Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

андрей. става въпрос за строителния балон в испания и ваканцеонните селища по черноморието. и в двата случая изобщо не говорим за първо жилище.

наред с това визирам и ситуация в която предлагането далеч надхвърльше търсенето.

А да, тука си прав!

Само да Кажа, това по Черноморието , По Банско и так далее, са чисто местни / български и руски / сиво-мафиотски проявления.....Това застрояване / за пране на пари / беше неестествено и ненормално...

Капацитетът на леглова база в българските курорти, надхвърля трикратно, средногодишният брой от туристи, които посещават България / дори в най-добрите и усилни години /......

Това не беше нужно на никого.....

Всъщност беше нужно не едно свързано с властта малцинство от хора, които от известно време насам наричаме български олигарси....

До 2009г., цените на недвижимите имоти в големите градове, стигнаха до НЕнормално високи нива.....

Това поне в момента го няма / не в такава степен /, което считам за една от малкото положителни тенденции на кризата.....

  • Мнения 331
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

Интересно, че правителството на Орбан все още е мишена на критика и пресия от страна на ЕС, макар, че дефицитът е под нивото на преписанията(3%) и инфлацията е под 2%, все още го държат под повишен икономически контрол на дефицита/или как му казват на български/ ,Excessive Deficit Procedure, EDP, понеже това го постига не по рецептата писана от банкерите на ИМФ и си позволява такива данъчни и други облози върху банките и мултитата които други /нямащи 2/3 в парламента/ правителста не смеят или не могат.

Виж най-пресният пример. Кипър понеже действа по приказа на съюза е изваден от процеса за контрол и парички ще му отпуснат....

:groupwave2:

  • Потребител
Публикува (edited)

http://www.amazon.co.uk/When-Money-Runs-Out-Affluence/dp/0300190522

много добра книга

авторът е главен икономист на HSBC

наскоро много разочарова един водещ като му каза, че ще има и второ десетилетия на мизерията в УК

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикува (edited)

Май се пропуква и моделът на Алвата и Ник за културните различия. Ще излезе, че при малко ограничения нещата леко започват да се променят.

Редактирано от Atom
  • Потребители
Публикува

Има една известна мисъл: "Кризите са тор за национализма", която аз лично споделям напълно..

Не мисля че моделът се пропуква, дори и като се приеме че национализмът (като шовизинизъм ии/или ксенофобия) е в корелация и причинно-следствена връзка с икономическия разтеж и богатството

Един феномен може да има няколко различни, независими една друга и едновремено причиняващи го източника (култура, културни различия- от една страна, икономика от друга страна;

В случая с ксенофобията е точно така;

Обаче, ксенофобията на богатите западноевропейци количествено е по-малка от ксенофобията на аналогично богатите неевропейци (Катар, Кувейт, Саудистка Арабия, Корея, Япония). Причината за това че западноевропейските култури са по-малко родови и с по-малка тревожност от арабските, корейската и японската..

(Това е "културното различие")

  • Потребител
Публикува

културните различия си остават въпреки сътресенията

не мисля, че моделите за културни различия се пропукват

кризата е една - парите не стигат, има проблеми, демографията и перспективата са лоши, но УК, Франция и Германия подхождат по коренно различни начини към проблема

нищо че и трите държава са една до друга и членки на ЕС

  • Потребител
Публикува

Виж какво направиха с банките и инфлацията нашите комунисти 90те.

В грешка си, пич, това го направи Джордж Сорос с къси позиции, а всеки с елементарни познания по икономика ще ти каже, че превъзходството на вноса над износа означава само едно - паричните потоци изтичат, вместо да се втичат.

  • Потребител
Публикува

В грешка си, пич, това го направи Джордж Сорос с къси позиции, а всеки с елементарни познания по икономика ще ти каже, че превъзходството на вноса над износа означава само едно - паричните потоци изтичат, вместо да се втичат.

Тъй, тъй другарю той вечния западен враг ни е виновен, пък и евреин леле!!!!

  • Потребител
Публикува

Тъй, тъй другарю той вечния западен враг ни е виновен, пък и евреин леле!!!!

Аргумента срещу личността на автора не опровергава истинността на написаното.

