Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Интересно би било да се погледне исторически на българското земеделие след 1944 г. В хода на антибуржоазната реторика на събитията, през 1946 г. е прият Закон за трудовата поземлена собственост, който ограничава размера на притежаваната земя до 300 декара в Добруджа и до 200 в останалата част на страната. Насочен е към едрите земеделски собственици, като по него са одържавени 564 000 декара земя. Част от нея наистина е раздадена на по-бедните селяни, с голяма част от нея са създадени ДЗС - Държавни земеделски стопанства (организации, които после преминават през 70-тте години на 20-ти век във АПК).

Обърнете внимание - когато трябва да се отнеме частна собственост, държавата ОДРЕБНЯВА земята и не говори за никакви комасации. Когато трябва да се отнеме ДРЕБНАТА и СРЕДНА частна собственост, мотивът е уедряване!

Тъй като законът е ползвал съветския опит, Васил Коларов с удивление научава, че всъщност той няма да направи поземлена реформа, т.е. да отнеме много земя, тъй като в България основната собственост е точно толкова - 100-200 - 300 декара.... Заради някои политически ситуации, свързани с острото пропагандно противопоставяне на САЩ и Запада с СССР, заради югославските проблеми и т.н., българската комунистическа власт оставя на леко заден план национализацията на цялата земя. СССР също предлага по-гъвкави подходи, защото не му трябват селски бунтове в Източна Европа.

Но през 1948 г. е приет един много интересен закон - в името, разбира се, на общото благо и всенародният просперитет е прият Закона за изкупуване на едрия земеделски машинен инвентар.

С него се въвежда насилствено изкупуване на земеделската техника от частните стопани. Цените се определят от държавата и са ниски, нямаш право да откажеш да го продадеш.

С този закон се отнема цялата налична земеделска техника от частниците в България. С нея са създадени държавни машинотракторни станции.

Интересна е статистиката - в Северна България е имало между 7-13 трактора средно на 1 село, в Добруджа и останалите области - по-малко. По данни на съюза на притежателите на вършачки и други земледелски машини и двигатели в България, общият брой на техниката е била около 6000 единици през 1942 г., преди Багрянов. Можем да допуснем, че е била около 6 - 8 000 единици.

Имате предвид, че вършачки в Добруджа има от началото на 20 век - Блек&Декер например. :))

След като по този начин е отнета, със средствата на държавната принуда, цялата икономическа сила на българския частен земеделски стопанин, пред властта остава само една пречка пред пълното одържавяване на земята - големият брой дребни собственици.

За тях се избира пътя на насилственото коопериране - вместо да се обяви конфискация или национализация на земята, както това е станало с т.нар. Едра градска покрита недвижима собственост (т.е. втория апартамент на семействата и по-големите недвижими имоти, магазини и т.н.) и частните фабрики и предприятия - банките са национализирани почти веднага след 1944 г.) се прави следното:

- прокламира се със средствата на държавната пропаганда кооперативното земеделие и създаването уж "отдолу" на големи селскостопански кооперации, които да ликвидират частната собствесност като обществено зло.

- с широкомащабна система от убеждение и терор и насилие, хората са принудени да подпишат една прочута молба- декларация, започваща с текста: "Като осъзнах големите предимства на кооперативното земеделие пред частното ........", с която дават всичките си земи и животни в ТКЗС.

Този процес е плавен и завършва в края на 50-тте години на 20-ти век. Концлагерите се пълнят със селяни, избухва горянското движение, но държавата успява да се справи с него.

Старите граници на имотите в голямата си част са загубени, терените окрупнени, а ТКЗС започва едмн много стране икономически път, който бележи не само него, но и цялото кооперативно движение на България (защото то не е само земеделско, а и търговско - цялата търговия на едро с храни е кооперативна) - а именно - люлее се между кооперативната самостоятелност и държавния администратвен диктат.

Няма да повярвате, но начинът на работа се сменя през около година и това може да се проследи в поредица ПМС на МС...

Докато траят всички тези сложни процеси обаче, веднага след 1944 г. българската държава нанася още един силен и бърз удар върху частното земеделие - със системата на продоволствените наряди.

