Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Римлянино!!!!! :):):) Равен немаш!

Прави впечатление трайността на това движение - от 2-ри та до края на 5-ти век, това са си триста години! Такава трайност социалната мотивация на бунтовете не може да обезпечи - дали нямаме етническа? Галите срещу Рим, преплетено със земеделците срещу едрите собственици?

Като чета тая история, си мисля, че едно общество, започне ли да удря средната си класа, спасение за него няма. Въстанниците също посягат на обикновения човек и собствеността му и краят идва.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

движението е по-скоро на социална почва, защото се обостря в период на кризи и политическа нестабилност. Обособяването на "Галската империя" е политически ход на романизираната келтска аристокрация. При багаудите имаме ясна цел на разореното население - опит за излизане от дълговата повинност.

Редактирано от Last roman
  • Потребител
Публикува

движението е по-скоро на социална почва, защото се обостря в период на кризи и политическа нестабилност. Обособяването на "Галската империя" е политически ход на романизираната келтска аристокрация. При багаудите имаме ясна цел на разореното население - опит за излизане от дълговата повинност.

Римлянин,

много добро изложение и фактология. Доста полезна за това, дето съм замислил да нахвърля относно първата половина на 5 век, хуните и състоянието на двете части на империята през призмата на икономиката, религията и политиката.

  • Потребители
Публикува

Поздравления за поредната хубава тема, Бруте :)

Покрай всичко друго е интересно и това - какви са отношенията между християнството и багаудите, както и между багаудите и старата племенна структура на Галия (защото пък част от племенните вождове се вливат успешно в римската провинциална аристокрация).


Дендро, чакаме и твоя принос :)

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

за мен няма съмнение, че част от багаудите са били християни. Особено в градските центрове. В селските местности като цяло романизацията е била по-слаба, а и езическите вярвания били по-застъпени. Колкото до галските едри земевладелци и аристократи, както и при траките - те възприели римския начин на живот, получили римско гражданство, което им отворило пътя към политическите длъжности в империята. Показателно е, че 'Галската империя' копира Римската по институции. Т. е. те не правят нищо ново, а просто създават локален вариант на вече съществуващия строй. Макар че и багаудите си избират императори ;)

Редактирано от Last roman
  • Потребители
Публикува

Зависи на какъв език са говорели багаудите и изобщо галите по това време. Ако са говорели провинциален латински, вероятно са си издигали principes или duces, или imperatores. Ако обаче са говорели по-скоро келтски галски, вероятно са наричали водачите си righ, ruire или нещо такова. Всъщност нищо не пречи да са били двуезични.

"Галската империя" така и не се превръща в държава, тя е твърде дълго продължил бунт на римската армия и администрация (макар че част от местните аристократи неминуемо са вътре). В този смисъл няма как да бъде друго освен вътрешно явление в Римската империя; страна в гражданска война (както и "Републиката" на Серторий не е отделна държава).

Като стана дума за езика - на места си личи руски източник. На български нямаме "правител", имаме "владетел" или "управник". Но това са дреболии.

  • Глобален Модератор
Публикува

Много хубава темица, Романе. :)

Хубава е, защото хвърля мост към някои големи въпроси на последвалото разделяне на империята на две части, краха на Западната и Ранното средновековие. Всъщност твоят текст, Романе, би следвало да е в раздел Средновековие.

Горе става дума, че първите прояви на разбойничество в Галия датира още от времето на Марк Аврелий през 70-80-те години на ІІ век. Става дума също така за силно влошените условия за живот в Галия и Британия (съдейки по картите и по сведенията). Защо обаче няма багауди в Италия, римска Африка, Тракия, Гърция, Мала Азия, Сирия, Египет и дори Испания? Явно защото икономиките на тези провинции са много по-силни от тези на Галия и Британия. Тоест обедняването на Западната империя почва още от ІІ век, а през ІV-V вече е отчетлив и неумолим факт. И понеже Галия е ключова провинция за Запада, дори гръбнакът й като логистика, отбрана, човешки и военни ресурси, тя повлича и краха на Западната империя през V век. Испания обаче, да не говорим за Африка и Изтока, явно е била доста по-добре икономически през ІІ, ІІІ, ІV и V век. Вероятно и през VІ-VІІ, тоест през вестготската епоха.

