Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Мнения 58
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Къща от 200 долара на м2 в САЩ. Използваните материали или са от или за боклука. Но са вградени в един интересен дизайн.

http://domidizajn.jutarnji.hr/drvena-kuca-u-washingtonu/

:goodpost: :goodpost: :goodpost:

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Дървото не е лош матриал между другото, тук ще има и такива къщи. И къщичката е супер. Но ми се струма, че този не си е обезопасил комина.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Интересно, разбира се, но се чудя какво й е неекологичното на къща от камък и дърво? Камъкът си е камък, дали ще стои няколкостотинхилядигодини някъде в планината или ще е зазидан у вас, на него му е все едно. Дървото също рано или късно пада и изгнива. Що да не постои стотина години у вас лакирано и напомнящо за природата?

:)

Редактирано от КГ125
  • Модератор Инженерни науки
Публикува (edited)

Не е неекологично, що? В източника ако го пише е обяснимо - всеки си дърпа към неговите щуротии и останалото е...

Аз ще пускам и родопските къщи тука /от камъни и тикли де/, кирпичени... :)


В тая връзка и тухлите, ама.. Да кажем, че тук ще са малко по-странните къщи

Редактирано от Joro-01
  • 1 месец по късно...
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

И сламена

cadmon1%20jpg.jpg

cadmon2%20jpg.jpg

cadmon3%20jpg.jpg

cadmon4%20jpg.jpg

By Cadmon Whitty

Tags: straw bale, natural building, New Mexico, Cadmon Whitty

I live in a home that now has very thick, slightly undulating walls, and deep window wells where my wife grows beautiful plants. It is incredibly energy-efficient: It’s warm in winter and cool in the summer, and my gas and electric bills are a fraction of what they used to be.

My house has a new electrical grid, but even though I’m not an electrician, I could do much of the work myself. And if you look at it today from the outside, you’d never guess that 15 years ago, it used to be just another old, falling-apart, high-energy-use house which looked like all the others on my block.

That’s because I live in a house that I retrofitted with straw bales.



Read more: http://www.motherearthnews.com/green-homes/straw-bale-retrofit-part1-zbcz1404.aspx#ixzz2zxvPV7yZ



http://www.motherearthnews.com/green-homes/straw-bale-retrofit-part1-zbcz1404.aspx#axzz2zxr4Hvib

  • Глобален Модератор
Публикува

Това устойчиво ли е на дъжд, силен вятър, земетръс и други природни екстри? Щото ми напомня на приказката за трите прасенца;)

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Много на място. Допускам обаче, че приказката за трите прасенца е известна на конструкторите /ако мога така да ги нарека/

Тези къщи /и кирпичените слагам тук/ се мажат, хидроизолират или поне се правят с по-голяма стряха.

На земетръс издържат повече и по-топло пазят от тухла /уж/. За вятъра не знам, но е някаква уплътнена слама или най-малкото бали. Е, пожароопасна е.

Още не съм изчел текста, говоря на базата на предишни познания

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

This+is+the+Pallet+Emergency+Home.+It+Ca

Къща от палети дето може да се направи за ден с основните интрументи. Не става много за къща, ама ако някой има идеи за барака за инструенти и дърва...


http://www.whydontyoutrythis.com/2014/04/this-is-pallet-the-emergency-home-it-can-be-built-in-1-day-with-only-basic-tools.html

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

И едно хобитлище:

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil

До тук беше външният изглед, а ето го и интериора:

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil

А ето ги и хобитчетата:

Man+Builds+Fairy+Tale+Home+for+His+Famil


Hobbit-Home-09.jpg


http://www.whydontyoutrythis.com/2014/01/man-builds-fairy-tale-home-for-his-family-total-cost-3000.html