Тя съществува от времето на ВСВ, когато от стопаните се е искало по 1-2 чувала зърно и други земеделски стоки (не много). Основната им цел е била изхранването на 400 000 българска армия, мобилизирана в Македония и Тракия.

След 1944 г. нарядите се увеличават рязко, започва изземване на стока от селските стопанства и къщи, в т.ч. и с насилие. Без Белене не минава, разбира се.

Целта на това, някои ще го нарекат ограбване, други окрупняване на земеделието в България е проста - държавата започва програма за голяма индустриализация и първоначалния капитал за това идва от земеделието, което бива изцедено, затова се и концентрира.

Проагандата тръби, че това го прави народният ентусиазъм и съветската помощ, но запомнете - парите идват от земеделскието продукти, национализирани от държавата и продадени на международния пазар или на СССР, срещу машините за заводите.

Стига се дотам, че на село един ден работа на нивите се плаща по 19 стотинки, а в селските къщи няма храна за, например, настаненият там инжинер... /истински случай ви разказвам/.

Разбира се, няма да е справедливо да кажем, че през 60-тте години на 20- век българското земделие не се развива бурно и не се насища с техника и с продукция. С пари.... горе долу, защото те периодично се изземват от държавата.

Но така или иначе собственикът е отчужден от него, то се декапитализира, рязко изостава от западното земделие и в крайна сметка, когато СССР престава да помага безвъзмездно на България през втората половина на 80-тте години, то потъва, в процеса, който бъдещите историци ще нарекат "обща криза на социализма".

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

...лека, закачлива като изтрития текст, стилова цензурка... :whistling:

Това дето си го написал са пълни глупости..Соствениците по закон са си вързвърнали совстеността, но при излизане от ТКЗС, нямат право да си я вземат..Хайде "посмали Манго"..Тука няма идиоти..

Доказателства?

"Една баба, или Митко каза така.."

Аз пък твърдя че ти заблуждаваш..

Няма опция в която ТКЗС да не бъде ликвидирано..И много ясно, че народа ще си вземе земята, няма да я остави на ликвидаторите..Кой колко и какво е искал -не е ясно..

Ти да не си правил проучване сред народа, що ли?

"Народа" започна да се кооперира след ликвидацията..Около 40 процента от земята през 2007 се обработва от кооперации..

Това няма никаква връзка..Какво като не е аграрна страна?

Не виждам никаква връзка.. Колко и как са били окрупенени земите преди 45-та? По 10 000 декара ли са били масивите? Или..

И какво от това?

Не виждам никаква връзка..

Чия е земята на немците и австрийците сега, която влиза в кооперациите?

Има ли земя на австрийци и немци която не влиза в кооперациите?

Чия е сега тази земя?

И какво от това?

----

Чехия, Словакия..Да си чувал че там индексът на деколективизация доскоро (допреди 5 години да кажем) беше по-малък от 20-25 процента (по малък отколкото в Чехия)?..

останалото е без връзка..

Хммм, собствено какво точно са си възвърнали, като нямат право да го получат? А я ми кажи колко са си го 'възвърнали' каквото и да е било. Като бройка. То тоз закон беше толкоз тъп и е нормално да не работи. Всъщност не е толкоз тъп за определени среди и интереси, но лошите закони се сменят. И не СДС-то е виновно, а просто така нямаше как да продължи, и не продължи!

За какво искваш док-ва? Че някой е желаел да напусне ТКЗС-то, но със земята си ли? Е бол има. А за това, че хората са желали да вземат земята си тоже.

Въпроса не е в това, че ТКЗС-то трябва да бъде ликвидирано. Въпроса е в това, че щом хората желаеха земята си то ТКЗС-то трябва да бъде ликвидирано. Това точно не разбираш. Защотото несправедливостта с отнемането насилствено на земята трябваше да бъде поправена. Нямаше по-добър начин (не в никакъв случай не казвам, че е добър!). И да, но не аз съм правил проучване, но 'проучването' е факт с приемането на връщането от хората. Пак повтарям, ако хората не желаеха, ликвидацията нямаше да проработи, както имагинерния закон за връщане на собствеността без хммм връщането им реално.