Има и нещо друго, което вече директно води към въпроса за силното развитие на феодалните отношения на Запад именно във Франция (Галия), а не на друго място. Копирам откъс от текста на Аеций:

Салвиан ни обрисува тъжната картина на изпадналото в дългово робство население: „Много бедняци задушавани от данъци и материални нужди оставят своите градини и къщурки и за да се спасят от изнудване, поставени в безизходица, те прибягват до последното средство. Те се отдават под попечителството на богатите и стават техни роби /dedititii/, покорни на тяхната власт и съд...“. Ставайки колони те „губят права и собственост, и състояние... и свободните хора се превръщат в роби...“.

От това сведение се разбира, че съсипаната икономика на Галия към ІV-V век води до масово попадане на населението в зависимост, колонат, който е протоформа на феодализма. И това става именно в Галия, която след разделяването на Франкската империя през 841 г. хлътва в ямата на икономическата и политическа раздробеност и ускорено феодализиране, за да се стигне дотам, че днес в историческата наука терминологията, свързана с явлението феодализъм, да е все френска. Докато като противовес на Галия през ІХ-ХІІ век Източнофранското кралство, известно като Германия и Германска империя, се развива като централизирана монархия с доста по-слабо развити феодални отношения, особено в икономиката.

Темата на Романа е пряко свързана с тази: Каролингският феодализъм

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=15539

Затова казах по-горе, че според мен мястото на "Движението на багаудите" е в средновековния раздел.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Поздрав, Спандеций. Колонатът се развива навсякъде из западните провинции, имаме го и на Балканите, имаме го и в Африка, а също и в Испания. За това говои фактът, че при удобен случай, движението на багаудите се разпростира и в Испания. На Балканите пък местното население доста често действа в комбина с нахлуващите варвари, за да се освободи от закрепостяване. В Африка /виж моята тема за Римска Африка/ агонистиците /пак разорени селяни и граждани/, действат съвместно с донатисти и маври срещу римската власт. В Египет по времето на Марк Аврелий /174 г./ също имаме въстание на т. нар. 'буколи' /пастири/ - разорени селяни, водещи номадски начин на живот и занимаващи се с грабежи.

http://madrona.uraic.ru/elib/Authors/Nefedov/Science/Egipt/Egipt.html

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

Аецяне, има, има, но дай да видим подробностите. Буколите в Египет са смазани за година. Колоните на Балканите се надигат след катастрофата при Адрианопол от 378 г. Багаудите вилнеят 2 века.

В темата за Римска Африка си написал обаче и следното:

През 370 г. избухнало и голямо въстание на местни племена, населяващи територията на Цезарейска Мавритания. Въпреки че под действието на романизацията много от вождовете приели Християнството, имали значителни богатства, а също и големи латифундии с роби, като цяло повечето им подчинени още били запазили езическите си вярвания и номадския начин на живот. Римската власт, опирайки се на тази върхушка, се опитвала да контролира своенравните племена, но в междуособицата между синовете на починалия цар Нубел, римският комит Роман подкрепил грешната кандидатура. Победилият претендент Фирм обединил племената и започнал военни действия срещу римляните. Въстанниците превзели цялата провинция Нумидия и разрушили Цезарея. Даже част от африканската римска армия минала на страната на Фирм, признавайки го за претендент за престола.

...................

