Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

A вредите нанесени ни смяташ ли ги? Искуствената индустриализация, базирана на съветските енергоносители, заводите които на първа копка бяха вече остаряли, като технология, освен това енергоемки (от енергоемкоста стрдаме и досега). И поради това тотално неконкурентна продукция. Обезлюдяването на селата почна именно тогава. И затова а жълти стотинки каараха децата, студентите и армията да събира продукцията. И не смо на село, аз като войник работих три месеца на Червена могила, взех 6-ти раряд бояджия ;), дигнаха ни от позициите в Шабла без да направим и ни една стрелба, зарезахме цафките с влекачите, станциите, гаките на управлението и командния пункт на полка, като от всяка батарея останаха по един рачет да ги натовари на ешалона наобратно и да ги разтовари в Джумаята.

Здравеопавне безплтно имахме да, но с какво качество!? Висока смъртност, всеки търсеше връки а спецове, от село идваха с кокошки или прсенца и с дамаджанки. Докторите не отказваха и суджуци. Граждните по липса на такива екстри трябваше да се бъркат кеш ;).

Оброзование викаш всеки можеше да получи. Да така беше и се случваше доценти и професори да мият софийските улици (има един страхотен файлетон по тази тема излязал още тогаз). Да можеше да влезеш и да завършиш МИО, ама ако не си човек на някого после отиваш в някой селкооп да плащаш заплати или в някое ТКЗС да броиш трудодните на бабите. Писл съм го, пак ще го спомена. В първи курс в ХФ на СУ има лекция а добре дошъл, да се запознаят зайците с перспективите на 'професията' която саа избрали да учат и работят. Лектор беше академик Шелдко (световноизвестен фиикохимик, потомък на белогврдейци) виден дисидент (тогава не го знаехме още). Бях си вел Блак да прогоня скуката и така си го збравих под банките ;). То той в прав текст ни каза - " Вашия курс е 60 човека, родината имаа нужда само от 10 химика научен профил. Не си мислете мили деца, че най-умните и най-кадърните ще продължат да се занимават с наука. Ще бъдт отрочетата на преподавателите и видните комсомолци. Останалите, ако останат на това поприще ще хвърлят сяра с лопатите в МОК Медет, за момчетата, ако искат добра заплата или ще станат даскалици за момичетата". И това '85-та.

  • Мнения 154
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Ще използвам този случай да задам два икономически въпроса, които ме вълнуват.

Първият е, как е възможно едно предприятие при тоталитарен режим да е на загуба и да е неконкурентноспособно? Давам пример с колите. Москвич произвеждан в България е много по зле от мерцедес произвеждан в Германия. Произвежда се по по стари, по енергоемки технологии, неконкурентни цени. Нека да е така. Аз обаче задавам въпроса-И какво от това? Българските москвичи не се изнасят в западна германия, тоест не се конкурират с мерцедес на западния пазар. Обаче, българския пазар също е затворен за мерцедес, тоест тук също няма конкуренция. Какво значение има тогава, коя кола е по добра, и коя по евтина, коя по енергоемка, след като те реално не се конкурират?

В тази ситуация даже аз с моя прост акъл мога да съм шеф и при това да докарвам предприятието на печалба. И то не защото съм умен, не защото продукцията е добра, а защото има монопол. Колите се чупели, производствената цена била висока, не стрували нищо пред мерцедес. И? Като има монопол цената може да се надува колкото трябва за да е предприятието на печалба, а качеството може да се занижава. Когато има монопол хората са лишени от избор и ще купуват москвич.

Проблем може да има, ако следва да се купи нещо от чужбина с валута, а там не искат москвичи. Но тук вече проблема е за доставката на въпросното "нещо" отвън, а не в неконкурентноспособноста и печалбата. Както казах, няма как, физически е невъзможно монополист с осигурен пазар да е на загуба.

През комунизма имаше дефицит, това означава, че всичко което се произвежда веднага се продава и даже не достига. Каква конкуренция, кви 5 лева?