Много интересно! Това дето ти пишеш за Чехия има значи връзка, а това дето аз пиша (нищо, че там съм роден и не съм прекъсвал връзката си, а и това, че съм тук от няколко месеца) нямало? Интересно се получава, хвърляш нещо дето само си чел или слушал, а като се изпадне в подробности няма връзка.

  • Потребител
Публикува

Интересно би било да се погледне исторически на българското земеделие след 1944 г. В хода на антибуржоазната реторика на събитията, през 1946 г. е прият Закон за трудовата поземлена собственост, който ограничава размера на притежаваната земя до 300 декара в Добруджа и до 200 в останалата част на страната. Насочен е към едрите земеделски собственици, като по него са одържавени 564 000 декара земя. Част от нея наистина е раздадена на по-бедните селяни, с голяма част от нея са създадени ДЗС - Държавни земеделски стопанства (организации, които после преминават през 70-тте години на 20-ти век във АПК).

Обърнете внимание - когато трябва да се отнеме частна собственост, държавата ОДРЕБНЯВА земята и не говори за никакви комасации. Когато трябва да се отнеме ДРЕБНАТА и СРЕДНА частна собственост, мотивът е уедряване!

Тъй като законът е ползвал съветския опит, Васил Коларов с удивление научава, че всъщност той няма да направи поземлена реформа, т.е. да отнеме много земя, тъй като в България основната собственост е точно толкова - 100-200 - 300 декара.... Заради някои политически ситуации, свързани с острото пропагандно противопоставяне на САЩ и Запада с СССР, заради югославските проблеми и т.н., българската комунистическа власт оставя на леко заден план национализацията на цялата земя. СССР също предлага по-гъвкави подходи, защото не му трябват селски бунтове в Източна Европа.

Но през 1948 г. е приет един много интересен закон - в името, разбира се, на общото благо и всенародният просперитет е прият Закона за изкупуване на едрия земеделски машинен инвентар.

С него се въвежда насилствено изкупуване на земеделската техника от частните стопани. Цените се определят от държавата и са ниски, нямаш право да откажеш да го продадеш.

С този закон се отнема цялата налична земеделска техника от частниците в България. С нея са създадени държавни машинотракторни станции.

Интересна е статистиката - в Северна България е имало между 7-13 трактора средно на 1 село, в Добруджа и останалите области - по-малко. По данни на съюза на притежателите на вършачки и други земледелски машини и двигатели в България, общият брой на техниката е била около 6000 единици през 1942 г.

След като по този начин е отнета, със средствата на държавната принуда, цялата икономическа сила на българския частен земеделски стопанин, пред властта остава само една пречка пред пълното одържавяване на земята - големият брой дребни собственици.

За тях се избира пътя на насилственото коопериране - вместо да се обяви конфискация или национализация на земята, както това е станало с т.нар. Едра градска покрита недвижима собственост (т.е. втория апартамент на семействата и по-големите недвижими имоти, магазини и т.н.) и частните фабрики и предприятия - банките са национализирани почти веднага след 1944 г.) се прави следното:

- прокламира се със средствата на държавната пропаганда кооперативното земеделие и създаването уж "отдолу" на големи селскостопански кооперации, които да ликвидират частната собствесност като обществено зло.

- с широкомащабна система от убеждение и терор и насилие, хората са принудени да подпишат една прочута молба- декларация, започваща с текста: "Като осъзнах големите предимства на кооперативното земеделие пред частното ........", с която дават всичките си земи и животни в ТКЗС.

Този процес е плавен и завършва в края на 50-тте години на 20-ти век. Концлагерите се пълнят със селяни, избухва горянското движение, но държавата успява да се справи с него.

Старите граници на имотите в голямата си част са загубени, терените окрупнени, а ТКЗС започва едмн много стране икономически път, който бележи не само него, но и цялото кооперативно движение на България (защото то не е само земеделско, а и търговско - цялата търговия на едро с храни е кооперативна) - а именно - люлее се между кооперативната самостоятелност и държавния администратвен диктат.

Няма да повярвате, но начинът на работа се сменя през около година и това може да се проследи в поредица ПМС на МС...

