Отиди на
Форум "Наука"

  

22 потребители са гласували

  1. 1. Одобрявате ли художественото боядисване на паметника на съветската армия в София?

    • Да, така паметникът "влиза в крак с времето", визията му е осъвременена, вкарани са нови значения, нова конотация.
      0
    • Да, това е улично изкуство.
      1
    • Да, това е публична демонстрация на определена гражданска позиция.
      10
    • Да, това е забавно, това разнообразява и освежава градската среда.
      3
    • Не, това е обругаване на едно произведение на изкуството и проява на вандализъм.
      4
    • Не, това е обида към съветската армия.
      0
    • Не, това обижда СССР и/или Русия.
      1
    • Не, към всички паметници трябва да се подхожда с уважение.
      3
    • Не мога да преценя.
      0
  2. 2. Какво да се прави с този паметник?

    • Да си остане там, където е.
      4
    • Да се премести на друго място в София.
      1
    • Да се премести в музея на тоталитарното изкуство в София.
      10
    • Да се премахне.
      5
    • Да се подари на Русия.
      2
    • Не мога да преценя.
      0


Recommended Posts

  • Мнения 138
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

Как?

Ами те американците са си го построили паметника за тяхните загинали във войната летци,но на наша територия.

Да бутнем паметник,който не сме строили ние и е в памет на загинали хора ще бъде просто...

Да бъде преместен някъде,където не "бие на очи" не е чак толкова лоша идея принципно,но вероятно много скоро ще бъде "открит" и повреден,ако не и разрушен от "съвестни граждани".

Много интересно, защо в Япония няма паметник на американските летци или американската армия "освободителка". Има паметник на възобновяването на дипломатическите отношения, има паметна плоча от среща на ветераните (американски и японски) по повод годишнина от битката за о. Огасавара, ама точно на загиналите носители на свободата няма. Пък американците дават доста жертви.

  • Потребител
Публикува

Гледам пак като гъби след дъжд взеха да се пръкват искания за събаряне на тоя или оня паметник. Паметиниците са част от историята, "правилни" или "неправилни" -това е. Историята неможе да я променим и за хубаво или лошо, нещо трябва да ни напомня каква е била. Те за това се наричат и паметници - да ни държат влага на паметта. В културните европейски държави нищо не се унищожава, в Англия на едниния площад е паметника на Мария Стюард, а на другия - този на убиецът и., примери много из цивилизования свят. У нас все гледаме на хунвейбини да приличаме, че то рушенето е по-лесно от изграждането.

. .... А що се отнася до вмъкнатия вопъл за извиняване - Нашите войници, тогава, през1968 г - окупирали Чехословакия, окупатори били, да сме се били извинили, хайде холан , а сегашните ни наемници в Афганистан какви са ? Дааааааааа, разбира се не са окупатори, а миротворци, носители на демокрация ще каже някой новоизлюпен кривопсевдоразбиращ демократ..ами след някоя година може да има призиви да се извиняваме и на талибаните...

Та каквото било -било, Пена вдигна гащите....Трябва да гледаме напред, а не да се ровичкаме в миналото

Много правилно, първо се натягаме на големия брат, пък после като го сменим почваме да плюем по стария и да хвалим новия. Та няма нищо ново под слънцето де. ПСА стана лош, а този на американските летци хубав. По време на соца от време на време се изтъкваше, как в София преди 09 09 имало улици кръстени на Хитлер и Мусолини. Един вид какви подмазвачи били предишните.

И двете статии са в унисон с времето. И двете са най-обикновена пропаганда, ама едната е хубава, другата лоша. Когато БНА бе в Чехословакия е лошо, но като участваме в американските окупационни корпуси е перфектно, защото ние помагаме на други народи да се освободят от лошите.

И с мавзолея същата работа. Ами в Испания никой не е тръгнал да руши гробницата на Франко в Долината на падналите. Даже и паметниците му си стоят. Французите не са изхвърлили Наполеон от Дома на инвалидите, макар че корсиканчето реално ги зачеркна като велика сила за вечни времена. Ама ето държат си го. Ама това е то български манталитет

  • Потребител
Публикува

ЕДИН УБИТ

Той не ни е вече враг -
живите от враговете
бурна ги вълна помете
нейде към отсрещний бряг.