Но колоните в големите латифундии, наречени още циркумцелиони или агонистици в съучастие с донатистите били големият проблем на римските власти в Африка през IV – V век. Претендирайки, че са ‚воини на Христос‘, те водели въоръжена борба срещу всякаква неправда – т. е. срещу заможните земевладелци. Унищожавали православни манастири, изгаряли именията на богатите и освобождавали робите, обосновавайки социалната си борба с религиозни възгледи и търсейки подкрепата на донатистите.

Първата част показва, че въстанието е антиримско, с етническа обагреност, някакъв закъснял с 500 години опит за отхвърляне на имперската власт.

Втората част показва социално движение, сервирано с религиозен мотив. Както на Изток в Сирия, Армения и Египет се ширят монофизитите, контра на православните. Само че на Изток монофизитизмът е и форма на борба за етно-политически сепаратизъм. Така че в римска Африка донатиското движение вероятно е имало същия привкус.

Ще се хвана обаче за 2 фрази от теб:

"Но колоните в големите латифундии, наречени още циркумцелиони или агонистици в съучастие с донатистите били големият проблем на римските власти в Африка през IV – V век."

Колонатът се развива навсякъде из западните провинции, имаме го и на Балканите, имаме го и в Африка, а също и в Испания.

Направих си труда да поразгледам картите на районите, за които говорим. Релефът, Романе, географията му е майката и в този случай. В Африка латифундиите, където са били експлоатирани хората и които са давали 1 млн тона жито, са били със сигурност в равнинните части на днешен Тунис. То е логично - в планински райони не възникват едри поземлени владения.

post-4986-0-32273100-1403541861_thumb.jp

Дай да видим сега Галия. На картата, която си дал по-горе, движението на багаудите обхваща всички равнинни територии западно от Рейн и Алпите. Дали днешните Оверн и Лимузен са били реално обхванати от багаудите или по инерция са оцветени с багаудска маркировка не е ясно. Но е ясно, че движението е движение на галските равнини - там, където релефът позволява възникването на големи поземлени владения. Това, че днешна Каталония също е имало багауди е разбираемо - южно от Пиринеите тя е първият равнинен район. Забележи, че в югозападните части на римска Испания не е имало багауди. Явно защото между тях и Каталония има планини, тоест не е имало големи имения и оттам социален "мат'риал" за разширяване на багаудското движение.

post-4986-0-72678600-1403542183_thumb.jp post-4986-0-06539700-1403542196_thumb.jp post-4986-0-13577000-1403542208_thumb.jp

Така че за мен багаудското движение си припокрива районите на едро латифундационно земеделие на Запад и същевременно припокрива и териториите, където още от края на ІІ век започват процеси на разоряване на средните и бедните класи, уедряване на земеделието, закрепостяване по един и друг начин на разорилите се и обеднели. И както казах по-горе, точно в Галия се ражда класическият феодализъм, който е френският. Аз не знам дали има сведения и изследвания по въпроса за размера на римските латифундии в Галия и на меровингско-каролингските едри поземлени владения. Подозирам обаче, че между едни и другите ще има приемственост както като размери, така и като териториална разпределеност.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Да, много добро наблюдение - движението си покрива предимно равнинната част, което е логично, като се има предвид кои участват в него.

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

Въстанието на буколите също е интересно, защото се ръководи от някой си Изидор - египетски жрец. Така към социалния конфликт се добавя и характерната за изтока религиозност.

  • Глобален Модератор
Публикува

Хм.... социалният момент приема етническа на запад и религиозна на изток форма... Сиреч търси идентификационни характеристики.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

На запад е преди всичко социална. На изток религиозната форма на бунт често съвпада и с етническа идентичност. Както и при юдеите.

