми не е така. В меровингска Галия или в остготска Италия Рим е опазен в значителна степен, доколкото е позволила мизерията, възходяща в цялата западна империя през V век. Деградацията на римо-германския Запад е синхроненна с тази на римо-азиатския (романистанския) Изток през VІІ-ІХ век. От средата на ІХ век започналото съвземане обхваща и източното и западното християнство едновременно. Просто Западът тръгва да расте от по-ниска начална точка, но към 1100 във военно-политическо отношение, а към 1200 г. в икономическо отношение везните се накланят в полза на Запада.

Аспандиат,

Абе то нека да го нямаше Романистан през VII-X век (и веднъж даже Булгаристан) на неговото си географско положение (и да си защитава задника, както думаш), па щяхме да видим тогава дали онова западно императорче щеше да си говори дори с конете на немски през въпросния период. И вместо западен Ренесанс преди 7-8 века, днес Западна Европа щеше да се тресе от "арабска пролет"... :biggrin:

  • Глобален Модератор
Публикува

Аспандиат,

Абе то нека да го нямаше Романистан през VII-X век (и веднъж даже Булгаристан) на неговото си географско положение (и да си защитава задника, както думаш), па щяхме да видим тогава дали онова западно императорче щеше да си говори дори с конете на немски през въпросния период. И вместо западен Ренесанс преди 7-8 века, днес Западна Европа щеше да се тресе от "арабска пролет"... :biggrin:

тя пролетта арабска най-накрая дойде. :bigwink:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!