Отиди на
Форум "Наука"

Защо Русия започва Освободителната война


Recommended Posts

  • Потребител

Вероятно част от дискусиите по-горе са мотивирани от това интервю:

http://www.faktor.bg/mnenia/intervyu/40031-yanko-gochev-na-3-mart-no-1918-g-rusiya-kapitulira-pred-balgariya-tova-e-osvobozhdenieto-ni.html%7D

Според мен и това е манипулативно и тенденциозно представяне на историята. Например, защо Русия оставя войска в българските земи, ми какво да направи, българска войска още няма ,ако се изтегли руската , ще се върне старото положение.

Спори се с някакви неназовани русофили, които скрили предвоенните договори.Обаче същите дипломатически ходове са описани и в книгите и учебниците още от русофилските социалистически времена.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 210
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
На тези риторични въпроси русофилите и до днес нямат отговори. И реагират по русофилски - отричат стиховете на Иван Вазов или ги укриват дълбоко и цензурират.

Е какво сега, ще се мерим с поети ли? Да тръгна ли да търся колко са писали русофилски?

Тук някой май завалва смисъла на отричане от Вазов и несъгласие с негово отношение изразено в стих. (а ла политкомисарски) Ало форум наука. Това е чисто провокативен текст и съответно пост.

Янко Георгиев Гочев е автор на уникалното изследване „Руската империя срещу България“, от 3 части.

След "Косовската операция през 1915 г." този труд е първият строго научен опит за...

Триста ей такива "първи строго научни опити" в областа на историята могат да се изкопаят в полза на най-различни тези.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Мироки, ти пак си силно умен. Питам те и отговор искам. Като коя военна сила предлагаш да гарантира сигурността на българските земи (по това време все още няма българска държава), българското опълчение (щото българска армия още няма), сините каски на ООН (които също още не съществуват), международен контингент от армиите на великите сили (които не са се съгласили на такова нещо).

Кой ще гарантира, че на 4 март турските войски няма да предприемат настъпление против българските земи?

Честната дума на султана?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за комплимента, мисля, че е валиден за всички във форума, включително и за теб.

Явно ще си остана без отговор за втория 3 ти март.

Ти кое повече тачиш, годишнината от годежа или от сватбата?

Предварителния Сан-Стефански договор, може да се сравни с годежа, а окончателния мир след 2 седмици със сватба.

Въпреки, че май сватбата е в Берлин!

Договорът е подписан на 3 март 1878 г., клаузите на мира са представени след ратифицирането му, което става две седмици по-късно — на 17 март. Решенията на договора влизат в сила на 18 март след като съдържанието му е съобщено с циркулярна нота от руския канцлер княз Александър Горчаков на останалите велики сили.

А на въпроса, да, имаме не само сила, а и участваме с нея във войната. Това знам, че го знаеш.

Знам, че винаги има сили, които се оставят за да следят за реда и е донякъде нормално.

Но при Сан-Стефанския окупацията е 2 години и няма срок на изтегляне ня войската, а при Берлинсоя не е така и окупацията е 9 месеца.

Относно договора, в него е записано, че султана може да си изпраща войски в Българя с предлог преминаване. Това си е фиксирано в него. И не пречи на това.

Но договора влиза в сила от 18 така, че на 4 ти няма никаква гаранция. Само на примирието и английския флот са нещата.

Сега разбра ли разликата?

При Сан-Стефано има безсрочна окупация

При Берлин не.

Или друга редакция

Съгласно предварителните договорености между Русия и Австро-Унгария,[26] както и между Русия и Великобритания, [27] няколко месеца по-късно Великите сили се събират, за да оформят окончателния договор по време на Берлинския конгрес. Берлинският договор от 1/13 юли 1878 между Великите сили и Османската империя ревизира Санстефанския и в началото на 1879 е потвърден с Цариградския договор между Русия и Османската империя.

Но, не е точно по темата.

А по темата:

Защо Русия след, като ни освободи и ние се разплатихме с нея, вероломно нахлу в земите ни?

Още повече имаме договорка за взаимопомощ при отбрана?

Този варварски акт показва реално какви са нещата и какви сме ние за тях.

