Отиди на
Форум "Наука"

Физиката и интелектуалния климат на епохите. Проблемите днес


Recommended Posts

  • Потребител

 

https://megavselena.bg/mozhe-li-vselenata-da-se-uchi/

 

Може ли Вселената да се учи?

00175.jpg

Вселената може да се учи как да се развива в по-добър, по-стабилен космос. Това е далечната идея, предложена от екип от учени, които казват, че преосмислят Вселената, точно както Дарвин променя възгледа ни за природния свят.

Противоречивата нова идея се опитва да обясни защо законите на физиката са такива, каквито ги виждаме, използвайки математическа рамка за описание на различни предложени теории във физиката, като квантови теории на полето и квантова гравитация. Резултатът е система, подобна на програма за машинно обучение.

Учените са открили множество физически закони и величини с фиксирани стойности, за да определят Вселената. От масата на електрона до силата на гравитацията, във Вселената има много специфични константи, които изглеждат произволни за някои, предвид техните точни и на пръв поглед безразмерни стойности.

„Една от целите на фундаменталната физика в наши дни е не просто да разберем какви са законите на физиката, но защо те случайно са такива, каквито са, защо приемат формите, които правят“, казва авторът Уилям Кънингам, физик и софтуерен лидер при стартиране на квантови изчисления Agnostiq. „Всъщност няма очевидна причина, поради която един [набор от закони] би бил предпочитан пред друг.“

За да отговори на този въпрос, групата се запита дали начинът, по който виждаме вселената днес, е само един от начините, по който Вселената е била? Може би законите, които виждаме днес, са само една итерация от много други. Може би Вселената се развива.

За да има Вселена, която еволюира, изследователите предложиха идея, наречена автодидактична Вселена – Вселена, която се самообучава. В този случай обучението ще се случи подобно на начина по който работи алгоритъмът за машинно обучение, където обратната връзка на един етап влияе на следващия, с цел постигане на по-стабилно енергийно състояние.

Следвайки тази идея, групата разработи възможна рамка, чрез която Вселената може да учи, като се позовава на матричната математика – начин за правене на математика, подредена в редове и колони – невронни мрежи и други принципи на машинно обучение. Накратко, те изследваха дали Вселената може да бъде учещ се компютър.

„Опитваме се да променим разговора много по начина, по който биологът Дарвин трябваше да промени разговора, за да получи по-дълбоко разбиране за темата“, каза авторът Лий Смолин, физик от Института за теоретична физика „Периметър“, Ватерло, Канада.

Подобно на това как един молец може да еволюира, за да има по-добър камуфлаж, автодидактичната Вселена може да се развие в по-високо състояние – което в този случай може да означава такова, което е в по-стабилно енергийно състояние. Според математическата рамка, разработена от изследователите, тази система може да се движи само напред, като всяка итерация създава по-добра или по-стабилна Вселена от преди. Физическите константи, които измерваме днес, са валидни само сега и може да са имали различни стойности в миналото.

Екипът установи, че някои теории за квантовата гравитация и квантовото поле, известни като калибровъчни теории – клас теории, които имат за цел да образуват мост между теорията на Айнщайн за специалната относителност и квантовата механика за описание на субатомните частици – могат да бъдат картографирани или преведени на езика на матрицата математика, създаване на модел на система за машинно обучение. Тази връзка показа, че във всяка итерация или цикъл на системата за машинно обучение резултатът може да засегне физическите закони на Вселената.

Учебната рамка, описана в доклада, публикуван в базата данни arXiv, представлява първите „бебешки стъпки“ към идеята, според групата. С повече работа обаче екипът може да създаде пълноценен модел на Вселената, който да отвори нови врати за разбиране на нашия космос.

„Една вълнуваща перспектива е, че можете да използвате един от тези модели и може би да извлечете нещо ново“, казва Кънингам. Това може да е откриването на физиката за нов тип черна дупка или нов закон, описващ физическа система, която все още не е обяснена, като тъмната енергия.

Не всички изследователи обаче са толкова ентусиазирани от новата идея. Тим Модлин, професор по философия в Нюйоркския университет, който не е участвал в новата работа, твърди, че няма доказателства за концепцията и много фактори срещу нея, като например, че някои физически закони, които са били измерени, са същите днес, както са били малко след Големия взрив. Освен това, ако законите на Вселената се развиват, Модлин смята, че трябва да има по-голям неизменен набор от закони, които да управляват тази промяна, което отрича идеята за самоучеща се система.

„Когато разглеждаме основните закони – като уравнението на Шрьодингер или общата теория на относителността – те изобщо не изглеждат случайни“, каза Модлин пред Live Science. „Те могат да бъдат записани математически по много строго ограничени начини с не много регулируеми параметри.“

Питър У. Евънс, философ от университета в Куинсланд в Австралия, който не е участвал в новото изследване, също първоначално не е спечелен от новата идея, но Евънс се съгласява да отдели време за неортодоксални подходи към радикални въпроси, като „Защо Вселената е такава, каквато е?“ Подобни подходи, макар и да не са плодотворни, могат да доведат до неочаквани идеи, които могат да отворят нови врати за изучаване на Вселената, казва той пред Live Science.

Изследователите зад новото проучване признават, че тяхната работа е само предварителна и не е замислена като окончателна теория, а по-скоро начин да започнат да мислят за нещата по нов начин. В крайна сметка, макар че статията не стига до никакви заключения за това какъв точно модел би могъл да бъде използван за описване на нашата Вселена, тя създава възможността Вселената да се учи.

„Мисля, че в края на това ни останаха много отворени въпроси и със сигурност не успяхме да докажем нищо“, каза Кънингам пред Live Science. „Но това, което наистина искахме, е да започнем дискусия.“

...

...

Ами - самоорганизацията и  саморазвитието "изискват" наличие на самообучение. Става посредством еволюция на неживата и следващата я жива материя - "раждане" на частици от полева форма на материя и "разпад" на частици до полева . И в двата случая действа Обратна Връзка (ОВ)🙄, която - при живото е известна от отдавна, но при неживата материя - е все още непризната. И при неживата еволюционно оцелява нещото с такава структура на обвивка, която е устойчива във времето в средата, в която се е пръкнала. С промяна на средата - се повлиява на устойчивостта. Не е " разум" и/или "компютър", щото безлично действа приспособяване към околна среда посредством ОВ и при неживата материя. А, там в Космоса, обмен на памет на структури няма - декохеренцията разбива структурите от вълнови процеси.

...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Мнения 120
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Кратко припомняне на почти всичко учено в училище - интелигентно обединено в популярен стил:😎

...

момент-време на отделните части:

00:00 - Начало 00:28 - ДАВАЙТЕ ВСПОМНИМ, ЧТО МЫ ЗАБЫЛИ ИЗ ШКОЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ 1:11 – из чего состоит атом? 2:11 - А ЧЕМУ В ШКОЛЕ НЕ НАУЧИЛИ? 2:26 – новая частица – нейтрино 2:50 – космические лучи – частицы из космоса 3:23 – частицы из ускорителей 4:16 – самые мелкие объекты – кварки 5:42 – фотоны и свет 6:24 – гравитационное взаимодействие 6:45 – сильное взаимодействие 7:22 – слабое взаимодействие 7:55 - ЧТО ТАКОЕ БОЗОН ХИГГСА? 10:14 - ЧТО ТАКОЕ ТЁМНАЯ МАТЕРИЯ? 15:15 - ЧТО НАМ ДАЛО ОТКРЫТИЕ ГРАВИТАЦИОННЫХ ВОЛН? 17:52 - КАК ФИЗИКИ ОТКРЫВАЮТ ХИМИЧЕСКИЕ ЭЛЕМЕНТЫ? 21:40 – в чем практическая польза таких открытий? 22:28 - ЧТО ПОКА ЕЩЁ НЕИЗВЕСТНО УЧЁНЫМ? 23:00 – является ли нейтрино античастицей самой себе? 24:15 – чему равна масса нейтрино? 24:56 – время жизни протона -

...

