Отиди на
Форум "Наука"

Україна, а сега накъде?


Recommended Posts

  • Мнения 551
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Статия по темата от Джак Матлок, бивш американски посланик в Русия:

Украйна - цената на международното разделение

С всичката информация, идваща от Украйна, Русия, САЩ и различните европейски държави, с взаимните обвинения, със спекулациите и с истеричния език на някои анализатори е доста трудно да се видят дългосрочните тенденции на това какво всъщност става в Украйна. Но лично аз вярвам, че няма начин да се предвидят възможните изходи от цялата ситуация там, освен ако не се вземат под внимание историческите, географските, политическите и психологическите фактори, които играят главна роля във всички събития в региона.

Гледната точка, защитавана от повечето медии, независимо дали са руски, украински или западни, е в посока кой ще „спечели или загуби Украйна”. По мое мнение това е фундаментално грешна постановка. Тук не мога да не припомня безсмъртната реплика на опосума Пого, мъдрият герой на великия Уолт Кели: „Срещнахме врага и това сме ние”. Истината е, че Украйна е държава, но не е нация – все още не. В 22-годишната си история на независимост Украйна все още не е намерила един лидер, който да обедини всички граждани в държавата и да им покаже пътя към „украинското самосъзнание”. Да, Русия се намесва, но не руската намеса създаде разделението в украинското общество, а начинът, по който е създадена самата Украйна – със закърпване на различни земи и общества, които невинаги са били съвместими. И за капак тук се намесва постсъветското наследство.

Втората грешка, която хората масово правят при конфликти като този в Украйна, е, че дадено правителство възприема и прилага определена политика, защото тя е в интерес на държавата. Истината е, че често политиките се правят от емоционални лидери, които се чувстват предизвикани от своите политически опоненти и съответно резултатът от дадена политика е по-вероятно да е непродуктивен и да е срещу реалния интерес на страната.

Факти:

1. Сегашната територия на Украйна е формирана не от украинците, а от външни фактори. Тя е факт след края на Втората световна война и да се мисли за нея като едно цяло е абсурд. В състава на Украйна влизат територии от Полша и Чехословакия, анексирани от Сталин, както и рускоговорящият Крим, който е бил даден на Украйна от Никита Хрушчов като опит за заздравяване на СССР. И е показателно, че Севастопол си остава на подчинението на Москва, а не на Киев и след разпадането на СССР. А Крим е считан за неразривна част от Руската империя още от XVIII-ти век, когато Екатерина Велика го завладява.

2. Смесването в едно на хора с различни езици и с доста различна историческа памет е предопределило сегашното разделение. А това разделение не е толкова ясно видимо, както да речем между Чехия и Словакия. Ако погледнем провинция Галиция, която обхваща Лвовска, Ивано-Франковска и Тернополска област в Украйна, както и Полша и я сравним с Донбас и Крим на юг и изток, ще видим различията, но те изпъкват постепенно, без рязка граница – и няма как да бъде взет молив и да бъде начертана такава по картата. И Галиция, и Донбас плюс Крим могат да претендират за Киев.

3. Заради своето географско разположение и своята история, както и заради икономическата си структура, няма начин Украйна да просперира и да стане истински обединена държава, освен ако не поддържа приятелски или най-малкото неутрални връзки с Русия.

4. Русия, както всяка друга държава и особено Велика сила, е крайно чувствителна спрямо военна активност на чужди сили покрай границите ѝ. Москва отдавна показа, че ще стори всичко по силите си, за да не допусне Украйна в НАТО. А всъщност повечето украинци не искат държавата им да влиза в Алианса. И въпреки това членството на Украйна в НАТО беше декларирано като цел от предишния американски президент – Джордж Буш-младши.

5. Русия може да е толерантна към по-тясна симбиоза Украйна – ЕС само докато налице са три условия – връзката между Киев и Брюксел не се гради на антируска основа; на рускоговорящите граждани на Украйна се гарантира социално, културно и лингвистично равенство с украинците; и постепенната икономическа интеграция на Украйна в ЕС не доведе до членство на Киев в НАТО

6. Досега украинските националисти от западната част на страната не желаят да се съобразят с нито едно от условията на Русия за европейско бъдеще на Украйна, а САЩ ги окуражават и дори по-лошо – провеждат такава политика спрямо тях, че Русия се дразни допълнително и Москва не приема по никакъв начин украинския национализъм.