Някакви си, през чиято страна трябва да минат, за да вземат проливите, с тяхно или без тяхно съгласие.

За това искат да сме слаба страна.

В по-предния пост, файла е доста красноречив.

Не ми се пише, колко събития по разклащане на българската стабилност прочетох. Че наистина ще замирише, на това, което колегата по-рано писа. Няма да ги пиша, търсете си ги и чете те сами.

След като 2 пъти нападат Константинопол. 860 и 941 г. Борба за проливите.

968 г ни напада вероломно Руския Княз. Пробва си силите точно, когато войската ни е разбита от Византия.

1877 Обявяват война и нахлуват на Балканския полуостров (тогава не нападат България, а Османската империя). Борба за проливите. Установяват се в България.

1916г отново нахлува в земите ни, най-неочаквано, при това приятел. Със споразумение за взаимозащита.

Бием ги и ги отблъскваме и на Добруджанския и Македонския фронт.

1944 г. обявява война на България (преди това Русия ни е съветвала да се включим на страната на Германия и Русия - тогава още са съюзници и те) После ни обявава война, без да сме пратили нито един войник срещу тях, с тотално смешен мотив!

Приемаме техните условия и участваме на тяхна страна и нападаме Германия и се оказваме в крайно неловкото положение да обявим война на целия свят (без да имаме мир с Русия). А Русия точно решава, България да е победена страна и да се взема територия от нея?

Вие колко приятелски неща видяхте?

Според Вас Русия освободителна война ли е започнала?

Не, започнала е война за проливите, но се явява освободителна за България!

И за наш голям късмет и със срок на изтегляне на войската им. Иначе щяхме да сменим суверена, а не да се освободим.

Това мисля е най-точното.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

1 За войната на цар Светослав. Това нещо е толкова далеч в историята, че въобще няма защо да го говорим. Предполагам не наричаш Гърция, Сърбия, Унгария отколешни български врагове, задето преди 10 века са воювали с България.

2 През 1877 воюват за проливите, така е. Но ти сигурно би искал тази война да не се бе състояла. Така и до днес щяхме да сме щастливи поданици на падишаха. Анадънмо?

3 През ПСВ Русия се включва във войната през 1914, а ние през 1915. При това, ние избираме на чия да се включим-централните сили или антантата. Или според теб Русия е следвало като разбере, че България избира да се включи във войната на страната на централните сили немедлено да обяви война на Франция и Англия и съюз с Германия. Конкретно, не руски войски навлизат на българска територия, а български на румънска. И според теб какво следва да направи руското командване, когато румънците го молят за помощ? Да им каже "Сори пичове, вие може да сте съюзници, българите врагове, ама ние срещу братушките не тръгваме".

4 През 1941 Соболевата акция е с цел да станем съветска република. Сценария на прибалтика.

Ти коя България предпочиташ Сан Стефанска или Берлинска?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че темата се изроди в безсмислен спор, но нека и аз да оставя своята лепта:

1. Русия винаги се е борила за своите интереси (както всяка друга нормална държава).

2. Само в един случай за век и половина руските и българските интереси са съвпадали - Освобождението.

3. Руската държава (император, генерали, политици) не се интересува от съдбата на българите, част от руския народ (главно интелигенцията) желае освобождаването на братски народ от дълго робство - съответно аз съм благодарен на хората, безкористно допринесли за нашата свобода, но не смятам, че тази благодарност трябва да се прехвърля върху цялата руска държава (която е империя и като такава е опасна за околните държави).

4. 3-и март е най-подходящата дата за национален празник - това е рождения ден на настоящата българска държава и няма значение това, че договора е предварителен - той все пак е официален документ, санкциониращ създаването на българско държавно формирование - първото от пет века.

Толкова от мен :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По какви причини българите са искали победата над Русия да изчака с няколко дена, за да е точно на 3 ти март 1918?

Защо са искали пак точно тази дата да е освобождението ( и с наша помощ) на Литва, Латвия, Естония и др.

Явно ще си остана без отговор за втория 3 ти март.

