Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Преди известно време към екипа на списание Бг Наука се присъедини Димитра Лефтерова и сте забелязали (надявам се :) ), че започнахме да публикуваме различни статии от областта на биологията. Често си говорим какво би било добре да публикуваме в списанието, какво ни вълнува, какво би вълнувало читателите. Така се родиха някои идеи. Започнахме с чайките (брой 60), защото в България всъщност се знае много малко за тях или това, което се знае е много старо, след това бяха мечките (брой 61), защото около тях има доста неясни неща. Доколко успяваме да се справим ще оценяват читатателите. Тук е мястото да помоля за съвети, критики или каквото ви скимне относно статийте.

Та така, какво да очаквме за напред. В следващия брой ще публикуваме статия за северния елен ( много актуално и тематично, нали :) ).

post-331-0-20564000-1386793654_thumb.jpg

Мисля, че има доста интересни неща около него.

И още нещо в следващия брой - филогеография, една нова дисциплина и то не само у нас, която се надявам да даде някаква яснота върху генетичните изследвания и връзката им с географското разпространение на полупациите.

Много се надявам да стане някаква дискусия върху материалите от списанието, давайте идеи за нови материали, какво ви вълнува в биологията, помагайте ако имате възможност. Изобщо всичко каквото ви е присърце в биологията може да го споделяте тук.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Терариумните животни - богомолки, паяци, скорпиони, змии, жаби, костенурки, гущери, саламандри, базилиски, гекони, тритони, хамелеони, игуани...

Все повече хора се интересуват от отглеждането на необичайни животни за дома като земноводни, влечуги и безгръбначни. За съжаление, опитите им често завършват със смъртта на животните поради непознаване на техните особености и изисквания.

http://www.bethowen.ru/articles/376/766/

http://www.book.store.bg/p3864/terariumni-zhivotni-oto-verner.html

http://terarium.start.bg/

Редактирано от ISTORIK
  • 5 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

1.Така, в следващия брой продължаваме със следващата част на филогеография.

2.Ще акцентираме малко върху враните. Преди време, когато възникна идеята да има статия за тези птици ми се струваше, че има доста неясноти около тах ( то всъщност и затова възникна идеята), но след като се поровихме из инфото за тях ...неясноти е твърде слаба дума. Както много пъти съм казвал вида е доста относително нещо, но тук нещата минават всички очаквания. Доста автори приемат, че сивата и черната врана са два отделни вида, все повече обаче доказателства има, че става въпрос за един супервид, който ги обединява (заедно с още 5 подвида). При изследване на хибридите на сивата и черната врана се вижда, че са с по- големи генетични разлики от родителските форми, което отново ни подсказва, че става въпрос за супервид. Изобщо враните са страшно интересни животни...Приятно четене!

Raven-Canary-Islands-Spain.jpg.644x0_q10

пс Вякакви коментари, критики и т.н. са желателни :)

пс2 и такива има

Not+an+albino+raven+it+is+just+a+white+r

Редактирано от fixxxsers
  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

В следващия брой очаквайте ...нещо много интересно и с мн. малко инфо в България. Ируканджи - тези миниатюрни медузи, които могат да предизвикат нетърпима болка, дори смърт!

JellyfishSQ350x350.jpg

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

В следващия брой ще си говорим за това животно post-331-1236722848.jpg

Ловен сокол ( Falco cherrug)

И една уеб камера - могат да се проследят на живо гнездящи соколи.

http://sakerlife2.mme.hu/bg/content/webcam-1

  • 3 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Малко ще задълбаем в токсините причиняващи ируканджи синдрома.

Статията, която предстои да излезе е много професионално написана и досега не е излизала подобна информация на български. Неин автор е гл. ас. д-р Теодора Вукова от Институт по биофизика и биомедицинско инженерство, БАН. Мисля, че и тук мога да благодаря от името на Бг Наука за материала, който ни предостави д-р Вукова и с това подпомага една наистина благородна кауза - да разпространяваме науката.

--------------------------------------------

какво още :)

Димитра Лефтерова ни е подготвила интересен материал за Ебола - доста нашумя напоследък и отново инфото ще се публикува за пръв път на български.

  • 4 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

В новия брой ще наблегнем на благородния елен ( Cervus elaphus ). Мисля, че там има доста интересни неща и особено с новите методи на изследване ( мтДНК ) много учени са на мнение, че доста от подвидовете на благородния елен трябва да бъдат признати за самостоятелни видове ( вапити, хангул, изюбр и т.н). Особено интересно е положението със Северноамериканския вапити, който все повече учени признават за самостоятелен вид също с не малко подвидове, като една част от подвидовете са в Азия.

bull-wapiti-c2a9-christopher-martin-2655

Подготвили сме и една преводна статия за еволюцията на костенурките. Там отново благодарение на новите методи на изследване се налага мнението за обособяване на нова систематична група наречена Archeosauria, която включва освен костенурките, крокодилите, птиците и динозаврите.

Изобщо много промени в систематиката предстоят, а и много вече са направени. Примерно не много отдавна китовете бяха поставени в групата на чифтокопитните. Оказа се, че най- близките роднини на китовете са хипопотамите. всъщност хипопотамите са по- близки с китовете, от колкото със свинете ( както се смяташе по- рано). Така се наложи да се създаде нов клад: Cetartiodactyla, в който са включени от камили и свине до преживни, китове и хипопотами.

Cladogram_of_Cetacea_within_Artiodactyla

  • 2 месеца по късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Излезе бр. 75 на списание Българска наука и бих искал да ви насоча вниманието към една преводна статия отровните охлюви конуси ( имам някаква слабост към тях :) ) Тук става дума за Conus geographus. От статията остава впечатление, че тези охлюви ловуват чрез отделяне на инсулин в близост до техните жертви и това е единствения начин на лов при тези охлюви. Това наистина е нещо ново! Само, че трябва леко уточнение - както знаем конусите ловуват дребни рибки, мекотели и т.н. като изхвърлят миниатюрно харпунче и инжектират сложен коктейл от токсини в организма на жертвата. Конус географ не се е отказал от този си навик :) и все така си използва харпуните, просто при някои по- дребни рибки използва другата тактика -"обгазяване с инсулин".

Всъщност вече се знае, че и Conus tulipa също произвежда инсулин като оръжие. И за сега това са единствените два вида ( освен човека ), които могат да убиват с инсулин!

IL2-013%20Geographic%20Cone,%20Conus%20g

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!