Помня как ходех за хляб, едно че има опашка, второ че корав. Нестига че чакаш, ами и ти дават кокал корав хляб да си го биеш в главата-ако искаш, като не искам да стоя на опашка за корав хляб, може да стоя гладен. Монопол. Как хлебозавода може да излезе на загуба? Единия ден ти продават корав хляб, на другия тикляв, ма хората били недоволни и псували-ми да псуват, ама купуват щото гладно се не стои.

  • Потребител
Публикува
За мен щатите са изчерпани като държава, а русия - не. Затова бих обвързал българия повече с русия. Отделно че сме и по-близки като култура.

Андрей Кончаловский: Куда мы катимся?
16 января 2014

Я хочу вам напомнить несколько потрясающих цифр и фактов, которые ясно подтверждают, что Россия по многим показателям находится не в Европе и даже не в Азии: по уровню коррупции, по продолжительности жизни, по уровню инвестиций в науку и тому подобному мы — в Африке! Я даже больше скажу — это не нам надо обижаться за такое сравнение, а африканцам! У африканцев есть объяснение своей отсталости: их четыре века нещадно эксплуатировали и уничтожали «пришельцы» — расисты и колонизаторы, а нас, русских, последние четыре века кто колонизировал, кто гнобил нас, кроме нас самих? Так вот, мы часто игнорируем статистику — сейчас будет статистика — в сухих цифрах трудно охватить умом реальность. Но масштабы трагедии, которая разыгрывается сейчас на территории России, настолько критичны, что я призываю вас напрячь своё внимание.

Смертность в России

  • За последние 20 лет в России вымерло более 7 млн. русских. По этому показателю мы опережаем Бразилию и Турцию на 50%, а Европу — в несколько раз.
  • Ежегодно Россия теряет по численности населения целую область, равную Псковской, или крупный город, такой как Краснодар.
  • Количество самоубийств, отравлений, убийств и несчастных случаев в России сравнимо с уровнем смертности в Анголе и Бурунди.
  • По продолжительности жизни мужчин Россия занимает примерно 160-е место в мире, уступая Бангладешу. Россия занимает 1 место в мире по абсолютной величине убыли населения.
  • По оценкам ООН, население России с нынешних 143 миллионов человек к 2025 г. сократится до 121-136 миллионов.

Кризис семьи

  • 8 из 10 стариков, проживающих в домах престарелых, имеют родственников, способных их содержать. Но, тем не менее, они отосланы в приюты! Родственники от них отказались.
  • У нас от 2 до 5 миллионов беспризорников (после Великой Отечественной войны их было 700 тысяч). В Китае на 1 миллиард 400 000 тысяч населения беспризорных только 200 тыс., — т.е. в 100 раз меньше, чем у нас! Вот что значат дети для китайца! А ведь забота о стариках и детях — это залог процветающей нации.
  • 80% из 370 тысяч детей, находящихся в детских домах, имеют живых родителей. Но их содержит государство! Я вообще считаю, что это — уголовщина. Мы занимаем 1-е место в мире по числу детей, брошенных родителями.

Преступления против детей

  • По данным Следственного комитета РФ за 2010 год 100 тысяч несовершеннолетних стали жертвами преступлений, — из них 1700 детей изнасилованы и убиты (по этим цифрам мы опередили даже Южную Африку). Это значит, что каждый день в России убивают 4-5 детей.
  • В 2010 году в России было совершено 9500 сексуальных преступлений против несовершеннолетних — из них 2600 изнасилований, 3600 ненасильственных половых сношений (за 8 лет сексуальная преступность выросла почти в 20 раз). Нас в этих преступлениях опережает только Южная Африка.

Наркомания и Алкоголизм

  • 30 тысяч россиян ежегодно гибнет от наркотической передозировки (население небольшого городка).
  • В год от водки погибают 70 000 человек. В Афганистане во время войны погибло наших солдат 14 000!
  • По данным Всемирной Организации Здравоохранения на одного гражданина РФ в год приходится 15 литров чистого спирта, притом, что если потребление чистого алкоголя на человека больше 8 литров, то возникает угроза выживанию нации.

