Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано

На прикачената картинка може да прочетете статия, публикувана в "Известия на НИМ", том 17. Авторът смята, че намереният моливдовул е бил използван вторично като амулет, но аз не мога да се съглася с тази негова теза, защото не виждам кръгла дупка, каквато би трябвало да има, ако въпросната оловна пластина е висяла на връв, по-скоро ми прилича на пукнатина. Освен това и формата е твърде неугледна, а все пак говорим за мек метал, едва ли е било проблем да бъде оформена по-удачно дори от дете.

  • Потребител
Публикувано

Направих си труда да поразровя специализираната литература и се оказа, че има публикуван и друг такъв печат - в статията "Les Argyroi" (J.-C. Cheynet et J.-F. Vannier). Авторите смятат, че печатът вероятно е принадлежал на един от синовете на Василий Аргир, братът на император Роман ΙΙΙ Аргир.

  • Потребител
Публикувано

Може този, който е рязал печата да е имал нужда от олово, но да се е побоял да посегне на лика на Богородица и да е употребил само страничните части от печата.

  • Потребител
Публикувано

Владимир Пейчев е автор който има сравнително добри познания в областа на нумизматиката около 13-18 век и публикува предимно, да не казвам изцяло такива материали. Като цяло налучкването на произхода на притежателя на печата (Никофор Аргир) донякъде малко ме смущава...или не си е направил труда да потърси информация, както е направил Зитко , или е претупал тази статия, стояща малко като "пощенско съобщение" С две думи и двете постъпки не са сред най-правилните.

Все пак аз мисля че е възможно да е бил употребяван като амулет, по начина който е съобщено "във малка кожена кесийка, превързана с връв на врат или колан" и за целата не е нужна дупка за да се закача на нея. Също е възможна тезата за неграмотноста на притежателя, за който буквите не са от значение а само изображението, тъй като това изображение на Богородица е известно и популярно за 11-12 век и е възможно само то да е имало значение за притежателя

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.