Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Това е някаква таблица, ключ за изчисляване на Великден-Пасха. Има я в най-различни варианти.

post-2642-0-92340800-1386966188_thumb.jp post-2642-0-92720000-1386966196_thumb.jp

post-2642-0-35417600-1386966213_thumb.jp

post-2642-0-83826700-1386966222_thumb.jp

От прима виста не можах да разбера какви точно процедури се правят. Тук се дават пояснения:

http://pashalia.myqip.ru/?1-3-0-00000030-000-15-0

http://gogasy.livejournal.com/3257.html

http://txt.drevle.com/mirrors/drevlepravoslavie-2012.05.19/data/t01700000036.html съобщението от 2010.12.30 16:18:42, таблица 3.

  • Глобален Модератор
Публикува

Демек? :))



Чака ни разшифровка, Уотсън! :)

На мен ми прилича на азбука написана в колоните изместена с 3 букви, които са накрая.

Продължете, Холмс? :)

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Е не се ли разбра какво пише и каква е закачката на таблицата?

Ето още текстове пак от старинни руски и немски книги:


и още

post-727-0-09051500-1387485519_thumb.jpg

post-727-0-29513900-1387485559_thumb.jpg

post-727-0-23548900-1387487337_thumb.jpg

post-727-0-21476500-1387487348_thumb.jpg

post-727-0-12096200-1387487364_thumb.jpe

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

Кирилските, гръцките и глаголическите букви са и цифри. То и римските цифри са си букви де.

Глупости на търкалета. Това е т.нар. "ръка на Дамаскин" Представляваа правила с помощта на които по пръстите на ръката да изчислиш кой ден от седмицата се пада дадена дата и кога ще се падне Пасхата за произволно взета година. Цитираната книга е т.нар. " Псалтир следованная". Там има месецослов, т.нар. граничен ключ (буквен код, с помощта на който се определя пасхата и останалите подвижни празници) и лунното течение (19 год. цикъл на пълнолунията и новолунията)

  • Глобален Модератор
Публикува

Глупости на търкалета. Това е т.нар. "ръка на Дамаскин" Представляваа правила с помощта на които по пръстите на ръката да изчислиш кой ден от седмицата се пада дадена дата и кога ще се падне Пасхата за произволно взета година. Цитираната книга е т.нар. " Псалтир следованная". Там има месецослов, т.нар. граничен ключ (буквен код, с помощта на който се определя пасхата и останалите подвижни празници) и лунното течение (19 год. цикъл на пълнолунията и новолунията)

:good:

  • Потребители
Публикува

Още малко жокери.

post-2642-0-94063700-1387622127_thumb.jp

На тази таблица се вижда, че в най-дясната колона в долния край, вляво във клетките започва по посока на часовниковата стрелка да се изписва азбуката. В същата колона са А, Б, В. След това се преминава на първата колона където са Г, Д, Е и т. н. Последната буква е малък юс Ѧ, който е точно над А в най-дясната колона.

В дясно на всяка клетка са изписани датите, когато може да се случи Пасха. С червени букви са тези от месец март, с черни – от месец април. На А съответства КВ, което е 22, т. е. 22 март. На И съответства ЛА, което е 31 март. Преминава се на черно А, което е 1 април и т. н. Последната дата, съответстваща на малък юс е КЕ, т. е. 25 април.

Въпросът е как се определя ключовата буква ли е, цифра ли е, която стои от ляво в клетките. Руското описание гласи:

В этой таблице большие красные буквы в ячейках слева – ключ границ, а большие буквы в ячейках справа – даты християнской Пасхи (красные – даты марта, черные – даты апреля). А мелкие красные буквы вверху ячеек – день седмицы, на который выпадает «фаска жидом». Например, в ячейке с ключом 1 (а) – Пасха – 22 марта, а «фаска» – Великая суббота (написано словами). В ячейке с ключом 35 (юс малый) – Пасха – 25 апреля, а «фаска» – в Неделю Цветоносную (написано словами). (фаска май е лунна фаза)

От пръв поглед не става. Трябва човек да отдели време и да се запознае основно с принципите, изложени в книгата, за която дадох линк. Иначе кратко описание на „ръката на Дамаскин” е дадено тук http://alebedev.narod.ru/lib/lib07.html Понеже мен не ме интересува, а имам друго занимание в момента, не мога да кажа за каква става дума.

