Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Потребител
Публикувано (edited)

България в строеж 1942 година http://www.extremecentrepoint.com/wp-content/uploads/2012/08/Balgariq_v_stroezh_1942.pdf

Оттук може да изтеглите книгата.

Редактирано от Frujin Assen
  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Истисната е, че модернизирането на България започва не през 50-тте, а през 30-тте (по-скоро поредната вълна от модернизирането). Е, не така, както това става в Япония или Корея, но язовир Искър е планиран още от края на 30-тте.

Забележете скокът на разходите между 1937 и 1938 г. - от 77 на 175 милиона лева!

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикувано (edited)

Истисната е, че модернизирането на България започва не през 50-тте, а през 30-тте (по-скоро поредната вълна от модернизирането). Е, не така, както това става в Япония или Корея, но язовир Искър е планиран още от края на 30-тте.

Забележете скокът на разходите между 1937 и 1938 г. - от 77 на 175 милиона лева!

Понеже не може да се цитира като хората само ще го пусна линка към изследване на специалисти за монетарната политика на България от периода.

ЦЪК (стр.12-13)

Ако трябва да се обобщи. Имаме солидно печатане на пари, което се изразява в намаляването на златното покритие на парите или в някои чуждестранни случаи в отказ от златното покритие. Според някои изследоватвели Великата Депресия окончателно е отшумяла едва по времето на ВСВ, когато печатната машина се е развихрила. Oще познат като военен к...

http://en.wikipedia.org/wiki/Military_Keynesianism

Редактирано от ganyo
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикувано

Когато съм говорил с възрастни хора, тези които не са болни комунисти задължително споменаваха тези строежи. Строено е много, училища, административни сгради, пътища, болници, мостове... Но за това 45 години се мълчеше, защото се оказва, че може да строи и по време на фашизма, което не е добре. Единствено и само народната власт можеше да мисли за хората и да строи болници, училища и т.н. Така че, четете и нека поне ние в форума изправим несправедливостта и признаем истината, модерната българска държава не започва през 1944, а през 1878.

  • Глобален Модератор
Публикувано (edited)

Айде да не пускам аз снимки от модернизирането на България, че вашите мостчета ще изглеждат жалки.....

Тя затова държавата фалира три пъти, та чак си изнесе златото в СССР. Добре, че беше Леонид Илич Брежнев и Тодор Христов Живков, да й правят изкуствено дишане още 20 г. Защото то развитгието трябва да е стабилно.

После забележи кога става това - пред и в условията на Втората световна война. Това са първите стъпки на модернизиране след 1910 г. Съвсем сравними и напредничави за това десетилетие и за Балканите, а и не само за Балканите. Още няма план Маршал, още няма СИВ.

Така, че - малката българска държава дава сериозни заявки за сериозно модернизиране в евентуалните бъдещи по-добри времена.

Каква ли би била една алтернативка, в която технократи като Иван Багрянов стоят на власт да речем, до 1960 г. ;)

Я тука http://www.boinaslava.net/dibo/Bulgaria%20pre%20WW1.pdf финансовото състояние между Балканската и ПСВ на Царство България.

Редактирано от КГ125

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.