Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

Ами Митак, като не ти се пише в Политика, вземи пусни нещо в Химия. Аз там изобщо не ходя!

Лилов го споменавам във връзка с последиците от дейността му, т.е. че това, което е направил е станало доста отдавна, възпроизвело се е неколкократно и е дало своя мащабен уродлив резултат.

Познанието в науката е изградено на базата на повторяемостта на фактите. Примерно има слънце - температурата е по-висока, няма слънце - по-ниска е; има облаци - може да вали, няма облаци със сигурност няма да вали. Не ми е необходимо да получа сведения от оная жена на пазара, за да знам, че като няма облаци със сигурност няма да вали.

Самозапалванията по принцип съпровождат протести зад които стои БСП.

Пламен Горанов е вторият самозапалил се по време на избухналите протести през 2013 г.. На 18 февруари 2013 г. 26 годишният Траян Маречков първи се самозапалва на една от главните улици във Велико Търново оставяйки предсмъртно писмо с думите „Давам живота си за народа, семейството и България с надеждата, че политиката и правителството ще подобрят стандарта на народа“. След Пламен Горанов, на 26 февруари 2013 г. в Раднево се самозапалва 53-годишния Венцислав Василев, а на 13 март 51 годишен мъж се запалва пред президенството.
Единственият непосредствен негов роднина и наследник е баща му. Има много роднини от второ коляно.

Прави също впечатление, че "самозапалилите" се обикновено заявяват, че не са искали да го правят. Същото е положението и с "атентатора " на Доган

Георги го попитал какво му има, да не би да е болен, писаха в plovdivmedia.com. А Октай Енимехмедов отговорил, че го карат да направи нещо, което не иска. Не казал нищо конкретно. Двамата се разделили, а на следващия ден цяла България и по света станахме свидетели как Октай Енимехмедов направи публично покушение над Ахмед Доган.

В коментарите вече под статиите свързват атентатите и самозапалванията със странните семейни самоубийства, които обикновено се случват около тях и се твърди, че тези, които са се самоубили с цялото си семейство са отказали да се самоубият публично, но поне без децата си.

Но да оставим второстепенните въпроси и да минем да по-мащабните събития.

Започна всеобща криза на социализма. Нещата не приключиха с изгонването на украинския протоолигарх, загубата на БСП и оставката на Станишев.

Рублата се срина. В малки граници спада на валутата може да е положителен, защото това прави по-евтини и конкурентоспособни стоките. Но това, което се случва в Русия набира скорост да се превърне в икономическа катастрофа. След нарастващото недоволство заради големия брой убити руски войници и офицери в Украйна заради военната авантюра на Путин, задаващата се икономическа криза най-вероятно ще принуди Путин да се оттегли от властта.

Един от най-големите социалистически успехи - Франсоа Оланд вкара Франция в тежка рецесия и днес заяви, че няма да се кандидатира за нов мандат.

Та светлата дата на социализма, днес се оказа твърде печална за социалистите.

Има разбира се и положителна новина на днешния ден. Правителството обяви управленска програма.

В нашия форум предишните коалиционни правителства често бяха критикувани, че са коалиция, която няма ясна управленска програма (или по-скоро че имат програма, ама ако кажат публично каква е, няма да успеят да я приложат).

Добре е също, че в програмата са залегнали и някои други мерки, които във форума са били обсъждани като полезни за страната - публичност на кредитната история на КТБ, мерки срещу офшорките, изчистване на избирателните списъци от мъртви души, ограничаване на вредното действие на монополите и др. Слабост на програмата е, че в много от случаите липсва достатъчно яснота в каква насока ще са мерките и какви точно ще са те.

Има и някои моменти, които будят тревога. Такова е положението с референдума за задължително гласуване. Практиката с проведените референдуми показва, че политическата ситуация е такава, че те създават една значителна политическа нестабилност. И без това има опасения ,че правителството ще успее да се задържи само няколко месеца, тъй че едва ли е най-удачното да се нажежава обстановката. Референдума за развитието на ядрената енергетика имаха за последица оставката на Б. Борисов като премиер и на Сергей Станишев като лидер на БСП.