...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

https://nauka.offnews.bg/news/Fizika_14/Zhiveem-li-v-kvantov-sviat-video_171114.html

Живеем ли в квантов свят? (видео)

Физиците все още се опитват да примирят два различни свята: квантовия и макросвета.

1624390785_1_559x*.jpg

Нека си признаем - квантовата механика наистина е объркваща. Всички правила на физиката, с които сме свикнали, в квантовата област просто излитат през прозореца. 

Поставете частица в кутия. Според класическата физика (и здравия разум) тази частица трябва да остане в тази кутия завинаги. Но при квантовата механика тази частица може просто да бъде извън кутията следващия път, когато погледнете.

В класическата физика може да измерите импулса и позицията на нещо с произволна степен на точност. Не е така в квантовия свят - колкото повече знаете за едното, толкова по-малко знаете за другото.

Вълна ли е или частица? Според класическата гледна точка можете да изберете само едно от двете. Но според квантовата механика нещо може да бъде и двете.

Квантовият свят е труден за разбиране, но в един момент правилата на субатомния свят отстъпват на правилата на макроскопичния.

Но как? Не сме съвсем сигурни и това беше дълго, странно пътуване в опит да се даде отговор на този въпрос.

Атомът 

Първият човек, който постави някои полезни етикети върху квантовия свят, бе физикът Нилс Бор. В началото на 1900 г. учените по целия свят започват да се пробуждат за странното и неочаквано поведение на атомните и субатомните системи. След десетилетия изтощителна работа те осъзнават, че определени свойства, като енергията, идват на отделни пакети, наречени „кванти“. И докато физиците започват да очертават математическа основа, за да обяснят тези експерименти, никой все още не е разработил пълна, последователна рамка. 

1624390920_4_559x*.jpgБор е един от първите, които се опитват да го направят. И макар да не представя пълна теория на квантовата механика, той полага сериозни основи. Бор също така популяризира някои идеи, които ще се превърнат в крайъгълните камъни на съвременната квантова теория.

Първият е ранния му опит да моделира атома. През 20-те години на миналия век чрез различни много експерименти учените са научили, че атомът е направен от тежко, плътно, положително заредено ядро, заобиколено от рояк малки, леки, отрицателно заредени електрони. Също така се знаеше, че тези атоми могат да абсорбират или излъчват лъчение само при много специфични енергии.

Бор поставя електроните "в орбита" около ядрото, като се въртят около това плътно ядро като планети в слънчева система. В истинска слънчева система планетите могат да имат каквато орбита им хареса. Но в атома на Бор електроните са залепени на малки траектории и могат да имат само определени предварително определени орбитални разстояния. 

Като скача от една орбита на друга, атомът може да получава или излъчва радиация при специфични енергии. По този начин се кодира неговата квантова природа.

Квантова връзка

Но Бор добавя още един интересен момент. Има много потенциални начини за изграждане на квантов модел на атома - защо трябва да се използва този? Той открива, че когато електроните са в орбита много далеч от ядрото, тяхната квантова природа изчезва и атомът може да бъде отлично описан от класическия електромагнетизъм. Просто се мотаят две заредени частици.

Това е т.нар. Принцип на съответствието и аргументът на Бор е, че неговият модел на атома е най-добрият. Може да имате каквато си пожелаете квантова теория, но правилните са тези, които отстъпват място на класическата физика под някаква граница. В случая с неговия атом, когато електроните се отдалечават от ядрото.

Моделът на атома на Бор е непълен и по-късно е заменен от модела на валентния електронен слой, който е останал и до днес. Но неговият  Принцип на съответствието продължава да живее и той формира крайъгълен камък на всички квантови теории, които идват - насочваща светлина, която позволява на физиците да конструират и избират правилната математика, за да опишат субатомния свят.

Но Бор не спира дотук. Той твърди, че въпреки че този Принцип на съответствието позволява връзка между квантовия и класическия свят, тези два свята не са еднакви. 

Всичко идва по двойки

Приблизително по същото време, когато Бор е разгадавал всичко това, приятелят му Вернер Хайзенберг предлага своя известен Принцип на неопределеността. Опитайте се да измерите позицията на малка частица и в крайна сметка ще загубите информация за нейния импулс. Опитвайки се обратното - да определите импулса й и ще останете в неведение относно позицията й.

Бор взе тази идея и я реализира. Той разглежда Принципа на неопределеността на Хайзенберг като част от много по-голям аспект на квантовия свят - че всичко идва по двойки. Помислете за най-известната двойка в квантовия свят, вълната и частицата. В класическите системи нещо е или само вълна, или само частица. Може да се избере или едното, или другото, за да се класифицира някакво поведение. Но в квантовата механика тези две свойства са сдвоени - всичко е едновременно и частица, и вълна и винаги проявява свойствата и на двете.

1624391165_3_559x*.jpgХипотетично решение на вероятностната плътност за уравнението на Шрьодингер и класическия анализ. Кредит: applet-magic.com, Thayer Watkins, Silicon Valley & Tornado Alley

Освен това в основата си квантовите правила са основани на вероятности - квантовата механика средно възпроизвежда само класическата физика. Въз основа на тези два извода Бор твърди, че квантовата теория никога не може да обясни класическата физика. С други думи, атомите и други подобни работят по един набор от правила, а влаковете и хората работят по друг набор от правила. Те могат и трябва да бъдат свързани чрез Принципа на съответствието, но във всичко останало живеят отделни и паралелни светове.

Прав ли е Бор? Някои физици твърдят, че просто не сме работили достатъчно усилено и че наистина живеем в квантов свят и че можем да възпроизведем класическата физика на основата на чисто квантови правила. Други физици твърдят, че Бор вече го направил и не е нужно повече да говорим за това. Повечето просто са се задълбочили в математиката, без да се притесняват твърде много за това..

Източник:  Do We Live in a Quantum World?
Paul Sutter, space.com

...

...

Краткият отговор е "Да!". След СТО и Дьо Бройл - е ясно, че Природата е дуалистична.

(Същността произтича от това, че етер* е възможно най-малкият конструкт от Две Бримки, свързани с поле от едната бримка за образуване "ток" на другата бримка и след това - обратно. И са неподвижни по място - подобно скаларно поле. Все едно, че сдвоените са свързани с обменен фотон в едно общо "топче". Така се получава възможност - макар и недостижима за експеримент - да се получи Векторно Поле с/от непрестанно променящ се в "точка", вектор "момент на импулс". Тези сдвоени частици се "допират" с полетата си и могат да "сфазират" със съседи - подреждат се в редичка и имат "задружно движение" на разликите в импулс, които се проявяват заради нарушаване на равновесно състояние на съседи, които са перпендикулярно от редичката. Възвръщането на равновесното (то е по-бавно от това по редичката - действа закъснително) в обема, избутва началната точка на  това смущение и съседната става нов център на смущението - движение със стъпка "назад" на посоката на началното подреждане. Получава се пренос на ЕМИмпулс - ЕМВълна.)

