Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Наистина, това сражение е малко в сянката на Одрин, но всъщност там става вторият от петте (Лозенград, Люлебургас - Бунарсхисар, недопускането на контраатаки при Чаталджа, Булаир и Шаркьой и Одрин)решителни преломи във войната и може би най-решителният.

Лозенград /благодаря на Ресавски:) / е продукт на първоначалното стъписване на турците и на гениалното скриване на Трета армия, както и на срещата й с врага извън града в поредицата срещни разпръснати боеве. Бунархисар обаче вече е свръхкритична точка - там турците се окопитват, нанасят много сериозни удари и в един момент положението изглежда неспасяемо и критично... Спасяват го, както в цялата тази война, няколкото критични момента, в които българите не помръдват, бързо организират контраатаки и се смесват с турците в умопомрачителни боеве "на нож".

Оттам вече турците при Одрин са изолирани, а останалата част се изнася към Чаталджа. Главното е, че става ясно - и двете страни правят максимално усилие, дават по поколо 30 000 жертви, но се разбира, че турското усилие е недостатъчно. Оттам турската армия бяга в такъв хаос, че Махмуд Мухтар паша не се и опитва да я реорганизира, поредпочитайки да я остави до Чаталджа.

Редактирано от КГ125
  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Това е генералното сражение.Спечелено при това не с някакъв гениален ход на българското командване /което е неубедително/ а изковано с щика на българския войник.

  • Глобален Модератор
Публикува

Наистина, това сражение е малко в сянката на Одрин, но всъщност там става вторият от петте (Люлебургас, Бунарсхисар, недопускането на контраатаки при Чаталджа, Булаир и Шаркьой и Одрин)решителни преломи във войната и може би най-решителният.

Люлебургаз е продукт на първоначалното стъписване на турците и на гениалното скриване на Трета армия, както и на срещата й с врага извън града в поредицата срещни разпръснати боеве. Бунархисар обаче вече е свръхкритична точка - там турците се окопитват, нанасят много сериозни удари и в един момент положението изглежда неспасяемо и критично... Спасяват го, както в цялата тази война, няколкото критични момента, в които българите не помръдват, бързо организират контраатаки и се смесват с турците в умопомрачители боеве "на нож".

Оттам вече турците при Одрин са изолирани, а останалата част се изнася към Чаталджа. Главното е, че става ясно - и двете страни правят максимално усилие, дават по поколо 30 000 жертви, но се разбира, че турското усилие е недостатъчно. Оттам турската армия бяга в такъв хаос, че Махмуд Мухтар паша не се и опитва да я реорганизира.

Бъркаш Лозенград и Люлебургаз.

  • Глобален Модератор
Публикува

А Лозенград си е отделна тема.Пропускаме уникален шанс да обкръжим основната турска армия.Гениалния ход със скриването на Трета армия въобще не използван пълноценно.Превземането на Лозенград е много слаба утеха.Това е географски обект и неособено сериозен укрепен пункт.Всъщност ако турците бяха победили при Люлебургаз щяха да си върнат Лозенград в рамките на три - четири дни.Защото единствената цел на една война трябва да бъде унищожаване на живата сила на противника.

  • Глобален Модератор
Публикува

Е не може да се каже, че успешното скриване на 3-а армия е изцяло пропиляно, все пак това способства безпрепятственото и бързо преминаване на границата без жертви и съединяването с 1-а армия. Незнам доколко е било възможно обкръжение на този рубеж, а и турските сили от Лозенград още след първите сблъсъци бързат да се изтеглят към Бунархисар, нашите ги преследват, но биха се забавили още повече ако бяха пробвали да направят обход и турските части така и така щяха заемат отбранителната позиция при Бунархисар, а и щяха да имат малко повече време да я укрепят.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Напълно възможно е било.Лозенград е трябвало да бъде превзет един денпо рано.Тоест на 10 октомври.Тогава цял ден основните сили на Трета армия /44 дружини/ се бият при Ериклер с 9 турски батальона и излизат при подстъпите на крепостта чак към 17.30 - 18.00 часа.Твърде късно за да бъде взета крепостта в движение.Атаката е отложена за другия ден а междувременно турците през нощта се изнасят от Лозенград.Нещо което българите с огромно и нищо неоправдано закъснение чак към 10.30 ч. на 11 октомври.Цели 12 часа българите не разбират че града е опразнен от турците.Фатална грешка.Да не говорим че на 11 октомври Радко Димитриев вместо да организира преследване на бягащия неприятел си играе на паради в Лознеград и приема депутации на граждани,пише телеграми до кого ли не и общо взето се наслаждава на епохалната /според него/ победа.