Всичко това ни води до следните размисли:

1. Грешка е да се счита, че украинската криза състезание по контрол над Украйна.

2. Предупрежденията на Обама към Путин са зле премерени. Предизвикателството на американския президент само принуждава Кремъл да се готви за военна интервенция в Украйна. А реакцията на Белия дом е не само грешка, но и политическо късогледство, освен ако Обама всъщност не иска да има руска военна интервенция в Украйна – малко ми е трудно да го повярвам.

3. Към момента не е много ясно какво е намерението на Русия спрямо Украйна. Не вярвам, че е в интерес на Москва да раздели Украйна, макар че Кремъл може и да иска да отдели Крим от Киев. Но е възможно чрез Крим Русия да иска да окаже натиск при формирането на новата структура на сила в Украйна. И Русия дава ясен сигнал, че няма да се съобрази със САЩ в намеренията си спрямо Украйна, ако Вашингтон не ги одобрява.

4. В момента в Украйна няма истинска централна власт – различните провинции се контролират от различни групировки. Ако Украйна иска стабилност, то трябва да формира коалиция, в която рускоговорящите граждани да имат достатъчно силна дума. Добра опция е да се създаде федерация от провинции, чиито губернатори се избират на местни избори, а не се назначават от президент или парламент, избрани на всеобщи избори. Истинска автономност на Крим също е задължително условие за мирна Украйна.

5. Много важни въпроси остават нерешени. Единият е принципът на „териториалната цялост”. Той е важен, но не е най-важният. Русия с право би казала, че САЩ искат териториална цялост на Украйна само ако тя служи на американските интереси. Иначе историята е доказала, че териториалната цялост не е първа грижа на САЩ, когато пречи на американските интереси – например Югославия и военната намеса на САЩ и НАТО там, която доведе до независимо Косово. Други такива примери са разделението на Южен и Северен Судан, отделянето на Еритрея от Етиопия, на Източен Тимур от Индонезия. С други думи американска проповед към Русия за териториална цялост на Украйна звучи като изтъкване на привилегия, достъпна само за САЩ.

Източник actualno.com

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Украйна си я държаха като буферна зона между Запада и Русия, демек с влияни и от двете страни и определено с по-голямо проруско влияние. И никоя Велика сила не е тръгнала да го разваля това състояние - икономическата изостаналост, глада взриви тази страна.

И Германия е "закърпена" държава, с две ясно различими се и икономически и културно, дори и религиозно части. Но тя не се взривява като Украйна.

Никой не е искал нито гражданска война, нито изчистване на руското влияние от Украйна тези месеци, това си стана от самосебе си. Следствие икономическата слабост.

Тея изсилвания за армии, посланици са пропаганди за масите. Още отначало Меркел им казваше че Украйна трябва да се управлява и с участието на източно украинци, да не се налага насилствено украинският на рускоговорящите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ромка, както се казваше мразим Ви безплатно :) . Недей да проектираш червените дела върху всички ... обидно е!

Колкото до русофобията: ако под русофобия разбираш да мразя всичко руско, руснаците и Русия не не съм такъв, напротив даже. Но ако под русофобия разбираш да не искам държавата ми България да бъде руска колония, разбирай колония на една бедна и изостанала страна и да завлича моята родина и народ в пропастта - ако това е дефиницията ти за русофоб значи съм най-големият такъв ...

Та относно въпроса за Украйна няма как да не се говори за Русия и за България, защото модела за руското влияние у нас е същият, както в Украйна, така и в Казахстан и Азърбейджан и Узбекистан - червена олигархия направена от червени кадри обучени в Москва повечето.

Та в Украйна представи си омразният Запад и ЦРУ нямат почти нищо общо със случващото се. Изобщо политиката на Обама бе да се оттегли САЩ малко от Източна Европа и да даде повече пространство на Русия - виждаме го и у нас. Спряха плановете за противоракетни щитове в Източна Европа и т.н. И си подържаха просто един санитарен минимум от анти руска пропаганда. Украйна си се управляваше от един човек верен на Москва знайно от всички. Даже повече проруски ориентиран от Кучма и Кравчук (които бяха среднисти да кажем). И изведнъж последиците от управлението просто докараха.. глад и мизерия. Ето това вдигна народа. Некадърното русофилско управление. Същото, което и у нас ни държи в една несъизмерима в Европа бедност и изостаналост. Та това се случи в Украйна. Да социално-икономическите проблеми изострят и междуетническите и междурелигиозните и междуполитическите отношения във всяка страна.