Дай някакви сведения, че българите имат пръст в определяне на датата. Преговорите са се водили няколко месеца, руснаците са ги бавили. Германия започнала настъпление и това ускорило подписването на договора.

Според статията в Уикипедия лично Ленин наложил договорът да бъде подписан на 3 март. Да не искаш да кажеш, че българите са го накарали? Те по това време дори не воюват.

„Ден след украинския договор Троцки прекратява преговорите и напуска Брест-Литовск като обявява, че Съветска Русия отказва да подпише налагания ѝ мир с анексии, но прекратява състоянието на война с Четворния съюз (10 февруари)[13]. В отговор на това на 18 февруари германските войски преминават в масирано настъпление в южно (към Киев) и северно (към Петроград) направление[14]. Австро-унгарските и българските войски не участват в офанзивата[15]. Поради дезинтеграцията на руската армия германските войски овладяват големи територии, достигайки Киев на 1 март. Срещу мирния договор с Германия се обявяват „левите комунисти“ в РСДРП (б), които настояват за продължаване на борбата до избухване на световната пролетарска революция. Въпреки това Ленин успява да наложи визията си и на 3 март болшевишка делегация подписва мирен договор с Четворния съюз.” http://bg.wikipedia.org/wiki/Брест-Литовски_мирен_договор

Този договор трае, колкото и Санстефанския. По-важна е датата 27 ноември 1919 г. http://www.znam.bg/com/action/showArticle;jsessionid=180212F82473FEE7BB40B55B7F8F9FD5?encID=2&article=2431179932 .)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1 За войната на цар Светослав. Това нещо е толкова далеч в историята, че въобще няма защо да го говорим.

2 През 1877 воюват за проливите, така е. Но ти сигурно би искал тази война да не се бе състояла. Така и до днес щяхме да сме щастливи поданици на падишаха. Анадънмо?

3 През ПСВ Русия се включва във войната през 1914, а ние през 1915. При това, ние избираме на чия да се включим-централните сили или антантата. Или според теб Русия е следвало като разбере, че България избира да се включи във войната на страната на централните сили немедлено да обяви война на Франция и Англия и съюз с Германия. Конкретно, не руски войски навлизат на българска територия, а български на румънска. И според теб какво следва да направи руското командване, когато румънците го молят за помощ? Да им каже "Сори пичове, вие може да сте съюзници, българите врагове, ама ние срещу братушките не тръгваме".

4 През 1941 Соболевата акция е с цел да станем съветска република. Сценария на прибалтика.

Ти коя България предпочиташ Сан Стефанска или Берлинска?

1. Това са 3 войни за проливите. (през другото време сме под византийско и турско, за това изглежда далечно). За това го споменах. Понеже не се спрират до там, това е началото за проливите.

2. Съгласен. Или на падишаха или на Путин.

3.Да, битката за Добрич единия фронт. Руснаците точно това са казали, не очаквахме да се биете срещу нас.

Ние защо отказваме на Хителр да се бием срещу руснаците, на руснаците какво им пречеше? Имаме договорни отношения, идеален мотив?! Но не.

4. Предполагам, Да.

Сан-Стефанска, сме били само под руската окупация. И пак нямаше да остане в тези предели. Не случайно и до ден днешен не ни позволяват да се случи.

Искам или не. Ние сме Берлинска България и от там ни върви съдбата. Съединението и т.н. до наши дни.

Съгласен съм за 3 ти март, това е първата глътка въздух.

Защо Русия започна освободителната война, в предния пост го казах.

Благодаря им за което. Без нзачение мотива в конкретната ситуация.

В случая целта оправдава средствата.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Аз съм русофоб....не го крия, не ме е срам от този факт...Омръзнало ми е да ми навират ежедневно, колко добра е Русия и колко много сме и задължени...Не мога да забравя, как Русия подкрепи и подкрепя Сърбия винаги за сметка на България...

Но всичко гореизложено, не ми пречи да съм признателен за това, че Благодарение и само на Руската империя днес имаме държавност!

Никоя друга от Великите сили не започна война срещу Османската империя, която да доведе до създаване на Българска дъжава, макар и окастрена..