Тоест, още в началото на структуриране на полева форма-фотон във вещева и обратно е на "квантов принцип". Пренос на "порции"-фотони и връзка на вещеви посредством фотон за връзка. Честотата на тези фотони за връзка определят и енергията на връзката.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.05.2021 г. at 11:47, Малоум 2 said:

 

https://megavselena.bg/mozhe-li-vselenata-da-se-uchi/

 

Може ли Вселената да се учи?

00175.jpg

Вселената може да се учи как да се развива в по-добър, по-стабилен космос. Това е далечната идея, предложена от екип от учени, които казват, че преосмислят Вселената, точно както Дарвин променя възгледа ни за природния свят.

Противоречивата нова идея се опитва да обясни защо законите на физиката са такива, каквито ги виждаме, използвайки математическа рамка за описание на различни предложени теории във физиката, като квантови теории на полето и квантова гравитация. Резултатът е система, подобна на програма за машинно обучение.

Учените са открили множество физически закони и величини с фиксирани стойности, за да определят Вселената. От масата на електрона до силата на гравитацията, във Вселената има много специфични константи, които изглеждат произволни за някои, предвид техните точни и на пръв поглед безразмерни стойности.

„Една от целите на фундаменталната физика в наши дни е не просто да разберем какви са законите на физиката, но защо те случайно са такива, каквито са, защо приемат формите, които правят“, казва авторът Уилям Кънингам, физик и софтуерен лидер при стартиране на квантови изчисления Agnostiq. „Всъщност няма очевидна причина, поради която един [набор от закони] би бил предпочитан пред друг.“

За да отговори на този въпрос, групата се запита дали начинът, по който виждаме вселената днес, е само един от начините, по който Вселената е била? Може би законите, които виждаме днес, са само една итерация от много други. Може би Вселената се развива.

За да има Вселена, която еволюира, изследователите предложиха идея, наречена автодидактична Вселена – Вселена, която се самообучава. В този случай обучението ще се случи подобно на начина по който работи алгоритъмът за машинно обучение, където обратната връзка на един етап влияе на следващия, с цел постигане на по-стабилно енергийно състояние.

Следвайки тази идея, групата разработи възможна рамка, чрез която Вселената може да учи, като се позовава на матричната математика – начин за правене на математика, подредена в редове и колони – невронни мрежи и други принципи на машинно обучение. Накратко, те изследваха дали Вселената може да бъде учещ се компютър.

„Опитваме се да променим разговора много по начина, по който биологът Дарвин трябваше да промени разговора, за да получи по-дълбоко разбиране за темата“, каза авторът Лий Смолин, физик от Института за теоретична физика „Периметър“, Ватерло, Канада.

Подобно на това как един молец може да еволюира, за да има по-добър камуфлаж, автодидактичната Вселена може да се развие в по-високо състояние – което в този случай може да означава такова, което е в по-стабилно енергийно състояние. Според математическата рамка, разработена от изследователите, тази система може да се движи само напред, като всяка итерация създава по-добра или по-стабилна Вселена от преди. Физическите константи, които измерваме днес, са валидни само сега и може да са имали различни стойности в миналото.

Екипът установи, че някои теории за квантовата гравитация и квантовото поле, известни като калибровъчни теории – клас теории, които имат за цел да образуват мост между теорията на Айнщайн за специалната относителност и квантовата механика за описание на субатомните частици – могат да бъдат картографирани или преведени на езика на матрицата математика, създаване на модел на система за машинно обучение. Тази връзка показа, че във всяка итерация или цикъл на системата за машинно обучение резултатът може да засегне физическите закони на Вселената.

Учебната рамка, описана в доклада, публикуван в базата данни arXiv, представлява първите „бебешки стъпки“ към идеята, според групата. С повече работа обаче екипът може да създаде пълноценен модел на Вселената, който да отвори нови врати за разбиране на нашия космос.

„Една вълнуваща перспектива е, че можете да използвате един от тези модели и може би да извлечете нещо ново“, казва Кънингам. Това може да е откриването на физиката за нов тип черна дупка или нов закон, описващ физическа система, която все още не е обяснена, като тъмната енергия.

Не всички изследователи обаче са толкова ентусиазирани от новата идея. Тим Модлин, професор по философия в Нюйоркския университет, който не е участвал в новата работа, твърди, че няма доказателства за концепцията и много фактори срещу нея, като например, че някои физически закони, които са били измерени, са същите днес, както са били малко след Големия взрив. Освен това, ако законите на Вселената се развиват, Модлин смята, че трябва да има по-голям неизменен набор от закони, които да управляват тази промяна, което отрича идеята за самоучеща се система.

„Когато разглеждаме основните закони – като уравнението на Шрьодингер или общата теория на относителността – те изобщо не изглеждат случайни“, каза Модлин пред Live Science. „Те могат да бъдат записани математически по много строго ограничени начини с не много регулируеми параметри.“

Питър У. Евънс, философ от университета в Куинсланд в Австралия, който не е участвал в новото изследване, също първоначално не е спечелен от новата идея, но Евънс се съгласява да отдели време за неортодоксални подходи към радикални въпроси, като „Защо Вселената е такава, каквато е?“ Подобни подходи, макар и да не са плодотворни, могат да доведат до неочаквани идеи, които могат да отворят нови врати за изучаване на Вселената, казва той пред Live Science.

Изследователите зад новото проучване признават, че тяхната работа е само предварителна и не е замислена като окончателна теория, а по-скоро начин да започнат да мислят за нещата по нов начин. В крайна сметка, макар че статията не стига до никакви заключения за това какъв точно модел би могъл да бъде използван за описване на нашата Вселена, тя създава възможността Вселената да се учи.

„Мисля, че в края на това ни останаха много отворени въпроси и със сигурност не успяхме да докажем нищо“, каза Кънингам пред Live Science. „Но това, което наистина искахме, е да започнем дискусия.“

...

...

Ами - самоорганизацията и  саморазвитието "изискват" наличие на самообучение. Става посредством еволюция на неживата и следващата я жива материя - "раждане" на частици от полева форма на материя и "разпад" на частици до полева . И в двата случая действа Обратна Връзка (ОВ)🙄, която - при живото е известна от отдавна, но при неживата материя - е все още непризната. И при неживата еволюционно оцелява нещото с такава структура на обвивка, която е устойчива във времето в средата, в която се е пръкнала. С промяна на средата - се повлиява на устойчивостта. Не е " разум" и/или "компютър", щото безлично действа приспособяване към околна среда посредством ОВ и при неживата материя. А, там в Космоса, обмен на памет на структури няма - декохеренцията разбива структурите от вълнови процеси.

...

Окей

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 15.07.2021 г. at 11:49, Малоум 2 said:

Но Бор добавя още един интересен момент. Има много потенциални начини за изграждане на квантов модел на атома - защо трябва да се използва този? Той открива, че когато електроните са в орбита много далеч от ядрото, тяхната квантова природа изчезва и атомът може да бъде отлично описан от класическия електромагнетизъм. Просто се мотаят две заредени частици.

