Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Либертарианството и комунизма са две течения които от една страна се обявяват като пълна противоположност, а от друга имат много общи черти.

Какво е общото:

- крайната цел е утопично общество, без държава (или с минимална такава), без насилие, принуда или намеса в личното пространство на индивида

- и двете идейни течения имат претенции, че личната свобода при достигане на крайната цел ще е максимална и пълна.

- в стремежа да се достигне по-бързо до крайната цел се предприемат мерки, които имат по-скоро обратния ефект на заявените цели

- и двете се осланят по-скоро на вяра и са нещо като религия.

- като при всяка млада религия идеите се налагат на околните с известна агресивност и религиозен плам.

Естествено има много различия и нюанси, както вътре във всяко от двете идейни течения, така и между тях. Основната разлика е по-отношение на частната собственост и пазара.

Доколкото опитите за налагане на комунизъм се провалиха, то и комунизма като идейно течение е в отстъпление. От друга страна либертарианството тепърва набира сили в България.

Какво ви е отношението към либертарианството и комунизма? Отхвърляте или приемате техните виждания? Кое от двете утопични движения е по-опасно/полезно в момента за България?

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува

комунизмът рано или късно ще победи. то е неизбежно.

Теб те знам :), но хайде моля те дефинирай какво разбираш под комунизъм. Светът се развива и определението на Маркс ми се вижда вехто или най-малкото не дава пълна информация за същността на идеята за комунизма в съвременните условия.

  • Потребител
Публикува

Така е, комунизмът е бита карта. Тук-там има някакви пенсионерски кръжоци, но те са със затихващи фунции

За сметка на това либертарианството набира скорост и вече е доста популярно. В страната ни има една камара неправителствени организации, клубове, фондации и т.н.. Почти всеки университет има либертариански клуб, с претенциите да създава елита на бъдеща България. Почти всички които говорят по медиите по икономически въпроси също са либертарианци и т.н.

От друга страна не знам, дали пък ако протестите продължат, няма да видим появата на нещо като анархо-комунисти или анархо-капиталисти.

  • Потребител
Публикува (edited)

Де ги тези партизани бе Алва? За да има партизани трябва да има "партия с ръководна роля", дисциплина и ред други работи. Много по-вероятно е някаква група от анархо-комунисти (анархо-капиталисти ?) да ти подпалят колата или да ти потрошат костите.

Не бягай по тъча, а развий някакво виждане по темата: либертарианство vs комунизъм. Ти ги можеш тези неща, сигурен съм.

Редактирано от Atom
  • Потребител
Публикува (edited)

Другари цяла тема имаше по-въпроса,одобрена от тайния председател на Тайната либерал-комунистическа димитровска либертарианска партия за севернокорейско развитие на Европа.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=14113

Редактирано от Gloster
  • Потребител
Публикува

комунизмът рано или късно ще победи. то е неизбежно.

Не кълни така в тез тежки времена :)

  • Потребител
Публикува

точно заради тежките времена сега повече от всякога ни трябва едно ново и прогресивно правителство на отечествения фронт и група независими.

В нашата държава и Господ да слезе няма да може да ни помогне.

  • Глобален Модератор
Публикува

комунизмът рано или късно ще победи. то е неизбежно.

той вече побеждава /разбира се под различни форми/ в световен мащаб. Само че крайната му цел не е утопия, а контрол над масите, маскиран като утопията, която им е втълпена.

  • Потребител
Публикува

Комунизма е абсолютно мъртъв в България и в още ред страни. Лошото е, че го замества нещо не по-малко опасно от него - либерализма.

Таке е, нали за това е темата. Използвах термина либертарианци, тъй като този клон на либералите е най-гласовит. В България е прието да ги наричаме нео-либерали, но повечето се сърдят и не се определят така.

Както и да е. Движението е утопично, като целта е да се създаде общество където има само три общо-валидни институции - съд, армия, полиция. Всичко останало ще се управлява от свободния пазар. Твърди се, че личната свобода в това общество ще е пълна и няма да има насилие и безработица (свободния пазар ги изключвал). Разбира се, това ще дойде някъде в далечното бъдеще, а до тогава мисията на либертарианците е да образоват населението в ценностите на свободния пазар.

  • Потребител
Публикува

самият комунизъм си е западна идеология.