Тревожна е и идеята за въвеждането на нов данък. При въвеждането на данъка върху лихвите коментирахме, че той ще се отрази зле на банковата система и днешното състояние на КТБ показва, че прогнозите, които бяха направени вече са факт. Също във форума бяха критикувани реформите на Оланд свързани с увеличаването на данъците, които както се видя задълбочиха кризата във Франция. Решението с бюджетния дефицит по-скоро трябва да се търси чрез ограничаване на финансирането на нетипични държавни дейности от бюджета за сметка на разширяване на финансовата самостоятелност и на възможностите за получаване на алтернативни допълнителни приходи.

  • Upvote 1
  • Мнения 317
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува

Здравейте!

Поздрав по случай резултатите за най-изоставащи в ЕС.

От зад на пред Румъния, България, Унгария, Гърция, Хърватско.

Най-развиващите се, Луксембург, Австрия, Германия, Дания, Норвегия.

:frusty2: :frusty2: :frusty2:

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува

По случай светлата дата „25 години от падането на социализма” малко интернационална музика, наричана чалга. Най-новия шлагер е с ангажираща, социалистическа тематика.

Не се научихме да бъдем по-добри.

Продаваме душите си за пари!

А тя-Земята стене под краката ни.

Не може да поеме греховете ни..

И няма кой да сложи края на това.

И продължава тази алчна игра.

Богатият руши каквото Бог е дал.

А бедният плати под купищата кал.

Боже, пази! Да не страдат децата ни, пази!

Нечестно е да плащат те с живота си за грешките на алчните.

Боже, пази! Че само ти, ти, ти остана ни.

Върни ни вярата, върни! Боже, пази децата на България!

Боже, пази!

Умря надеждата на цял един народ.

Изгуби вярата си в един поток.

И бедният ще плаща пак за грешките.

Докато сладко, сладко спят виновните.

И няма кой да сложи края на това.

И продължава тази алчна игра.

Богатият руши каквото Бог е дал.

А бедният плати под купищата кал.

Боже, пази! Да не страдат децата ни, пази!

Нечестно е да плащат те с живота си за грешките на алчните.

Боже, пази! Че само ти, ти, ти остана ни.

Върни ни вярата, върни! Боже, пази децата на България!

Боже, пази ни! Децата ни Боже, пази!

А това е за прочит пак по случай светлата дата и големия празник, който ни очаква. http://news.bgnes.com/view/1197444

  • Потребител
Публикува (edited)

Нека си спомним и за Него!

http://youtu.be/J1BaUYjjcvY?t=41m20s

Прочее някъде има ли оригинални речи на Тодор Живков? Хубаво е да се види оригинала, а не само да се преразказва.

Нещо не мога да го оправя, вижте линка, това е филма който почва от 41 минута и представлява части от речи на Тато, препоръчвам на всички по млади хора да го гледат, за да видят как се е говорило тогава.

Редактирано от Frujin Assen
  • Потребител
Публикува (edited)

Ето на къде отива ЕС.

И преди и сега е имало цензура по медиите. Всъщност от край време, въпроса е доколко бг ръководството има контрол над тях. Ако то няма то друг ще го има (такова нещо като свободна медия (масова) няма. Преди е имаше малко и държавни медии стриктно направлявани от партията-държавата. Сега има много медии и играят на плурализъм и свобода на словото, но дефакто новините от русия са толкова изкривени, колкото и преди за запада. Ако не и повече. Да припомня че сега има по-малко руски песни по медиите от колкото западни по татово време. И по-малко за москва от колкото преди за германия.

Една от основните разлики между преди и сега, е че преди бг ръководството имаше по-голяма свобода от колкото сега. Сега дефакто нямаме ръководство. Както медиите играят на свобода на словото, така и българските институции играят на демокрация, като дефакто са контролирани отвън. А отвън им е все тая кой политик е на власт ако слушка и си върши работата по мачкане на българите.