Делението в Украйна е политическо не етническо или езиково. Основно в Украйна се говори език, който е смесица от руски и украински. В големите градски и индустриални центрове се говори руски от съветско време е така. Но селата и в източна Украйна си говорят на смесицата руски и украински. В западна селска Украйна си говорят почти само украински. В Крим е заселван с руснаци от Русия затова са си руснаци те Да, но има и други народи не са само руснаци. Та тези от източна Украйна са си също украинци и осъзнати такива

Екстремизма на хората от Западна Украйна се храни от некадърното проруско управление не от западната пропаганда - запомнете го това.

Щото докато пропагандата за вечния враг САЩ и "новият световен ред", от които Русия ще ни опази разбира се, си върви хората нямат какво да ядат и в един момент се вдигат.

Руското влияние в бившият СССР и у нас се държи на червената олигархомафия. Старите московски кадри от преди 89г. станаха новите бизнесмени собственици на главните икономически единици в страната. И у нас и в Узбекистан и в Украйна и в Русия и в Казахстан. Управляват си го постаро му, повечето от тях си го движат бизнеса със сила, с по един или друг начин източване на държавата. Това убива всякаква конкуринция и възможност за икономическо развитие води до бедност и изостаналост ниски доходи и т.н. Когато икономиката е много зле от там всичко останало в държавата също е зле. Още по-страшното у нас е че етническите българи християни бяха насилствено масово урбанизирани през комунизма. И основните им икономически ниши са държавните червени предприятия от преди 89. и съответно половината от тях станаха частните червени предприятия (другата половина капалъ - СССРа фалира). Та така развитие и производителност в червената олигархична икономика никаква - съответно катастрофален демографски срив сред българите у нас.

Това е ужасяващо. И това е ужасяващо във всички русофилски държави, където бе приложен този червено олигархичен модел. Ситуацията е по-добре само в Русия и Казахстан отчастъи в Азърбейджан, защото имат много ресурси да изнасят. За тези които нямат е катастрофа. За такива като нас, които сме тотално урбанизирани е вече страшна катастрофа. А като сложиш това че имаш един етнос с тотално обратен демографски тренд, който е и една от основните социални бази, на които стъпва управлението на червената олигархомафия вече ситуацията е катастрофално ужасяваща. Аз немога да намеря думи. Такъв ужасяващ демографски срив, такава пълна икономическа неадекватност няма по нашата част от Европа. А те на раята пълнят главата, че ще се борят срещу новият световен ред ... Боже...

Адаш, на това му се вика - гузен негонен бяга. Ама като си побегнал, ще взема да те подгоня :))))
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При така създалата се кризисна ситуация, единственият полезен ход на Русия и руската външна политика беше в един по-ранен етап на протестите (примерно във втората половина на януари), те да свалят подкрепата си от Янукович и да започнат преговори с украинската опозиция. Украинската опозиция на драго сърце щеше да се съгласи, защото ѝ поднасят властта на тепсия, те не са глупаци да я откажат с лека ръка и да гонят дивото. Същевременно Москва щеше да си запази влиянието в доста голяма степен. Упоритостта на Русия и Янукович обаче радикализира протеста и от февруари нататък дори опозицията нямаше реална власт над Майдана. Русия щеше стратегически да отстъпи, но всъщност да спечели много - щеше запази под някаква форма влиянието си в страната. Истината е, че дори Украйна да се беше насочила към ЕС, това щеше да бъде един много дълъг и труден процес (поне 20 години, че и 30 години) и руснаците имаха достатъчно време да действат и противодействат. Нещо повече, при едни преговори с опозицията, Русия можеше да фаворизира един от опозиционните лидери, примерно Кличко, в противовес на налагания от САЩ Арсений Яценюк. Идеята, че Украйна може да изкочи от орбитата на Русия се оказа непосилна за Кремъл обаче. И заради това Кремъл загуби всичко или почти всичко. Ако досега Москва губеше периферия - Източна Европа, Прибалтика, Грузия, то за първи път се къса жива плът от сърцето - единоверска и единокръвна Украйна. И САЩ разбира се, не пропуснаха да се възползват от подаръка на руското упорство.