Значи ли това, че квантовата природа на частиците се определя от тяхната свързаност, щом като извън атома те могат да се опишат чисто класически.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 23 часа, gooogle≪soft≫ said:

Значи ли това, че квантовата природа на частиците се определя от тяхната свързаност, щом като извън атома те могат да се опишат чисто класически.

Не. Те пак са едновременно и вълна, и частица. Теорията на Дьо Бройл разказва това.

Просто - на голямо разстояние (повече от две-три дължини на вълна несвързаност), вълновите характеристики на частици с маса се "пренебрегват", за сметка на електрическите, с някаква степен на точност. Защото електрическите са силно преобладаващи, макар да са от "полета", а полетата са от фотони, а фотоните са излъчвани промени на полета, от заредени частици. (зарядът на частиците е от проява на вълнова характеристика на частицата).😜

Link to comment
Share on other sites

  • 7 месеца по късно...
  • Потребител

Интересна е легендата, че ако бумерангът не уцели целта, се връща и удря "изпращача" - демек, да се пази хвърлящият.

https://www.vesti.bg/tehnologii/tajnite-na-kvantoviia-bumerang-6138914

Тайните на квантовия бумеранг

Учени успяха да докажат съществуването на едно необичайно явление, наречено квантов бумеранг. Какво всъщност представлява то?

Светът на квантовата механика изобилства от необичайни явления и процеси, за които сякаш липсва логично обяснение. Поредното доказателство за това дойде съвсем наскоро, когато международен екип учени успя да докаже съществуването на ефекта на квантовия бумеранг.

Проведеният експеримент разкрил, че след като бъдат „подбутнати“, някои елементарни частици се завръщат в своите първоначални позиции.

Каква е причината за това? И при какви условия може да бъде наблюдаван този ефект?

Необходимите дефекти

За да бъде наблюдаван ефектът на квантовия бумеранг, трябва да бъде изпълнено едно важно условие - частиците да са в среда, която има много дефекти. Става въпрос за неща като липсващи атоми или такива, които не са правилно подредени. През 1958 г. физикът Филип Андерсън открил, че ако дадена материя е достатъчно дефектна, то електроните стават локализирани – т.е. са неспособни да се отдалечат твърде много от своята първоначална позиция. По този начин те пречат на материята, в която се намират, да провежда електричество, превръщайки това, което би могло да бъде метал, в изолатор. Въпросната локализация е необходимо условие, за да бъде наблюдаван ефектът на бумеранга. За своето откритие Андерсън получил Нобелова награда за физика през 1977 г.

За да разбере какво точно се случва с квантовите частици, физикът Дейвид Уелд от Калифорнийския университет в Санта Барбара си представя как се смалява и попада в среда, изобилстваща от дефекти. „Ако взема в ръцете си един електрон и се опитам да го хвърля в някаква посока, той не просто ще се върне при мен, но и ще спре“, обяснява Уелд. По тази причина, отбелязва още той, електронът „ще се държи по-скоро като куче, отколкото като бумеранг“.

Все пак бумерангът ще профучи покрай вас, ако не го хванете, докато куче, на което сте хвърлили пръчка, ще я донесе и ще застане до краката ви, очаквайки да продължите така забавната за него игра, добавя ученият.

Инерционен бумеранг

Уелд и неговите колеги демонстрирали нагледно какво представлява ефектът на бумеранга, охлаждайки до много ниска температура 100 000 литиеви атоми. Те са значително по-лесни за проследяване от други, по-малки частици. Използвайки квантовата връзка между мястото и импулса (става въпрос за т. нар. принцип на неопределеността, формулиран от Вернер Хайзенберг.

Той доказал, че е невъзможно да се определи едновременно положението и скоростта на един електрон), учените се фокусирали върху възстановяването на движението, а не позицията на частиците. Изследваните атоми първоначално били неподвижни, но след като били „атакувани“ със серии от 25 лазерни импулса, за да им се придаде инерция, повечето от тях се премествали и връщали в първоначалните си позиции. Учените определят това явление като „инерционен бумерангбумеранг“.

Експертите също така установили какво е необходимо, за да бъде отстранен ефектът на бумеранга. Те обърнали внимание на един важен детайл - за съществуването му е необходимо наличието на т. нар. Т-симетрия (очакваната симетрия на физическите закони, независимо от това дали времето тече напред или назад).

Това означава, че частиците на практика ще се държат еднакво, независимо в каква посока се движи времето. Ако, обаче, моделът, по който се оказва влияние върху частиците, бъде неправилен, т.е. ако времето между отделните лазерни импулси се променя, то симетрията се нарушава и ефектът на бумеранга изчезва.

Вълни или частици?

„Това, което наблюдавахме, ме зарадва изключително много“, отбеляза теоретичният физик Патриция Виньоло, която е един от авторите на изследването. „Крайният резултат напълно отговаряше на нашите предварителни изчисления“, подчерта още тя. Въпреки че Филип Андерсън направил своето откритие за локализираните електрони преди повече от 60 години, ефектът на квантовия бумеранг е нещо, за което се говори от сравнително скоро. „В интерес на истината, допреди няколко години никой дори и не си помисляше да работи в тази насока. Все пак въпросният ефект е изцяло квантов и няма еквивалент в класическата физика“, смята физикът Доминик Деланд от лабораторията „Кастлер Бросел“ в Париж.

Ефектът на бумеранга също така е пряко свързан с една от основните концепции в квантовата механика – тази, според която частица може да бъде описана и като вълна. Въпросната концепция изразява неспособността на класическите понятия „частица“ и „вълна“ да обяснят напълно поведението на обекти в квантов мащаб. Както отбелязва Алберт Айнщайн: „Изправени сме пред нов вид трудности. Имаме две противоречиви картини на реалността: отделно нито едната от тях не обяснява напълно някои явления, но заедно го правят“.

Благодарение на работата на видни учени като Айнщайн, Нилс Бор, Макс Планк и Ервин Шрьодингер, съвременната квантова теория гласи, че всички частици проявяват вълнообразна природа и обратно. Това явление е проверено не само за елементарните частици, но и за такива, които са в състава на атоми или молекули. В същото време, обаче, вълновите свойства на макроскопичните частици не могат да бъдат наблюдавани заради изключително късите им дължини. Друга важна подробност е, че когато две вълни се срещнат, те взаимодействат помежду си по много сложен начин. Наблюденията на учените показват, че начинът, по който те се комбинират, може да оптимизира траекторията, по която дадена частица се завръща към своята първоначална позиция, като освен това се „елиминират“ всички останали пътища, водещи в други посоки.

 
Автор: Русалин Венев"
(има и видео допълнения)
...

...

Явно не са чували за Петата сила - полетата между частиците ги раздалечават една от друга и естествено възвръщат дестанционно-равновесното състояние при "след разбутване" и връщане на енергийното състояние на системата.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

On 19.07.2021 г. at 11:00, Малоум 2 said:

Не. Те пак са едновременно и вълна, и частица. Теорията на Дьо Бройл разказва това.