Това, че сме окастрени, всъщност е резултат на фокта, че българската националноосвободителна революция / говоря за чисто въоръжените проекции / не беше успешна и не протече по план....

Благодарение на Русия, тук се създава Българско княжество...Не мисля, че Руската империя е искала да ни окупира, завладява и прочее глупости...Все пак, руснаците създават армията на Третото Българско Царство..Фактически те я създават. Няма нужда да си заравяме главите в пясъка...не така се постъпва с народ, когото искаш да завладееш...разбира се, Руската импенрия не го прави от чисто славянофилство и алтруизъм(....Просто в него момент, стратегическите интереси на Руската империя и българската нация съвпадат...това съвпадение обаче е за кратко..

 

Същевременно обаче, след 1878-1879г. Българските  стратегически цели и интереси, са диаметрално провоположни на Руските такива...

Русия се вревръща съвсем отчетливо в Български враг о време на т.нар ,,Фирмилианов въпрос" през 1902г.

Русия винаги ще подкрепя отколешния български враг- Сърбия...Това следва да се знае  от всеки днешен Българин..

Истинска проява на наивитет би било на Русия днес да се гледа с роматично-розови очила...,,пито-платено" дето си вика...Отдавно, се се отплатили на Руския в чисто материален аспект...

темата не бива да се политизира по никакъв начин...само ще кажа, обаче че в днешно време Руската федерация е откровен враг на Република България...Обструкциите, които правят от Москва в България, се видяха особено силно през 2013г...видя се, че днешна Русия не може да си прости, че загуби безславно почти всичко, което придоби в резултат на германо-съветската война....Загубиха и Балканския полуостров..

Освен това, от 1877-1878г. над България тегне клеймото, че е руски ,,Троянски кон"....Което на моменти е така, но ползите на страната ни от тази роля са никакви....За сметка на това негативите са осезаеми..

така че за Русия - не с любов, а обективно, с истината трябва да се гледа...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с коня ... може да се разглежда и така, но не е много сериозно. Малка страна като България винаги може да се разглежда като кон. И за русия и за т.нар. запад. Просто защото Русия и запада са в историческа (много дълга) конфронтация. Важното е ние точно да се определим къде сме. Щото западното мислене ни е тесничко. Ние го разбираме, ползваме и пр., но не е само това. Има и още. И това още, не може да се побере в западното материално мислене. Вчера попаднах на един млад човек по тубата - Йордан Камджалов. Изключително успешен диригент в западния свят и с изключително широк мироглед. Такова нещо западния свят не може да произведе. Или ако произведе един, ние ще имаме сто. И те добре го знаят и гледат да ни задушат по един и/или друг начин. Това дава на запада едно преимущество. Понеже мисълта им не може да толкова широка, то те могат на 100% да мислят за материалното. И съответно да правят лъскави телевизори, коли и пр. И оръжие разбира се. А ние, с нашата широка мисъл не можем на 100% да мислим за материалното. Затова те там са напред. И не че ние не можем. В това отношение руснаците са по-близо до нас. Те все догонват запада по отношение на материалното, просто за да не изостанат военно. И сега е така. Затова и ние лесно се подлъгваме по лъскавите коли. Ние отбираме от от хубави коли. Но те не могат да се подлъжат по Станев или Достоевски или Боян Мага - нямат сетивата за това. Пък и някак не е лъскаво.

Та спорно е чий троянски кон сме.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам дали "ще се върнат руснаците", ама за американци определено няма място тук. Нюланд съвсем ясно показа тяхнато отношение към европа.

Гледахте ли пресконференцията на кери и борисов. там на дипломатичен език ни се каза да си траем всичката помощ дето ни прилагат. Ако искате да покоментираме малко. 

Руска армия тук е нямало като присъствие. Никой руснак не се е държал толкова нагло.

А видяхте ли наглоста на обама в куба? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Форумът вече да не е на автопилот? Нали имаше правило в исторически теми да не се коментира съвременната политика? Нови правила ли има, що ли, обяснете!

Къде изчезна чисто политическата тема за оснобождението и отношението ни към Русия. Там имаше възможност всеки да си пише каквото си иска. Явно на някого не се хареса нещо поместено там и вместо да се тури катинар, цялата тема изчезна.