Ето, в хлътналия слог
легнал е спокойно бледен
с примирена скръб загледан
в свода ясен и дълбок.

И по сивата земя,
топлена от ласки южни,
трепкат плахи и ненужни
с кръв напръскани писма.

Кой е той и де е бил?
Чий го зов при нас доведе,
в ден на вихрени победи
да умре непобедил?

Клета майчина ръка,
ти ли го в неволя черна
с думи на любов безмерна
утеши и приласка?

Смешна жал, нелепа жал,
в грохотно, жестоко време!
Не живот ли да отнеме
той живота свой е дал?

И нима под вражи стяг
готвил е за нас пощада? -
Не, той взе, що му се пада,
мъртвият не ни е враг!

Димчо Дебелянов



  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

туща трябва прокуратурата да се сезира и да привика малките вандалчета дето избиват комплексчета със спрейове.

туща трябва прокуратурата да се сезира и да привика малките вандалчета дето избиват комплексчета със спрейове.

За любителите на анкетите направих малка анкета с две питания. Вие сте на ход!

аман от тия анкети.

  • Потребител
Публикува

... аман от тия анкети.

Това, преведено на нормален език, трябва да уведоми модераторите, че Алвата забрани и анкетите във форума. Веднага да се вземат мерки и всички и всякакви анкети да бъдат моментално изтрити. Може и с гумичка. :grin:

  • Потребители
Публикува

Правилно се посочи, че сравняването на ПСА с паметника на американските летци е неуместно. В България има паметници и на съветските войници, в повечето случаи това са ранени в сражения в чужбина, които са починали от раните в България. За тях не съм попадал на дискусия да бъдат съборени. Това, което винаги е било под прицел са монументите на армията превърнала България за 45г. в Задунайска губерния. По принцип никъде не пипат войнишките паметници, но също и никъде не обичат да държат монументите на армията-завоевателка.

Не ми е ясно обаче защо след като толкова бълг. сгради са омацани с графити, то голямата болка се оказа боядисването на ПСА? Бутането на ПСА е е просто събаряне на паметник, а е и показател, че е изживян васалния манталитет.

А Алвата иначе е забранил да се пипа ПСА.

  • Upvote 2
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Анкетата към дискусионна тема (като тази, например) има за цел да се преброим - кой за/против какво е.

Особено - ако някои потребители се задоволяват само с отговора на въпроса (или - на въпросите) в анкетата и не им се влиза в спорове с другите потребители, пишещи в темата.

Който не обича анкетите, да не отговаря в тях! Толкова е просто.

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува (edited)

Много интересно, защо в Япония няма паметник на американските летци или американската армия "освободителка". Има паметник на възобновяването на дипломатическите отношения, има паметна плоча от среща на ветераните (американски и японски) по повод годишнина от битката за о. Огасавара, ама точно на загиналите носители на свободата няма. Пък американците дават доста жертви.

Аз си казах мнението(паметници на загинали вражески летци/войници трябва да има и то не само у нас).Знам че национализма пречи много на тези моя "мечта",но това не е важното в случая.

По-важното е какво да правим американския паметник щом е толкова "вреден" според вас?

Преместване в някоя гора или направо унищожение?

Редактирано от Gloster
  • Потребител
Публикува

Да бяхте си направили революция... :haha: А не сига да се бъхтите в гърдите с тухла, че ей какви големи антикомунисти сме... :grin:

post-5590-0-00145600-1377549425_thumb.jp

:guitar::groupwave2::guitar2:

  • Потребител
Публикува

angelmr, русофилство и русофобство нямат общо с темата.

Както някой по-горе спомена, никой не пипа паметника на Цар Освободител.

Тук става въпрос за съветофилство и съветофобство.