Редактирано от Last roman
  • Глобален Модератор
Публикува

Аз ще поупорствам още в отклоняване на багаудската тема от антична в средновековна посока. Ще се самоцитирам, за да продължа:

Така че за мен багаудското движение си припокрива районите на едро латифундационно земеделие на Запад и същевременно припокрива и териториите, където още от края на ІІ век започват процеси на разоряване на средните и бедните класи, уедряване на земеделието, закрепостяване по един и друг начин на разорилите се и обеднели. И както казах по-горе, точно в Галия се ражда класическият феодализъм, който е френският. Аз не знам дали има сведения и изследвания по въпроса за размера на римските латифундии в Галия и на меровингско-каролингските едри поземлени владения. Подозирам обаче, че между едни и другите ще има приемственост както като размери, така и като териториална разпределеност.

Намерих малко инфо във френската Уикипедия за най-старите френски аристократични фамилии. Подозирам, че има пропуснати, а за ХІІ век сведенията не вършат много работа, защото има големи празнини. За ХІ век обаче данните позволяват да се направят изводи. Ето 11 фамилии от ХІ век:

Фамилията d'Amboise (д’Амбоаз), владения в Анжу

Фамилията Gramont (Грамон), владения в Пиринеите

Фамилията La Rochefoucauld (Ла Рошфуко, средвоковно четене Рошфукалд), владения в Поату

Фамилията Caumont (Комон), владения Жиронд около Бордо

Фамилията Lorraine, Лотарингският дом, първоначални владения в Елзас

Фамилията Mailly (Майи), владения в Пикардия

Фамилията Harcourt (Харкур), владения в Нормандия

Фамилията Choiseul (Шоазьол), владения в Шампан

Фамилията Maillé (Майе), владения в Турен с център град Тур

Фамилията Clermont-Tonnerre (Клермон-Тонер), владения в Дофине

Фамилията Castellane (Кастелан), владения в Прованс

http://fr.wikipedia.org/wiki/Liste_des_familles_fran%C3%A7aises_les_plus_anciennes

От тези 11 фамилии болднатите не са от равнинни части на Франция, а Лотарингите през ХІ век изобщо не са били и на френска територия, а в Германия. Така че остават 10, от които само 2 не са от равнинни земи. От 8-те равнинни фамили 7 са от "багаудските земи", а единствено последната, Кастелан, са от района на Арл в Прованс, който обаче също е равнинна земя.

Иначе казано и през ХІ век, и през ІІІ-ІV век едрите магнати в Галия са в равнините. Неслучайно магнатът Сиагрий, който създава една късноримска държавица, ликвидирана от франките, има владения именно в равните части на Северна и Централна Галия.

Да се върна и на въпроса за връзката между едрото земевладение в Галия и икономическия упадък и банкрута на Западната империя и изобщо за обедняването на империята. Не знам какви обяснения са давани защо империята по принцип от ІІІ век почва да обеднява, не само Запада, но според мен ключова роля в този процес има издигането на едра поземлена аристокрация на Запад. Защото знаем добре, че колкото един икономически субект е по-голям, толкова по-малко данъци плаща. Типичен пример днес са мултинационалните корпорации, а в Средновековието ромейските динати, срещу които императорите от Роман Лакапин до Василий ІІ водят борба с цел да се опазят дребните собственици от разорение.

Не знам как точно се осъществява приемствеността между късноримските магнати в Галия и Испания и ранносредновековните галски/франкски графове и графства. Не знам и до каква степен са били експроприирани в полза на германците-франки. Ако Глишев следи темата и има желание да се включи, с удоволствие ще чета.


На запад е преди всичко социална. На изток религиозната форма на бунт често съвпада и с етническа идентичност. Както и при юдеите.