Оставете накрая една тема, в която всеки да си псува, защото така се омърсиха всички останали теми, в които все пак имаше желание да се работи с факти и документи. Затворете ги и който иска да каже нещо съществено по въпроса да си отваря нова тема.

Мисля че форумът трябваше да отстоява първоначалното си заглавие „Наука” и да не се превръща в място за "бля-бля" и изява на долнопробни политически схватки между „читателите”.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В началото на темата писах вече, но четейки най-новите статистики..... За изминалите 20-30 години нямахме пряко господари нали? Нито братушки, нито германци, инглези, турци.....

И вижте на какво го изкарахме. По всички всевъзможни статистики сме на последно място в позитивните контексти а в негативните на първо....Колко е по-леко за всичка беля да опрекваме други....

Например по богаство последни по омраза на чужденци на първо....

Повтарям това сам сами си го изкарахме без поробител. Уви за пропиляните години....Но понеже е Великден надежда винаги има...

ПС: Да мета малко и пред нашата порта. Тук за миналите години уволниха два наши попа. Първият във вихърът на всеобщата приватизация си преписа служебният апартамент на снаха си, унгарка. Законно го открадна. Построихме къща в дворът на църквата. Дойде да служи втори, който след като му почина жената заживя с една жена безбрачно. И него го свали владиката, но не напуща служебният дом.....Така сме си и ние....

ЧЕСТИТ ВЕЛИКДЕН

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
1 hour ago, К.ГЕРБОВ said:

Форумът вече да не е на автопилот? Нали имаше правило в исторически теми да не се коментира съвременната политика? Нови правила ли има, що ли, обяснете!

Къде изчезна чисто политическата тема за оснобождението и отношението ни към Русия. Там имаше възможност всеки да си пише каквото си иска. Явно на някого не се хареса нещо поместено там и вместо да се тури катинар, цялата тема изчезна.

Оставете накрая една тема, в която всеки да си псува, защото така се омърсиха всички останали теми, в които все пак имаше желание да се работи с факти и документи. Затворете ги и който иска да каже нещо съществено по въпроса да си отваря нова тема.

Мисля че форумът трябваше да отстоява първоначалното си заглавие „Наука” и да не се превръща в място за "бля-бля" и изява на долнопробни политически схватки между „читателите”.

И на мен ми се струва, че прекалявате. По принцип съм мек човек и гледам да не баня и да не крия мнения, но по желание на потребителите от този момент почвам. САМО ДА ВИДЯ НАМЕК ЗА СЪБИТИЯ СЛЕД 1878 И КРИЯ БЕЗ ДА ПИТАМ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Black Wolf said:

Е, щом искате руския ботуш отново - робът по душа си е роб...

 

Какво означава "отново", би ли пояснил? Щото ако визираш соца, със същия успех може да се добави и украински, белоруски, казахски и всякакъв друг ботуш.

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За 1877-1878г. интересите на българската нация / не казвам България, защото в политически аспект няма такава субектност / и Руската империя-съвпадат...Това е факт...Тук нищо спорно не може да има....Приближаването на Руската империя към Проливите, неизбежно налага изтласкване / чисто военно-политическо такова / на Османсакта империя...Българската национално-освободитебна революция и политическа еманципация като дзържавен субект също са несъвместими с Османската империя и изискват нейното изтласкване....Ето това е ключово ...не е тайна за никого...Няма нищо срамно...нормално е Русия да си следва и изащищава стратегическите цели и интереси...войната е твърде рисково, твърде сложно, непредсказуемо, скъпо и жестоко начинание, за да бъде водена по алтруистични съображения илиподбуди...Твърдененот на обратното не би било нищо друго, освен интилектуален профанизъм..Руската империя е искала Кнежество  България, което да е плътно р орбитата на руската политика и стратегия на Балканите..Руската империя е искала послушна България, но не и завладяна България...в противен случай нямаше да поставят жалоните на Българската войска...

.Друг е въпросът, какво Русия ще започне да изисква от нас, след Освобождението...Но това ние българите ще го разберем в 1882 и най-вече 1885-1886г. и 1887г.