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Simon Dale is a family man in Wales, the western part of Great Britain. His interest in self-sustainability and an ecological awareness led him to dig out and build his own home—one of the loveliest, warmest, most inviting dwellings you could ever imagine. And it cost him only £3,000, about $4,700 American dollars! Can you imagine a more charming entrance than this? Simon gives two reasons for building the home. The first elegant one, from his website, is: “It’s fun. Living your own life, in your own way is rewarding. Following our dreams keeps our souls alive.” His second reason is a plea for sustainability, in which he states that “our supplies are dwindling and our planet is in ecological catastrophe”. You can read the full and passionate statement here. Simon is also a photographer, and as you can see throughout this article, a talented one. A beautiful view in another home that Simon is helping build for someone else. (Originally, this was mistakenly identified as a photo of the home he and his family are living in.) The tools are fairly simple. The main concession to modernity was a chainsaw, which he used to cut down about 30 small trees. No old growth forest fell to his family’s needs. He ...

Саймън Дейл е семеен мъж от Уелс, източната част на Великобритания. ***

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Поне веднъж всеки от нас се е замислял, дали няма някой да му почука на вратат и да го пита не иска ли да му даде една торба с пари, за да си построи къщата на мечтите. Често се възпираме от желания за къща извън града, защото си мислим, че е прекалено скъпо и непосилно за подръжка. Обратно на всеобщото мнение Симон Дейл, семеен мъж от Уейлс, Великобритания, решили да докаже обратното. Интересувайки се от пасивни къщи и екостроителство той построил за себе си и семейството си един приказен, топъл и уютен дом. Най-интересната част от тази история е, че цялата къща му е струвала само £3,000, което е около 7600 лв! Бихте ли могли да си представите по-уютна и приветлива входна врата?

Като причина да си построи собствен дом, Симон дава следните две причини: Забавно е да живееш в дом, който сам си построил. Следвайки мечтите си, душата ни оживява. Като втора причина посочва, „че земните ресурси са значително намалели и нашата планета е в екологична катастрофа “ ако имате желание бихте могли да прочетете цялата му изповед тук. Симон е и фотограф, както можете да видите от снимките, доста талантлив при това.

Снимката горе е красива гледка от друг дом, за който Симон е помогнал да бъде построен. Инсрументите, които ползва са наистина много прости. Използвал е резачка, за да разреже 30 малки дървета – без големи пораснали дървета. Използва инструменти, които да ползват собствената му енергия като лопата, длето и чук. И въпреки това, му отнема само 4 месеца за да построи този приказен дом.

http://leketo.com/mzh-postoi-prikazen-dom-za-semeystvoto-si-samo-za-3-000/

  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Къде сме ние - един пример от BG:

Дават го като втора такава къща у нас, аз обаче се съмнявам...

photo_big_1324254.jpg

Нов прочит на приказката за „Трите прасенца" е на път да направят собствениците на къща от слама в пернишкото село Кладница. Младо семейство от София вече е вдигнало покрива на една от малкото „пасивни къщи" в България, изградени от бали със слама. Един ТИР с 450 бали слама са били нужни за дома на Веселин Москов, който вече е изграден до замазката с глина за десет седмици. Пред Дарик той разказа, че това строителство е с 30-40 процента по-евтино от монолитното, като домовете направени от слама са енергоспестяващи и с много нисък въглероден отпечатък.

Близо година Веселин изучава методите на строителство със сламени бали - малко позното в България, но с традиции в страни като Ирландия, Германия, Англия, Чехия, Холандия и САЩ. Знае, че има още една такава къща в село Хотница, построена от двама англичани. Тя обаче е по-ниска и малка, защото използва друг метод, без дървена конструкция.

Сламата се е използвана в България като техника за строителство, но под друг тип материал „кирпича", който представлява тухлички от глина и слама, но като влагане на цели бали като стени и изолационен материал в къща, почти не е познато у нас, обяснява Веселин.

Нашата къща има дървена конструкция с пълнеж от сламени бали, казва още той и допълва, че всичко в бъдещия му дом си е като при класическата къща с разликата, че стените са от бали, които обаче нямат носеща роля.

„45 см изолация, колкото са широки балите, е доста впечатляващо. През лятото, когато е горещо, вътре е доста прохладно, а зимата е обратно. Това са т.нар. пасивни къщи, в които използваш много малко енергия за отопление, приближават се към т.нар. нулев въглероден отпечатък", обяснява още собственикът и строител на бъдещия дом от слама.

