Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Коментарът ми за авторското право не е свързан с прочистването, за което говориш. Преди него написах, че не съм в течение за такова прочистване.

Авторското право е необходимо за качеството на това, което четем. Лесно е да пуснеш безплатно или да изкопираш , но добрата литература по принцип се прави от професионални писатели и издатели, а за да има професионализъм, те трябва да печелят от това, което са създали.

Дорис, объркваш се като почнеш да спориш :)

Най-добрите писатели са тези, които имат нещо да кажат и го правят добре. Парите идват после. Добър пример е оная с Хари Потър. Тя не е била проф. писател докато е пишела книгата.

Помисли пак.

Баси, не знаех че е имало прочистване по библиотеки и читалища. Писали са и глупости верно. Ама Ралин? И той ли?

Кощунствено е да се претапят книги. Щом преди са били ценни - да стоят. Като паметник, но да стоят. На кой бъркат в ... очите.

Ей ама всяка власт иска да прави история. И да е първа в историята. И зачерква историята. Умници.

Редактирано от sirius
  • Потребител
Публикува (edited)

Всички, които пишат и изобщо творят го правят защото имат какво да кажат и преди всичко искат да бъдат прочетени, чути и видяни.

Писането е труд. Усъвършенстването на всяка човешка дейност е свързано с разделение на труда. А за да има такова разделение, трябва да има и механизъм за заплащане. В областта на културата този механизъм е много по-сложен, отколкото при по-обикновената, не-творческа дейност, например да копаеш 8 часа и в края на деня да си вземеш надницата.

Вие предлагате писателят да копае цял ден за да изкара някой лев да преживява, а през свободното си време да напише, това, което има да казва и да го пусне безплатно и анонимно да се разпространява на ползу роду. Не че е лошо и невъзможно и че не се прави и в днешно време, но резултатът за обществото ще е по-добър, ако се занимава само с писане.

Отделно за прочистването би било добре Еньо да каже конкретно какво го е възмутило, защото със сигурност книгите на Радой Ралин си стоят в библиотеките, освен ако не са се съвсем изпокъсали от четене.

Редактирано от Doris
  • Потребител
Публикува (edited)

Дорис, кажи къде да се цаня за писател. Мн.съм добър и производителен. Имам какво да кажа и искам да ме чуят. Имам едни 2000 поста тук, с лека редакция, хич да не е ще останат 500стр текст. Кой от кой по добър. Веднага ще ме вземат, само кажи. :)

Редактирано от sirius
  • Потребител
Публикува

Ами както голяма част от постовете ти беше скрита и обществото няма достъп до написаното от теб, може би не е лоша идеята да го издадеш. :grin: Друг е въпросът, дали ще успееш да спечелиш нещо от написаното...

  • Глобален Модератор
Публикува

Мда, днес творците трудно печелят. Но да се твори трябва - казано е, че ръкописите не горят, не е казано, че носят пари ;)

  • Потребител
Публикува

Аз не съм срещу безплатното, даже работя за да има безплатен достъп до литературата и други култури дейности. Ако авторите са съгласни да им се разпространяват произведенията безплатно - добре. Ако са съгласни да се променят и използват за други цели, също добре. Но ако не са дали съгласие, да се уважават правата им.

  • Потребител
Публикува

Ако авторите са съгласни да им се разпространяват произведенията безплатно - добре. Ако са съгласни да се променят и използват за други цели, също добре. Но ако не са дали съгласие, да се уважават правата им.

Да напомня, че писането не е професия, а призвание.

Има не малко автори, които след година-две чакане на манна небесна, сами инициираха безплатно разпространение в интернет пространството.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ние обрахме от библиотеките по списък, ударно, сортирахме в кашони и изпратихме за претопяване първите траншове с неудобни заглавия още в периода 1993-1997г.

Неудобни кому??? Кои заглавия? "Цимент" на Гладков? :))

  • Потребител
Публикува

Пишещи печалбари са в правото си днес казваш ...

Със абсолюто „законни’ търговско-спекулативни претенции към четящите...

Христо Ботев пишейки стихове имал ли е дребнави печелбарски помисли? А Паисий Хилендарски? А Петко Славейков, Асен Разцветников, Атанас Далчев, Васил Друмев, Райко Жинзифов, Григор Пърличев, Георги Раковски, Добри Чинтулов, Гео Милев те как са могли да пишат като безсребърници, безвъзмездно?

Това не е вярно! Нито един от тези автори не е пишел и публикувал даром. Изключение са Паисий и Раковски, но останалите са "печелбари" по твоите критерии. Как въобще ти хрумна да напишеш подобна небивалица, че били безсребърници и пишели безвъзмездно?! Бива манипулации, бива, но това вече е оливане! Ако им четеш частната кореспонденция на споменатите автори все за пари говорят(в смисъл как не могат да вържат двата края). Или на теб ти допада идеята творците да тънат в мизерия,а?

  • Потребител
Публикува

Нито един от тези автори не е пишел и публикувал даром.

Изключение са Паисий и Раковски...

Не са само те.

Колко пари са взели според теб от авторски права върху творбите си Васил Друмев, Райко Жинзифов, Григор Пърличев? Ами Добри Чинтулов, Петко Славейков, Гео Милев?

Колко?

Ако им четеш частната кореспонденция на споменатите автори все за пари говорят(в смисъл как не могат да вържат двата края). Или на теб ти допада идеята творците да тънат в мизерия,а?

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Кога се появяват авторските права?

Кога, освен за написването на определен текст (стихотворение, текст на песен, есе, статия, разказ, роман...), авторът е започнал да получава пари и за правата над него (за патент над него)?

През средновековието не се е признавало такова право - всеки преписвал и преправял по свое усмотрение чужди текстове.

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува

Още в древността творчеството е било и средство за препитание, щом е имало професионални писатели, поети, художници....

Идеята за авторските права възниква с книгопечатането, когато създаването на носителя и създаването на интелектуалния продукт стават две отделни дейности.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_copyright_law

  • Потребители
Публикува

Имаше такова прочистване, на т.нар. "комунистическа" литература. Най-общо пропагандната литература, но в нея се вклюваха и много документални неща и пр. Голяма глупост беше.



През средновековието не се е признавало такова право - всеки преписвал и преправял по свое усмотрение чужди текстове.

Да преписвали са без да цитират и от това днес историците бая зор и главоболие виждат докато издирят източниците на това или онова сведение :)

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!