Това разбира се вече е друга тема и Фружин Асен тук е прав да трие ....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Австро-Унгария, в лицето на външния си министър граф Гюла Андраши, води усилена дипломатическа дейност, в резултат на което на 8 юли 1876 г. се стига до Райхщадското споразумение между Русия и Австро-Унгария за разделяне сферите на влияние на Балканите. В навечерието на обявяването на руско-турската война, на 15 януари 1877 г. се подписва на т. н. „Тайна конвенция” в Будапеща, която доразвива основните положения на Райхщадското споразумение и фиксира ангажиментите на всяка една от държавите. „Тайната конвенция” съдържа клауза, според която не бива да се допусне на Балканите да се създаде голяма славянска държава, Австро-Унгария осигурява за себе си Босна и Херцеговина, а Русия – Бесарабия. Според историците тази клауза вреди по късно на България и постигането на нейното етническо обединение по време на Берлинския конгрес, проведен след войната.

(http://www.bolgarok.hu/index.php?id=1186&L=1)

Някъде четох, че в това се подразбирали и цялата Добружа......

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Другари! В светлината на тезисите от последния конгрес на Партията и неуморната и всеодайна работа на всички пишещи в тази тема ние сме на път да открием топлата вода!

Даже в книги издадени преди 100 години се казва каква е била целта на Русия. Първото и най важно е влиянието на Русия на балканите. Всички балкански народи, включително гърците разглеждат Русия като свой по голям брат и помощник против Османската империя. След въстанието в Босна нейните позиции са разклатени-турците убиват християни, а техния покровител не прави нищо. Клането в Батак и другите зверства намерили широк отзвук из цял свят поставят Русия в трудно положение. Ако Русия не помогне на българите, то всички балкански народи ще си развалят мнението. Да кажем това не е фатално, дори и Русия да ги предаде, те нямат друг покровител (на Франция и Германия не им пука за балканите, а Великобритания застава на твърди про турски позиции), но това ще развали реномето на Русия и пред другите велики държави- "Щом руснаците оставиха турците да ги унижават, защо и ние да не го направим"- това би била елементарната реакция.

Вторият момент е заемането на проливите. Русия винаги иска проливите. Но няма как да ги получи. В този момент нито Англия, нито Франция, още по малко Австрия желаят да допуснат българските земи да станат руски. Не защото мислят за българите и тяхната свобода, а защото руски Одрин означава заемане на Цариград от руските войски веднага щом поискат. Затова и всички са съгласни на полумерките с автономия. Руснаците си правят сметката за по нататъшно проникване, а англичаните запазват турската власт и не допускат война.

Турците обаче провалят всичко със своето вироглавство. Обявявайки, че отхвърлят общоевропейския план за автономия на България те буквално натикват в ръцете на Русия неоспорим повод за война. Докато руският план минимум е да разпространят влиянието си в бъдещата автономна България, сега те получават възможност да освободят със свои ръце България и по този начин много по силно да я привържат към себе си. При това руснаците предават другия свой съюзник-Сърбия, като дават Босна на австрийците.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Фружине, много те мчоля НЕ така!!! Русия е много по-тясно гоеполитически обвъзана със Сърбия, отколкото с България...Санкт Петербург/Москва винаги е питаела повече доверие и надежди в омразната на всички ни Сърбия, отколкото в България....Затова си има обективни причини, разбира се...не сме се събрали тук за обсъждаме или четем морал за руската геополитика на Балканите...Всеки си гони интересите., особено една Велика сила, каквото е Русия...

Само да кажа, че Благодарение на Русия и на сключения Сан Стефански Прелиминарен договор, загубваме завинаги Нишка епархия....А участието на Сърбия в Руско-турската Освободителна война /1877-1878г./ е повече от скромно и е проекция на страшния сръбски шовинизъм и експанзцинизъм да граби при пвсяка възможност български земи.....

 

Когато се даговори за геополитическите релации в ,,триъгълника" Петербург/Москва-София-Белград, винаги трябва да гледаме много ОСТОРОЖНО!!!

