Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

после може да се продължи с

Варна срещу Бургас

и Сливен срещу Ямбол

При входа на изложението ни посрещнаха членове от комитета. И пак речи за Českého Nàroda, за Bulhařskeho Nàroda. Тук, видите, не се сбъркаха да ни посрещнат като сърби, каквато погрешка, разказват, станала при входа на Пловдивското изложение: сливенци и ямболци се намирали в постоянен антагoнизъм - от завист ли, от съперничество ли, кой знае от що. Явяват се пред входа на Пловдивското изложение сливненци, а един от комитета им държи реч, като ги мисли за ямболци, и хвали ли, хвали: "Храбрите ямболци, славните ямболци!" А сливненците се потят, кашлят в шепа, мигат... Картина!...

Иначе за Пловдив и Сердика се пропускат някои славни моменти - в Пловдив резидират някои от последните тракийски царе, а за Сердика си имаме тема: “Roma mea Serdica est”

  • Потребител
Публикува (edited)

ами да развие трочките, коитро виздира в поста си

какво ксе праиш че не разбираш, немам й кратко

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

ами да развие трочките, коитро виздира в поста си

какво ксе праиш че не разбираш, немам й кратко

Ба - немаш. Кат немаш туй горе "й кратко" как са появи? На ръка ли го дописа? :fool:

:grin:

  • Потребител
Публикува

Най-голямото противопоставяне между двата града е през 343. По времето на Сердикийският църковен събор Филипопол приютява алтернативният ариански събор.

  • Потребители
Публикува

За Сливен и Ямбол сложих цитата от Алеко. Другия наш виден хуморист Чудомир също се е включва в дербито, този път във връзка с драмата за минералната вода в Ямбол.

"Зло­ба­та на де­ня в Ям­бол е то­п­ла­та во­да, ко­я­то е про­те­к­ла то­ку до тур­с­ка­та ба­ня. Щом я от­к­ри­ха, обя­ви­ха я за ми­не­рал­на и мно­го ле­ко­ви­та и се юр­на­ха да я пи­ят бол­ни­те. Мно­зи­на оз­д­ра­вя­ха, до­ри и се от­б­ла­го­да­ри­ха в пе­ча­та. Не се ми­на мно­го, и ана­ли­за­та до­ка­за, че не би­ла ми­не­рал­на ле­ко­ви­та, а мръ­с­на­та во­да от ба­ня­та по­пи­ва­ла в зе­мя­та и из­ля­з­ла на­вън. Бол­ни­те се раз­бо­ля­ха на­но­во. Се­га на­но­во я ана­ли­зи­рат и ис­кат да я из­ка­рат ми­не­рал­на, но да­ли ще я пи­ят бол­ни­те пак, не знам!"

Болката разбира се нямаше да е толкова голяма, ако конкурентите си нямаха Сливенските минерални бани.

За двата големи Черноморски града дербито е сравнително отскоро по понятни причини. Твърди се, че през соца битката е била за Нефтозавода и Делфинариума, като спорът е бил решен от народната власт по соломоновски, сиреч Делфинариума във Варна, а Нефтофима в Бургас.

Появата на табелката "Най-добър град за живеене" обаче възроди битката с нова сила. Варна първа спечели приза, но след като първенството отмина към Бургас, то варненци "забравиха" да махнат табелката.

Иначе и двата града имат ЖП гари почти близнаци и морски градини.

clock6.jpgzx450y250_2039644.jpg

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Публикува

Всички си затваряте очите и дискретно пропускате да споменете може би най-голямата вражда между български мегаполиси,титаничния сблъсък на Айтос и Карнобат!И не разбирам защо...

  • Модератор Военно дело
Публикува

АААА, не !!! Най голямото противопоставяне е между Дъбене и Войнягово! За обща информация и улеснение.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%8A%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B5

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B9%D0%BD%D1%8F%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE

Нямате си на идея какви кървави (в буквалния смисъл на думата) дербита е имало между отборите на двете села.

  • Глобален Модератор
Публикува

най-древното противопоставяне по нашите земи е между Месемврия /Несебър/ и Созопол /Аполония/ - цели 22 века вражда. Конфликтът между двата града датира от ІІ в.пр.н.е., когато Месемврия, обявява война на Аполония, заради солниците и калните бани на днешно Поморие, тогава Анхиало. Нападнатият Созопол успял да отблъсне агресора, но до мирен договор така и не се стигнало. Чак през 2003 г. двата града най-накрая сключиха мирен договор.

  • Глобален Модератор
Публикува

Когатоговорят за противопоставяне, винаги се сещам за Гармиш и Партенкирхен. Това били два града твърде близки географски и твърде остро враждуващи. През 30-тте години на 20 век една много зла централна власт пожелала да се обединят, но те - не, та не!

Накрая, на поредното заседание на общинскя съвет на един от тях, където се потвърдавала върховната враждЪ, вратите се разтворили и влязъл не капитан Берторели, а съвсем сериозен на вид човек в черна униформа и кожен шлифер. Поглеждайки часовника си той тихо но ясно произнесъл: "Господа, часът е 6. В 7 очаквам решението ви за обединение, в противен случай всички отиваме на лагер."

След което излязъл и повторил упражнението в другия град.

"Разумът надделя" - разказва очевидец - "и ние се обединихме".

Какви неавтономни времена...

  • 8 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Добре, а защо въобще използваме термина "противопоставяне"?

В крайна сметка този тип съперничества би следвало да работят за развитието на градовете - като едно честно спортно съревнование.

  • Глобален Модератор
Публикува

Пловдив е прекрасен град, в който имам доста приятели. Ако получавах софийска заплата и в Пловдив, без колебания бих се заселил там. Но уви, жизненият стандарт на Пловдив е доста по-нисък от този в София.

  • Потребители
Публикува

Еее, Алва, това е страхотна тема. Поздравления!

  • Глобален Модератор
Публикува

Добре, а защо въобще използваме термина "противопоставяне"?

В крайна сметка този тип съперничества би следвало да работят за развитието на градовете - като едно честно спортно съревнование.

A, де! Всъщност защото и двата противостоящи си града са еднакво бедни :)

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!