  • Upvote 2
  • Потребители
Публикува

Както някой по-горе спомена, никой не пипа паметника на Цар Освободител.

За сега. Но вече бе направена заявка: СДС искат паметник на Аспарух на мястото на Цар Освободител http://news.ibox.bg/news/id_1438582781 . Та не се знае какво ще последва, ако властта попадне в ръцете на „демократичните” партии. Повечето съветофоби са и русофоби.
  • Потребител
Публикува

На хората не знам дали им липсва, но се сещам за поне два музея и една картинна галерия, на които им липсва и които са изгубили безценни експонати в последствие заради недостиг на качествени площи за съхранението им, докато в същото време някой нихилист в правителството или в общината (не знам със сигурност) си е начесвал гордостта с това че е унищожил мавзолея. Така че унищожаването на мавзолея е национално престъпление. Точно в най-трудните, за родните музеи, години в ситуация на отчаяна нужда от качествени хранилища, най-качественото хранилище за музейни експонати в България беше унищожено. А беше поискано, това го помня много добре, не помня само кой музей, галерия или библиотека го беше поискала, заради проблеми с течащите тавани в техните собствени хранилища.

Не е така. Просто в момента сме 21-ви а не 20-ти век и в момента актуалната идеология на русофобите вече не е царска русия, а е съверския съюз и постсъветска русия. Царска русия е само част от историята, докато русофобите са политици а не историци. Не е актуално да плюеш руския император, отдавна русия няма император. Но пък има Путин. :) Сега същите хора, които искат унищожаване на паметника на съветската армия, общо взето пяна им излиза от устата, като заговорят за Белене, южен поток, или който и да е от новите руски проекти. Имам предвид политиците русофоби. Към съфорумците не бих се изразил толкова остро (не заслужават отношение, подобно на това към политици), но подобни примери за негативни изказвания към руски проекти, от съфорумци русофоби, също могат да бъдат представени.

На някого липсва ли му мавзолея? Кой си го спомня сега? Ти бил ли си в мавзолея и видял ли си какво е пространството? Ми то за нищо не става. Става въпрос сигурно за огромните помещения под него, за поддържката на мумията, които не са разрушавани разбира се, а анай-вероятно са дадени или използвани. За музеи и галерии не стават, но за хранилище може. Освен това колко пъти трябва да се повтаря, че тази сграда винаги щеше да си остане мавзолейя на Г. Димитров поне за две поколения, че винаги щеше да бъде обругавана, това бе част от полемиката, каквато имаше нищо, че някои са забравили, както и това, че Г. Димитров може да е имал много грешове, но сред тях не е този да е искал мавзолей, нито той, нито раднините му (Ленин и особено Крупская също не са искали, напротив възпротивявали са се на тази идея).

София е столицата с най-много чужди паметници на своята територия. Почти всички руски или съветски. За руските да си чувал някой да ги обругава? напротив и ПЦО и паметника в Докторската градина се поддържат, обкичват и никой няма нищо против тях. Но защо трябва да се прави така със съветските паметници? Защото са част от нашата история ли/ не не са част от нашата история и са лъжливи паметници. Не би трябвало да се бутат паметниците!? Ми тогаз пл. "Света неделя", трябваше да е още пл. "Ленин" и там да си стои неговия бюст. А многото паметници на Сталин? Варна трябваше да си се казва Сталин, "Пиротска" Жданов.

Даде се пример с Ангиля, но примера е некоректен, адски некоректен! Тези личности са част от английската история, добра или лоша, но те са и англичани. По време на Освобождението от османско владичество не знам колко паметници е имало, но ако времената бяха други българските градове щяха да са бъкани от паметници на турски исторически личности с монументи при Варна, Черномен и Никопол. За тях щеше да има повече основания да бъдат запазени, защото там са загивали османски войници, но щяха да бъдат взривени, така както от многото джамии в София остана само една.