Докато траят всички тези сложни процеси обаче, веднага след 1944 г. българската държава нанася още един силен и бърз удар върху частното земеделие - със системата на продоволствените наряди.

Тя съществува от времето на ВСВ, когато от стопаните се е искало по 1-2 чувала зърно и други земеделски стоки (не много). Основната им цел е била изхранването на 400 000 българска армия, мобилизирана в Македония и Тракия.

След 1944 г. нарядите се увеличават рязко, започва изземване на стока от селските стопанства и къщи, в т.ч. и с насилие. Без Белене не минава, разбира се.

Целта на това, някои ще го нарекат ограбване, други окрупняване на земеделието в България е проста - държавата започва програма за голяма индустриализация и първоначалния капитал за това идва от земеделието, което бива изцедено, затова се и концентрира.

Проагандата тръби, че това го прави народният ентусиазъм и съветската помощ, но запомнете - парите идват от земеделскието продукти, национализирани от държавата и продадени на международния пазар или на СССР, срещу машините за заводите.

Стига се дотам, че на село един ден работа на нивите се плаща по 19 стотинки, а в селските къщи няма храна за, например, настаненият там инжинер... /истински случай ви разказвам/.

Разбира се, няма да е справедливо да кажем, че през 60-тте години на 20- век българското земделие не се развива бурно и не се насища с техника и с продукция. С пари.... горе долу, защото те периодично се изземват от държавата.

Но така или иначе собственикът е отчужден от него, то се декапитализира, рязко изостава от западното земделие и в крайна сметка, когато СССР престава да помага безвъзмездно на България през втората половина на 80-тте години, то потъва, в процеса, който бъдещите историци ще нарекат "обща криза на социализма".

и в резултат на тези мерки, да насилствени, лоши, несправедливи,

България достига най-високите нива в производство, износ, засети площи, добив, в цялата си 1 3000 годишна история, ненадминати и до днес.

както се казва, трай бабо за хубост.

ние развиваме земеделие, за да гоним стандарти и качество

или в името на някакви общи приказки като справедливост, собственост, любов, и тн. измишльотини?

  • Глобален Модератор
Публикува

няма картелизиране на търговията в БГ ...

понятието картел има точна дефиниция и БГ пазарът не отговаря на нея ...

Отговаря, отговаря и още как.

  • Глобален Модератор
Публикува

и в резултат на тези мерки, да насилствени, лоши, несправедливи,

България достига най-високите нива в производство, износ, засети площи, добив, в цялата си 1 3000 годишна история, ненадминати и до днес.

както се казва, трай бабо за хубост.

ние развиваме земеделие, за да гоним стандарти и качество

или в името на някакви общи приказки като справедливост, собственост, любов, и тн. измишльотини?

Но печалбата отива в социалистическа неефективност, братле ;) Или в задграничните дружества, създадени по силата на една много тайна наредба на Министерския съвет.

  • Потребител
Публикува

Хммм, собствено какво точно са си възвърнали, като нямат право да го получат? А я ми кажи колко са си го 'възвърнали' каквото и да е било. Като бройка. То тоз закон беше толкоз тъп и е нормално да не работи. Всъщност не е толкоз тъп за определени среди и интереси, но лошите закони се сменят. И не СДС-то е виновно, а просто така нямаше как да продължи, и не продължи!

За какво искваш док-ва? Че някой е желаел да напусне ТКЗС-то, но със земята си ли? Е бол има. А за това, че хората са желали да вземат земята си тоже.

Въпроса не е в това, че ТКЗС-то трябва да бъде ликвидирано. Въпроса е в това, че щом хората желаеха земята си то ТКЗС-то трябва да бъде ликвидирано. Това точно не разбираш. Защотото несправедливостта с отнемането насилствено на земята трябваше да бъде поправена. Нямаше по-добър начин (не в никакъв случай не казвам, че е добър!). И да, но не аз съм правил проучване, но 'проучването' е факт с приемането на връщането от хората. Пак повтарям, ако хората не желаеха, ликвидацията нямаше да проработи, както имагинерния закон за връщане на собствеността без хммм връщането им реално.

