Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Совалките продължават с пълна сила до 2010 година. Първата совалка, която ще се пенсионира е Атланатис през 2008 година. Следва Дискавъри през 2009 г. и Индевър през 2010 година.

  • Глобален Модератор
Публикува

Какви са причините?

  • Потребител
Публикува

Леле пичове! Мисията върви с пълна сила! Снощи почти успяха да свият панелите на П6, е не успяха до край, но поне вече големите слънчеви панели могат да се въртят и да следят слънцето без да се блъскат в тях.

На последната космическа разходка астронавтите ще асистират при свиването на панелите до край.

issconfqt5xe0.jpg

  • Глобален Модератор
Публикува

Значи сигурно разработват принципно нова технология за многократни космически полети. Интересно какви.

Нещо не ми стана много ясно от схемата къде отива посочения слънчев панел от модула. Може ли някакво видео да се гледа?

  • Потребител
Публикува

Новите апарати на НАСА:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=1053

http://bgnauka.com/forum/index.php?showtopic=793&st=0

Конкретно за новия "заместител" на совалката. Американците ще разчитат на тая кофа за транспорт на хора.

http://www.astronautix.com/craft/cev.htm

Напомням че темата е за мисията на Дискавъри. Панелите разположени над станцията се свиват като хармоника.

  • Потребител
Публикува

Мисията почти приключи!

Невероятно е, но почти всичко мина супер гладко, за което допринесе сериозната подготовка на екипа астронавти и mission control.

Вече слънчевите панели на П4 се въртят, за да следят слънцето и да осигуряват енергия за станцията.

Сериозен проблем създаде слънчевият панел на П6, който трябваше да бъде свит. При първите опити за свиването му резултата беше трагичен, панелите се нагънаха по просто безобразен начин и продължаване на сгъването можеше сериозни да ги повреди.

Проблем правеха водещите нишки преминаващи през панелите. Това са нишки, които минават по дължината на панелите, и са поддържани изпънати от леки прожини. Предназначението им е да действат като релси за сегментите на панелите. Ако не са тези нишки, панелите няма да стоят равни, а ще се огъват като корабни платна.

Проблемът се състоеше в това, че водещите нишки се заклещваха във втулките си и пружините не можеха да ги поддържат опънати. Нишката се закачаше за някои от сегментите на панелите, пречейки на нормалното изпъване. Резултата беше грозно огъване на панелите по всякакви начини.

Първият метод използван за да се преодолее проблема беше неколкократно свиване и разгъване на панелите, с надеждата да се раздвижат втулките и да се върне нужното напрежене. Но уви, свиването беше само частично, но достатъчно, за да се завъртят новите панели :):smokeing:

На ден 8 от мисията по време на третата космическа разходка, бе извършена непредвидена "процедура". Към края на ИБД-то астронавтите се изкатериха на върха на П6 и .... раздрусаха панелите. Очевидно това даде резултат и панелите бяха сгънати още няколко процента, но не достатъчно.

Това доведе до нуждата от 4-та, непредвидена космическа разходка вчера. Тя беше посветена изцяло на свиването на панелите. Астронавтите чрез инструменти успяха да освободят водещите нишки от скапаните втулки и панелите бяха свити до край... Ура!

Ако не ме домързи, по-късно ще илюстрирам написаното горе с фотографии.

Преди малко беше официалната раздяла на екипажа на експедиция 14 с Томас Райтър и приемането на Съни Уилямс като част от постоянния екипаж. По традиция командирът на станцията би камбана, след което всички си казаха "ЧАУУУ" (Сънита се разплака :bye2: ) и екипажа на совалката се прибра в Дискавъри.

Люковете се затвориха и скоро Дискавъри ще се разскачи от МКС. Екипажът ще се завърне на земята в Петък, с мисълта за добре свършена работа!

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!