Просто - на голямо разстояние (повече от две-три дължини на вълна несвързаност), вълновите характеристики на частици с маса се "пренебрегват", за сметка на електрическите, с някаква степен на точност. Защото електрическите са силно преобладаващи, макар да са от "полета", а полетата са от фотони, а фотоните са излъчвани промени на полета, от заредени частици. (зарядът на частиците е от проява на вълнова характеристика на частицата).😜

Но с преобладаващи свойства на частица. Свързаноста на частиците дава вълновите им свойства, също както свързаноста на частите на една среда, позволява и вълнови процеси в нея. Свързаноста на частиците не може да се елиминира напълно, затова вълновите им характеристики са неотменимо тяхно свойство.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Naj-tochnoto-izmervane-na-masata-na-W-bozona-se-razlichava-ot-prognoza_183032.html

Най-точното измерване на масата на W бозона се различава от прогнозата на Стандартния модел

1649524962_1_559x*.jpgСтандартният модел на физиката на елементарните частици. (CC BY 2.0)

Физици откриха, че елементарна частица, наречена W бозон, изглежда е по-тежка с 0,1% от предвиденото от Стандартния модел. И това много притеснява физиците. Защото това малко несъответствие може да предвещава огромна промяна във фундаменталната физика.

След 10 години внимателен анализ и проверка бе съобщено наскоро в списание Science, че е постигнато най-точното измерване досега на масата на W бозона, частица-преносител на една от фундаменталните сили. Използвайки данни, събрани от едит стар ускорител на частици в Националната ускорителна лаборатория "Ферми" в Батавия, Илинойс, който разби последните си протони преди десетилетие.

Приблизително 400-те членове на екипа на Collider Detector at Fermilab (CDF) са продължили да анализират W бозоните, произведени от колайдера, наречен Tevatron, проследявайки безброй възможни източници на грешки, за да достигнат това несравнимо ниво на прецизност.

Тяхната измерена стойност от 80 433 ± 9,4 MeV се различава от прогнозите на Стандартния модел със седем стандартни отклонения, което може да бъде най-значимият резултат за "нова физика".

Точността е 0,01% - два пъти по-точно от предишното най-добро измерване. Това съответства на измерване на теглото на 100-килограмова пералня с точност до 10 грама.

Ако допълнителната маса спрямо стандартната теоретична прогноза на W бозона може да бъде независимо потвърдена, откритието би означавало съществуването на неоткрити частици или сили и би довело до първото голямо пренаписване на законите на квантовата физика от половин век.

http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/bosonproton.pngВдясно: Взаимодействия във физиката са начините, по които частици влияят на други частици. Горе: Сравнение W бозон и протон. http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/Elementary_particle_interactions.jpg

„Това би било пълна промяна в начина, по който виждаме света“, потенциално дори съперничи по значимост на откриването на Хигс бозона през 2012 г., коментира Свен Хайнемайер (Sven Heinemeyer), физик от Института по теоретична физика в Мадрид, който не е част от CDF.

Хигс бозонът обаче се вписва добре в известната досега теоретична рамка, но по-масивният W бозон - не. Това би било изисквало напълно нова област.

1649524970_8_559x*.jpgЕкспериментални измервания и теоретични прогнози за масата на W бозона. Червената непрекъсната елипса показва измерването на MW , докладвано в новата статия, и глобалната комбинация от измервания на масата на горния кварк, mt=172.89±0.59 GeV. Корелацията между измерванията MW и mt е незначителна. Сивата пунктирана елипса, актуализирана през 2020 г. от измерване от 2014 г., показва 68% ниво на доверие (CL), разрешено от предишната комбинация LEP-Tevatron МW=80,385±15 MeV и mt. Тази комбинация включва измерването на MW, публикувано от CDF през 2012 г., което новата статия както актуализира (увеличаване на MW с 13,5 MeV), така и прецизира. Като илюстрация, зелената засенчена област показва прогнозираната маса на W бозона като функция от масата на горния кварк m t в минималното суперсиметрично разширение (едно от многото възможни разширения) на Стандартния модел (SM), за набор от параметри на суперсиметричния модел. Дебелата лилава линия в долния ръб на зелената област съответства на SM прогнозата с масата на Хигс бозона, измерена в LHC, използвана като входни данни. Стрелката показва вариацията на предвидената маса на W бозона, докато скалата на масите на суперсиметричните частици се понижава. Сканирането на параметрите на суперсиметричния модел е с илюстративна цел и не включва всички изключения от директните търсения в LHC. Кредит:  CDF Collaboration/Science, 2022

Слабите бозони

Някой би казал: "защо точно сега трябва да се тревожим за една странна малка частица, наречена W бозон".

W бозоните, заедно с Z бозоните, са посредници на слабата сила, една от четирите фундаментални сили на Вселената. За разлика от гравитацията, електромагнетизма и силното взаимодействие, слабото взаимодействие, както показва името му, няма толкова силата да привлича или отблъсква като първите две сили, а трансформира по-тежките частици в по-леки.

За тези, които не се интересуват от много подробности, ще кажа само, че без слабото взаимодействие слънцето би спряло да грее.

Слабото взаимодействие 

Благодарение на слабото взаимодействие, в което участват всички фермиони - лептони и кварки) се осъществява радиоактивния разпад на субатомните частици, както и ядрения синтез в звездите и в частност - производството на деутерий и хелий от водород в термоядрения синтез на нашето Слънце. Може да се каже, че тези взаимодействия са в основата и на Живота.

Слабото взаимодействие включва обмен на промеждутъчните векторни бозони: W± и Z0. Тъй като масата на тези частици е от порядъка на 80 GeV, принципа на неопределеността диктува обхват от около 10-18 м, което е около 0.1% от диаметъра на протона. Технически, това е една от най-големите сили, по-силна от гравитацията, но тъй като въпросните частици са толкова големи, пътуването им се ограничава до много кратко разстояние.

ShockedOrdinaryCrossbill-size_restricted.gif

Масите на промежутъчните бозони се оказват твърде големи - те са около 80 пъти повече от масите на протоните. Това са най-тежките частици, създавани някога в лаборатория.

За разлика от глуоните, промеждутъчните бозони, също като фотоните могат да съществуват в свободно състояние.

Уникалността на слабото взаимодействие се състои в това, че само при него, може един кварк да смени типа си, фермиони да се "превърнат" в лептони, без следа от миналото състояние. Кварк от един аромат може да се превърне в един кварк от друг аромат само чрез слабо взаимодействие, чрез абсорбиране или излъчване на W  и Z бозони. Такъв механизъм на ароматна трансформация предизвиква радиоактивния процес на бета разпад, при който един неутрон "се разпада" на протон, електрон и електронно антинеутрино.

http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/Beta_Negative_Decay.pngДиаграма на Файнман: wikipedia

Разпадът на неутрона: n → p + e- + νe , изглежда на кварково ниво на два етапа. На първия етап става превръщане на d-кварк в u-кварк и W --бозон:

d → u + W -, а на втория W --бозонът се разпада на електрон и антинеутрино: W - → e- + νe.Както бета разпада, така и обратния процес на обратен бета разпад се използват рутинно в медицински приложения като позитронна емисионна томография (PET) и по-високо енергийни експерименти.

Всеки кварк има предпочитание да се превърне в кварк от собственото си поколение. Относителните тенденции на всички ароматни трансформации са описани от матрица , наречена Cabibbo-Kobayashi–Maskawa матрица (CKM матрица).

http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/Quark_weak_interactions.jpg Схема: gravity.wikia

Градиентът  на слабите взаимодействия между шестте кварка е показан на схемата вляво.Интензитетът на линиите се определя от елементите на матрицата CKM: http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/matrix.png

 

Различни експерименти измерват масите на W и Z бозоните през последните 40 години. Масата на W бозона се оказа особено привлекателна цел.