Но да ние сме 21-ви век, но периода 1944-1989 фактически може да бъде окачествен, като протекторат България. СА е окупатораката армия, която поддържа този претекторат в началото. Нима в Чехия, ако беше останало малко по-дълго това положение и беше изграден паметник на германския войник (на Хайнрих със сигурност щеше да бъде издигнат такъв), по-късно при освобождението те трябва да бъдат запазени, защото са 'част от чешката история'?

Що да не издигнем паметник и на Василии Българоубиец, то и той е бил н аш владетел ;)?

  • Upvote 1
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

За сега. Но вече бе направена заявка: СДС искат паметник на Аспарух на мястото на Цар Освободител http://news.ibox.bg/news/id_1438582781 . Та не се знае какво ще последва, ако властта попадне в ръцете на „демократичните” партии. Повечето съветофоби са и русофоби.

СДС са нещастници.

Но това, че повечето съветофоби са и русофоби не е така.

Впрочем мястото на мавзолея е идеално за паметник на Аспарух или Крум.

Най-сетне един български паметник да се появи в тоя град!

Няма ни на Батенберг, ни на Стамболов, ни на полковник Дрангов, ни на капитан Андреев, ни на летците, ни на никого....

Има само комунистически - на владайските бунтовници, на кого ли не...

Много, много е бедна и ограбена България в това отношение.

Редактирано от КГ125
  • Upvote 3
  • Глобален Модератор
Публикува

Е, няма причина да сме и русофоби :)) Съветофоби... ми то е вече история това. Какво да му фобствуваш...

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

Нийой не говори за фобия, а за русофилия. Не виждам никакви причини за това, даже и сега.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Българското русофобство

Това e текст на Огнян Минчев - реакция във Фейсбук на статията "Аз мразя Русия" във в. "Дума" от 26 август 2013 г.

Подзаглавието на подписаното от Продрум Димов гласи: "Яростна русофобия се опитва да свие гнездо под стряхата на българското образование и нахлува безпрепятствено в живота на съвременното ни семейство и общество". Авторът на "Дума" започва с диалог с ученик, от когото чува "Аз мразя Русия". Той приравнява отношението към руската и съветската политика с отношението към руската култура. Прави и внушението, че "сериозно застрашените ни преди всичко културни и изключително потребни връзки с Русия, които, колкото неприемливо да звучат, постепенно замират - нещо, което вече десетилетия скрито и открито се дирижира по сценариите на новите ни "приятели" от Вашингтон и Брюксел."

В България русофобия като тази, описана от автора, не съществува - независимо от това, дали разговорът с малкия ученик наистина се е състоял. Отхвърлянето на Русия като цивилизация и култура е характерно за много народи в Централна и Източна Европа, които са били многократно подлагани на системни опити за подчинение и асимилация от страна на Руската империя. Тези народи не само са били многократно разделяни, окупирани, малтретирани, но са били правени и многолетни опити за тяхната културна и етническа асимилация във великодържавните проекти на Петербург и Москва.

Българската русофобия е частична и тя се отнася изцяло до политическите и стопански измерения на великодържавната стратегия за подчинение на България след нейното Освобождение до наши дни. Българските русофоби от 19 век - Стамболов, Захари Стоянов, възрожденци, опълченци, държавници - са познавачи и ценители на великата руска култура. Те познават добре Русия и са в състояние да направят категоричната разлика между Пушкин, Тургенев, Достоевски и Чайковски - от една страна, и Ернрот, Каулбарс и Александър III - от друга.

След завладяването на България от сталинизма политическото русофобство трябваше да мине в нелегалност, за да не бъдат изцяло посечени носителите му. Вицове, осмиване и тихо негодувание зад стените на дома можеха да бъдат проявленията на нетърпимостта към болшевишката имперска арогантност и към простотията на нейните български слуги.

Същевременно българските политически русофоби от втората половина на XX век свиреха на китара и пееха Висоцки и Булат Окуджава, четяха - и четат не само руската класика, но и "Москва - петушки", "Духless" и т.н.