Къщата от слама е добра за околната среда и за здравето на хората, които обитават такъв дом, казва с усмивка Веселин. Запитан за цената на подобно строителство, прави уговорката, че всичко зависи от вложените материали. Но една такава къща излиза някъде около 30-40 на сто по евтино от монолитното строителство, категоричен е той.

Автор на проекта е арх. Ива Делова от Асоциацията за строителство с естествени материали (АСЕМ) - това е и организацията, която прави първи стъпки за узаконяването на строежа на къщи от слама. Преди четири години АСЕМ заедно с Института за научни изследвания и проектиране към УАСГ разработват концепция за легитимиране на сламените бали като строителен материал за изграждане на неносещи стени. След множество лабораторни изследвания, е било издадено техническо становище за влагане на сламата в строителството. На базата на това становище преди година - през 2013 г. е било издадено и първото разрешително за изграждане на сламена сграда в България.

Веселин благодари както на приятелите, които му помагат, така и на съдбата, която го среща с един румънец Петру, който е строил такива къщи дълго време в Ирландия и сега е избрал да живее в страната ни. Тъкмо той е поел и значителна част от строителството на къщата.

Дъждовното лято обаче е карало бригадата често да се надбягва с облаците, особено при доставката на слама. „Откакто сме започнали на 20 май, всичко ставаше в условията на много големи порои. Сламата я докарахме между капките", разказва Веселин Москов. Първоначално избрал производител на слама от лимец близо до София, но заради дъждовете реколтата пропаднала и къщата била спасена с бали от казанлъшкото село Ветрен. „Благодаря на местното население, че удариха едно рамо при събирането й, както и на приятелите за транспортирането й", спомня си още той.

Повече:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1324254

Офтопик - Дали настройките на браузъра ми не ползволяват да реферирам към /или да копирам/ изображението или е някаква защита на тяхна авторска снимка не знам, но ако е второто онези от дарик ще се окажат големи идиоти. Мжеха да сложат текст относно правата и можеше да се съобразя

  • Потребител
Публикува (edited)

Второто е. Спрели са менюто с java скрипт. Докато се зарежда страницата обаче можеш да вдигнеш менюто. ;) Други варианти са да гледаш HTML-a директно или да дръпнеш снимката в нов таб на броузъра. Там няма скрипт.

Редактирано от hristo_serafimov
  • Потребител
Публикува (edited)

В бургаско има двама ентусиасти, които строят такава къща от слама. Трябва да ги чуя и да снимам какво са направили.

Редактирано от В.Павлов
  • 2 месеца по късно...
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Кръглите къщи на Тони Ренч са естествени и уютни

от GreenTech.bg на 01/12/2014

Тони Ренч строи кръгли къщи от дърво и глина из цяла Европа и сам живее в такава къща в Уелс от 1997 г. Къщата от снимката по-долу е построена през август 2014 г., във Васеро, Франция. Със своя интериор от естествени материали тези домове са скромни, уютни и здравословни.

cobwood-roundhouse.jpg

http://www.greentech.bg/archives/57335

  • 3 седмици по-късно...
  • Модератор Биология
Публикува

Моя принос към темата:

https://www.pinterest.com/ownagreenhome/earth-berm-homes/

"Зелените" къщички са ми слабост.

Надявам се някой ден да имам възможност да живея в такава.

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Лилавкее, от доста време не съм те виждал. Е, най-вероятно и различни теми посещаваме де :)

Да права си. В една панелка или в едно ЕПК живее едно малко българско село. Естествено, че ако ако в София изкараш от 3D опаковката хабитатите и ги разположиш в 2D "равнината" "(това е грубо казано щото все пак къщите са на 2 и нагоре етажи, но го приемаме) няма да има място занищо друго. Не за гора, ами даже и за необходимата градска инфраструктура - пътища, паркинги, площадки, ТЕЦ-ове... Дауншифтърите са донякъде изключение от правилото. Остави това, ами отоплението на една къща (несанирана с каквато имам опит) струва към три пъти повече гориво отнесена към апартамент със същтата квадратура от тухла. 4,5 м3 с-щу 15 м3 дърва за 60 квадрата къща и апартаамент. Въвъ втория случай те топлят от няколко страни.