Докато другите маси на частиците трябва просто да бъдат измерени и приети като естествени факти, W масата може да бъде предвидена чрез комбиниране на няколко други измерими квантови свойства в уравненията на Стандартния модел.

(има видео)

Видео: Стандартният модел на физиката на елементарните частици е най-успешната научна теория на всички времена. Това е обяснение физикът от Университета Кеймбридж Дейвид Тонг (David Tong).

По-голямата маса на W бозона, макар да изглежда незначително отклонение, предизвиква парадокс за Стандартния модел на физиката на елементарните частици. Това е като симбиотичен свят на частици и ако тази частица не е равна на тази маса, останалата част от модела не работи. А трябва ли да променим модела, ще трябва да променим разбирането си за това как работят всички частици във Вселената.

Улавянето на W

Новото измерване на масата на CDF се основава на анализ на около 4 милиона W бозони, произведени в Tevatron между 2002 и 2011 г. Когато Tevatron сблъсква протони и антипротони с енергия от 1,96 тераелектронволта, често изскача W бозон в последвалия хаос.

Но W бозонът е мимолетен. Той бързо се разделя на две по-малки частици, така че не може да се измери директно. Едината от тях е или електрон, или мюон, които могат да бъдат измерени директно - колкото по-бърз е мюонът или електронът, толкова по-тежък е W бозонът, който го е произвел.

Но другата частица е още по-странна и от самия W бозон: неутриното.

Частиците неутрино се наричат уместно „призрачни“, защото не докосват нищо. В момента дори преминават през вас, но не можете да разберете, защото не докосват атомите, които изграждат тялото ви. 

Това призрачно препятствие означава, че учените трябва да бъдат много изобретателни. 

След като частиците неутрино изчезнат, те оставят след себе си нещо като дупка.

„В отпечатъка на неутриното липсва енергия“, обяснява съговорителят на CDF Джорджо Киарели (Giorgio Chiarelli), Италиански национален институт за ядрена физика (INFN-Пиза). "Това ни казва къде е отишло неутриното и колко енергия е отнесена."

Това е нещо подобно на концепцията на рентгеновата снимка - част от радиацията се абсорбира при преминаване през тествания обект, в зависимост от плътността на материала и неговата дебелина. 

След това, след декодиране на неутриното, учените използват куп сложни уравнения, за да съберат тези данни с данните за електрони или мюони. Така стигат до общата маса на W бозона. Това измерване е правено многократно, за да се гарантира, че всичко е възможно най-точно. И всички данни са подкрепени от теоретични изчисления.

1649525006_6_559x*.jpg

Сравнение на масата на W бозона, получена в новото изследване (CDF II), с прогнозите на Стандартния модел (SM) и резултатите от други експерименти, включително тези, извършени в същия колайдер по-рано (CDF I). Кредит: CDF Collaboration/Science, 2022

Ашутош Котвал (Ashutosh Kotwal), физик от университета Дюк и движещата сила зад неотдавнашния анализ на колаборацията CDF, е посветил кариерата си на усъвършенстването на тази схема. Сърцето на експеримента с W бозона е цилиндрична камера, пълна с 30 000 високоволтови проводника, които реагират, когато мюон или електрон прелети през тях, което позволява на изследователите от CDF да направят извод за пътя и скоростта на частицата. Познаването на точната позиция на всеки проводник е от решаващо значение за точното проследяване на траекторията. За новия анализ Котвал и неговите колеги се възползват от мюоните, които падат от небето като космически лъчи. Тези частици, подобни на куршуми, които непрекъснато пронизват детектора в почти идеално прави линии, позволявайки на изследователите да определят позициите им спямо проводниците до 1 микрометър.

Те също така прекарат години между получаването на данните, правейки изчерпателни кръстосани проверки, повтаряйки измерванията по независими начини, за да изградят увереност, че разбират всяка особеност на Tevatron. През цялото време измерванията на W бозона се трупат все по-бързо и по-бързо. Последният анализ на CDF, публикуван през 2012 г., обхваща данни от първите пет години на Tevatron. През следващите четири години данните се учетворяват.

1649524991_9_559x*.jpgДетекторът CDF, един от двата експеримента, разположени в различни точки около 4-километровия пръстен на ускорителя на частици Tevatron, показан тук по време на инсталирането му през 2001 г. Кредит: Fermilab

Всичко това изглежда много солидно. Сега какво?

Така, след десетилетие на изчисления, измервания, кръстосани проверки от около 400 изследователи от много страни се стига до заключението, че W бозонът е малко по-тежък, отколкото Стандартният модел предвижда, че трябва да бъде.

 „От самото начало знаехме, че Стандартният модел не е идеалната теория“, отбелязва Киарели.

Например Стандартният модел не може да обясни гравитацията, тъмната материя и много други неуловими аспекти на нашата Вселена.

Една идея е, че тази нова информация за масата на W бозона може да означава, че трябва да добавим някои частици към стандартния модел, за да отчетем промяната. Това от своя страна би могло да повлияе на това, което знаем за известния Хигс бозон или „божествената частица“, която най-накрая беше открита през 2012 г. и събитието бе посрещнато с овации.

Но и според екипа на CDF е рано за аплодисменти. По техните думи просто трябва да следваме фактите, дори ако знаем, че фактите един ден ще ни доведат до нова фундаментална теория на физиката на елементарните частици.

„Това е като да се движиш в тъмното“, коментира Киарели. "Знаете, че има един правилен начин, но не знаете къде... може би нашето измерване може да ни даде правилната посока."

Такава голяма аномалия може да се дължи или на неотчетена систематична грешка, или на доказателство, че Стандартният модел трябва да бъде разширен. За да се провери първата хипотеза, ще е необходимо да се изчакат резултатите от работата на други научни групи, предимно ATLAS, работещи Големия адронен колайдер (LHC). Ако откритието бъде потвърдено, Стандартният модел ще трябва да включва ново взаимодействие или нова частица, която има твърде голяма маса, за да бъде уловена от съществуващите ускорители. Такива разширения предлагат някои модификации на теорията на суперсиметрията.

Потвърждаването на аномалията ще добави още една загадка към физиката на елементарните частици, които нарастват през последните години. 

Справка:

  1. A. V. Kotwal, High precision measurement of the W-boson mass with the CDF II detector, Science (2022). DOI: 10.1126/science.abk1781. www.science.org/doi/10.1126/science.abk1781
  2. Claudio Campagnari et al, An upset to the standard model, Science (2022). www.science.org/doi/10.1126/science.abm0101

Източници:

  1. Newly Measured Particle Seems Heavy Enough to Break Known Physics, quantamagazine
  2. ‘Huh, That’s Funny’: Physicists Delighted by New Measurement for the W Boson, Isaac Schultz, GIZMODO
  3. The most precise-ever measurement of W boson mass suggests the standard model needs improvement, Fermi National Accelerator Laboratory

...

...