  • Потребител
Публикува

кризата е една - парите не стигат, има проблеми, демографията и

перспективата са лоши, но УК, Франция и Германия подхождат по коренно

различни начини към проблема

Лично аз не мисля, че днес сме свидетели на криза. Това е по-скоро преход - нещо като бурните времена на границата между феодализма и капитализма или бавния и мъчителен преход от стабилността на римската империя до установяването на варварския ред.

Няма общоприета дефиниция за капитализъм, но най-често се приема, че това е система опираща се на частната собственост върху средствата за производство с цел реализиране на печалба (а не консумация). Няма спор, че повечето работни места са точно в частния сектор. Икономиката обаче се дирижира или от компании които са с някаква колективна собственост - (САЩ, Европа) или от смесени държавно-колективни компании (Китай, Русия, Европа и т.н.).

Доколкото социалните отношения са изградени да се опират на частната собственост, а доминира колективната (като влияние, не като обем) то няма начин да няма сътресения и да не се усеща като криза. Като прибавим към това глобализацията и демографския проблем нещата стават съвсем засукани.

Докато състоянието е преходно все ще сме така. Явно нещата трябва да се стабилизират някъде. Как, кога и около какво - един господ знае.

  • Потребител
Публикува (edited)

В грешка си, пич, това го направи Джордж Сорос с къси позиции, а всеки с елементарни познания по икономика ще ти каже, че превъзходството на вноса над износа означава само едно - паричните потоци изтичат, вместо да се втичат.

разбиването на българската икономика и държавност през 90те си и лично постижени на управляващата ни комунистическа класа.

Целият план за преход на комунистите бе от държавен комунизъм да го направят частен комунизъм. Под "частен комунизъм" те разбират номенклатурата да стане частен собственик на икономиката ни. И което се прави с ограбване на държавно имущество, което разби ра се трябва да е безконтролно. Единствения контрол бе във върховния лидер другаря Луканов, само че те просто го убиха и наистина настана тотално безконтролирано ограбване на всичко.

Разбира се част от срива се дължеше на срива на СИВ с който нашата икономика бе тотално обвързана.

И накрая , системата е в баланс неможе да изтича нищо, което го няма, то идва от другаде.

Не приписвайте, колективната собственост на комунизма! Всъщност там собствеността е тотално еднолична на един собственик - държавата, това е тотален монопол (ако си позволя да бъда закъсняло злободневен с идиотските искания (не мотиви)на едни протестиращи)! Една акционерна компания се движи от тотално различни мотиви сравнение с една държавна такава!

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Ние не го гледаме, ние живеем в него. Разбира се че нашите управници и нашият народ е виновен за срива в нашата държава! Светът е еднакъв за всички , това че други се справят, а ние не говори за това, в кой е проблема.

Млад си човек интернета е пълен с много вярна и невярна и изкривена информация, Бедността радикализира, но правилните решения се вземата с хладен ум, и се изпълняват с много работа и отнемат много време. Леките решения, за всичко виновния чужд враг са за умствено приспиване.

  • Потребител
Публикува (edited)

Не приписвайте, колективната собственост на комунизма!

Никой не го и прави. Комунизма във вида в който го познаваме е държавен капитализъм - една свръх регулирана икономика, която е толкова добра колкото и дерегулираната.

Повече няма какво да спорим,щом твърдиш, че отрицателния търговски баланс (пояснявам, внос, който е по-голям от износа) няма значение за икономиката.

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

има много висока вероятност тази и следващата година икономиката да е достигнала средносрочен връх

аз не виждам причини нещо да се подобри през следващите години, както и не виждам резерви за още печатане на пари

само за информация

savings rate глобално е на дългосрочен връх от 25%

savings rate в САЩ е около 2%, което държи световната икономика в някакво приемливо положение

помислете за този дисбаланс

помислете и колко време може да продължи той

помислете и какви са основанията спестителите (азия например) да не изкупят постепенно всички смислени активи в развития западен свят с наличните им пари

западната доминация приключи, цифрите не са в нейна полза, а те отдавна са такива

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Комунизма във вида в който го познаваме е държавен капитализъм - една свръх регулирана икономика, която е толкова добра колкото и дерегулираната.

Преди 89-та регулацията беше градивна, докато сега налаганата ни е деструктивна ...

  • Потребител
Публикува

в китай в момента се вари нова зверска криза, чакайте имплозия в следващите 1-2г.