Ако някой си мисли че българия може да стане люксенбург като стандарт на живот ... няма да стане докато в сила е англосаксонския модел. Той винаги е държал на контрола и подчинението, не на стандарта на живот. И сега използва мизерията и медиите като средство за подчинение. От там идват изкривените понятия за свобода на словото, демокрация, свободи и пр. Те понятията не са виновни, просто се използват по манипулативен, спекулативен ... измамен начин. И много кълват на технологии и стандарт. Извинявайте, тези неща са само за англосаксоните и окупираните територии, не са за другомислещи.

за технологията на закрепостяване и обезличаване в норвегия.

за технологията на цветните революции. И каква роля имат медиите и неосведоменоста на хората.

Ако си мислите, че свободните медии ще ви го кажат, грешите.

Свободните медии в общи линии казват това:

- в българия (и всички не изцяло покорени територии) е мизерно, корумпирано, жестоко, без свобода и пр.

- в западния (англосаксонския) свят е модерно и свободно. (това е блесната пусната на рибите за да приемат чуждестранните инвеститори да им управляват ресурсите)

Редактирано от sirius
  • Upvote 2
  • Потребители
Публикува

Само не мога да разбера защо упадъчния социализъм, в който е България от 1989г. до сега някои го наричат демокрация, при положение, че демокрация няма?!? В парламента има много партии, но те са готови всяка с всяка да се съвкупят, тъй като ги обединява общото доносническо-комунистическо минало на членовете им. Няма и пазарна икономика, а олигополи стопанисвани от "назначени за милионери".

А колко е имало по-голяма свобода преди е показателно, че дори оставката на Тато първо трябваше да бъде одобрена от Москва, а после той да я подаде и да стане "революция". В смисъл първо Младенов ходи при Горби за сюзеренно одобрение и като се върна, чак тогава се подаде оставката. Ако от ЕС имаха подобна власт над България нито щеше да има далаверите и забавянето на изплащането на влогове от КТБ, нито щеше да има Орешарски, който да докара КТБ до там, щеше да има магистрали, а не изчезнали пари за магистрали и още много такива неща.

  • Upvote 2
  • Потребител
Публикува
Двадесет и пет години след началото на демократичните промени в България, колективната памет за социалистическа България постепенно избледнява, а познанието за този период изчезва. Това показват резултатите от националното представително проучване на общественото мнение за равносметката от „25 години демократични промени в България”, осъществено от „Алфа Рисърч”.Изследването е проведено сред 1 200 български граждани над 16 годишна възраст чрез пряко стандартизирано интервю по домовете. Използвана е стратифицирана по тип населено място извадка с квота по основните социално-демографски признаци – пол, възраст, образование.

94% от най-младото поколение (16-30г.) споделят, че не знаят почти нищо за този период. 40% от тях не могат да посочат, дали краят на комунизма е белязан от рухването на Берлинската, Московската, Софийската или Китайската стена… 92% не познават нито в реален, нито в метафоричен смисъл границите на комунистическия блок. Познанията за епохата на комунизма се опират преди всичко на личните впечатления и разговори. Незначителен е делът на хората, които знаят за този период от книга 10%, филм, публицистично предаване (16%), училище или университет (10%).

Липсата на дебат в медиите и публичното пространство, както и абдикацията на културните и образователни институции от темите за този период лишават новите поколения от познание за идеологическата и политическа същност на комунистическия режим, за неговия обхват и неговия крах. Така постепенно социализмът бива забравян, а неуспехите на прехода го митологизират и идеологизират. За значителна част от българските граждани големите политически фигури и събития от края на 90-те – Тачър, Кол, Горбачов, Валенса, рухването на Берлинската стена са изместени от битовите спомени. В края на 2014 г. обществото се лута между идеализацията на годините на младостта, „работата за всички”, „безплатното здравеопазване”, мозаечните спомени за „манифестациите”, „дефицита на стоки”, „ограниченията за пътуване”, „липсата на свобода” и „репресиите над инакомислещите”.

