Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Обществото се тресе, очевидно е, че не желае тази изборна с-ма да продължава. Ясно е също, че сегашната политическа клса ням никкво желание за основна промяна на изборния закон. Но изборния закон и начините за избор и ревизия на избора (отоввне на депутатите) не е единствения важен избор, които трябва да се направи. Президента дали популистки или не (нем лошо даже да е популистки, то кой не използва популистки лоунги ;)) предложи няколко въпроса да се решат с референдум.

Дали според вас това е решение, кои трябва да са въпросите, ако е решение?

Аз съм на мнение, че сега е момента да се проведат няколко референдума в един (ще е доста по-евтино), а именно за ВНС, вида гласуване (задължително или не, мажоритарно, пропорционално или смесено). Наред с това има и доста въпроси свърани с функционирането на д-вта, като например съдебната с-ма. Но промени в някои аспекти не могат да се направят без санкция от ВНС (примерно въвеждане на задължителен вот), т.е. даже да имаме положителен отговор на някои промени, няма как да ги направим, ако не свикаме ВНС.

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува (edited)

Обществото се тресе, очевидно е, че не желае тази изборна с-ма да продължава.

Изборната система си е добра, само :

1. бюлетините трябва да имат поредни номера, за да се анулират евентуално внесените от вън.

2. избирателните урни на секциите трябва да са запечатани и в тях да не се пипа до пристигане в зала "Универсиада".

Редактирано от Eньо
  • Потребители
Публикува (edited)

Ами в момента в парламента се избира шеф на инспектората на ВСС. Кандидата е само един - в България явно втори достоен няма за поста?!? Пита се ако на мажоритарните избори е същото положение (България има богат такъв опит от изборите през соца) как това ще подобри положението на България? Отивате да гласувате, защото е задължително, а кандидата е примерно само Делян Пеевски?!?

За ползата от референдумите. Ами гражданите бойкотираха последния за да покажат, че искат Станишев и Гоце (инициаторите на вота) да се махнат от управлението на държавата. И махнаха ли се? Ами не!

А Плевнелиев, дето предлага референдума не е никакъв законен президент, защото беше поставен на този пост с фалшифициране на изборите. Това се видя и сега, когато въпреки че се опитаха да го представят за опонент на също толкова незаконния премиер Орешарски никой не излезе да подкрепи нито единия, нито другия. Като е подкарал, да вземе да пусне референдуми и да се направят задължителни митингите в подкрепа на президента и правителството. Когато избирателната комисия фалшифицира резултатите и от тоя референдум ще се окаже, че народа и за това е копнял горещо.

Та хубаво, ке накарат хората да идат при урните да не се налага да се симулира избирателна активност като се плаща на ромите да висят пред изборните секции и да създават впечатление за навалица (ясно е, че няма как да им се купят гласовете, защото те не могат да четат и не знаят за кого пускат бюлетина - просто гласуват, а ЦИК прави правилната сметка за кого са искали да пуснат в урната). Ама после пък като никой не иска да излезе в подкрепа на президента, парламента и правителството?!? Защото сега 300 000 излизат да искат нов парламент, а в подкрепа излизат 10 мургави дето не могат да обяснят защо точно са там.

Конституцията няма никакво отношение към избирателната система. Но има отношение към противоконституционния имотен ценз за кандидатиране наречен изборен депозит, както и към противоконституционния изборен праг, чрез който вота на избирателите се трансформира в гласове за БСП и ДПС.

В България реално няма нито избори, нито демокрация. Няма никакво значение как народа гласува и това се вижда и по поведението на политиците, на които изобщо не им пука дали гражданите масово протестират или масово изразяват подкрепа за управниците.

Редактирано от Galahad
  • Потребител
Публикува

Колкото повече референдуми, толкова повече демокрация.

За да не навлизаме в територията на Мечо Пух с неистовият стремеж за по-вече и по-вече нека първо да изясним какво е то демокрация и има ли тя почва у нас?

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
  • Потребители
Публикува

Референдумите са хубаво нещо и често се прилагат примерно в Швейцария. Въпросът е доколко полезни биха били в днешна България, където последните президентски и парламентарни избори бяха фалшифицирани. То не само те де, но сега олигарсите са притиснати до стената и взеха да го провят явно. Не виждате ли, че въртят едни и същи компрометирани партии и хора с надеждата, че ще пробутат някой от тях за коалиционен партньор, който да управлява още 4г. в братско сътрудничество с БСП и ДПС?