Най оптималния вариант е бил българите още на 10 октомври да пометат слабите турски част пир Ериклер и в ранния следобяд да влязат в крепостта.Тогава на 11 октомври спокойно можеше да се излезе в фланг и тил на основните турски сили и те щяха да бъдат или обкръжени или трябваше да отстъпват на запад към Одрин.Повтарям при Ериклер българите имат петкратно превъзходство в жива сила.Тогава и турците нямаше да успеят да се измъкнат толкова лесно от Лозенград.

Другия вариант е да се беше узнало по рано за бягството на турците от Лозенград.Тогава града можеше да бъде зает още нощта и на 11 октомври вместо паради тези 44 дружини можеше да атакуват основните турски сили.

Въобще Радко Димитриев се главозамайва от превземането на Лозенград и дава шанс на турците да се измъкнат.Той между другото присъства лично на бойното поле при Ериклер.

Редактирано от resavsky
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Имало е и мъгла рано сутринта. Българите, загубили контакт с турските сили, са напредвали с внимание. Не са знаели за турското оставяне на града, очаквали са засади и изненади и предпазливостта се дължи и на това.

Редактирано от КГ125
  • Глобален Модератор
Публикува

А вероятно и не са си представяли че турците ще изоставят града без бой. Но след като за оттеглянето им не се е разбрало то забавянето на настъплението може да го пишем по-скоро на сметката на разузнаването отколкото на Р.Димитриев ;)

  • Глобален Модератор
Публикува

Но за забавянето при Ериклер си е изцяло виновен Радкото.Както и за загубата на ценно време в Лозенград за паради и телеграми.Друг съществен момент е бездействието на Конната дивизия.Която на 11 октомври е имала шанс да преследва отсъпващата турска армия но пропилян поради безинициативност на командира и.Но всъщност през цялата война Конната дивизия се представя крайно неубедително.

  • Глобален Модератор
Публикува

Има нещо такова, през ПСВ е къде-къде по-представителна ;) грешки в планирането и изпълнението със сигурност могат да се открият много и не само в тази война, ами във всяка. Нищо не може да бъде перфектно планирано, още по-малко пък да се случи точно както е било планирано. Сега като знаем всичко как е станало и като гледаме плановете на битките и хода на войната ни е лесно да обвиняваме командването за това и онова, ако бяхме част от това командване обаче по-добре ли щяхме да се справим в моментните ситуации?

  • Потребител
Публикува

Ресавски, дай да не виним Радкото за туй, че се бави един ден с 9-те табора.

Това е в самото начало на бойните действия. Не може към оперативната внезапност - скриването на 3-та армия да прибавим и тактическа, множко ще дойде, такова е било по силите на Суворов и Бонапарт.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ще го виня Радкото.При Петра генерал Климент Бояджиев удря с 12 дружини 23 табора на Махмуд Мухтар паша и ги обръща в бягство.При Гечкенли при подобно съотношение на силите генерал Стефан Тошев печели изключителна победа.А Радкото прави сложни академични маневри при които губи цяла бригада по трасето и тя дори не влиза в боя.Точно защото са първите дни на войната бойния дух е бил незапомнено висок.Българските войници просто са търсили неприятеля за да го ударят на нож.Но кой знае защо само при Ериклер не се получава.

  • Глобален Модератор
Публикува

Радко Димитриев си е продукт на Фердинандовото блюдолизство. Той си е руски офицер, има служба в руската армия повече, отколкото в българската. Но, по силата на тържествените обещания на Фердинанд пред Николай, бива назначен на изключително високи постове в българската армия. Старал се е, но не е успявал. А решението му за Чаталджа е повече от спорно.

  • Потребител
Публикува

Ще го виня Радкото.При Петра генерал Климент Бояджиев удря с 12 дружини 23 табора на Махмуд Мухтар паша и ги обръща в бягство.При Гечкенли при подобно съотношение на силите генерал Стефан Тошев печели изключителна победа.А Радкото прави сложни академични маневри при които губи цяла бригада по трасето и тя дори не влиза в боя.Точно защото са първите дни на войната бойния дух е бил незапомнено висок.Българските войници просто са търсили неприятеля за да го ударят на нож.Но кой знае защо само при Ериклер не се получава.

Щото и Бояджиев и Тошев са дивизионни началници. Могат да си позволят да мачкат това що е пред тях.

Радко е оперативен командир. Хеле пък генерал Фичев - началник-щаба на Действащата армия. Той последния, въпреки че има аероплани в подчинение не организира разузнаването като хората, а на късмет усетил нещата...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!