На отстояние 25 години от края на социализма оценката за него е силно поляризирана и детерминирана почти изцяло от идеологическите убеждения на хората. Така например, хората с леви политически възгледи виждат в този период преди всичко спокойствието и сигурността. Липсата на безработица, безплатното здравеопазване, доброто образование и индустриализацията на страната са най-силните аргументи за позитивните оценки на този период, чийто изразител е основно най-възрастното поколение, при което левият и поколенческият прочит съвпадат. За разлика от левия, десният прочит на комунизма е много по-критичен, но и по-хетерогенен: ограничения, безправие, липса на свобода, диктатура, цензура са основните му носещи елементи. За хората с десни възгледи, това е строй, при който са ограничавани основни права и свободи, период на утопия и обществени заблуди. И докато левият прочит не вижда никаква сянка върху социализма, десният „признава” наличието на някои социални постижения - достъпно здравеопазване, постижения в образованието и науката, ниска безработица, спокойствие и др.

С течение на времето, равносметката за развитието на България в периода 1944г. – 1989г. се премества по подвижните пясъци на носталгията и преоценката. Крушението на много от надеждите за прехода „пренаписва” и оценката за социализма. Алфа Рисърч сравни оценките, които са давали българските граждани за периода 1944-1989 г. и за последния генерален секретар на ЦК на БКП - Т.Живков през 90-те години (в изследванията на НЦИОМ) и днес. Две години след падането на комунизма, докато е все още жива и релефна паметта за живота в този период, 76% от анкетираните от НЦИОМ пълнолетни граждани дават отрицателна оценка на Т.Живков, докато днес е налице рязко преобръщане и идеализация (55% позитивни оценки). Оставен на личните спомени, на носталгията по загубената сигурност и изчезващо знание за тъмните му страни, комунизмът постепенно губи политическата си оценка, продължавайки да подхранва стари и нови митове.

Реконструкцията от днешна гледна точка на въпроса „накъде след 1989-та?“ очертава ясно петте кръга на представите за свободна и просперираща България – отваряне на границите и свободно пътуване (30%), повишаване на доходите и благосъстоянието (27%), развитие на пазарна икономика и нови възможности за работа (20%), повече човешки права и свободи (19%), връщане на частната собственост (18%), избор на управляващи чрез свободни избори (15%). Въпреки че, обективно погледнато, повечето от тези очаквания са факт – България е член на ЕС и НАТО, пътуваме свободно, върната е собствеността, имаме многопартийна система и свободни избори и пр., субективните усещания са, че очаквано и реално се покриват само в три направления – присъединяване към ЕС, свобода на пътуване и връщане на частната собственост. Едва 2% смятат, че са се сбъднали очакванията за върховенство на закона, 5% - за изграждането на демократични институции, 10% - за избор на управляващи чрез действително свободни и демократични избори.

Масовата негативна оценка за прехода не е отрицание на целите на прехода. Изследването ясно показва, че хората не биха се отказали от достиженията на изминалите 25 години. По интуитивен всекидневен начин те са стигнали обаче до корена на проблема – не обвиняват конкретен политик или правителство, лява или дясна политика, а зле функциониращата държавност, която се е усъвършенствала в изсмукването на ресурси от общността, вместо в механизмите, гарантиращи спазването на законността, професионализма и почтеността. Така, след 25 години промени, българското общество е изправено отново пред политическо предизвикателство – изграждане на ефективни и некорумпирани институции, осигуряващо върховенство на закона и на политическото представителство, което да бъде гарант за взаимното ограничаване на злоупотребата с власт, а не за взаимното насърчаване.

  • Потребители
Публикува

Ами целенасочено се възпрепятства разпространяването на всяка информация и се саботира всеки дебат, защото истинското лице на социализма съвсем не е "липсата на безработица, безплатното здравеопазване, доброто образование и индустриализацията на страната". Всъщност имаше безработица, но тя не се обявяваше официално. Здравеопазването беше безплатно, но оборудването беше изключително остаряло. Тези, които имаха номенклатурни позиции ги пращаха на лечение "в чужбина" - най-често в Западна Европа. Доброто образование правеше "майстор по всичко", в резултат на което синонимите на "качество" бяха "домашно" и "вносно". Индустриализацията беше създаването на нерантабилни предприятия и изцеждането до последно на старите фабрики, които бяха рентабилни, но в тях не се правеха инвестиции и накрая машините им бяха толкова остарели, че производството им също беше напълно нерентабилно.