Абе оная карта с "Галската империя" на Тетрик, дето си я пуснал в другата тема си е баш етническа. Покрива галските територии, завоювани от Цезар и Клавдий, докато рано романизованите (от 2 век пр.Хр.) нарбонски и провансалски територии си остават верни на Рим. Демек романизацията на зелените територии от картата нещо не е била пълна и качествена (от имперска гледна точка).

post-4986-0-23337400-1403555271_thumb.pn

  • Глобален Модератор
Публикува

римските власти поначало раздават на германските федерати т. нар. 'пустеещи земи' /agri deserti/. Пустеещи не в смисъла на необработвани, а такива, които са извън контрола им. Загатнах за факта, че поселването на германските племена в Галия има за цел да се използват последните срещу багаудите. Една интересна книга по въпроса за римо-варварските взаимоотношения:

http://www.sno.pro1.ru/lib/tompson_rimlyane_i_varvary/index.htm

и по-специално за раздаването на земи в Галия:

http://www.sno.pro1.ru/lib/tompson_rimlyane_i_varvary/3.htm

Кроме того, условия hospitalitas предполагали, что землевладельцы-римляне в двух этих регионах лишаются существенной части своих доходов от аренды. Тем не менее нам неизвестно о каких-либо выступлениях протеста со стороны землевладельцев Аквитании II и Савойи, хотя обычно владельцы земли неохотно расстаются со своими доходами, тем более что по условиям hospitalitas варвары во многих случаях поселялись в их домах23.

Что касается именно германцев, то мы не знаем ни об одном серьезном столкновении между ними и римскими землевладельцами. Римляне передали им часть своих владений и доходов добровольно и без колебаний. Если бы hospitalitas противоречила их интересам, то Аэций, стоявший на их стороне, не стал бы навязывать им эти условия в 443 году, и у нас нет оснований думать, что Констанций в 418 году меньше заботился об их интересах, чем позднее Аэций24. Трудно отделаться от впечатления, что и Констанций, и Аэций приняли такое решение потому, что им угрожала какая-то серьезная опасность. Они согласились отдать так много, чтобы не потерять все. В чем же заключалась эта опасность?

Землевладельцы, которых затронула реформа, были известными галло-римскими сенаторами, а не мелкими куриалами. Наши источники ясно говорят о том, что именно с «галльскими сенаторами» бургунды делили землю в 456 году (с. 266, сноска 9). Можно предположить, что поместья более мелких землевладельцев вообще не подлежали разделу по hospitalitas25. Ведь чем меньше было поместье, тем менее выгодно это было для варвара-«гостя» и тем реальнее была для римского хозяина угроза полной экспроприации. Но ни Констанций, ни Аэций, ни даже Гундобад, король бургундов, или Теодерих Везегот не ставили своей целью экспроприацию римских поместий. Человек, владевший 25 римскими акрами земли, считался куриалом, и владения многих куриалов этими акрами и ограничивались. Если бы этих людей заставили отдать две трети пахотных земель, половину пастбищ и т. д., они бы перестали быть куриалами. Но куриалы были настолько тесно связаны со сбором налогов, что если бы по какой-то причине их число значительно сократилось, то скрипучая римская машина сбора налогов окончательно бы развалилась. Ни Констанций, ни Аэций не собирались допускать ничего подобного. Кроме того, и бургунду вряд ли понравился бы подарок в виде крохотного клочка земли. Дело в том, что, по обычаю бургундов, мужчина делил свою земельную собственность между сыновьями26, и соблюдение этого обычая, при маленьких первоначальных наделах вскоре привело бы к обнищанию бургундских hospites. Однако в начале VI века бургундские землевладельцы все еще делили землю между сыновьями. Очевидно, в 443 и в 456 годах им выделили большие участки земли, а значит, поместья, в которых они поселились, были огромными. Конечно, богатейшим римским землевладельцам принадлежало не одно поместье, а несколько в разных частях римского мира. Таких людей не разорила бы передача двух третей одного из галльских владений в руки варваров (или более, чем одного, если им принадлежало несколько поместий в Аквитании или Савойе). Но потеря двух третей каждого из поместий, тем более в плодородной провинции Аквитания II, была такой жертвой, на которую они вряд ли были бы готовы при нормальных обстоятельствах. Очевидно, что в 418 и 433 годах некая серьезная причина заставила именно этих землевладельцев, наиболее влиятельных членов римского правящего класса в Галлии, охотно согласиться на hospitalitas и поддержать Аэция при проведении этой реформы. Что же это за причина?