Българският културен афинитет към Русия провокира създаването на целенасочена и неподлежаща на промени стратегия на Кремъл спрямо България от последните 130 години - опаковане на великодържавния интервенционизъм спрямо България в аргументите на руската литературна и музикална класика, в достиженията на великата руска култура от 19 и 20 век.

Обичате Достоевски? Чудесно - но само в комбинация с руски имперски контрол върху управлението на България. Очаровани сте от "Лебедово езеро" и от "Вуйчо Ваньо"? Браво - но само в пакет с АЕЦ Белене и монопола на Газпром.

Категоричното несъгласие на мислещите българи да се докоснат до съкровищата на руската култура в задължителна комбинация със замяната на собствения си национален интерес с великодържавния се нарича "русoфобия" от страна на Кремълските идеолози и техните български епигони.

Да - след 1990 г. изучаването на руски език в училищата не е задължително. От учебната програма отпаднаха редица произведения на руската класическа литература. Но всеки, който иска детето му да изучава руски език, получава тази възможност. За съжаление, много шедьоври и на българската литература отпаднаха от все по-прагматизиращите се учебни програми.

Културната политика на всяка една страна - включително на Русия - в България има възможности за автономна, но успешна популяризация на националната си култура. По Черноморието има над 400 000 апартамента, закупени от руснаци, и те са много доволни от отношението на българите към тях. Това ли е русофобия? Издават се на български език всички значими произведения на класическата и съвременната руска литература - едно от най-популярните издания сред културните хора е списание "Факел". Това ли е русофобия?

Не, "русофобия" е нежеланието на мислещите и свободни по дух българи да се примирят с доминацията над градския пейзаж в София на един паметник - на червената армия, който е символ на национално подчинение и унижение.

Има ли в България посегателство над руски паметник - от която и да е епоха, с изключение на сталинистката? Не, няма. Служителите на великодържавния имперски интерес на Русия в България ще трябва да се примирят с тази русофобия - русофобията на свободния българин, който иска да се самоуважава, да уважава своята независимост и своето национално достойнство.

Ако великоимперската прислуга имаше грам самоуважение и достойнство, тя отдавна трябваше да спре да опакова паметника на червената армия във Фьодор Достоевски и престъпленията на болшевишкия режим в България в преклонението на Иван Вазов пред Русия, освободила България от петвековно владичество. Защото самият Вазов с горчивина преоценява своето всеобхватно русофилство в края на живота си. И, защото е възможно автентичният афинитет на българина към Русия най-накрая да пресъхне под напора на тази арогантна манипулация - "Заради Илия намразих и Свети Илия." е казано в българската поговорка.

И още нещо: интелигентните защитници на Русия - както руси, така и българи - добре разбират, че афинитетът, близостта, общността както по дух, така и по интерес процъфтяват най-добре в условията на свобода, на свободен избор. Време е с българо-руските отношения и бъдещето на сътрудничеството между България и Русия да се заемат интелигентни и широко скроени хора и от двете страни, вместо - тесногръдите имперски чиновници в Кремъл и ФСБ и тяхната корумпирана българска прислуга в коридорите на властта и на енергийната олигархия. Защото Русия е незаобиколим фактор в националния живот на България - стопански, културен, политически. И цената на добрите българо-руски отношения не може да бъде националното унижение на България. Живеем в 21 век. Времето на феодалния империализъм отмина. Живеем в епоха на еманципация и свободно сътрудничество на гражданите и народите. Колкото повече българи и руси разбират това, толкова по-смешни и анахронични ще стават антрефилета като това по-долу на страниците на в. "Дума" и присъдружния й печат.

http://www.dnevnik.bg/

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 2
  • Потребители
Публикува

Не, "русофобия" е нежеланието на мислещите и свободни по дух българи да се примирят с доминацията над градския пейзаж в София на един паметник - на червената армия, който е символ на национално подчинение и унижение.

Дренки! Ето какво представлява съвременната русофобия.

Изказване на Иван Костов в Народното събрание по повод енергийната зависимост на България от Русия

07 декември 2006

Заповядайте, господин Костов, от името на парламентарна група.