Интересно защо в тези проучвания не питат за режима на тока, празните магазини, нитратните домати и радиоактивните марули? Защо не попитат колко години трябваше да се чака за кола или жилище и колко безсънни нощи трябва да се виси пред магазина за хладилник или телевизор?

  • Upvote 1
  • Потребители
Публикува

Руският опозиционер Борис Немцов твърди, че Русия няма достатъчно пари, за да издържа региона, окупиран от сепаратистите в Източна Украйна.

„Путин демонстративно отказа да се срещне с лидерите на ДНР и ЛНР не само защото се страхува от нови санкции, а и защото няма какво да им каже. Няма пари за издръжка на 4 милиона население“, отбелязва той.
Немцов пише, че Путин ще продължава да изпраща руски военни в Донецк, ще доставя оръжие и ще организира провокации. Но РФ няма да издържа този огромен регион.

Любовта към Русия си е любов, но газта от Русия е с пари. Интересно кога и у нас ще започнат да проумяват тази малка подробност.

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Ами целенасочено се възпрепятства разпространяването на всяка информация и се саботира всеки дебат, защото истинското лице на социализма съвсем не е "липсата на безработица, ...

Споделям

  • Потребител
Публикува

По случай светлата дата „25 години от падането на социализма” малко интернационална музика, наричана чалга. Най-новия шлагер е с ангажираща, социалистическа тематика.

А това е за прочит пак по случай светлата дата и големия празник, който ни очаква. http://news.bgnes.com/view/1197444

Тоя другар е по-червен и от... маркс, по руснак и от путин.

Добре де другарю, колко от тези дефекти на прехода са заложени в самия светъл комунизъм?

Но ми стана интересна една аналогия с България след ПСВ как се съвзела след около 7 години. Ами тогава какво правеха с комунистите... буквално? Имахме селско население огромно, което е способно демографски да увеличава нацията с 1 млн. на десетилетие. Имахме все пак хора образовани и милеещи за България. И да бяхме бедна аграрна страна, но така бе почти цяла Южна Европа. И тогава станахме колония, с назначена администрация, вярна на господаря там чак в третия Рим. Колективизирахме ударно и масово, това уби демографията, почти никога градовете не са могли демографски да се самовъзпроизвеждат, винаги е трябвала миграция от село, е след колективизацията у нас българско село вече... няма.

Индустриализацията, добре ама индустрия способна да произвежда само ако получава нефт по 10 долара от СССР, и които същия купува произведените боклуци (щото някой от техните бяха по-лоши и от нашите)... Ами такава индустрия си отива като спре кранчето е то спря от там...

Ами другарю, номенклатурата късната па и ранната, чия селекция беше? Още по-страшното с чие възпитание израснаха цели две поколения българи. Една гадна номенклатура ще я преживеем, цели две поколения отгледани в сбъркана система?

Добре де аз как се невиждам логика... уж всичко толкова силно, мощно, правилно и хора и икономика и всичко и изведнъж... колабира до катастрофални размери? Как става така? А да външният враг, за да не сме били конкуренция... седем милионна България със свръх конкурентното си машиностроене ли е заплаха за 300 млн. САЩ, 300 млн. ЕС и 200 млн. развити азиатци?

  • Upvote 2
  • Потребител
Публикува

Ами целенасочено се възпрепятства разпространяването на всяка информация и се саботира всеки дебат, защото истинското лице на социализма съвсем не е "липсата на безработица, безплатното здравеопазване, доброто образование и индустриализацията на страната". Всъщност имаше безработица, но тя не се обявяваше официално. Здравеопазването беше безплатно, но оборудването беше изключително остаряло. Тези, които имаха номенклатурни позиции ги пращаха на лечение "в чужбина" - най-често в Западна Европа. Доброто образование правеше "майстор по всичко", в резултат на което синонимите на "качество" бяха "домашно" и "вносно". Индустриализацията беше създаването на нерантабилни предприятия и изцеждането до последно на старите фабрики, които бяха рентабилни, но в тях не се правеха инвестиции и накрая машините им бяха толкова остарели, че производството им също беше напълно нерентабилно.