Много интересно! Това дето ти пишеш за Чехия има значи връзка, а това дето аз пиша (нищо, че там съм роден и не съм прекъсвал връзката си, а и това, че съм тук от няколко месеца) нямало? Интересно се получава, хвърляш нещо дето само си чел или слушал, а като се изпадне в подробности няма връзка.

връщането на земята трябваше да стане умно. Хората можеха да получат пари, не земи, за тях щеше да е сто пъти по-добре, вместо на им буренясва земята и една стотинка да не печелят от нея

или да получат други парцели, за да се съхрани вече създадената уедрена структура в определени територии

  • Потребител
Публикува (edited)

Но печалбата отива в социалистическа неефективност, братле ;) Или в задграничните дружества, създадени по силата на една много тайна наредба на Министерския съвет.

това няма никакво значение. има производство, заетост, методи и принципи, модели, които са ценни.

а и не е вярно, годишно печелим по стотици милиони долари от СССР, де да имахме такива субсидии днес.

Редактирано от alvassareiro
  • Глобален Модератор
Публикува

За такива субсидии Жиков целуваше Брежнев право в устата..... Това е невъзможно днес.

А и що за икономика е тази, която се гради на субсидии;) ? Да бяха ги ползвали за да капитализират, ами те... :post-20645-1121105496:

  • Глобален Модератор
Публикува

Ем то тъй - когато една държава бъде лишена от национална частна собственост, почва да ... такова за субсидии. Умната държава в такава ситуация обаче превръща тези субсидии в капитал. Социалистическата не можа, да видим ся тази.

"Какво ще ни дадеш, историйо, от пожълтелите си страници"

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

това няма никакво значение. има производство, заетост, методи и принципи, модели, които са ценни.

Ама братленце, тяхна крайна цел е печалбата! А нейната крайна цел е по-добрият живот на хората, които произвеждат.... А не износът й.

Не може тия системи да са самоцелни, това не е мандра, това е на хората хляба!

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Ей, хем национална, пък хем частна, такова животно не бях виждал.

частната собственост няма никаква, ама никаква връзка с икономическите резултати. тя е просто комплекс на фрустрирани хора, поради който си разсипахме процъфтяващото земеделие.

  • Глобален Модератор
Публикува

връщането на земята трябваше да стане умно. Хората можеха да получат пари, не земи, за тях щеше да е сто пъти по-добре, вместо на им буренясва земята и една стотинка да не печелят от нея

или да получат други парцели, за да се съхрани вече създадената уедрена структура в определени територии

Да, ама политическите ситуации са винаги конкретни, а не идеални! А българската политическа конкретика изключваше такова решение...

Пък и защо пари вместо земя... Друго трябваше - който иска земя - земя, който иска пари - пари. Ама отде пък пари в България през 1990 г. Ми те ги отнема още от края на 1988 г...

Значи оставаше - бърза реституция и напълно свободен пазар. И Хранозинос. Абе как и да го въртим - като през 30-тте. :) Неслучайно 1937 г. е най-успшена за БГ.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Ей, хем национална, пък хем частна, такова животно не бях виждал.

Е те баш те такова е животното! ;)

Не асоциирай национална с държавна, връзката тук е малце по-сложна ;)

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува (edited)

следователно, след като конкретиката изключва подобно решение,

решението е да не се избързва с разтурянето на ткзстата, и с рестуцията.

трябваше първо да се стабилизира политически страната, после да се правят такива експерименти.

първо политическия преход

едва след него икономическият.

защото такива мащабни транзакции на активи - земи и имоти

налагат силна държавност, ред и закони

иначе става хаос.

ето ти умното решение.

но умниците от сдс опоскаха всичко.

защото другари, ако икономическият преход изпревари политическият, освен плачевните икономически резултати

има още по-страшен ефект - създава се олигархия, която после направлява политическия живот.

Редактирано от alvassareiro
  • Глобален Модератор
Публикува

износът носи пари.

Главното е - кому ги носи. Това е най-фундаменталният де профундис въпрос на всяка стопанска система. ;)

  • Глобален Модератор
Публикува

следователно, след като конкретиката изключва подобно решение,

решението е да не се избързва с разтурянето на ткзстата, и с рестуцията.