(Това само показва, че "гравитационната маса" при резонансни частици не се променя - честотата на трептене на центрите на съставните частици, не се променя. Променя се инертната маса - с колкото се "намаляват" на отделни съставни, с толкава, сумарно, се "увеличава" общата маса. Така началното отношение грави/инертна маса се запазва. В енергия може да се превръщат обвивните фотони при промяна общото състояние и се тълкуват като маса. Инертната маса е с произход от ЕМполе - ускоряването на частиците е въздействие на външното поле, навътре по слоевете, докато от гравитация - от вътре навън.😎)

...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • 8 месеца по късно...
  • Потребител

В реалността- електронът не е точка (точков) и има собствен променлив обем когато е несвързан в атом-единичен, примерно и непрестанно променящ се обем при свързан в атом. Освен спин има и механичен въртящ момент (от масата му) - противодействащ на ъгло-квантовото действие.

https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/I-vse-pak-elektronite-se-vartiat-v-kvantovata-fizika_195372.html

И все пак електроните се въртят в квантовата физика

1674898883_1_559x*.jpg

"Спинът" е фундаментална характеристика на основни частици като електрона и предизвиква представа за малка сфера, която се върти бързо около оста си като планета в смалена Слънчева система. Само че това не е така. Този познат термин от физиката обърква, особено защото на английски означава "въртеливо движение". А фундаменталните частици няма как да се въртят, защото електроните не са сфери от материя, а точки, описани от математиката на вероятностите.

Но един философ и физик от Калифорнийския технологичен институт твърди, че подобен подход към една от най-точните теории във физиката, основан на частиците, може да ни заблуждава.

Чарлз Т. Себенс (Charles T. Sebens) смята, че формулирайки основите на материята предимно в термините на квантовите полета, някои парадокси за частиците могат да изчезнат.

"В квантовата механика имаме начини за предсказване на резултатите от експерименти, които работят много добре за електроните и отчитат спина, но важни фундаментални въпроси остават без отговор: Защо тези методи работят и какво се случва вътре в атома?", коментира Себенс.

През по-голямата част от века физиците се опитват да осмислят резултатите от експерименти, които показват, че най-малките частици от реалността не изглеждат и не се държат като обектите в ежедневието ни.

Спинът е една от тези характеристики. Подобно на въртяща се билярдна топка, която се сблъсква с вътрешната стена на билярдна маса, той носи ъглов импулс и влияе върху посоката на движеща се частица. Но, за разлика от билярдната топка, спинът на частицата никога не може да се ускори или забави - и винаги е ограничен до определена стойност.

За да стане още по-трудно да си представите фундаменталната природа на материята, ошитайте се да приемете факта, че размерът на електрона е толкова малък, че той на практика няма обем. Ако беше достатъчно голям, за да има обем, отрицателният заряд, разпръснат в това пространство, щеше да разкъса електрона, отблъсквайки сам себе си.

Важно е да се отбележи, че дори и да предоставим на електрона като частица най-големия радиус, който експериментите позволяват, неговото въртене би изпреварило скоростта на светлината - нещо, което може да бъде или да не бъде решаващо в този мащаб, но за много физици е достатъчно, за да отхвърлят разговорите за въртящи се електрони.

Един от начините да се направи картината на фундаменталната физика малко по-лесна е да се опишат точките материя като действия, вплетени в тъканта на полето, и след това тези действия да се интерпретират като частици.

Квантовата теория на полето (КТП) прави това успешно, като вплита в себе си аспекти от Специалната теория на относителността на Айнщайн, класическата теория на полето и твърденията за частиците в квантовата физика.

Това не е спорна теория, но все още се водят спорове дали тези полета са фундаментални - дали полетата продължават да съществуват, дори ако изблиците, пулсиращи в тях, затихнат - или частиците са главните действащи лица, а полетата са само удобен сценарий.

На нас това може да ни се стори тривиално разграничение. Но за философи като Себенс последствията си заслужават да бъдат изследвани.

Както той обяснява в статия от 2019 г., публикувана в списание Aeon: "Понякога напредъкът във физиката изисква първо да се отдръпнем, за да преразгледаме, интерпретираме и ревизираме теориите, които вече имаме."

Това преразглеждане на квантовата теория на полето подчертава няколко съществени предимства на превръщането на полетата в приоритет във физиката пред подхода, ориентиран към частиците, включително модел, който преосмисля електроните по начин, който може да ни даде по-добра представа за тяхното поведение.

"В атома електронът често се изобразява като облак, показващ къде може да бъде намерен електронът, но аз мисля, че електронът всъщност е физически разпръснат в този облак", обяснява Себенс.

Тъй като е физически разпръснат в полето, а не ограничен в точка, електронът всъщност може да се върти и това ще е не толкова математическа конструкция, а повече физическо описание.

Въпреки че пак няма да е нещо подобно на малка планета в Слънчевата система, този въртящ се електрон поне ще се движи със скорост, която не оспорва никакви закони.

Изобразенаната издутината в зеленото поле е възбудена частица каон, а двете издатини в синьото поле са възбудените пиони. Веднага след прехода каон → два пиона, двата пиона са на едно и също място по едно и също време, но бързо се разделят, защото един квант каон има повече маса и енергия, отколкото два кванта пиони, така че движението на пионите допълна разликата.

Как вижда разпада на частици квантовата теория на полето.

Илюстрация: coffeeshop physics, преведе и преработи: bgchaos

http://bgchaos.com/wp-content/uploads/spin/kaon-pion_fields.png

Как точно това дифузно разпространение на отрицателно заредена материя се предпазва от разпад е въпрос, на който Себенс няма отговор. Но като се фокусира върху полевите аспекти на разпръснатия електрон, той смята, че всякакви решения биха имали повече смисъл от въпросите, които възникват при частици с безкрайно ограничен обем.

Дали не е време за оспорване на няколко стари предположения, а може би дори за нова гледна точка за основите на физиката.

Справка: Sebens, C.T. The fundamentality of fields. Synthese 200, 380 (2022). https://doi.org/10.1007/s11229-022-03844-2 

Източник: This Physicist Says Electrons Spin in Quantum Physics After All. Here's Why, ScienceAlert

...

...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

 

https://megavselena.bg/naistina-li-vselenata-e-ploska/

Наистина ли Вселената е плоска?

Universe.jpg

Вселената би могла да бъде с формата на гигантска поничка, въпреки всички доказателства, че е плоска като палачинка, показват нови изследвания.

Всички наблюдения досега показват, че Вселената е плоска. В геометрията „плоскост“ се отнася до поведението на успоредни линии, докато те отиват в безкрайността.

За разлика от това, погледнете Земята. Линиите на дължина започват съвършено успоредни една на друга на екватора, но в крайна сметка се събират на полюсите. Фактът, че успоредните линии се пресичат, разкрива, че Земята не е плоска.

Същата логика важи и за 3D вселената. Например, космическият микровълнов фон (CMB) – светлина, освободена, когато космосът е бил само на 380 000 години – сега се намира на повече от 42 милиарда светлинни години и показва малки колебания в температурата в небето. Астрономите са изчислили прогнозирания размер на тези колебания в сравнение с наблюденията. Ако техният измерен размер се различава от прогнозите, това означава, че тези лъчи светлина, които са започнали успоредно, са променили посоките си в пространство-времето, което показва, че геометрията на Вселената е извита.

Но същите тези измервания разкриват, че като се игнорират дребномащабни отклонения от галактики и черни дупки, общата геометрия на Вселената е плоска.

Начертайте успоредни линии на лист хартия. След това увийте единия край на хартията, за да го свържете с другия, образувайки цилиндър. Линиите остават успоредни, докато обикалят около цилиндъра. На езика на математиката всеки цилиндър е геометрично плосък, но се казва, че има различна топология.