.

Относно материалите - там не съм много съгласен с теб - има голяма разлика дали къщата ще се състои от 50 или 100% дърво. С изненада разбрах че дървото било по-екологичен (вероятно с по-нисък отпечатък) материал от бетона и метала. Английски архитекти искали да строят небостъргачи от... Дърво. Ще потърся линка, в популар сайънс го видях... Трябва да се види какво е отчетено при тази сметка, но нямам нерви за това сега. Склонен съм обаче да се съглася, знаейки че по селата ипо-лаките градове се топлят главно на дърва. И въглища де, твърдо гориво общо казано. Което е по-големия проблем според мен, отколкото използването на дъвото за материал на нещо дълготряйно.

Имаше една статия "Екология на бедността", от Боян Рашев, хвърли и едно око, има я из нета, май в Дневник е публикувана.

Освен това в тази къща аз ллично поставям и кирпичени и каменни къщи. Къщи от габиони или пъксламени, комбинация от споменатите... Някои от сглобяемите дори.

Всички тези неща са донякъде възможни, но на село, където няма кой да се върне. Така че споко, няма как мног хора едновременно да решат :)

Проблемът по-скоро ще е от нормативено естество, примерно какъв ще е статутът на такава сграда... Въпреки че в село от 1000 жители, сградите с акт 16 се броят на пръстите на едната ръка, и най вероятно е само кмтството и по изключение хоремака :)

Завареното положение е решението, така че койтио иска да си купи стара къща в Родоппите, няма проблеми па да си я модифицира после.

Другият проблем е, че в нашата престъпна страна при недобре направена такава къща взломаджията ще влезе през стената...

И като добавим, че не всеки иска да гледа животни или може да работи онлайн, кръгът от желаещи доста се стеснява.

Всъщност какво стана с екоселището в Странджа? Не пожъна успех май...


Весела коледа!

  • Потребител
Публикува (edited)

В основата, според мен, стоят няколко ключови момента. На базата на тези моменти се формира пре-обладаващата парадигма.

Тези ключови въпроси са:

- какво е човек

и от него следват

- за какво се бори, какво бъдеще иска

- за себе си

- за държавата

- за света

и съответно ценностна система, която го ще движи към набелязаната цел.

Няколко милиарда са предостатъчни за тази планета. Така или иначе не можем да се плодим до безкрайност.

Къде е тънката мъглява линия на достатъчност за щастие?

Та ние имаме мощности за производство да работим по два дни в седмицата, ей така да не скучаем, ама вижте какво става. Ако не и два часа.

А в момента целия развит свят е потънал в дългове, което на мен ми прилича на сериозна повреда някъде по веригата производство-пари-потребявани блага. Продукта трябва да е благо нали?

И Жоро, прати им много поздрави на английските архитекти на дървени небостъргачи. Търсят сензация. И не че нали, може и да е възможно, но дали ще са 25, 50, 100 или 200 етажа ? Какво наричат небостъргач? И най-важното, дали ще си заслужава усилията и риска.

Редактирано от sirius
  • Потребител
Публикува
Офтопик - Дали настройките на браузъра ми не ползволяват да реферирам към /или да копирам/ изображението или е някаква защита на тяхна авторска снимка не знам, но ако е второто онези от дарик ще се окажат големи идиоти. Мжеха да сложат текст относно правата и можеше да се съобразя

Re на of: Влачи изображението в адресната лента и ще получиш адресът му: http://dariknews.bg/uploads/news_images/201409/photo_verybig_1324254.jpg Забранили са десния клик, но не и влаченето :guitar2:

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

спокойно, по-голямата част от народа се придържа към традиционното строителство и в избора на жилище го дава строго консервативно, така че зелените къщички и занапред ще са приоритет на ентустиасти еколози с ограничени финансови възможности. ;)

Редактирано от Last roman

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!