  • Потребител
Публикува

Въпросната таблица служи за определяне на граничния ключ. Отляво е т.нар. вруцелето, а вътре в таблицата е т.нар. основание. Това са цифри. И по съцетанието между двете се определя граничния ключ. Има си цяла дисциплина пасхалия. Там ги обясняват нещата

  • Потребители
Публикува

На практика се виждат едновременно текстове от три скъсани страници. На едно място се чете: "И памят светаго и бла[женого Григор]ия Паламы.”

За Григорий Палама виж тук http://bg.wikipedia.org/wiki/Григорий_Палама

Чете се също: „Свети Павел Александрийски”. Но трите думи са по една на всеки лист. Такъв светец явно няма. Има астролог Павел Александрийски.

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува (edited)

Представената снимка, на страница от писмен паметник от 1683 г., от КГ125 на дясната страница показва "ръката на Дамаскин" с чиято помощ се определя денят от седмицата на определена дата и чрез нея и него да се стигне до пасхата, както повечето знаят или познават. Лявата ръка се ползва от православните и представлява изчисленията по Юлианския календар и 28 годишният слънчев кръг, а дясната ръка се ползва от "жидовете", както са наричали и още наричат евреите - юдеи в териториите на Киевска Рус и представлява такива изчисление по лунната година. Таблицата на лявата ръка е изписана в подобна таблица, но без ръката, на една от стените на Киевския Софийски събор, много години преди този ръкопис. Много съществено по тази тема е, че поне 300 години преди, споменатият руски ръкопис, такава таблица и пояснения към нея е изписана на първата страница на един стар български писмен паметник - от Втората българска държава по Паисиево време, известен като "Норовският псалтир", открит от А. Норов в един православен монастир "Св. Сава" в Палестина и съхраняван от него. Между споменатите таблици на лявата ръка на Дамаскин и Софийския събор и тази от Норовския монастир има съществена разлика. Първите започват с буквите от кирилицата от последния (долния ред) и се развиват нагоре към първия, а тази от Норовският започва от горе на долу. В 2011 г. изчисленията са обяснени и на съвременен български език и са публикувани в текст със заглавие, започващо с Норовският монастир. За съжаление тези таблици не може да се ползват с Грегорианския календар, без съответни проверки и корекции, защото при последният на всеки 400 години се падат 97 високосни години, а при Юлианският - 100.

Редактирано от Sandlih
  • Потребител
Публикува

Още едно фото - какво пише тука? Някакви странни думи или аз не мога да ги разчета?

И какво толкова се чудиш? Това е част от месецослов т.е. неподвижните празници за всеки ден от годината.

  • 2 years later...
  • Потребител
Публикува (edited)

Ръката на Дамаскин за православни_по слънцето и евреи_по луната.png

Християнските йереи ползват лявата ръка и 28 годишния кръг на Слънцето за време-изчисляванията си по дни и месеци, при който на всеки 28 години дните от седмицата се повтарят по дни и дати. Числата са 7, колкото са дните в седмицата (а, в, г, д, е, s, з), по 4 в ред и започват от ляво на дясно и от долу нагоре за всяка година от тези 28. Всяка година след високосната четвърта започва в по-следващият ден. Пример, първата четворка (със сегашни букви) е от а, в, г, д, следващата (пропуска се е) s, з, а, в    и т.н. до последните от седмата четворка и пак от начало.  Дясната ръка се ползва от равините на юдейте, които се ръководят за тези изчисления по 19 годишният лунен кръг, за определяне на тяхната Пасха..

Редактирано от Sandlih
  • Глобален Модератор
Публикува
On 13.12.2013 г. at 18:24, hristo_serafimov said:

Чака ни разшифровка, Уотсън! :)

 

На мен ми прилича на азбука написана в колоните изместена с 3 букви, които са накрая.

Чака го който разпознава буквите :)

  • Глобален Модератор
Публикува
On 31.03.2014 г. at 0:08, Sandlih said:

Много съществено по тази тема е, че поне 300 години преди, споменатият руски ръкопис, такава таблица и пояснения към нея е изписана на първата страница на един стар български писмен паметник - от Втората българска държава по Паисиево време, известен като "Норовският псалтир", открит от А. Норов в един православен монастир "Св. Сава" в Палестина и съхраняван от него. 

Никак не ме учудва. 

 

пп Защо по Паисиево време? 

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!