Оттук нататък, както и да завърши кризата с Крим, с или без Крим, Украйна става чужда за руските интереси страна. Нещо повече, за руснаците в тази страна (извън Крим) ще става все по-трудно. На първо място, бъдещите споразумения с МВФ и другите западни финансови институции ще ударят зависимата от руски суровини и пазари индустриална база на украинския изток. А това означава едно - безработица, емиграция и постепенно спадане дела на руско население в тези региони. На второ място, в бъдеща Украйна ще става все по-трудно да се издигат хора като Азаров например, т.е. ще липсва и влиятелно политическо представителство.

А Крим? Според мен, Крим ще запази статута си - ще остане формална част от Украйна, но ще бъде единственото място, където руснаците ще притежават влияние, поне в обозримо бъдеще.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Българите в Украйна не сме по барикадитe

Антон Иванович Киссе е единственият български депутат във Върховната Рада на Украйна. Роден е на 10 октомври 1958 г. в село Евгеновка, Одеска област. Завършва Одеския педагогически университет и Одеската юридическа академия. В периодите 1990-1998 г. и 2006-2012 г. е депутат в Одеския областен съвет, а през 1998-2004 г. депутат в Одеския градски съвет. През 2004 г. и 2012 г. е избран за депутат във Върховната Рада. Киссе е председател на Конгреса на българите в Украйна.

- Г-н Киссе, как върви работата на Върховната Рада след свалянето от власт на президента Виктор Янукович и формирането на ново правителство в Украйна?

- Депутатите във Върховната Рада с конституционно мнозинство (от всички партии) дадохме картбланш на новата власт. Новият Министерски съвет получи напълно легитимна подкрепа и започна да изпълнява задълженията си. Разбира се, сегашните проблеми на Украйна с Русия не ни дават възможност да разглеждаме икономическите въпроси. Парламентът и правителството се занимават с политическа работа. Напрегната е ситуацията както в Крим, така и в Югоизточна Украйна - има протести дори и в Одеса.

- Съществува ли напрежение в районите, населени с българи?

- Сега пътувам из Бесарабия - посетих Измаил и Болград. Спокойно е, няма напрежение както в Одеса, Крим, Донецк и Киев. При нас няма протестиращи. Естествено хората се вълнуват, тъй като ситуацията като цяло в Украйна е напрегната. Те реагират на всички новини. Преди време имаше заплашителни изявления от недържавни румънски организации, които предизвикаха по-сериозно напрежение. Българите бяха тръгнали да създават собствени дружини за самозащита, но слава Богу, напрежението спадна. Ситуацията е под контрол, спокойна и управляема.

- В много области имаше протести, събаряха паметниците на Ленин. При вас имаше ли подобни събития?

- Имаше желания от страна на десните сили да бутнат паметника на Ленин в Болград, но те побягнаха, тъй като градът се надигна срещу тях. Имаше два-три опита и на други места, но те бързо разбраха, че няма смисъл да го правят. Има процедура, по която се поставят и премахват паметници. Това е в компетенциите на градските, районните и селските съвети, другото е бандитизъм. В Бесарабия законната власт си е на мястото, никъде няма паралелни властови структури. Народът живее нормално, започна сеитбата и подрязването на лозята. Добре, че си имат работа, която да ги отвлича от гледането на телевизия. Защото телевизиите от всички страни само нагнетяват напрежението.

- Украинското общество е разделено за посоката, в която да тръгне - към ЕС или към Митническия съюз на Русия. Какво мислят българите?

- Трябва да признаем, че мнозинството от българите в Украйна са настроени проруски. Това отношение е нормално и се оформило под влияние на историческите фактори, в него обаче не присъства никакъв радикализъм. Руските войски освобождават България, а в Бесарабия още по-рано се раздава земя на българите, дават им възможност да избягат от османските войски и да си построят къщи, освобождават ги от данъци и т.н. Добро е отношението към Русия и на останалите народности в Бесарабия - гагаузи, албанци и молдовци. Има известен прогрес - младежта гледа повече към Евросъюза. Важното е на хората да се предложат не само хубави думи и обещания за светло бъдеще, но и конкретни работи да се вършат. Именно тези конкретни работи не достигат до нашия край.

