Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Да, класическото изпълнение е такова, но на печата на Тервел около кръста с „Господи, помагай” допълнително е изписано името на притежателя „кесар Тервел”. Моята идея беше за комбиниран текст от вида „Христе помагай на кесаря Тервел”.

На самия кръст не може да се съберат твърде много букви и съответно твърде дълъг текст, обикновено на кръста се съдържа било само името, било някаква стандартна инвокация, било инвокация + име, прикачвам ти картинки с подобни монограми.

Има една много ценна немска книга за византийските монограми, отдавна я търся да си я сваля, но засега може да се преглежда само онлайн, за съжаление не всички страници се отварят, но и така върши добра работа, има доста монограми:

http://books.google.bg/books?id=fLosYH3RN9EC&printsec=frontcover&hl=bg&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Редактирано от Зитко
  • Потребител
Публикува (edited)

5016528e.jpg

Например, горният текст, ако бъде изписан около кръст, как би изглеждал? На пръстена няма място къде да бъде написано името, ако се постави класическо „Христе, помагай”.

На тази монета имаме "Θ(ЄOΤΟ)ΚЄ ΒΟΗΘЄΙ ΚΝCTANTIN ΔЄCПΟΤH Τ ΔɄΚΑ" *. Целият този надпис трудно може да се помести на кръста, но може да използваме четирите квадранта на полето, както и на Тервеловия монограм. За основа може да вземем два монограма с името Константин:

5016578h.jpg5016582g.jpg

На кръста можем да монтираме "ΚΝCTANTIN" и "Τ", а в четирите квадранда да разпределим останалите четири думи, някои ще запишем в съкратен вид, така окончателно монограмът добива следния вид:

5016592m.jpg

____________________________

* В надписа на монетата са използвани символите "R" и "Ʉ" като графични варианти съотно за "Β" и ""

Редактирано от Зитко
  • Потребители
Публикува

И няма сведения да е приемал християнството.

Разбира се, че има.

  • Потребители
Публикува
най-убедително изглежда разчитане от типа "ΧΟΒPATOY", "ΧΟΒPAT୪", "ΧΟYΒPATOY", Χ୪ΒPAT୪".

Да де, ама при "ΧΟΒPAT୪" - ୪ е това, което е над Т, най-отгоре на кръста. Целият знак „ромб с V отгоре” е начин на изписване на У.

post-2642-033959300 1342344618_thumb.jpg

Тогава откъде вземаме „О”-то след „Х”. Същото е и при "ΧΟΒPATOY": „О” и „У” накрая е пак ромба с V отгоре иняма "О".

За мнимите сведения, че Кубрат бил приел християнството, последната дума на българската историческа наука е тук: Подзаглавието „Кубратовата „Велика България” в „Образуване на българската държава” от Петър Петров http://www.promacedonia.org/pp2/pp_1_2_2.htm#a2

  • Потребител
Публикува (edited)

Целият знак „ромб с V отгоре” е начин на изписване на У.

Ромб с V отгоре или пък О с V отгоре са варианти на ( може да се срещне и като Ʉ), а това пък от своя страна е съкратено записване на "ΟΥ" или "ΟV", с които се изразява звукът "у", но двете букви O и Y може да участват и поотделно, такива примери има много, ако разгледаш книката, за която съм ти дал линк.

Относно пръстена на Кубрат, аз предпочитам разчитането Χ୪ΒPAT୪, тоест Χουβρατου, което е най-близко до варианта Κουβρατος от хрониките.

Редактирано от Зитко
  • 3 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Има един въпрос който винаги ме е вълнувал.Защо имената на безспорно веики владетели като Кубрат и Аспарух не са повтарят по никакъв повод в историята на ПБЦ?

  • Потребител
Публикува

От всички известни ни имена само две се повтарят- Борис и Боян.

Всички останали са еднократни, а те не са малко, около 40 бяха.

  • 7 years later...
  • Глобален Модератор
Публикува
On 13.07.2012 г. at 14:42, Exhemus said:

Като споменаваш Баян, се сещам за противоречието, което трябва да обяснят защитниците на тюркската теория.

Баян на тюркски значи нещо като женчо. Едва ли е женкар т.е. пич, което звучи гордо! Да не би, все пак, да са го кръстили Женчо, заради това, че се е предал на хазарите? Баян, както и Кий са уязвителни прякори. Да? ... ако тюркската теория е вярна... Иначе със славянското Боян няма проблеми. :biggrin:

Баян е най характерното аварско владетелско име.Твърде вероятно е същият да се е родил по времето когато Кубрат е бил аварски васал и това би го обяснило напълно.Дори е възможно Кубрат да е женен за аварка  което би било напълно в духа на епохата.

  • Потребител
Публикува
On 3.08.2012 г. at 6:17, Raven said:

Всички останали са еднократни, а те не са малко, около 40 бяха.

Възможно е да са прозвища.

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува
On 25.11.2019 г. at 15:44, resavsky said:

Баян е най характерното аварско владетелско име.Твърде вероятно е същият да се е родил по времето когато Кубрат е бил аварски васал и това би го обяснило напълно.Дори е възможно Кубрат да е женен за аварка  което би било напълно в духа на епохата.

Баян е грешно записване на името Боян. Например на руски то се произнася точно Баян.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!