Отиди на
Форум "Наука"

Препръчано мнение

  • Мнения 417
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано

И аз изпитвам известна носталгия по онова време...

Но ето че не може или не е трябвало да продължи. Всичко е преходно очевидно.

  • Модератор антропология
Публикувано

Аз мисля, че се шегува Фружин. Написал си е в подписа Слава на Исуса Христа, Бога наш, а няма ничия земя между комунизъм и християнство. Или едното, или другото. А значи се шегува.

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано

Тези, които изпитват носталгия, сигурни ли са, че е по светлото минало, а не по отминалата им малдост?

Горе долу е така...

  • Модератор антропология
Публикувано

Източноевропейският социализъм беше система с по-голям потенциал, отколкото изглеждаше, и който остана неизпълнен. За съжаление, да го кажем така, имаше няколко недостатъка

1. Не беше предвиден за хора, а за ангели. Т. нар. "нов човек на ленин". Най-малкото не беше подходящ за източноевропейската менталност, а за балканската, съвсем не. Балканската менталност - аз ще ги лъжа, че работя, а те ще ме лъжат, че ми плащат - превръщаше икономиката на социализма в неефективна. Същия принцип, междувпрочем, превръща и балкансйия капитализъм в неефективна система. Справки - икономическата криза в Гърция и политическата в България. Горния принцип, плюс принципа мога да копам, ама мога и да не копам, обричаха икономикатта на затъване при все огромния потенциал на държавната собственост и плановото стопанство.

2. Човешката природа. Човешката природа предполага структурно общество; ние сме стадни животни от милиони години; ние искаме структури, очакваме структури. Иначе се чувстваме жертви. Дори довеждането на обществото до безкласово-което е - безструктурно състояние, което е - чрез кръвопролития и екстрминация на погрешните класи - не помага. Класите са неизтребими, те са в природата ни. Иначе се чувстваме обезправени затворници - ограбени от възможността си да растат в социалната стълбица. И социалните стълбици - и неравенството възникнаха отново. Затова социализмът беше неподходящ за човешката природа.

3. Може би най-важното. Много се опасявам, че социализмът може да просъществува само в една затворена система от държави; една единствена капиталистическа държава е в състояние да го ликвидира. В тоя смисъл, думите на класика, че социализмът може да победи само във всички страни едновеменно, са напълно вярни. Защото дори една единствена да остане извън групата, тя ще го бие поради първите две точки., Докато социализмът беше затворена система, т.е. планова икономика, базирана на СИВ, се държеше. В момента, в който се отвори към западните системи, рухна незабавно икономически, Не издържа конкуренцията. Икономиката му се базираше на плановост и държавна собственост - в което няма нищо лошо. Проблемът му е, че ако се конкурира и с най-изостаналата кап. държава, ще загуби. Социализмът не е "направен" да се конкурира, това е извънсистемна черта на икономиката му. Сив даваше база за обмен без конкуренция - българите ще правят задъллжително компютри, а всички останали ще ги купуват задължително. И т.н. Ако една подобна система включи абсолютно всички държави, тя би могла да просъществува вечно - на цената на неизбежна деградация на стоките и услугите; тъй като пазарите и са планови и гарантирани. НО проблемът беше, че имаше държави извън системата на сив, и то какви, и в момента, в който соц икономиките се отвориха към тях, рухването започна. То беше неизбежно. И рухнаха. Хау?

  • Потребител
Публикувано

В цялата тема само картините, постнати от Фружин имат нещо общо със социалистическия реализъм. Социалистическият реализъм е стилът на идеологически правилното изкуство от времето на социализма. Идеологизирането всъщност правеше от изкуството пропаганда и то преставаше да бъде изкуство. Бих казала с известна носталгия, че имаше и неидеологизирано изкуство и много негови образци останаха признати и в днешно време. Така че антикомунистическите ругатни в случая са неуместни и ненаучни най-малко, а в същност са едно ново идеологизиране, само че с обратен знак.

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано

Последната снимка - нещата за хапване не изглеждат никак зле.



София не мога да ис я представя така (радвам се за което)я защото по онова време съпих само три пъти тук/там (не знам кое е правилно, работя на 80 км от вкъщи). За мое щастие не видях и не запомних в софия такива комунистически табели.

  • Потребител
Публикувано

Пазя си една пачка белетчета на "Автотранспорт" от 6ст. Също и купчинка розови билети за БДЖ, 3,50лв май ми струваше бълзия влак Пловдив-Ямболско.