- Правителството в Киев обвини Русия във военна инвазия и опит за отделяне на Крим. Как българската общност посреща тези събития?

- Българите в Украйна са единни, трябва да се запази териториалната цялост на страната. Други мнения не съм чул. Ще видим занапред как ще се развие конфликтът. Парламентът вчера прие необходимите решения - обърнахме се към държавите гаранти за целостта и сигурността на Украйна - САЩ, Великобритания и Русия. Приехме и обръщение към руския парламент. Разчитаме на хората, които имат добри връзки с Русия (включително бившите президенти на Украйна), да започнат преговори, да се превърнат в мост между двете страни и да отведат разговорите в руслото на мира заедно с дипломатите.

- Изглежда, вие сте оптимист за решаването на кризата между Украйна и Русия.

- Ситуацията вече малко се поуспокои. Оптимист съм, защото не вярвам, че християнски народи и братски държави могат да воюват едни срещу други. Това е нонсенс и абсурд. Смятам, че здравият разум ще възтържествува.

- Радата отмени закона, който даваше на руския статуса на регионален език. Това решение обаче премахва и статуса на българския като регионален език. Какво мислите за този ход на новата власт?

- Ограниченията касаят и други езици като унгарски, румънски, молдовски, гагаузки и т.н. Новите управници настъпиха същата мотика като предишните - приеха, каквото им изнася, в нарушение на процедурата. В залата нямаше достатъчно депутати, дори и аз не знаех, че ще се гласува този закон. Беше внесен мълниеносно и приет преждевременно. Законът не беше особено ефективен, но имаше значение, тъй като българският стана регионален език в Болград и Кубей. Даде настроение и самочувствие в районите, където 60-80 процента от населението е българско. Отмяната на Закона за езиковата политика създаде напрежение и повод за засилване на противопоставянето. Това не биваше да се допуска. Обърнах се към и. д. президента на Украйна Александър Турчинов с молба да не подписва закона и да му наложи вето. (Вчера Турчинов се съобрази с призива и отказа да обнародва закона - б.р.). Президентското вето би дало сигурност на хората. Освен това във Върховната Рада вече работи специална комисия върху нов закон за езиците на Украйна, като в работната група участва и наш български представител. Все пак не биваше да се отменя сегашният закон, преди да е готов новият, тъй като се създаде недоброжелателно отношение, в това число и от българите.

- Редица медии съобщават, че в Радата в Киев се разхождат въоръжени отряди за самоотбрана и че законите се гласуват под дулата на улични милиции. Вярно ли е?

- Безусловно, все още има митингуващи на Майдана и в Киев. Не е вярно, че заседаваме под дула, но определено има напрежение, тъй като постоянно в сградата на Радата има протестиращи. Вчера на закрито заседание обсъдихме положението и нещата вече се стабилизират. Полицията и специалните служби започнаха да работят по-ефективно. Има много групи, самозванци и направо бандитски формирования, които нямат никакво отношение нито към протестиращите, нито към властта, нито към опозицията, нито към нищо. Има навсякъде хора, които използват подобни ситуации, за да грабят и да създават проблеми. С групите, които извършват криминални престъпления, трябва да се заеме полицията, която засега не се справя с тези задачи.

- Как виждате ролята на България в кризата?

- Много активно работи българското посолство. Току-що обсъдихме ситуацията с посланика Красимир Минчев и с външния министър Кристиан Вигенин. (Българският външен министър вчера замина на посещение в Киев и Одеса - б.р.) Разговаряме лично с него по всички въпроси и министърът непрекъснато се интересува какво се случва при нас и каква подкрепа ни е необходима. Ако имаме нужда, с радост ще се обърнем към България. Във всички наши градове имаме хора, които непрекъснато ни докладват за нарушения на реда или за появата на екстремистки настроения. Ако има проблеми, веднага ще реагираме.

- Как се отнасяте към присъствието на руски войници в Крим и какво бихте казали на президента Владимир Путин?

- Ние сме граждани на Украйна. Нито една страна, дори и най-приятелската, няма право налага ред в нашата държава. Проблемите, които имаме, трябва да ги решим сами. Ако имаме нужда от помощ, знаем към кого да се обърнем.

