Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Здравейте,

Представете си, че двама братя (на възраст между двайсет и трийсет години) спорят пред родителите си. Баща им забелязва разтревожения поглед на съпругата си и решава да се обърне към синовете си с думите: „Не говорете така! Да не искате да разболеете майка си?“

Как бихте изтълкували текста, ако вместо „майка си“, бащата използва формата „мама“? Предполагам, че и вие като мен в този случай бихте употребили първия вариант, но кое ни кара да го предпочитаме? В някои езици е обичайно не само децата, а и

бащата да използва въпросната форма, когато говори за жена си пред тях, независимо дали са малки, или възрастни. Ние обаче като че ли сме по-склонни да говорим така само с малки деца.


Ще се радвам да прочета какво мислите по този въпрос.

  • Глобален Модератор
Публикува

Да не искате да разболеете майка ВИ?“

Братята са двама. Множественото число е задължително, ако двамата братя са родени от нея.

* * *

Използването на обръщението мама от съпруг към съпруга и не е характерно за българоговорящите. На мен би ми прозвучало много мило, но неестествено.

Публикува

Мило, неестествено, че и до голяма степен детински. А Вие, авторе на темата, как предлагате да се осъществи заместването? „Да не искате да разболеете мама!“? Това би се изтълкувало като майката на бащата (впрочем този мъж трябва да е доста привързан към майка си), сиреч бабата на въпросните двама братя. „Да не иската да разболеете мама си!“? Ѐ то мамата си трака…

  • Потребител
Публикува

Кратката форма си (възвратно притежателно местоимение) е обща за мъжки, женски и среден род единствено и множествено число.

Благодаря за коментарите.

  • Глобален Модератор
Публикува

Си = своята, своята собствена.

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

"Да не искате да разболеете мама" би звучало нормално ако братята са малки, да речем под 8-9 години. както споменаха по-горе, коренно се изменя смисъла за по-възрастните братя, и не се разбира за чия майка става въпрос (дори да е очевидно).

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Мен ме е обърквало друго. Майка ти да се обръща към теб с "мама", а баща ти с "тате". Примерно баща ти да ти каже "Ела, тате". Има се предвид "ела, татювото", мъ си е объркващо...

  • Потребител
Публикува

Мама е моята майка. независимо на колко години сме.

А на децата моята съпругар майка ВИ или СИ , това да го спорят от мен по-грамотни по граматика съфорумианци....

:grin::grin::grin:

  • Потребител
Публикува

Мен ме е обърквало друго. Майка ти да се обръща към теб с "мама", а баща ти с "тате". Примерно баща ти да ти каже "Ела, тате". Има се предвид "ела, татювото", мъ си е объркващо...

Това е на бебешки има се предвид.

не съм никакъв 'граматик', но не е ли перавилно "Ето майка ви, какво прави", но "Слушайте майка си', За второто май не съм сигурен!?

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!