Коррупция

Размер взяток в России удесятерился, ну а суды между собой наших олигархов в Лондоне стали посмешищем для мирового бизнес-сообщества. Безнаказанность в правовой сфере дошла до того, что против погибшего в тюрьме юриста Магнитского возбуждено уголовное дело, — то есть решили судить мёртвого человека, который, естественно, не может себя защитить! В Европе подобный инцидент последний раз случился в XVII веке, когда выкопали из могилы Кромвеля и вздёрнули на виселице — так сказать, правосудие, вдогонку! Так что в свете приведённых цифр можно смело говорить об упадке национальной нравственности — и, в конечном счёте, ответственность за это несёт наша власть. А теперь — знаете ли вы, что:

  • За последние 10 лет в Сибири исчезло 11.000 деревень и 290 городов.
  • Средняя плотность Сибири и Дальнего Востока — 2 человека на 1 кв. км.
  • Средняя плотность Центральной части России — 46 чел./кв. км.
  • Средняя плотность населения Китая — 140 чел./кв. км.
  • Средняя плотность населения Японии — 338 чел./кв. км.

Для кого мы завоёвывали и развивали Сибирь и Курилы? Для китайцев или японцев, так получается! Для страны с таким богатством природных и водных ресурсов позорно иметь 50% населения бедняков.

На меня эти цифры наводят оторопь. Надеюсь, что и на вас. Я уверен, что Путин знает все факты — интересно, что он по этому поводу думает? Как это ни трагично, я думаю, что, очевидно это ещё не предел, не самое худшее, мы ещё не коснулись «дна», и народ ещё не дозрел до способности ужаснуться себе самому и, наконец, обрести отвагу, чтобы спросить, «где мы живём?». Мы принюхались к вони в подъездах и сортирах! Мы привыкли к тому, что убивают вокруг нас. Мы привыкли к тому, что люди по российским городам и весям буквально сражаются за свою жизнь.

Журналист, родившийся в Кущевской, Анатолий Ермолин так и написал: «Если в Кущевской убили бы не сразу 12 человек, а было совершено пять убийств по два человека, этого бы никто и не заметил, как это обычно происходит в нашей стране». Ну кто в России не знает, что «Кущевка» не только в Краснодаре, — она по всей стране! Что братки и цапки — это и есть реальная власть, которую вы сами выбираете в депутаты местных собраний! Каждый у себя в посёлке знает, кто «крутой», — у кого связь с полицией и прокурором.

Кремль только и делает вид, что борется с коррупцией, увольняя десятками генералов МВД, чиновников среднего звена, губернаторов. Он великодушно заменяет им расстрел на «заслуженный отдых» в Дубаи и на Лазурном берегу! Неужели власть всерьёз думает таким способом покончить с коррупцией? Но, с другой стороны, по всей стране вы выбираете в местную власть кандидата, у которого на лбу начертано «я вор», а потом удивляетесь, что власть коррумпирована!

И я думаю, неужели должна вымереть половина нации и русские должны «ужаться» до Урала, чтобы народ проснулся (повторяю, народ, а не крохотная группа думающих людей!) и потребовал от власти не приятных успокаивающих новостей и очередных обещаний, а правды, и прежде всего — признания того, как сейчас плохо! Вспомните: в 1941 наступила катастрофа, — это был вынужден сделать Сталин. В 1956 большевики почувствовали, что грозит расплата за десятилетия террора, — и это был вынужден сделать Хрущёв. А сегодня Россия приближается к демографической и моральной катастрофе, которой никогда не испытывала!

Этот факт связан со многими обстоятельствами. Главным из которых является безответственная экономическая политика 90-х, рухнувшая на людей с феодальным сознанием, никогда не знавших частной собственности на землю и капитализма, людей, которые за 70 лет навсегда потеряли зарождавшийся, такой едва-едва зарождавшийся, дух предпринимательства.