Копирано от standartnews.com

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не видях след като не писах няколко дни темата да е замряла? Всъщност докато има събития ще е актуална, а това дали актуалната геополитика има място тук (не българската) е решение на екипа на БГН. Ако повечето колеги и админите смятат, че така трябв да бъде, така да е! Да закрием обаче всички такива теми и раздели. Правилата са да се спазват в края на краищата

OT

Митак, как го съчетаваш твоя либерализъм с русофобията, която непрестанно те тресе? :rolleyes:

Aз пък не виждам какво чудно има? Русия не е либерална д-ва. Няма и да е скоро. И причината не е в ограничаването правата на гейове и т.н. Причината е в политическата им с-ма и ред много по-основни нещица, но това си е тяхна работа. А защо съм русофоб съм го споменавал многократно, ако не си го чела и те интересува, питай на ЛС, но това пък съвсем няма отношение към темата.

Край на ОТ

Как никой не обърна внимание на откровенното объркано и не в час изказване на Путин, че за него Янокович е политически труп и в същото време постоянно повтаряне (до вчера), че за Русия той е законния президент на Украйна и че не признават управляващите в Киев.Странно как политик от ранга на Путин може да признава властта на политически труп и то обявен от него! Ще припомня, че преврата (никой не спори, че беше преврат) признаха дори и Беларусия и Казахстан, най-вече стреснати от реакцията на Путин и за това, какво би могло да им се случи, ако не вървят по свирката на Путин и нямат подкрепа! Но вчера пък се оказа, че Киев е столица на съвсем нова д-ва и Русия няма никакви договори с нея, т.е.не я приема за правоприемник на Украйна! Още по-странно! Но това което вече породи реакция даже в бавния и консервативен ЕС е реанимацията на доктрината Брежнев за ограничената независимост. Сами дето гражданите на социалистическите д-ви са заменени с руснаци. Според доктрината Путин, Русия има право да се намесва навсякъде, където има руснаци! След Крим да се готвят прибалтийските републики, Карлови Вари, а защо не и нашето Черноморие ;)! И даже бавния и вечно недоверчив ЕС разбра, че се отнася не само до Крим, а може би не само до Украйна и бързо гласува 11 млрд. евро краткосрочни заеми (до 2016-та) за Украйна.

Малко цифри за размисъл. Украйна пренася 84 млрд. кубика за Западна Европа и потребява сама 30 млрд. Основната част от това количество ползва източна Украйна, която е проруска. Гермнската икономика в 33% ползва руски газ и в 25% руски нефт, но проблема не е в полването. Проблема е в складираните количества. За Германия не зная, но Австрия има запас от 1 год. Словения и Словакия от 3 месеца, ние както знаем от месец и половина при положение, че Гиген е пълен, (а той е наполовина). Франция и оснаналата част са много по-малко зависими от руския газ и петрол. Така, че проблем за санкции няма до 3-4 месеца (зимат свършва), че и за половин година (освен за нас де). Проблемите пред руската икономика обаче ще са огромни!

Сега още малко размисъл. Русия си е в пълното си право да си защитава интересите. Обаче това при нея значи да не зачита правата на другите. ЕС винаги се е отнасял недоверчиво към защита на американските интереси. Да тя подкрепя повечето пъти САЩ, но почти никога с оръжие или с ограничени контингенти. З това си има причини, ама не са толкова важни. Обаче сега ЕС видя, че когато с/у него се дрънка с оръжие ще се наложи да се даде адекватен отговор. Не зная дали е готов, даже дали го е намерил, но на евроиборите се очаква победа на десницата.

И последно, ние сме граждани на ЕС, според мен нормално е да сме на страната на ЕС, когато той е пред конфликт с чужда сила, която може и да е враждебна. Ще питате никой не ние питал желали ли сме това? Ще ви отговоря, нек сега да попитат, нам със сигурност към два милиона, със семействата може би три, които ще отговорят ДА!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ех, Митак, ако всички страни си защитаваха интересите без да накърняват чуждите, какъв рай на земята щеше да настъпи. Само дето Русия в момента действа най-грамотно в защита на интересите си /и по учебник, бих казал/. Сам ще се сетиш кой през последното десетилетие потъпка всички устои на международното право /че дори и принципите за които уж се бори/ само и само да раздухва конфликти и да сваля 'недемократични' /демек неудобни/ правителства.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Романе, и ти ли......Бруте! Нали постоянно искаш да се пише по темата, а сега намекваш за САЩ и конфликти нямащи нищо общо с този. В тои страни са Украйна и Русия, а действията на САЩ даже да са финансирали по някаквъв начин някоя опозиция (което обаче трябва да се докаже) не са централна тема. Или ако имаш днни за деиствият на САЩ в Киев дай ги, аз като титуляр на темата няма да протестирам, пък и ти си отговорния модер!


