Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Зеленото помагало на зрението, жълтото - на храносмилането

Червените краски пък се използват най-вече когато за кратък срок трябва да се извърши много трудна работа, разказва за цветотерапията Zdrave.bg

09.05.2006

Лечебното действие на цвета - ако се приеме твърдението на някои, че той има благотворен ефект върху човешкия организъм - се свързва с влиянието на менящи се вълни с определена дължина върху човешкото тяло и центрове на психиката.

Безспорен е фактът, че механизмът на много болести се обуславя от нарушаването на баланса в организма. В това число може да се постави и цветовата дисхармония - смесването на цветове, недостига на определен цвят и т.н.

Привържениците на цветотерапията смятат, че ако се възстанови липсващия на организма цвят или той бъде изчистен от "странични смеси", може да се възстанови и равновесието в тялото и психиката. Днес психолозите са почти единодушни, че използвайки различните цветове, може да бъде

стимулиран или иницииран определен начин на поведение у човека.

Специалистите в областта на рекламата например знаят, че промяната на цвета на външната обвивка на продукта може да окаже съвсем ново въздействие върху купувача. Установено е, че определени краски в нашето непосредствено обкръжение могат да помогнат при изпълняването на дадени задачи.

Например физически упражнения е добре да се извършват сред топли цветове - червено и оранжево, а спокойните краски, като синьото и зеленото, са идеални за периодите на умствена работа.

Любопитно е например, че когато са се появили светофарите, хората много трудно са се спирали при червената светлина, тъй като на ниво психика

червеното означава "върви", а зеленото - "спри".

Психиатрите са установили връзка между чертите на характера и любимия цвят на човека. Който предпочита червеното например е екстроверт, чувствителен и може не само да се влюбва безумно, но и да бъде деспотичен и психически неуравновесен.

Жълтият цвят се предпочита от интелектуалците, а също от общителните и вежливи хора. Синьото символизира вярност към дълга и е любима краска на онези, които предпочитат самотата. Светлосиньото обичат романтиците.

Сивият цвят е признак на солидност, преданост и мълчаливост. Хората, които си падат по зелените тонове, са хармонични личности със силна воля и способност да контролират всякаква ситуация.

Черният цвят е предпочитан от състоятелните и горди хора,

а белият - от неконфликтните личности. Розовото обикновено се харесва на жените и се асоциира със спокойствието.

Цветотерапията (или хромотерапията) днес става все по-популярна и се прилага за профилактика и лечение на стресови състояния, главоболие, нарушения в съня, синдрома на хронична умора, неврози, заболявания на дихателните органи, опорно-двигателния апарат, стомашно-чревния тракт, сърдечносъдови и очни заболявания, дисфункция на щитовидната жлеза, болки в ставите и др.

Хромотерапията се използва и в козметиката.

Твърди се, че цветът оказва благоприятно въздействие върху състоянието и външния вид на кожата и има прекрасни очистващи и имуностимулиращи свойства.

Цветотерапията се базира на индивидуалните свойства на всеки цвят. Червеният влияе най-активно върху човека, пробужда неговата физическа сила, енергия и жизнелюбие. Това е цветът на страстта и волята, който се използва за бързо активизиране на дейността. Неговото продължително въздействие обаче

води до преумора и намаляване на работоспособността.

Червените краски се използват най-вече когато за кратък срок трябва да се извърши много трудна работа и в моменти на значително емоционално и интелектуално натоварване. Червените тонове спомагат за усвояването и запомнянето на определен материал и за творческата работа с него.

Всички нюанси на яркочервеното се препоръчват при анемия, менструални болки, ниско кръвно налягане, болки в ставите, настинки и сексуални проблеми.

Розовият цвят символизира безусловната и безгранична любов. Той има всички положителни свойства на червения, като освен това помага за възникването на чувство за привързаност и засилва чувствеността.

Оранжевото е цветът на здравето.

Той стимулира общителността и добродушието, създава бодро и весело настроение, дава усещане за радост от живота. Този цвят увеличава работоспособността по-малко, отколкото червения, но за по-дълго време, а настъпващата умора е по-малка, отколкото след червеното.

Оранжевото влияе благоприятно върху далака, подстомашната жлеза, тънкото черво и белите дробове. Цялата оранжева гама е отлично лекарство за депресия.

Жълтият цвят по своето действие е сходен с оранжевия - той е укрепващ, тонизиращ, помага за удължаване на доброто настроение. Това е цветът на надеждата и оптимизма. Той също увеличава работоспособността, макар и в по-малка степен, но ефектът му е по-дълготраен. Засилва апетита и е особено

лечебен за храносмилателните органи и черния дроб.

Зеленият цвят е неутрален, мек и успокояващ. Не случайно човек се разтоварва именно сред дърветата в парковете и горите или се разхожда по зелената трева.

В цветолечението тази краска влияе благотворно върху зрението, сваля умственото и физическото напрежение, стабилизира кръвното налягане, помага при главоболие и мигрена, сърдечносъдови заболявания, регенерира клетките, създава усещане за покой. Зеленият цвят се предпочита от тези, които търсят собственото си "аз" или нова цел в живота.

Светлосиният цвят е пасивен цвят. Той способства за отпускане и забавяне на жизнените процеси, намалява работоспособността и емоционалното напрежение, създава спокойствие, помага на човека да опознае самия себе си и да се чувства комфортно когато е сам.

Освен това той успокоява нервната система, влияе благотворно при умора и безсъние, при заболявания на гърлото и дихателната система. Този цвят е много подходящ за спални, кабинети или бани.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!