Обычная практика имперского правительства заключалась в расселении варваров вблизи от границы, чтобы они могли защищать те районы Империи, которым угрожало нападение со стороны других варварских племен. Так, Феодосий в 328 году расселил везеготов вдоль дунайской границы в провинции Мёзия для защиты этого района от нападений гуннов, находившихся по другую сторону реки;27 Гонорий, несомненно, расселил бургундов на левом берегу Рейна в Германии I для защиты Галлии от франков и аламаннов. Но как объяснить расселение федератов в глубине Галлии, на самых плодородных землях Запада или рядом с ними? Почему Констанций не поселил везеготов, скажем, на верхнем Рейне, где они могли бы вместе с бургундами сдерживать атаки аламаннов? Почему он не отдал им север центральной Галлии, где они могли бы противостоять вторжению франков? Аквитания считалась самым сочным куском галльских провинций. Сальвиан говорит, что ее виноградники, ее пастбища, ее обильные урожаи делали ее «подобной Раю»28.

В IV веке избыток аквитанского зерна направлялся для снабжения рейнской армии, и прекращение этих поставок было бы ударом для приграничных римских армий29. Римляне могли разрешить варварам поселиться в Аквитании только в том случае, если этой провинции угрожала некая серьезная опасность и другого выхода просто не было. Теперь посмотрим на Савойю. Как мы говорили, точные границы Савойи — спорный вопрос, однако нет сомнения в том, что в это время Савойя была одним из наиболее важных стратегических районов Западной империи. Там находились основные альпийские перевалы, и тот, кто контролировал Савойю, контролировал пути, соединявшие Италию с южной Галлией30.

Конечно, военная сила бургундов была подорвана в 437 году, но, как видно из дальнейшей истории, они не были уничтожены, и в 443 году при наличии времени вполне могли восстановить свои силы. В этом случае они могли отрезать Италию от Галлии, и даже в 443 году, несмотря на жестокие потери, вряд ли внушившие им любовь к Аэцию и правительству Западной империи, они могли по меньшей мере серьезно повредить линии коммуникаций между долинами По и Роны. Военачальник такого масштаба, как Аэций никогда бы не отдал район первостепенной стратегической важности в руки своих недавних врагов, если бы над его головой не нависала некая страшная угроза. Какая же угроза заставила правительство Западной империи пойти на риск и расселить везеготов в Аквитании II, а бургундов в Савойе?

Трудно поверить, что какой-либо из варварских народов или группа народов в Империи или вне ее пределов могли вынудить римлян пойти на такие крайние шаги и на такие значительные уступки. Очевидно, что военный контингент, размещенный в Аквитании II, не мог служить защитой от франков и аламаннов, находившихся в северо-восточной Галлии и за Рейном. Тот факт, что везеготы были расселены на побережье от устья Гаронны до устья Луары, казалось бы, говорит о том, что Констанций опасался морских разбойников. Но это утверждение не выдерживает критики. Нападения морских разбойников-саксов случались крайне редко и в течение V века не представляли серьезной угрозы для Аквитании, поэтому вряд ли Констанцей пошел бы на риск и неудобства, связанные с расселением везеготов, только для защиты от саксов.