Затворете двете страни на хартията и направете форма на поничка. За да получите още един пример за странна плоска форма, увийте тънка лента хартия в кръг, но направете усукване на 180 градуса в единия край. Крайният резултат е т. нар. лента на Мьобиус, която все още е геометрично плоска, защото успоредните прави остават успоредни, дори когато се обръщат една върху друга.

Математиците са открили 18 възможни геометрично плоски 3D топологии. Във всяка от тях поне едно измерение се увива в себе си и понякога те се обръщат като лента на Мьобиус или правят частични завъртания. В такава изкривена вселена, ако погледнем надалеч, ще видим (може би обърнато) копие на себе си от много по-млада възраст. Например, ако Вселената беше с диаметър 1 милиард светлинни години, астрономите щяха да видят версия на галактиката Млечен път, каквато е била преди 1 милиард години, а зад нея – друго копие отпреди 2 милиарда години и т.н. Ако Вселената беше гигантска поничка, астрономите биха могли да погледнат в две посоки, за да видят такива копия.

Астрономите са измервали топологията на Вселената по много начини, от търсене на дубликати на модели на галактики до съвпадащи кръгове в CMB. Всички доказателства сочат, че Вселената е както геометрично плоска, така и има проста необвита топология.

Но документ, публикуван през февруари в предпечатната база данни arXiv, предполага, че миналите измервания са били ограничени. Най-вече, наблюденията предполагат, че Вселената се увива около себе си само в едно измерение и няма по-сложна топология. Също така, наблюденията на CMB разкриват някои странни, необясними аномалии, като големи модели, които се появяват там, където не трябва.

Всъщност една вселена със сложна топология може да обясни поне някои от аномалиите в CMB. В такъв случай може да има огледален образ на Земята и на нас самите някъде в нашата изкривена вселена.

...

...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

https://www.youtube.com/watch?v=rlgVTTY4LYc

Три вида червено отместване: Доплер (на сравнително къси дистанции на галактики), космологическо (на сравнително големи дистанции на галактики) и гравитационно (заради местата с  различната плътност от изкривяване на пространството до тежки тела). За да се спаси ОТО (слаби ефекти в сравнение нужното от матмодели) - въвеждат тъмна материя, която да донади "масов" ефект...😉 (При мен - с етер* - се решават въпросите с видовете "червено отместване". Има разбягване на галактики, заради сили на отблъскване (хаосът е голям) в сравнително близки междугалактическите пространства. А частиците в галактиките се образуват непрестанно в/по посока на по-малкия хаос.)

...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, scaner said:

Телепортация на енергия от вакуума:

(За клипа: В момента, в който Пушка намеси идеите на Тесла става ясно - това нещо не може да работи полезно. Формално - и сега ефирът е засран с високочестотни трептения - известно е, че вредят на животинките, вкл. растителност. А, ефективен пренос на енергия от ЕМПоле, става само с високи честоти. От ускорявани заряди.
Известно е, че пренос (предаване) на Информация (съдържа се във фотоните) е съпроводено с пренос-предаване на енергия. Промяната на състоянието на "гол" вакуум означава, "вкарване" на фотони, излъчвани от ускорени заряди, в определеното за изследване "празно" пространство. Не могат да бъдат изкарани от там, без да се наруши балансът на трептенията, което води до промяна на информация-енергия при нулевите колебания. Тоест - зададена е поляризация и затова считат, че в далечната област се създава "обратна" поляризация... Абсурд е по телефона да се уточнява, че е създадена точно при Боб, а не в друго място на Вселената. Принципът със "сплетени" частици не е обяснение - при квантовите компютри полетата-състояние на "молекулите" се променят силово и просто се прилага принципа на преподреждане на вътре-частиците, за промяна състоянието им.)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 часа, Малоум 2 said:

За клипа: В момента, в който Пушка намеси идеите на Тесла става ясно - това нещо не може да работи полезно.

Това е само заигравка с нашумяла тема. Дискутираната разработка си е много сериозна.

 

Преди 6 часа, Малоум 2 said:

Известно е, че пренос (предаване) на Информация (съдържа се във фотоните) е съпроводено с пренос-предаване на енергия.

В случая е друго.

При всички методи на квантова телепортация се предава информация за състоянието, което се пресъздава. И това предаване е съпроводено с енергия. Но не тази енергия участва в процеса по пресъздаването на телепортираният обект. В случая става въпрос за друга енергия, която може да се различава с много порядъци от нужната за предаване на информацията.

Цитирай

Принципът със "сплетени" частици не е обяснение - при квантовите компютри полетата-състояние на "молекулите" се променят силово и просто се прилага принципа на преподреждане на вътре-частиците, за промяна състоянието им.

Сплетените частици са квантово състояние, и не може ефектът им да се опише чрез разни преподреждания - квантовото описание е по-богато, и е потвърдено практически. Особено пък при квантовите компютри...

Редактирано от scaner
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

Германката Сабине Хосенфелдер е Доктор на науките и теоретичен физик по професия, но сега има
популярен канал на Ютюб, в който прави предавания за физика и наука. Известна е с критичната си
гледна точка към някои области на физиката. Тя вярва, че научните теории трябва да се основават
на доказателства и да се подкрепят от експерименти.

Следното видео е нейна ракция към някакво друго видео - което аз лично не съм гледал - и изразява
общите и критики към физиката днес. Видеото е озаглавено "Ето защо физиката умира" и в него може
да се чуе:

  • ... Това са същите глупости като Терията на струните, супер-симтерията, космическата
    инфлация, тъмните сектори и много други изследователски балони в основите на физиката.
    Това е математическа белетристика (mathematical fiction), нямаща нищо общо с реалността.
  • ... Да измислиш някаква математика и да твърдиш, че тя е реална, се брои за теоретична физика.

Преди няколко години аз реших да запозная малко по-задълбочено с Теорията на относителността и
Теорията за Големия взрив и достигнах до същите наблюдения и изводи като Сабине: тези теории са
най-вече математическа белетристика, нямаща нищо общо с реалността.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, gmladenov said:

Преди няколко години аз реших да запозная малко по-задълбочено с Теорията на относителността и
Теорията за Големия взрив и достигнах до същите наблюдения и изводи като Сабине: тези теории са
най-вече математическа белетристика, нямаща нищо общо с реалността.

А погледна ли Сабине какво казва за Теорията на относителността, че и за тази за Големия взрив изобщо? Погледни и - ще се изненадаш много неприятно (реликтовото излъчване може да има доста ограничен брой разумни обяснения, които да съвпадат с всички наблюдения)... 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 22 часа, gmladenov said:

Преди няколко години аз реших да запозная малко по-задълбочено с Теорията на относителността и
Теорията за Големия взрив и достигнах до същите наблюдения и изводи като Сабине: тези теории са
най-вече математическа белетристика, нямаща нищо общо с реалността.

Досега се натрупаха много съмнения доколко успешно си успял да се запознаеш със споменатите теории. :)

Иначе всичко е математическа белектристика, защото се работи с модели. Цялата Нютонова физика е математическа белетристика, та се е утепала. Странно защо не протестираш срещу нея?

Колкото до общото с реалността, това ти е бяло петно. Няма смисъл да го обсъждаме на тоя етап.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!