Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Наистина съм го срещал като Вентидий Бас. Впрочем, един от мъжете с неочаквано спокоен свършек по ония времена (ако изключим хитрите късметлии Лепид и Октавиан).

А "републиканският генерал Панса" трябва да е един от двамата консули Хирций и Панса, загинали в битка и то може би не без вината на Октавиан.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Всъщност Вентидий, както и Марк Лициний Крас /внукът на прочутия триумвир/ са напълно умишлено игнорирани от историята именно защото са извоювали авторитет по бойните полета в момент, когато принципатът разпервал крила. Съответно били 'забравени', тъй като единственият велик, непобедим и славен пълководец трябвало да бъде само Август.

Редактирано от Last roman
  • Потребители
Публикува (edited)

Като даже Крас е доста по-известен от Вентидий. Просто историята понякога оставя по някоя инак забележителна личност на заден план.

Редактирано от glishev
  • Глобален Модератор
Публикува

Като даже Крас е доста по-известен от Вентидий. Просто историята понякога оставя по някоя инак забележителна личност на заден план.

на Крас направо му е отказана Spolia opima, макар че завладява Мизия и убива собственоръчно варварски вожд /подвиг, с който малцина генерали могат да се похвалят/. И той изчезва скоропостижно от историческата сцена, след триумфа си.

  • Глобален Модератор
Публикува

Винаги има някакво новаторство при тези големи пълководци, а този е определено един от тях - в случая той се е облягал тактически на нещо, което не е обичайно за времето като основно оръжие - прашки, при това стрелящи с оловни топки!!! Авангардно наистина!

Да не говорим за тая блестяща игра за заблуждаване на партите.

За този материал, Римлянино, поздрав ! :)

  • Глобален Модератор
Публикува

Винаги има някакво новаторство при тези големи пълководци, а този е определено един от тях - в случая той се е облягал тактически на нещо, което не е обичайно за времето като основно оръжие - прашки, при това стрелящи с оловни топки!!! Авангардно наистина!

Да не говорим за тая блестяща игра за заблуждаване на партите.

За този материал, Римлянино, поздрав ! :)

то по принцип оловни топки се ползват още от елините /с надписи по тях/. Но Вентидий определено набляга на този род части, защото се набират и поддържат лесно, а щетите, които нанасят на противника са големи. Партите, от своя страна пък залагат повече на тежката си кавалерия, което им изиграва лоша шега на пресечената местност, където ги подмамва Вентидий.

  • Глобален Модератор
Публикува

Прави ми вх печатление, че е наблегнал на тях и то удачно, като несиметрични мерки срещу тежката конница. Защото явно в класическата битка партите са трудна хапка за Рим. Затова и той прибягва и до перфектно избиране на местността и до военни хитрости..

Голям пълководец, indeed!

Някои военни проявяват забележителна визия - ето този с оловните топки, или Манщайн със самоходното оръдие..

  • Глобален Модератор
Публикува

Битката от 38 г. пр.Хр, за която пише Аеций, е битката при Гиндарос.

През 38 г. пр.Хр. партският цар Пакор І (39–38 пр.Хр.) начело на 12-хилядна кавалерия, в състава на която вероятно (подобно на битката при Харан/Кархе против Марк Крас) е имало корпус от 1000 катафракти, отново нахлува в Сирия. При град Гиндарос партите са пресрещнати от Вендидий Бас. Опитът им да приложат тактиката от Харан приключва с катастрофа. Въпреки продължителния обстрел, на който е подложена от партската лека кавалерия, римската пехота запазва плътния си строй. Когато Пакор с надеждата да внесе прелом в битката вкарва в боя свръхоръжието си – бронираната катафрактна конница – тя е посрещната от ураганния обстрел на римските стрелци с прашки и още преди да стигне до неприятеля разваля строя си обезкръвена. Римските легионери преминават в контранастъпление и превръщат сражението в касапница. Самият Пакор загива в боя. За размера на катастрофата свидетелства Юстин, който отбелязва,че "в нито една война партите не били претърпяли по-страшно поражение." Разгромът при Гиндарос въпреки гражданските войни, тресящи Рим, проваля напълно плановете на партите да възстановят иранското господство в границите на някогашната Ахеменидска империя.

  • 2 years later...
  • Глобален Модератор
Публикува
За живота на Вентидий Бас
Наскоро в разговори на възрастни и учени мъже стана дума, че в древността много хора с низък и презрян произход са се издигнали до висшите стъпала на почестите и ранговете. Но никакви сведения за когото и да било не можеха да предизвикат такова удивление, каквото пораждаше историята на Вентидий Бас: той бил родом от Пиценум, с низко положение и потекло, а майка му с него на ръце била взета в плен от Помпей Страбон, бащата на Помпей Велики, по време на съюзническата война, в която той победил аскуланите; не след дълго се състоял и триумфът на Помпей Страбон, в който и малкото момче в скута на майка си разделило участта на другите пленници пред колесницата на пълководеца; а сетне, когато възмъжал, едва си намирал прехрана и по недостоен начин я спечелвал, като се впускал в търговия с мулета и вземал на откуп доставката на коли, които държавата трябвало да дава на магистратите, заминаващи като управници на провинции. Покрай този си занаят се запознал с Гай Цезар и се озовал с него в Галия; понеже в тази провинция той проявил голямо усърдие, а след това по време на гражданската война изпълнявал безупречно и устремно не едно или две поръчения, той не само си спечелил приятелството на Цезар, но благодарение на него се издигнал до най-високите длъжности; скоро бил избран за народен трибун, след това за претор, ала някъде тогава заедно с Марк Антоний бил обявен от сената за неприятел; след като междуособиците били уредени, той не само си възвърнал предишното достойнство и ранг, но заедно с това получил длъжността на върховен жрец, а не след дълго и на консул; напредването му обаче изглеждало тъй непоносимо на римския народ, който помнел как Вентидий Бас се прехранвал от търговията с мулета, че по градските улици били изписвани следните стихчета:
“Елате тук, авгури и харуспици!
Нечувано в града е чудо станало:
катъри който хранеше, е консул станал днес.”
За същия този Бас Светоний Транквил пише, че бил назначен от Марк Антоний за управител на източните провинции и след като в три сражения разбил нахлуващите в Сирия парти, той пръв от всички римляни получил правото на триумф за победа над партите, а след смъртта си бил удостоен с всенародно погребение и държавен траур.
Aulus Gellius, Noctes Atticae, Liber XV, 4
  • Глобален Модератор
Публикува

когато възмъжал, едва си намирал прехрана и по недостоен начин я спечелвал, като се впускал в търговия с мулета и вземал на откуп доставката на коли, които държавата трябвало да дава на магистратите, заминаващи като управници на провинции.

Но какво недостойно има в това?? Изпаднали ли сме днес или пък текстът е от епоха, в която търговията се счита за недостойна.. И това презрение към такъв род занимание знак на висота или на началото на рухването на обществата е? Писано е във II в.сл.Хр. - време не тъй лошо за Рим..

Интересна забележка с много въпросителни.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

За римските благородници подобен род търговия бил недостоен. По същия начин се бъзикали и с Веспасиан.

Редактирано от Last roman

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!