Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

И така, много търсих и изчетох в Интернет, но нищо конкретно не намерих. Общо взето, мога да формулирам всичко, което четох за робството в българските земи по времето на ПБЦ, в едно изречение: имало е робство по времето на ПБЦ, но то не е било така добре развито като във Византия и само аристокрацията притежавала роби, и то почти само военнопленици. Общо взето, това е което ни се предлага от българската историография. Аз искам да знам повече, много повече. Второ, чел съм,че русите ни имат за големи търговци на роби, нещо, което аз не съм чел в нито една история на България. Даже като малък съм чел казашки приказки, в които се разправя за страшните търговци на роби - българите. Получава се малко и да, и не. Дали сме ги продавали само тези роби или е имало робство по българските земи по образец на ромеите? Бих се радвал да прочета нещо полезно и ново, свързано с робството и за периода 1197-1280. И още повече ще ми е интересно що за животно ще да е било робството и по време на Тертеровците,1280-1322 - и особено по време на втория Тертер.

Редактирано от glishev
  • Глобален Модератор
Публикува

Привет:) От рускоезична клавиатура ли пишеш?

Не, робство в класическия смисъл на думата не е имало, макар, че се споменава, не мога да се сетя къде, че някой си бил роб на някого си. Това е по-скоро изключение и е свързано с военнопленничество, отколкото с робство.

  • Потребител
Публикува

Ако се сравняваме с останалите държави в Европа би трябвало да има поне домашни роби.

Интересен е въпросът и как се третират длъжници, които не могат да си изплатят дълговете.

  • Потребител
Публикува (edited)

През ранния период през българските земи е преминавал един от най-оживените пътища на медународния робски трафик - за справка вж. http://vladislavivanov.blogspot.com/2013/02/blog-post.html - в началото. В по-късния период вероятно е имало малко роби, принадлежащи на аристокрацията, които са или военнопленници или отвлечени по време на война - напр. с Византия, латинската империя, Сърбия, Унгария или пък са били внос - по море от други брегове на Черното, където се е водел интензивен трафик. Една малка част от него все ще да е минавала и покрай българските брегове и съвсем незначителна - купувана от българи. Става въпрос предимно за кумански и черкезки роби, които се изнасят от североизточните брегове на Черно море към Егея, Египет и Близкия изток. Този е известния трафик и най-вероятен източник на роби за възможните роботърговци и робопритежатели в българските земи през 12-13 век. Може да допуснем и екзотичен внос от юг - мавритански, арабски и чернокожи роби са изнасяни в Средиземномрието. Но все пак нещо, което вече със сигурност можем да твърдим е, че през този период българските земи са източник на роби - най-вероятно по време на войните на Каталанската компания в Тракия са пленени и българи, чиято покупко-продажба е зарегистрирана в Крит.

Редактирано от Mont Ferrand
  • Потребител
Публикува (edited)

Има сведение за продажба на български роби на остров Кипър от Махера в 1373-74 г. , венецианският нотариус от о-в Крит Маноли Брешиано в 1381 - 1383 пък споменава за освободена робиня българка с името Ирина от Мелник. Вж Матанов ,,Югозападните български земи през XIV век" :

,,Още през 1932 г. Иван Сакъзов публикува нотариалните записки на венецианския нотариус от о-в Крит Маноли Брешиано, открити от него във Венеция (Archivo di stato)[56]. В тези нотариални записки, водени в периода 1381—1383 г., са се вписвали данни за продажби и освобождаване на роби, пленени от османците в хода на техните завоевания в балканските земи. Сведения за тези роби венецианският нотариус е вземал от самите тях. Именно затова сведенията от неговите записки са изключително ценни, защото говорят за българско самосъзнание на населението в Македония. На о-в Крит са били продавани и освобождавани много роби българи, гърци, власи, сърби, руси, татари и др., но всички роби от Македония — като се започне от Скопие, та до околностите на Солун и до Костур и Преспа — са записани като българи (de genere Bulgarorum) c изключение на ограничен брой гърци и власи. Споменават се роби българи от Прилеп — града, в който се е родил и известният българин богослов Акиндин [57], от Костур, Сяр, Девол, Воден, Велес, Мелник, Солунско, Скопие, Преспа, Кюстендилско, та дори и от албанските земи и земите на „Деспотата” (вероятно Южен Епир) [58]. "

http://www.promacedonia.org/hm2/hm_6_2.html

За робските маршрути :Светослав пише на майка си Олга, че в Малък Преслав, сиреч Преславец на Дунава от Рус се стичат роби :