Алва,

нямаше ли тема, където разсъждавахме дали християнството (ранното, разбира се, преди да стане официална религия) не е форма на източен комунизъм?

  • Потребител
Публикува

като тежък либертарианец мога да заявя, че съм абсолютно убеден, че либертарианството няма никакъв шанс

Какво да ти кажа. За мен тази идея са подкопава от действията на самите либертарианци, или поне на хората които се декларират като такива. Уж идеята е, че нищо не трябва да се манипулира и направлява, а всичко да се остави на пазара, но в същото време непрекъснато се предлагат ( и то агресивно) някакви нововъведения и квази-пазарни решения, които рушат същия този пазар. Причината е, че промените които се предлагат и приемат са също "направляване" и "манипулиране". Т.е. получава се омагьосан кръг: ние сме за ненамеса, но ще се намесим понеже няма все още свободен пазар. Тази намеса прави пазара още по-малко свободен и се налага ново "освобождаване" и така до безкрай.

В България, всички които се декларират като либертарианци - хората от ИПИ, Отворено общество, Центъра за либерални стратегии и другите знайни и незнайни фондации, организации и клубове постоянно правят точно това. Непрекъснато се лобира за някакви реформи, промени и т.н. като целта е винаги уж да вървим към "по-свободен пазар" и по-справедливо общество.

Публикува

Един мой пост от друг форум, в които се вижда, че дори и германците не са пригодни за свободния пазар.

Ето защо държавна регулация на цените е нужна


"В Германия избухна картофен скандал за 1 милиард евро

Сериозен картофен скандал избухна в Германия. Федералната антимонополна служба разследва случай на тайни ценови споразумения между доставчиците на картофи, в резултат на които германските фермери и потребителите търпят загуби за 1 милиард евро.
Според Зюддойче Цайтунг, около 80-90% от големите и средни преработватели на картофи и лук в продължение на 10 години редовно са съгласували помежду си цените, по които са доставяли своята продукция на търговците на дребно в Германия. И от време на време маржът рязко се е увеличавал. В резултат на това крайната цена понякога е била по-висока от реалната цена с 10 пъти. Подобна ситуация се е наблюдавала и с доставката на посадъчен материал."



Природата на човека е алчна и ако може да спечели повече би го направил, освен ако не изповядва идеология не позволяваща му да експлоатира наред. Единственото рационално решение е държавата да определи кой колко да печели, така че всички да са доволни, но най-вече мнозинството от един народ, а не малцинството.

  • Потребител
Публикува

Природата на човека е алчна и ако може да спечели повече би го направил,

освен ако не изповядва идеология не позволяваща му да експлоатира

наред.

Точно. Кое е това в либертарианската идеология което би ограничило алчността? Според самите либертарианци, свободният пазар ще е този който наказва прекалено алчните. При тази идеология личната свобода и индивидуализма са на първо място. Може би се разчита, че те ще се издигнат до такава висота, че ще се превърнат във всеобщ егоизъм, който евентуално би пресякъл всеки опит за картелно споразумение например. Само така свободният пазар би оцелял и би изпълнявал регулаторните си функции без да се налага каквато и да е друга намеса.

  • Потребител
Публикува

точно заради тежките времена сега повече от всякога ни трябва едно ново и прогресивно правителство на отечествения фронт и група независими.

Е, те точно сега го сформират, другарю! Не гледа ли новините днес? :grin:

  • Потребител
Публикува

Икономическият либерализъм и политическият либерализъм са несъвместими те си противоречат, и не са едно и също в различни сфери заради името си..

Немога да разбера защо винаги се вадят някой от изкривяванията на свободния пазар като аргумент за нуждата от тотална държава? Капитализмът не изключва държавата и никога не го е правил.

  • Потребители
Публикува

Ето защо държавна регулация на цените е нужна

Сиреч да има "невъзможен развод с Топлофикация" (с парите от "такса тръби" се финансира "бившата" Държавна сигурност, като в точенето няма нищо бивше) и "добавка Станишев" към сметката за ток?

Когато се меси държавата прекалено много в икономиката, т.е. от корумпирани чиновници зависи как ще се развива икономиката, то там където вирее това неизбежно се стига на "най-бедните с най-високите цени".

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!