Обаче се оказа, че не руснаците в Крим са се самоорганизирли, са си били организирани от чужда д-ва! И не само са били организирани, ами са и техни военни само без отличителни знаци. Какво ще кажете сега гаспада?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ми Вие постоянно ми намеквате за Русия, та и аз съвсем логично си позволих да Ви намекна за другия глобален дестабилизатор, който има богат опит в правенето на кризи по света.

Иначе сори - загубих им личните телефони на агентите на ЦРУ, та не мога да се свържа с тях да ми пуснат изискваните от теб материали за преврата в Украйна. ;)

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само дето Русия е не само един от о-ните участници в конфликта, а и негов ескалатор и го превърна не в европейски, а в световен проблем. Тъй като и аз нямам в момента телефоните на КГБ-ейците, значи ли че спокойно мога да си пиша, че те са виновници за всичко?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според доктрината Путин, Русия има право да се намесва навсякъде, където има руснаци! След Крим да се готвят прибалтийските републики, Карлови Вари, а защо не и нашето Черноморие

Митак, и твоята йезуитщина няма край. Спец. за тебе метнах по-горе малко "изрезки" от "доктрината на франсетата" /явно Путин от тях взема пример, зер - напредничава нация са / Ти драги ми либерале що тогава не ги подложи на градивна либерална критика, като как така и какъв го дирят с пушки из африката и какви французи и чужди граждани защитават там, ами пълнеше бирените шишета с въздух :grin:

Редактирано от JImBeam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо имат сега франсетата? Аре и аз съм бил спамер ;)! Не съм го видял, не ми е било интересно, имал съм по-важна работа. Зер пълненето на бирни халби с въздух си е сериозна работа!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Подслушан разговор на Катрин Аштън: Някой от лидерите на Евромайдана е наел снайперистите: Officers of Security Service of Ukraine (SBU) loyal to the ousted President Viktor Yanukovich have hacked phones of Estonian Minister of Foreign Affairs Urmas Paet and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton and leaked their conversation to the web. The officials discuss their impressions of what's happening in the country after the revolution. The gist of it is that Ukrainian people have no trust in any of the leaders of Maidan.

However the most striking thing of all is the fact which concerns the use of force during the revolution, particularly the snipers who killed both protesters and officers of the riot police. Mr. Paet reveals astonishing information which confirms the rumours that the snipers were employed by the leaders of Maidan.

Незнаещите английски да четат тук. http://www.segabg.com/article.php?id=688716 . Аз не знам английски, но реших да пусна оригинала. Ако нещо се разминава в сведенията, не отговарям за това. В СЕГА има интересни мнения.

Защо на Майдана имаше толкова много загинали: http://rutube.ru/video/93802748ac84d98b69294da71162d03f/

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо имат сега франсетата?

Ами трябва да имаш принципи. Не може за едно и също нещо едни да ти са криви, а други - прави :happy: . макар че и ти си комунистическо чедо - така ни учеха навремето - когато "нашите" се намесят някъде - защитават прогресивните демократични движения, а чичко Сам като си навре някъде гагата - защита реакционите режими :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Днес се свързах с една моя стара колежка от Мариупол (учихме немски 2 години в курса за чужденци, по произход е рускиня, но е родена в Украйна и има украинско гражданство). Какво ми каза тя: световните медии са се опитвали да покажат, че Украйна се е самоосвободила от олигархията (за пореден път!), но всъщност никой не е предполагал колко е била отслабнала страната през управлението на Янукович. Хората са много объркани и притеснени, защото навсякъде има провокации и докарани отвън (вкл. и от Русия) хулигани и провокатори. Проблемът е според нея, че малко хора на запад са наясно какво се разпространява по новините в Русия за националистите, отменения закон, ЕС и колко много хора в Русия са с промити мозъци.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имам си принципи и те са ясни. Ето заклеймявам всички франсета по всички земни кълбета за дивотиите в Африка. Олекна ли ти? И да а съм франкофил, ама от тези дето не приемат френската политика в много голями периди от време ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Подслушан разговор на Катрин Аштън: Някой от лидерите на Евромайдана е наел снайперистите: Officers of Security Service of Ukraine (SBU) loyal to the ousted President Viktor Yanukovich have hacked phones of Estonian Minister of Foreign Affairs Urmas Paet and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton and leaked their conversation to the web. The officials discuss their impressions of what's happening in the country after the revolution. The gist of it is that Ukrainian people have no trust in any of the leaders of Maidan.

