Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Много приятно поднесена тема - разбираемо, подредено и увлекателно :book: Както е казал Айнщайн: "Ако не можеш да обясниш нещо на 6 годишно дете, значи и ти самия не го разбираш."

Подобни на техните култове имат едонките и тракийките от подножието на Хемус. Изглежда, оттам е останало името „трескеуцин”, с което се означават тия крайно неумерени ритуали. Олимпиада била най-ревностна от всички в тия изстъпления, празнувала оргиите съвсем по варварски, носела по време на шествието големи питомни змии, които често се подавали от празничните кошници изпод бръшляна, увивали се по жезлите, във венците на жените и плашели мъжете…

Правени са някои опити да се обясни значението на змията, но те не са подкрепени изворово. Напр. твърди се, че тъй като на тракийските вождове се правели гробници, а змията живеела в дупки, то често тези животни се настанявали в гробници и по тази причина изпълзяването им от могилите било възприемано като поява на самия погребан.

Много интересен ми стана мотивът за специалното място отредено на змията в ритуалите на траките.

В Средните Родопи и до днес почитат змията, като вярват че тя е покровител и защитник, и във всяка къща, стадо, кошара и харман имат по една змия пазител. В Смолянския музей има изложени дърворезбовани овчарски геги - с изваяна глава на овен на дръжката, а по дължина резбована змия. Змията присъства като мотив в шевици и пъстри родопски черги, като стилизаран елемент в гривни и накити ( за да предпази жената, която ги носи от всичко лошо ).

Не знам дали има някаква вид приемственост на обичаите, но ми стана любопитно. :)):

  • Глобален Модератор
Публикува

Римляните също са почитали змиите като покровителски на дома. Има ги изобразени на множество ларариуми.

  • Потребител
Публикува

У нас до към началото на 19-ти век смокът мишкар е бил известен сред хората като смок домошар и хората са се радвали на присъствието му в сеновала например, отървававъл ги е от доста гризачи ...

  • Глобален Модератор
Публикува

А гризачите, както знаем са преносители на различни заразни болести. Не случайно змията е символ на Асклепий/Ескулап.

  • Потребители
Публикува

Може би Плутарх е сред най-обстойните, в сведението за ролята на змиите в култа на траките:

Сообщают, что Филипп был посвящен в Самофракийские таинства одновременно с Олимпиадой, когда он сам был еще отроком, а она девочкой, потерявшей своих родителей. Филипп влюбился в нее и сочетался с ней браком, добившись согласия ее брата Арибба. Накануне той ночи, когда невесту с женихом закрыли в брачном покое, Олимпиаде привиделось, что раздался удар грома и молния ударила ей в чрево, и от этого удара вспыхнул сильный огонь; языки пламени побежали во всех направлениях и затем угасли. Спустя некоторое время после свадьбы Филиппу приснилось, что он запечатал чрево жены: на печати, как ему показалось, был вырезан лев. Все предсказатели истолковывали этот сон в том смысле, что Филиппу следует строже охранять свои супружеские права, но Аристандр из Тельмесса сказал, что Олимпиада беременна, ибо ничего пустого не запечатывают, и что беременна она сыном, который будет обладать отважным, львиным характером. Однажды увидели также змея, который лежал, вытянувшись вдоль тела спящей Олимпиады; говорят, что это больше, чем что-либо другое, охладило влечение и любовь Филиппа к жене и он стал реже проводить с нею ночи – то ли потому, что боялся, как бы женщина его не околдовала или же не опоила, то ли считая, что она связана с высшим существом, и потому избегая близости с ней. О том же самом существует и другой рассказ. Издревле все женщины той страны участвуют в орфических таинствах и в оргиях в честь Диониса; участниц таинств называют клодонками и мималлонками, а действия их во многом сходны с обрядами эдонянок, а также фракиянок, живущих у подножья Гемоса (этим последним, по-моему, обязано своим происхождением слово «фрэскэуэйн» [thrēskeúein], служащее для обозначения неумеренных, сопряженных с излишествами священнодействий). Олимпиада ревностнее других была привержена этим таинствам и неистовствовала совсем по-варварски; во время торжественных шествий она несла больших ручных змей, которые часто наводили страх на мужчин, когда, выползая из-под плюща и из священных корзин, они обвивали тирсы и венки женщин.

3. После явившегося ему знамения Филипп отправил в Дельфы мегалополитанца Херона, и тот привез ему оракул Аполлона, предписывавший приносить жертвы Аммону и чтить этого бога больше всех других. Говорят также, что Филипп потерял тот глаз, которым он, подглядывая сквозь щель в двери, увидел бога, спавшего в образе змея с его женой. Как сообщает Эратосфен, Олимпиада, провожая Александра в поход, ему одному открыла тайну его рождения и настоятельно просила его не уронить величия своего происхождения. Другие историки, наоборот, рассказывают, что Олимпиада опровергала эти толки и восклицала нередко: «Когда же Александр перестанет оговаривать меня перед Герой?»

Предполагам, че може би е правена аналогия между виещата се лоза на Дионис и виещата се змия. Змиите и някои близки до тях животинки наистина от една страна са опасни за хората, но те също имат някои добри качества - хранят се с мишки, които пък са вредни за посевите, а и разнасят болести.

За съжаление общия проблем на сведенията за змиите в тракийския култ е, че са писани от гърци, които не са били съвсем наясно със смисъла на тракийските мистерии и тяхната символика. Елините възприемат само външната страна на тракийските мистерии, изразяващи се в пищни церемонии, а също от тях тръгват и театралните представления.

  • 2 years later...
  • Потребители
Публикува

Тъй като гръцките букви са станали на маймуница, слагам статията и ТУКА  без съкращенията, които бях направил за да я вместя. То и там е на три части, но се надявам, че поне няма да има проблем с гръцките букви. Дано този път да няма проблеми и да не се налага да го пускам като статична страница.

  • Потребител
Публикува
On 28.01.2013 г. at 22:37, Galahad said:

Също така са открити оброчни плочи както в Плиска, така и в Мадара. Тъй че ако прабългарите са се подавали на някакво външно религиозно влияние, то няма нищо изненадващо да са направили адаптиран към своето време образ на тракийския конник.


До две от портите на Плиска са открити части от оброчни плочи с конник, като те са в естествен размер, тоест майсторите на Мадарския конник са имали готов шаблон в мащаб 1:1 от който да копират.

  • Потребители
Публикува
On 28.01.2013 г. at 22:56, Galahad said:

madara-obr.jpg

Оброчна плочка от Мадара

 

Едната от плочките от Мадара я има вече в темата, тъй че може да се видят приликите и разликите. Както се вижда в последната трета част, пък тука в допълнителненията със снимки има доста изображения на конници, но това не значи, всички те са по един калъп. Дори и тези, които са правени от траките.

Преди 6 часа, makebulgar said:


До две от портите на Плиска са открити части от оброчни плочи с конник, като те са в естествен размер, тоест майсторите на Мадарския конник са имали готов шаблон в мащаб 1:1 от който да копират.

 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!