Интересно защо в тези проучвания не питат за режима на тока, празните магазини, нитратните домати и радиоактивните марули? Защо не попитат колко години трябваше да се чака за кола или жилище и колко безсънни нощи трябва да се виси пред магазина за хладилник или телевизор?

Ами Галахаде, защото социализма (както всяко голямо общество, строй) няма само гадното лице, което ти искаш да наблегнеш особено.

За безработицата. Смисъла, в който сега има думата безработен е човек активно търсещ работа. Тогава имаше хора, които на черно си искарваха повече пари от колкото ако имат работа. Но пък бе незаконно да нямаш работа, точка. Ако нямаш ти намират.

Тогава безработицата бе във вид на безделие на работа, но това е проблем на системата вече, не на "безработния" (щото това си го устройва). И в двата случая безработицата не е хубаво нещо.

Галахаде, съмнявам се да си бил в състояние да сравняваш комунистическо мед оборудване със западно, освен ако не си бил от ония от високите етажи на партийния апарат. Или може би родителите ти. И друго, което удобно пропускаш. В медицината на държавно ниво нещата се мерят със статистика - хронични заболявания, средна възраст, смъртност при раждане, ПРОФИЛАКТИКА, и пр. важни показатели, а не какво е оборудването. Та сравни показателите преди и сега. И тези показатели, заедно с образование, наука, производство и пр. са много по-важни от колкото дали повечето имат москвич или пежо. А тези показатели бяха на нивото на най-развитите страни. Къв е проблема да се возиш на москвич? Егото страда, да. Но на пълен стомах, сносно училище за куцокьораво и сакато, сносно мед.обслужване и пр. Да не говорим за огромното производство. Вярно основно в соц.лагера, а сега? Минахме в другия лагер, но ни дават само да купуваме, не да произвеждаме.

По него време имаше два основни лагера, които си играеха на пре*би партньорче. Едното партньорче бе пре***но и соц.лагера се срина. Ние като равноправен икономически партньор в соц.лагера имахме по-висок жизнен стандарт от основния играч - СССР.

Сега като минахме (ни минаха) в другия лагер се ослушваме за пазари. Ама в този лагер не ни третират като равни и минахме в трета глуха. Имаме свободата да се спасяваме поединично и да освободим територията.

И в преди бяхме в условия независещи от нас. Но поставящия условия, ги постави сравнително равноправни в рамките на соц.лагера.

Сега условията са такива, че сме на съответното дередже. И ние си мислим, че нещо зависи от нас. Когато партньор с такава мощ като СССР или ЕС реши да ни помогне или навреди, то той ще го направи. И сега пак караме 10-15годишни коли, западния вариант на москвича.

Както и да е, и тази система ще рухне и то по-зрелищно. Основни, фундаментални принципи на икономиката са погазени.

  • Upvote 1
  • Потребител
Публикува

Превърнахте тази тема наистина в турлюгювеч. Аз се оттеглих от модериране тук, даже исках да се махне, но тук няма глас народен, а само администраторско решение. О.к така да бъде! НО! Какво спомага тази тема за 'каузата' на БГН? Ооооо не няма да коментирам кой и за какво коментира! Искам да питам админите, ако това е тема бушон, т.е. да се напишат пишещите, що не се получава? Вижте мнемията админи, вижте и как се роят темите в съвременна и обща проблематика! Ама това (съвременната и обща проблематика де!) не беше ли забранено!? Мога да цитирам мнения! Мога ли аз да си пусна там нЕкои теми!? Или 'мнозина са звани малцина призвани'? Виждам има теми за ИДИЛ и са САЩ. Хахахаха, ИДИЛ е все още далеч, ама т. нар Украина е близко, и не само Украина де.

  • Upvote 4
  • Администратор
Публикува

Вие нормални ли сте?!?!?

Големи хора с големи дипломи и не знам си какво, а пишете пълни глупости и пускате още по гнусни снимки и линкове...Аз от добра воля исках да има някаква тема, в която да си ГОВОРИТЕ, а очевидно не можете да напишете едно нормално мнение свързано с политика.

Темата изчезва и политика във форума да не съм видял!

  • Upvote 3
Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!