ИВАН КОСТОВ (ДСБ): Уважаеми господин председател, колеги народни представители! Ще ви запозная с декларация на Демократи за силна България относно енергийната зависимост на България от Русия.

Енергийната зависимост на България от Русия целенасочено се увеличава. За да получи по-изгодни за себе си и по-вредни за нашата страна условия, Русия наруши основния принцип на международното право – че договорите трябва да се изпълняват – Pacta sunt servanda.

Българското правителство се съгласи да предоговаря руските доставки на газ за следващите 25 години, като зачеркна сегашния много изгоден за нас договор. Русия не допуска чужда собственост в добива и преноса на газ и енергийни източници на собствена територия, но иска да притежава транзитните газопроводи на България и други европейски страни и по този начин да ги направи трайно зависими.

Българското правителство дава изграждането на АЕЦ “Белене” на руско държавно предприятие, без да докаже, че тя е необходима за енергетиката и икономиката на страната. Съгласява се да строи атомна централа по непризната руска технология, а руските закони ни задължават да приемем нейните ядрени отпадъци. Освен това сключи договор за доставка от Русия на ядрено гориво за АЕЦ “Козлодуй” до 2025 г.

Българското правителство се съгласи на увеличаване на руската собственост върху преминаващия през нашата страна петролопровод Бургас – Александруполис за сметка на намаляване на българския дял.

Тази едностранна зависимост, монополното диктуване на цените и доставките оскъпяват напълно ненужно разходите на българските граждани и фирми за енергия и заплашват националната ни сигурност. България трябва да защити националните си интереси. Вместо да обявява Русия за най-важен партньор на външната си политика, българското правителство е длъжно да противодейства. Затова Парламентарната група на Демократи за силна България настоява министър-председателят:

Първо, по време на дебата за енергийната сигурност на върха на Европейския съюз през декември в Брюксел да представи българската политика за енергийна независимост и да поиска подкрепа за нея.

Второ, да поиска категорично Русия да ратифицира Европейската енергийна харта и да либерализира добива и търговията с енергийни източници.

Трето, като се позове на общата търговска политика на Европейския съюз и правилата на Световната търговска организация, да поиска изработването на обща позиция на страните членки относно руските енергийни доставки.

Парламентарната група на ДСБ очаква всички депутати патриоти да подкрепят това искане. То отстоява българските интереси за енергийна независимост. Благодаря ви. http://dsb.bg/bg/blogs/article/2486

Паметникът на Съветската армия бил виновен, нали? Не! „Вместо да обявява Русия за най-важен партньор на външната си политика, българското правителство е длъжно да противодейства” – това е русофобията на днешните демократи.

Има една приказка: на сърдитко Петко, торбичката винаги му е празна. Друг е въпросът, от какви позиции Костов громи „енергийната зависимост от Русия”. Демек, кой има интерес да изтласка Русия от енергийния пазар в България. Глупавото на тази позиция е, че няма как да станем енергийно зависими от САЩ.

Някой има ли информация за развитието на нещата по въпроса за енергийната независимост на България, което е основната причина за русофобството на демократите?

Минчев сам се е издал, че написаното от него не се отнася до културата. И е бутнал Достовски и „Лебедово езеро” за камуфлаж. Написал е: „Време е с българо-руските отношения и бъдещето на сътрудничеството между България и Русия да се заемат интелигентни и широко скроени хора и от двете страни, вместо - тесногръдите имперски чиновници в Кремъл и ФСБ и тяхната корумпирана българска прислуга в коридорите на властта и на енергийната олигархия.

Разбира се нещата започват вярно: „Време е с българо-руските отношения и бъдещето на сътрудничеството между България и Русия да се заемат интелигентни и широко скроени хора и от двете страни”. А това от наша страна означава да спрем да вменяваме на Паметника на Съветската армия някакви сакрални качества.

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

това не е паметник на съветската окупация сталинизма и терора а на червената армия и ролята й в разгрома на нацизма.

това добре си го спомнете преди да ходите да пикаете там хулигани такива.

  • Upvote 2
Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!