Русия винаги е изисквала от България да отстъпва и все нещо да дава на омразната Сърбия....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, andreiS40 said:

Фружине, много те мчоля НЕ така!!! Русия е много по-тясно гоеполитически обвъзана със Сърбия, отколкото с България...Санкт Петербург/Москва винаги е питаела повече доверие и надежди в омразната на всички ни Сърбия, отколкото в България....Затова си има обективни причини, разбира се...не сме се събрали тук за обсъждаме или четем морал за руската геополитика на Балканите...Всеки си гони интересите., особено една Велика сила, каквото е Русия...

Само да кажа, че Благодарение на Русия и на сключения Сан Стефански Прелиминарен договор, загубваме завинаги Нишка епархия....А участието на Сърбия в Руско-турската Освободителна война /1877-1878г./ е повече от скромно и е проекция на страшния сръбски шовинизъм и експанзцинизъм да граби при пвсяка възможност български земи.....

 

Когато се даговори за геополитическите релации в ,,триъгълника" Петербург/Москва-София-Белград, винаги трябва да гледаме много ОСТОРОЖНО!!!

Русия винаги е изисквала от България да отстъпва и все нещо да дава на омразната Сърбия....

По Сан Стефанския мирен договор геополитически обвързаната с Русия - Сърбия получава една паница чорба, а коварната Русия прави България ОГРОМНА ДЪРЖАВА.... Като начало тези които могат да четат карти, нека погледнем картата.

Колко получава протежето на Русия - Сърбия и колко получава България ?

Аз лично ако бях сърбин бих се обидил жестоко на Русия. Сръбските политици и управляващи са били много злобни срещу Русия след този несправедлив за Сърбия договор. Който критикува Сан Стефано е на страната на Сърбия и против България.

Сърбия дълго време е била просто слуга на Австро Унгария , нейно протеже. Накрая на група сръбски офицери жестоко убиват младия крал на Сърбия 20 + годишен младеж - агент на Австро Унгария и неговата жена - дърта брантия жена на над 40 години и хвърлят труповете им в дунава. Чак след това убийство , Сърбия поради натиска от Виена сменя ориентацията си и се обръща към Русия и франция за да се спаси. Ние минаваме на страната на Германия и А.У.  

Това са фактите, обаче за пропагадата фактите нямат значение, ако противоречат на тезата - толкова по - зле за фактите.

berlin_kongr.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎28‎.‎03‎.‎2016 at 10:55, Black Wolf said:

Е, щом искате руския ботуш отново - робът по душа си е роб...

Слава богу Макейн и комисарите от Брюксел няма да допуснат това. Макейн не успя да освободи Виетам но нас ще ни защити. Трябва само да слушаме и да изпълнявме и независимостта, разбира се  в границите на република от Евр. Съюз ни е гарантирана.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Душко, Санстефанският мирен договор, респективно границите на Българското, васално трибутарно княжество, установени с тоя договор се прелиминарен...Границите не са окончателни...всъщност, този договор никога не е влизал в сила, по отношение на неговите териториялни клаузи..в Македония османската армия и държавност си остават непокътнати.

Така, че договорът от Сан стефано е прелиминарен, предварителен, неокончателен...Русия знае това много добре, а също и факта, че териториалното статуко ще бъде променено, но не във вида, в който е очертано със Санстеражнски договор...Пак се повтарям, позоваваш сена договор, който фактически не е поизвел правни последици, по отношение на териториалните клаузи...говоря специално за Македония...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, като стана дума за омразанат Сърбия...нишка епархия, която е предадена на Сърбия, по силата именно на Сан Стефанския мирен договор малко ли ти се струва? Какъв е приносът, на Сърбия в победата на Руската империя над Османската империя във войната от 1877-1878г....Отгомвор, приносът е символичен, дори направо казано нищожен...колко територия е следвало да получи спаред теб Сърбия?

колкото до убиъството и детронацията на Обреновичите през 1903г., много добре я знам историята...

След този върварски акт, Сърбия тръгва нагоре...А България, начело с Фердинанд, стремглаво се срива надолу в периода 1912г. - 1918г.

Редактирано от andreiS40
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!