А Испания? Мывидели, что везеготы, воевавшие в Испании в конце 416 года, на протяжении всего 417 и в начале 418 года находились под контролем римлян. Валия и его воины разгромили вандалов-силингов в Бетике и почти полностью уничтожили аланов в Лузитании. Если Констанций считал, что два этих народа все еще представляют угрозу для Галлии, он, вероятно, позволил бы Валии завершить его миссию. Однако на самом деле он отозвал везеготов тогда, когда они еще не до конца выполнили свою задачу (с. 265, прим. 1). Если у Констанция были свои причины не дать везеготам одержать окончательную победу, почему тогда он не поселил их, скажем, в долине реки Эбро или в великом треугольнике между Паленсией, Каталаюдом и Толедо, где они в конце концов и поселились в начале шестого века? Этот район представлял меньшую ценность как для римских властей, так, вероятно, и для римских землевладельцев, чем Аквитания II, кормившая рейнские армии и многих известных галло-римских сенаторов. Опять-таки если Констанций по причинам, нам неизвестным, считал необходимым поселить везеготов в Галлии для отражения нападений варваров со стороны Испании, то почему он поселил их к северу от Гаронны? Тогда следовало поселить их не в Аквитании II между Гаронной и Луарой, а в Новемпопулане между Гаронной и Пиренеями. Пожалуй, можно сказать, что если угроза Констанцию исходила из Испании, то расселение везеготов в Аквитании II не поддается никакому разумному объяснению.

Единственный вывод, который можно из этого сделать: Констанций начал расселение везеготов не потому, что боялся неких варваров. Ни один из варварских народов не представлял серьезной угрозы для той части Галлии, что лежала между Гаронной и Луарой, и размещение там военного контингента не могло защитить римлян от «опасных» народов. Если мы хотим найти причину расселения там везеготов, мы должны забыть о варварах Испании, Галлии и Германии. Я предлагаю другую гипотезу, которая полностью объясняет (1) место расселения везеготов, (2) странное время этого расселения, начатого тогда, когда войны в Испании еще не закончились, (3) его форму — странное переплетение интересов римских и везеготских consortes. Угроза, заставившая Констанция поселить везеготов к югу от Луары, исходила от армориков, находившихся к северу от Луары. Констанций боялся багаудов.

Совершенно очевидно, что войско, размещенное в Аквитании II, имело идеальные позиции для защиты от нападения со стороны Арморики. Это вряд ли нуждается в пояснениях. Дата расселения, 418 год, приобретает новый смысл. Великое завоевание Галлии вандалами, аланами и свевами, начавшееся в последнюю ночь 406 года, дало шанс крестьянам Арморики, и они подняли восстание против существующего порядка. Они изгнали имперских чиновников, захватили в плен землевладельцев и основали собственное независимое государство31. Восстание не ограничилось пределами Арморики32, и в течение десяти лет крестьяне сохраняли свои свободы.


Абе оная карта с "Галската империя" на Тетрик, дето си я пуснал в другата тема си е баш етническа. Покрива галските територии, завоювани от Цезар и Клавдий, докато рано романизованите (от 2 век пр.Хр.) нарбонски и провансалски територии си остават верни на Рим. Демек романизацията на зелените територии от картата нещо не е била пълна и качествена (от имперска гледна точка).

Не бих казал, че е етническа. Основана е по римски образец от романизирани галски сенатори, подкрепяна е и от римската армия в провинциите. Тя е просто реакцията на богатите земевладелци на неспособността на империята да ги защити от външни и вътрешни врагове. Секат се монети по римски образец, владетелите се наименоват с имперски титли, което показва точно успехът на романизацията. Разбира се в селските райони, откъдето се пръкват багаудите, степента на романизираност е по-ниска, но това е нормално.

  • Глобален Модератор
Публикува

римските власти поначало раздават на германските федерати т. нар. 'пустеещи земи' /agri deserti/. Пустеещи не в смисъла на необработвани, а такива, които са извън контрола им. Загатнах за факта, че поселването на германските племена в Галия има за цел да се използват последните срещу багаудите. Една интересна книга по въпроса за римо-варварските взаимоотношения:

http://www.sno.pro1.ru/lib/tompson_rimlyane_i_varvary/index.htm

и по-специално за раздаването на земи в Галия:

http://www.sno.pro1.ru/lib/tompson_rimlyane_i_varvary/3.htm

Сайтът нещо се бъгна. Свалих 6-7 заглавия и не иска да зареди повече.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!