кризата ще е мащабна - кредитен колапс поради огромни нива на вътрешен дълг и задлъжнялост, имотна криза и експортен срив

неофициално нивата на вътрешна задлъжнялост са по-високи отклкото предществащите аналогичните азиатски кризи например тази в япония

  • Потребител
Публикува (edited)

Ти китайците не ги мисли, за България кажи!

за българия съм казал

нищо интересно

сегашното правителство ще падне и още няколко години стагнация

в един момент ще трябва да се прави избора дали да се влиза в еврозоната или не

това е единственото очаквано наистина интересно събитие следващите години и заслужава отделна тема за коментари

няма как да се мине без избор, т.к. БГ е във валутен борд и закачена за еврото, тя търпи само негативи, без да има позитивите на еврозоната - достъп до евтино финансиране от ЕЦБ за банките

т.ч. това е ключовото, накъде ще ходим - към самостоятелен лев, незакачен за еврото, или пък към еврото

най-лошият вариант е да се седи както е сега

има вероятност моментът в който се влиза в еврозоната (ако това се случи) да съвпадне с края на периода на абсорбция на лошите кредити реализирани при последната кредитна експанзия

трудно е да се прогнозира, но е възможен умерен кредитен бум, най-изразен при ипотечното кредитиране и рефинансирането на стари задължения

този кредитен бум може да доведе до няколко години на лек или умерен растеж

иначе БГ ще си остане в капана на държавите със средни доходи в близко бъдеще, не виждам как в следващите 10г. може да достигне примерно ниво на БВП 15-20000 Евро на глава от населението, освен ако не се девалвира еврото драстично, ма това не го броим

БГ ще остане разделена на няколко българии, както е голяма част от европа между другото

1) 10% с относително високи доходи в големите градове, които ходят на почивки, имат имоти, карат относително нови коли, имат няколко компютъра в къщи, говорят по 1-2 езика и често ходят в чужбина къде по работа къде по забавление

2) около 40-60%, които не са толкова добре като горните, но все пак имат пари хем да ядат, хем да си плащат сметките, не са много доволни, но не може да се каже, че умират от глад, цъкат в интернет, много от тях знаят по един чужд език, стъпвали са в чужбина и се надяват на нещо по-добро в бъдещето

3) 30-40% забарвени от бога по селата, разчитащи на мизерни пенсии, трайно безработни, с основно или никакво образование, хора за които няма никакъв шанс да се възползват от позитивите на съвременния свят или ЕС

в дългосрочен план, много пъти съм писал, единствения шанс на БГ да дръпне и да се промени е да привлече избягалите млади българи докато не е късно и да им създаде среда те да се върнат с парите си и наученото в странство, ако това не се случи след около 10г. ще трябва да се прави избор - или още по-голяма мизерия за пенсионерите и в здравеопазването или драстично вдигане на данъчното бреме за да се запълнят дефицитите в НОИ и НЗОК създадени от лошото съотношение работещи/неработещи

Редактирано от Alexander_Nevski
  • Потребител
Публикува

за българия съм казал

нищо интересно

сегашното правителство ще падне и още няколко години стагнация

в един момент ще трябва да се прави избора дали да се влиза в еврозоната или не

това е единственото очаквано наистина интересно събитие следващите години и заслужава отделна тема за коментари

Каква "еврозона" бре мосю Aleksander?

Ти не виждаш ли, че Световната банка и МВФ са ни стъпили на врата с дългогодишни споразумения, които ни обричат съдба на страна от третия свят независимо кой е на власт?

Добавка, диктата на Европейската комисия за ограничаване мощността на 5 и 6 блокове в Козлодуй на 50%, което е взривоопасно и намаляваща живота им , забраната за сключване договори за износ на ел. енергия и гласуване на закони за задължително потребление на зелена енергия с клаузи, каквито няма никъде в любимата ти Европа..

Би ли ни разяснил тези договорености и начина да се отървем от тях, ако си такъв експерт?

  • Потребител
Публикува

еньо ти нещо не си в час и си плямпаш едно и също

трябва да се тръгна по някакъв път и има 3 такива - сегашната ситуация с валутен борд, еврозона или откачане на лева

за това пиша, че трябва да се вземе решение

аз не пиша какво да е то

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!