«Не любо мне сидеть в Киеве, хочу жить в Переяславце на Дунае — ибо там середина земли моей, туда стекаются все блага: из Греческой земли — золото, паволоки, вина, различные плоды, из Чехии и из Венгрии серебро и кони, из Руси же меха и воск, мед и рабы[1]

http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%8F%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%86#cite_note-1

Редактирано от Петър Петров
  • Потребител
Публикува

Значи българите са били известни роботърговци, да. Но след Освобождението в България тази тема явно не е успяла да набере голяма инерция. Трудно избиваме комплексите си въобще, когато чуем думата "роб". Явно и заради това нЕма нищо в училище ;) А робство си е имало и в средновековна България, мда.... Лошавите българи са продавали яко гърци и... славяни по робските пазари. Ето, ограмотявам се от Благоев, и ме е яд, че някои от страниците са размазани при сканирането или пък въобще липсват :frusty2:

Ка-Ге-Бе, много добро включване :good: Поздравления и за Омуртаг, дето зачекна тази тема :) Сама по себе си, тя е доста интересна :good:

  • Глобален Модератор
Публикува

За дунавските българи като роботърговци преди 1018 г.

Ал-Масуди (средата на Х век):

Ако между тях и румците се сключи примирие, бурджан плащат, като им водят слуги измежду славяните и други като тях… Бурджан са потомци на Йонан, син на Иафет. Царството е голямо и просторно. Те воюват с румците, славяните, хазарите и тюрките. Румците са най-върлите им противници

Ал-Бекри, повтарящ Масуди (средата на ХІ век):

За борджаните... Държавата им е обширна и воюват с румците, славяните, хазарите и тюрките. Но от всички тези най-опасни са румците поради близостта с тях... И когато румците сключват с тях мир, те (борджаните) дават на румците като данък девойки и момчета от пленените славяни”.

Отговор 21 на папа Николай (ок. 864-865 г.), потвърждаващ наличието на роби при дунавските българи:

post-4986-0-72596900-1380826102_thumb.jp

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

А някои хора са изпадали и в дългово робство - докато се издължат.

А в САЩ в дългово робство изпадали онези колонисти, които не можели да си платят транспорта от родината си до Северна Америка.

Редактирано от ISTORIK
  • Глобален Модератор
Публикува

Бели?

За средновековна България такива данни няма. Мисля, че трябва да правим уговорка - това в никой случай не е мащабно явление.

Видимо и византийците не са падали по-долу, приемайки подарените им пленници но да не забравяме, че не това е основата на икономиката.



Забележете, че се набляга на определен стоков смисъл на робите - ако бъдат купени и могат да дадат цената, която е платена, се освобождават!!!

  • Глобален Модератор
Публикува

Да, бели колонисти от различни държави и нации, които не са имали пари за пътуването до САЩ. Някой плантатор плащал билета им за кораба и после те му служели, докато си изплатят цената на пътуването.

  • Модератор антропология
Публикува (edited)

По латино офтопика - да, в карибието са вкарвани и многобройни бели роби, всъщност, в началото, преимуществено; но здравето им е заминавало иззключително бързо и заради това са започнали да предпочитат африканските. Въпреки разпространеното мнение, ни американци, ни никакви европейци не са ловели роби в африка. Никога. Изобщо не са стъпвали там заради климата и болестите, които до откриването на хинина ид руги неща в около началото на 20 в. са гаранция за смърт. Бизнесът се върти от населението на островите зеелени нос край африка, които са мулати и имат различна имунна защита. От там (зелени нос) са купувани от посредници и закарвани в америките. Ако някой си представя кръвожадни плантатори, въоръжени до зъби, нападащи нищо неподозиращи африкански селища, бърка. Посредниците от зелени нос предимно ги купуват от местните африкански роботърговци. Робство в африка има и в наши дни. Разбира се, нищо никога няма да оправдае робството и робския труд. Постепенно африканските роби изместват европейските. Но бяла градска беднота и бели роби в карибието има до края на робовладелските системи. За да доизбия рибата ще кажа, че в карибието, освен африкански роби, има и африкански *плантатори*, което е абсолютно неизвестно на широката публика. Край на от.