However the most striking thing of all is the fact which concerns the use of force during the revolution, particularly the snipers who killed both protesters and officers of the riot police. Mr. Paet reveals astonishing information which confirms the rumours that the snipers were employed by the leaders of Maidan.

Незнаещите английски да четат тук. http://www.segabg.com/article.php?id=688716 . Аз не знам английски, но реших да пусна оригинала. Ако нещо се разминава в сведенията, не отговарям за това. В СЕГА има интересни мнения.

Защо на Майдана имаше толкова много загинали: http://rutube.ru/video/93802748ac84d98b69294da71162d03f/

това че снайперите са терористи наемници, чиято цел беше да нагнети напрежение с убийства на протестиращи и милиционери и да прехвърли вината на властите си беше ясно от самото начало. Лошото е, че антитерористичната операция на спецчастите беше провалена, тъй като координаторите използваха за жив щит същите тези протестиращи.

Това можеше да се види и във филмчето, което пуснах на първа страница, ама нали чукчите не четат, а само си пишат...

Редактирано от Last roman
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво се опитвате да докажете? Че ескалацията са я направили само екстремистите? За протокола ще приемем че само екстремистите са пращали снайперисти, само екстремистите са използвали не по преднаначение 'Беркут', че де факто окръжението на Янукевич е било само от екстремисти. Добре де тези хиляди протестиращи само екстремисти ли бяха? А де бяха 'здравите сили'? И в Крим и на изток? Що не видях и един контрапротест? И в Крим и в Донецк? Това не е един ден, нито седмица, нито даже месец. Аре екскремен....екстремистите са дирижирали всичко в Киев, ама толкоз време и толкоз народ и при никаква съпротива в останалата част на страната, даже на изток? Е не мога да се съглася, че преврата е подкрепен само от екстремистите! Ние българите сме спецове по преврати, бяхма де. Нито на 6-ти юни, хеле пък на 19-ти май е имало подобни неща. Мани ни нас преврати са се правели и сега се правят, ама пак няма такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да, точно това казваме. Терористите, наети от радикалните западенци започват да разстрелват униформени и протестиращи. Разбира се услужливите медии показват само кадри, където има застреляни майданци, като твърденията са че те са жертва на стрелба от милицията. Съответно се надига вълна от възмущение срещу 'кървавия диктатор' Янукович. Оттам историята я знаеш.

Колкото до контрапротестите - явно лошо си гледал /или изобщо не си гледал, което е характерно за теб/. Но след преврата имаме вече ясно оформяща се съпротива или т. нар. антимайдан, чиято цел е да не допусне 'износа' на киевските превратаджии в Югоизточна Украйна.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

НЕ! Преди преврата! Къде са хората желещи да продължава така както е продължавало?


И това "Терористите, наети от радикалните западенци започват да разстрелват униформени и протестиращи", ми звучи по Юлиан Симеонов, за теи дето не знаят "ТАСС е упълномощен да съобщи..". Писах по-горе добре екстремисти са, аре терористи са, ама кои и как са ги наели е друго. Ни САЩ, нито ЕС имаха каквато и да е идея за това какво може да се случи. Нали се сещаш, че ако беше акция на ЦРУ щеше да се случи непосредствено преди Путиниадата ;). Нали се сещаш, колко отбора щяха да пристигнат. Имам и други (не мои де), анализи на това какво се случи всъщност в Украйна. Не за преврата и стрелбите, а още преди, протестите. Ама ще изчакам още мнения. Всъщност тук е постнато едно от една украинка, препредадено. А то синтезирано е, че в Украйна е било ясно, че нещата не могат да продължат по същия начин. Както при Янукович.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Митак, хич не ме е еня кое как ти звучи. Аз обичам да казвам нещата такива, както са, а и право куме в очи. Това, че истината не ти изнася, си е твой проблем.

http://www.russiapost.su/archives/17434

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!