Забелязахме, че използвате Ad Blocker

Разбираме желанието ви за по-добро потребителско изживяване, но рекламите помагат за поддържането на форума.

Имате два варианта:
1. Регистрирайте се безплатно и разглеждайте форума без реклами
2. Изключете Ad Blocker-а за този сайт:
    • Кликнете върху иконата на Ad Blocker в браузъра
    • Изберете "Pause" или "Disable" за този сайт

Регистрирайте се или обновете страницата след изключване на Ad Blocker

Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Глобален Модератор
Публикувано

Учени откриха в западната част на Амазонската низина кехлибарен залеж с фосилизирани насекоми, паякообразни и членестоноги отпреди 15 млн. години, който показва, че още в миоцена в района е имало голямо биоразнообразие. Кехлибареният залеж е в северната част на Перу.

Той е първият по рода си, открит в Амазонската низина. В него са намерени останки от 13 вида насекоми и три дребни паякообразни, както и паяжина. Има и повече от 30 вида микроорганизми (водорасли, личинки, спори).

Във фосилизиран вид те се срещат изключително рядко, разяснява Пиер-Оливие Антоан от университета Тулуза 3. Всички открити видове са непознати за науката, като от 13-те насекоми 12 са от различни семейства. За разлика от големите животни със скелет, който може да се минерализира и така да се запази хилядолетия, останките от примитивни насекоми са много редки.

Срещат се предимно в някои много фини варовикови залежи, каквито няма в Амазонската низина, или в кехлибар. Три експедиции - през 2004 г., 2005 и 2006 г., позволиха да бъдат събрани около стотина късчета кехлибар с общо тегло 500 гр., които сега се изследват. Някои фосили са с добре консервиран клетъчен материал, което дава надежда на учените да успеят да ивлекат ДНК, за да възстановят генеаложкото дърво на вида.

http://www.actualno.com/

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
/* Revenue-Ads-Footer */ /* За дарение */
×

Подкрепи форума!

Дори малко дарение от 5-10 лева от всеки, който намира форума за полезен, би направило огромна разлика. Това не е просто финансова подкрепа - това е вашият начин да кажете "Да, този форум е важен за мен и искам да продължи да съществува". Заедно можем да осигурим бъдещето на това специално място за споделяне на научни знания и идеи.