Редактирано от Южняк
  • Потребители
Публикува

Ако искате да прочетете една по-битова картинка с положението на един византийски военнопленник у нас, може да погледнете в ГИБИ - 5, стр.61 и следващите - чудото на св. Георги (не за онова по време на войната с унгарците, а за след битката при Ахелой). Благодарение на нас св. Георги се възпява като освободител на пленниците.

Agios_Georgios_icon.jpg

Виждате ли момъкът със каничката (или на тогавашен български - кукумий) зад св. Георги - това е героят от този разказ.

Робството продължило да съществува до 20-те г. на ХХв. Но в античния свят робския труд стоял в основата на икономиката, а в по-късно време дела му бил значително по-нисък (робски галери, работа на плантациите). Но дори и пред Античността робството не е било съвсем еднакво навсякъде, а някъде положението е било пи-либерално, другаде за робите е било по-зле.

Но иначе да - като се говори за робство и други подобни деликатни въпроси се предпочита да се разгледа какво става във Византия. Напр. Мутафчиев (Петър Мутафчиев - Избрани произведения, т.1, 1973, стр. 21) се занимава със селското земеделие във Византия по данни на Земеделския закон. Несъмнено интересен въпрос и наистина има обширен източник, но като някак се бяга от въпроса за робството.

Вярно е и също, че у нас след Освобождението се е гледало с лошо око на това понятие и когато приемат Конституцията правят допълнение към приложения в проекта текст и не само забраняват робството, но също е разпоредено, че всеки роб стъпил на бълг. територия следва да се счита свободен (по това време Изаура все още е била робиня :) ).

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

По латино офтопика - да, в карибието са вкарвани и многобройни бели роби, всъщност, в началото, преимуществено; но здравето им е заминавало иззключително бързо и заради това са започнали да предпочитат африканските. Въпреки разпространеното мнение, ни американци, ни никакви европейци не са ловели роби в африка. Никога. Изобщо не са стъпвали там заради климата и болестите, които до откриването на хинина ид руги неща в около началото на 20 в. са гаранция за смърт. Бизнесът се върти от населението на островите зеелени нос край африка, които са мулати и имат различна имунна защита. От там (зелени нос) са купувани от посредници и закарвани в америките. Ако някой си представя кръвожадни плантатори, въоръжени до зъби, нападащи нищо неподозиращи африкански селища, бърка. Посредниците от зелени нос предимно ги купуват от местните африкански роботърговци. Робство в африка има и в наши дни. Разбира се, нищо никога няма да оправдае робството и робския труд. Постепенно африканските роби изместват европейските. Но бяла градска беднота и бели роби в карибието има до края на робовладелските системи. За да доизбия рибата ще кажа, че в карибието, освен африкански роби, има и африкански *плантатори*, което е абсолютно неизвестно на широката публика. Край на от.

Твърде добър ОТ :)))

Редактирано от КГ125
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Благодаря ,ти много кг125.Това което си приложил е просто невероятно.Даже не бях се и замислял ,че може да имаме нормативни актове.Обшто взето,които нарушава закона и са го продавали директно,без да се занимават с глупости затворишта и така нататък.Парите от тези ,криминално проявените сигурно са постъпвали в фонд за закупуването на екипировка.Като ги знам Булгур какви са по това време,чалнати.За строежи на манастири не ми се мисли,че са отивали от този фонд,понеже знаем филисофията на нашата църква.Мръсни ,пари и това е , не ще да са били използвани за строежи на църкви, само за екипировка са отивали ,готов съм да заложа маика си.Благодаря ти отново кг125 ,понеже един тука,англичанин ,спориме с него и тои все ми се праска с тези саксонските закони за,заплаштането на нанесена телестна повреда.Аз нямам ,как да му опонирам,понеже нямам материал по въпроса,обаче сега.:)Направо ште му каже ,че ние които несме го харесвали директно сме го продавали няма тънга,мънга.Има ли оште примерно от Крумово време или от Калоианово поне.:(То за Крум ясно ,че ништо няма Симеон трябва да си е написал законните някъде или и те са изгубени?

  • Глобален Модератор
Публикува

Е, думата "фонд" употребена към онова време е пресилена. Не казват законите за какво да се употребят парите, може да се дадат на пострадалия например.

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13808

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=13717



Не бих обаче спорил с човек от запада за средновековното право. Тяхното е доста по-напреднало и подробно. Магна харта например е от време, когато при нас и дума не може да става за такива идеи.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!