Това нещо не може да се знае. То трябва да се изпита. Дори и да се изпита, не може да е в цялост. Хубави неща, кофти неща - това е. Мен ще ми е много интересно някой 20-25г (че и 30) да вземе да ми обяснява какво било по комунизма.

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано

Те и презервативите бяха други, не се огъваха като сегашните.

Тъкмо спестяват резила, сами работят :)

Те не са от социализма! В най добрия случай от средата на 90 те. А даже си мисля, че са от началото на 21 век.

Почти всичко го имаше, опаковките бяха различни - при вафлата и шоколада, за другите не помня, а

  • Потребител
Публикувано
Ангел писа: Носталгията поне при мен не е за някакви блага, а по оптимизма на периода, дори относно тези периоди на които не съм бил свидетел. Правено е много, защото хората са били идеалисти. Сега за съжаление света е доминиран от алчни материалисти.
Оптимизъм друг път. Оптимизъм може да е имало в началото и то само при някои. Ще припомня, че в началото бяха национализацията и колективизацията едни доста неопимистични за голяма част от хората начинания. Правено е нещо защото е използван робския труд на хората включително непълнолетните. Сега покрай 'електрическата' криза се зачетох по темите видях, че тока при себестойност 80ст. на киловатчас през времето на 'дискотеките' в БГ струваше едва 2ст. За цената на хляба съм писал, за 10-кратното преувеличение на данните от 'железното' наодище на Кремиковци тоже. Тук си спорим с ена сталинистка, която убедено твърди, че всичко се е дотирало. Да ама не може така ;), поне не вечно. Дотираха се доста неща, защото труда на хората се ограбваше. Сега в България се протестира с/у монополите, но много хора даже не могат да си представят д-вата какъв монополист беше. Във всичко, включително в отказа да ти признаят правото не само да я напуснеш, а да отидеш някъде на екскурзия. По горе се писа, че 'принципите' 'като ми плащат колкото да не умрем, я че и работим колко да не заспим' и 'моа да копам, ама мое и да не копам' (и един друг 'оти копаш седнал? Оти опитАх легнал, ма не моем ;)) са били балкански. Не не са балкански, те са родени от социализма (тоя нашия си, не скандинавския). Точно както в карикатурата на Бежков в която под портрета на Фердинанд пише "Отучил българите да побеждават", а под портрета на Тошо "отучил българите да работят".
  • Потребител
Публикувано

Според мен на комунизмЪ му липсва не просто конкурентноспособността, а изобщо желанието да се направи добър и качествен продукт. Защото това все още не означава, че е конкурентноспособен. Не може да боядисваш мотокари, да разливаш боя като ненормале и да викаш - аааа, Съветите ще ги вземат и без това.

Аз не мога да допусна да правя такова нещо и на сън.

Сядаме, мислим, проектираме стойностни стоки, произвеждаме качествено. Толкова. И хогава да дойде СИВ с плановата икономика и подпомагането. Иначе...е простотия-грозотия.

  • Потребител
Публикувано

Комунизъм е нещо друго. Това е родово-общинен строй но с излишъци от блага. Макар, че Маркс е писал, че е възможен само тогава, не е писал как да стане, как да се постигне. Всъщност трябва да е възможен някакъв експеримент от вида да затворят една сравнително голяма група хора и да им изпълнят всичките желания и прищевки в материално отношение, пък да ги видим колко и как ще работят.

Пропуснах да добавя, че поради това че постигането на такива материални излишъци не се предвижда в обозримо бъдеще (а предвид и това, че суровините бавно, но неумолимо се изчерпват без идея за някакво заместване), всякакъв комунизъм би се приближавал точно до родово-общинния строй, с типичната уравниловка и постоянно стягане на коланите.

  • Глобален Модератор
Публикувано

Комунизъм е нещо друго. Това е родово-общинен строй но с излишъци от блага. Макар, че Маркс е писал, че е възможен само тогава, не е писал как да стане, как да се постигне. Всъщност трябва да е възможен някакъв експеримент от вида да затворят една сравнително голяма група хора и да им изпълнят всичките желания и прищевки в материално отношение, пък да ги видим колко и как ще работят.

Сигурно няма да работят, но вероятността да се избият, кой/коя да стане Първи секретар на партията е много голяма.

Аха с Жоро мислим еднакво...

  • Модератор Инженерни науки
Публикувано (edited)

Определено ;)

Дали за първосекретарски пост или за някои други по-рабни благинки...

Редактирано от Joro-01

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!