Аз се чудя защо не се въведе референдум за вот на недоверие към парламента и президента - определен брой гласоподаватели като се включат в подписка примерно и без друго не вършещия никаква работа омбудсман да насрочи референдум и ако 51процента гласуват недоверие да се нарочат избори за президент или парламент. Скъпичко, ама да се държат разбойници да управляват държавата излиза още по-скъпо. А това е идеално за референдум - гласува се само с ДА и НЕ и отпада необходимостта от всенародни протести, окупации и революции.

Проблемът у нас обаче е с фалшифицирането на вотовете, защото практически няма никакво значение каква бюлетина пускат гражданите. Засега гражданите се опитват да се противопоставят с бойкот на изборите, а олигарсите се опитват да отвърнат с въвеждане на задължителни избори. Ще рече, че нещата отиват повече към украинско-либийско решение на проблема. Но когато братските режими падат рухва външната подкрепа и за нашия.

  • Потребител
Публикува

Никоя от съществуващите парламентарно представени партии нямат желание за въвеждане на задължително гласуване. Просто защото негласуващите, които са най-голямата 'партия' тогава ще трябва да гласуват и избора и надали ще е на някоя от сегашните партии (иначе да са гласували за тях).

  • Потребители
Публикува

Забравяш, че има изборен депозит, т.е. ако не получиш куфарче с пари от ДС няма как да участваш в изборите. В зависимост от това колко ще се вдигне депозита ще е и броя на участващите в изборите, които най-вероятно ще се сведат до сегашните партии. Въпросът е какъв извод ще трябва да се направи ако повечето задължително гласували при това положение пуснат празни пликове?!?

  • Потребител
Публикува

Изборния депозит не е чак такъв проблем. Ако ще ходиш на избори пари трябват даже без изборен депозит. Но целта на темата не е механизма на изборите, (поне не о-ната цел), а какво е възможно и какво би било добре да се подложи на референдум. Задължителното гласуване е едно от тези неща. Защо? Защото трябва да се провери дали тази 'идея' има почва. Разбира се отделен референдум за това не бива да се прави, но ако има референдум този въпрос трябва да се сложи.

  • Глобален Модератор
Публикува

Ето още една статия относно референдумите:

http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/02/03/2232934_za_priakata_demokraciia_i_himicheskoto_chistene/

  • Потребители
Публикува

Изборния депозит не е чак такъв проблем. Ако ще ходиш на избори пари трябват даже без изборен депозит. Но целта на темата не е механизма на изборите, (поне не о-ната цел), а какво е възможно и какво би било добре да се подложи на референдум. Задължителното гласуване е едно от тези неща. Защо? Защото трябва да се провери дали тази 'идея' има почва. Разбира се отделен референдум за това не бива да се прави, но ако има референдум този въпрос трябва да се сложи.

Ами при положение, че последните парламентарни и президентски избори бяха напълно фалшифицирани то какво и как ще се провери? Може би колко безсрамно може да бъдат фалшифицирани резултатите от референдума?

Защото вота мина проверката на протестите - защо на тях излязоха мързеливите граждани, дето не ходят да гласуват, а трудолюбивите гласоподаватели не се появиха да подкрепят своите избраници въпреки организирания безплатен транспорт. Нали зад Плевнелиев и Орешарски би трябвало да стоят стотици хиляди съвестни гласоподаватели, които не пропускат избори да идат и да дадат своята подкрепа? Защо тези стотици хиляди не се появиха поне веднъж да подкрепят своите избраници?

И пак питам - какво ще стане в държавата, ако броенето на гласове мине честно и се окаже, че 85% от всички гласоподаватели са пуснали празни пликове, т.е. че не подкрепят нито един кандидат или партия?

Сега се казва - не сте отишли и въпроса е решен от отишлите. Но когато мнозинството реши, че предложените кандидати не трябва да го управляват ще имаме ли законна власт и как ще постъпи това мнозинство с тази власт, ако реши, че тя не е законна?

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Да, като цяло съм на мнението, че референцумите по теми, които засягат всички граждани, са нужни и трябва да бъдат проведени.

Но, когато говорим за строго специфични въпроси, е важно да има някакъв ценз за участието в такива допитвания.

  • Потребител
Публикува

Ценз не може и не трябва да има ;). Просто не трябва да се допитват гражданите по въпроси засягащи правата на други, а и на самите граждани, както и по въпроси, които са извън въможностите и компетенцият за решаване с пряка демокрция. Било по финансов, научен, технически или друг проблем.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!