Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Стратегията

Каратистът трябва да реши колко техники да употреби в един спаринг, коя техника ще му бъде начална и коя - завършваща.

Или - каква (коя) комбинация от техники да използва - заучена или някаква, която му хрумва н момента.

Или дали да използва единична техника или комбинация от техники.

Тактиката

В карате има една максима - ikken hisatsu - победа с един единствен удар.

Въпрос на преценка е с кой крайник (ръка/крак) да бъде нанесен победният удар, какъв да бъде той (съобразно крайника, който ще го нанесе), кога да бъде нанесен и къде (в коя зона на противника) да бъде нанесен ударът.

Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува

Да вметна само. Много често срещано явление е "несъгласованоста" (или несъответственоста (баси думата)) между стратегически и тактически решения на съвсем ниско, всекидневно, ниво. Само че човек не си прави труда мисли за това.

Това си има пословици даже: едно е да искаш, друго е да можеш и трето и четвърто е да го направиш.

Или това е неадекватно решение да се направи нещо, което не ни е по силите. Или ще доведе до обратния резултат.

Всеки може да се огледа (и в себе си) за примери.

На лично ниво има лична драма, но на държавническо ниво драмата е мащабна. Затова е важна политиката и политиците. Както е важно гласуването.

  • Потребител
Публикува

Нека направим няколко уточнения :
1. Стратегията и тактиката нямат напълно точна дефиниция. Колкото повече четете за стратегия и тактика, толкова повече описания ще намирате. Съответно това отваря поле за много спорове и дискусии без ясен край. Най-общо казано стратегията е да вършите правилните неща, тактиката да вършите нещата правилно. Както някои потребители отбелязаха - те са взаимно свързани. Едното без другото просто няма смисъл.
2. Стратегията и тактиката са относителни. Ако можем да приемем, че битката е тактиката по отношение на войната, то стратегията е начина по който използваме битките за да постигнем целта на войната. Но в самата битка също може да има стратегия по отношение на битката. Съответно ако тръгнем да планираме подробно получаваме едно огромно дърво от стратегии и тактики. Поради това много съвременни военни школи започват се отдалечават от подобно разделение и използват за по-просто : боен план.
3. Тактиката не е изпълнението на задачата. Много често срещана грешка, която забелязвам и в някои потребители в предните постове е да се описва тактиката, като изпълнението на задачата. Тактиката е елемент на планирането, както стратегията, който разглежда различни дейности. От това идва и важното уточнение, че дори да разработим праивлна стратегия и правилна тактика, това не значи, че ще спечелим. Просто ще сме се подготвили добре на теория. С други думи, дори да изчетете всички книги за бокс на света, няма да заложа на никой от вас, ако ще се биете с Кубрат Пулев.

Що се касае до въпроса :

Ако имаме равновесие на стратегическо ниво - тактиката, ако равновесието е на тактичесно ниво - стратегията, ако няма равновесие - начина по който си взаимодействат.

Ето и един прост пример :
Имате цел да стигнете за най-кратко време от София до Милано. Ако има ограничение в тактиката - пътуване със самолет, тогава ще спечели този, чиято стратегия е свързана с най-малко прекачвания. Ако обаче имате ограничение в стратегията - пътуване по определен маршрут - тогава ще спечели този, който избере правилния транспорт.(В случая стратегията налага някои ограничения върху тактиката). Ако пък няма ограничения както е очевидно, този който ги комбинира по най-добър начин ще спечели.

Във военното дело такива ограничения налагат наличните оръжия, терена, подготовката на войниците, съюзите между държавите и редица други фактори. В зависимост от ограниченията варират и изискванията към стратегията и тактиката.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!