трябваше първо да се стабилизира политически страната, после да се правят такива експерименти.

първо политическия преход

едва след него икономическият.

защото такива мащабни транзакции на активи - земи и имоти

налагат силна държавност, ред и закони

иначе става хаос.

ето ти умното решение.

но умниците от сдс опоскаха всичко.

Е да, ама точно политическата ситуация не позволяваше стабилна държава, ерго изчакването щеше да обрече последната на глад.

  • Потребител
Публикува

А от де пари бре Алва ;). Не си живял по това време (съзнателно имам предвид) и не знаеш как беше. А и от де други парцели? Ех, че смешки пишеш, развесе ли ме ;). Я провери колко и каква земя имаше в БГ освен текезесарската.

  • Потребители
Публикува (edited)

Напротив, точно така е. Нямаше норма, която да задължи ТКЗС да върне земята, а и тя често не съществува в стари граници - те следваше да се възстановяват. Самите вие твърдите, че е била комасирана нали така ;) Ако някой ти е казал, че без закона от 1991 можеш да си вземеш земята от ТКЗС тогава, много силно те е излъгАл, със или без стил.

Hitrecyt preodalvava da demagogststwa..

She dokavesh li che nqma norma ili nesho koeto da zadylvavawa TKZS w 1991 da wyrne zemqta na tezi koito iskat da si q wzemat?

Chakam dokazateztqva..

/Priqtwel ti ne si dobre, ako mislish che wiawam i na edna twoq duma./

Ами народът никога не гласува против реституцията на земята. Впрочем тогава против нея не бяха дори и комунистите - защото гласяха новите кооперации. Да, кооперираха се много хора, защото нямаше арендна система. И орсовките напълниха джоба на толкова много мутри, че не е истина.

E..gati i glupostta. Narodyt nui8koi ne go e pital, ili mu e iskal glasa za ili protiw re4stituciqta nazemedelstkata zemq..

A likdidatorkite bqha sweta woda nenapita, aha..

Като не е аграрна страна, не разчита на земеделието си да я спасява от кризи, както тука беше идеята. В индустрията и в градската недвижима собственост реституцията настъпи на мига в Чехия.

naj-nakraq se setish she klusha kum barakata e na brawata..

Немската и австрийска собственост беше проблем за чехите, защото те си имаха закони за чешкото гражданство тогава и ограничения на собствеността на чужденци. Днес в ЕС би трябвало да е отпаднало.

Pak pitam, kato sa imali problemi, chiia beshe sobsvenostta na nemcite?

Kato sa odyrvawili soswenostta na nemcite sa si reshili probrlema, nali se sechash..

Я го дай източникът на този индекс? Кой го мери,какво мери?

Ti kakwo she mi dadesh? Luvi i demagogiq? Ne, mersi..

Decollectivization index in Slovakia

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува

Е да, ама точно политическата ситуация не позволяваше стабилна държава, ерго изчакването щеше да обрече последната на глад.

стабилната държава щеше да дойде. трябваше да се изчака.

точно обратното - понеже цареше тотално беззаконие и безвластие, некои другари и разни борчета се облажиха от икономическата реформа,

и после провалиха политическия преход.

всъщност, именно реституцията ни обрече на глад и мизерия, факт.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Защо пишеш на латиница, nik1, проблем ли има?

И главно, ти що ма обиждаш на латиница, бре? :tooth: Разбирам на на кирилица, ама на латиница, това е непростимо! :tooth:

Не мога да ти дам доказателство за нещо, което не съществува. Просто ти казвам - няма такава правна норма, която до закона от 1991 г. да задължи ТКЗС ефективно да върне земята на напусналия член.

Е, мерси за индекса, ще се реванширам с някоя подходяща демагогия при случай. :tooth:

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

всъщност, именно реституцията ни обрече на глад и мизерия, факт.

Да, точно така - не ни обрекоха другарите, дето ни привързаха към съветския кораб и заедно с него се сгромолясахме и ние, точно реституцията ни обрече! :Oo:

Да се върне заграбеното на хората - явно някои другари много ги боли от това! :sneaky2:

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!