Что делать?

Ну вот журналист Михаил Берг пишет в блоге: «Мы живём в одной стране, но у нас два народа. Крохотная кучка думающих, которым нужна большая свобода и честные выборы, и огромная „непродремавшаяся“ масса российского обывателя. И между ними — пропасть из страха, самого сильного и опасного страха, и социального недоверия... Можно бороться с „партией жуликов и воров“, можно корить русское чиновничье семя, испоганившее собой всю русскую историю, но невозможно отменить тот факт, что непременное большинство русского населения практически не меняется в своих фундаментальных характеристиках уже много веков!..». Как ни грустно, вынужден с ним согласиться. Даже добавлю от себя — ваши угнетатели выходят из ваших же рядов!

Поэтому я не знаю что делать, кроме как попытаться встряхнуть вас и заставить ужаснуться самим себе.

Вот Юлия Латынина считает меня не только пессимистом, но «демотиватором», — мне же кажется, что мотивировать человека можно, когда он в сознании и хочет спастись. А если он в обмороке или в летаргическом сне? Иногда, чтобы привести человека в чувство, врач бьёт его по щекам.

Я знаю, что я услышу в ответ, — уже слышал много раз, но понимаю, что, если хотя бы треть читающих и слушающих меня сейчас была согласна со мной, то РОССИЯ БЫЛА БЫ ДРУГОЙ СТРАНОЙ.

Я убеждён: России нужен лидер, который имел бы смелость Петра Великого, чтобы сказать людям слова, которых они давно не слышали. Эта будет горькая правда, ибо трудно признаться в том, что Россия не может двигаться вперёд, потому что не хочет понять, как далеко она отстала в своём цивилизационном развитии от Европы.

Я понимаю, что лидер нации, политик, несёт огромное бремя политической ответственности и, как правило, не может говорить свободно. Но сегодня только чёткое и воодушевляющее, пусть безжалостное, но живое, искреннее слово может стать поводом для национального пробуждения от феодальной спячки.

Только сделав это, можно надеяться, что нация инстинктивною своею мудростью поймёт и примет тот нелёгкий и, может быть, беспощадный путь, который только и может выдернуть нашу страну из ямы, в которую мы погрузились. Я не знаю, способен ли на такой самоубийственный поступок Владимир Владимирович Путин. Способен ли он взять «стальную метлу» и провозгласить равенство ВСЕХ перед законом? Всех без исключения. Если способен — ему суждено почётное место в Пантеоне Российской Истории. Если нет... не знаю...

Я русский, скучаю по своей Родине, но я её «не вижу»! Я не вижу страны, которой я хочу гордиться.

Я вижу толпы недовольных раздражённых лиц и чужих людей, которые боятся друг друга! Я хочу гордиться своей Родиной, а мне за неё стыдно! Когда я гордился Родиной последний раз? Не помню! Но я точно знаю, что ПРАВДА о том, в каком состоянии находится наш народ, ПРАВДА, сказанная громко на весь мир, вызвала бы у меня, и не только у меня, больше гордости, чем победа наших хоккеистов на Олимпиаде.

  • Потребител
Публикува

Ще използвам този случай да задам два икономически въпроса, които ме вълнуват.

Първият е, как е възможно едно предприятие при тоталитарен режим да е на загуба и да е неконкурентноспособно? Давам пример с колите. Москвич произвеждан в България е много по зле от мерцедес произвеждан в Германия. Произвежда се по по стари, по енергоемки технологии, неконкурентни цени. Нека да е така. Аз обаче задавам въпроса-И какво от това? Българските москвичи не се изнасят в западна германия, тоест не се конкурират с мерцедес на западния пазар. Обаче, българския пазар също е затворен за мерцедес, тоест тук също няма конкуренция. Какво значение има тогава, коя кола е по добра, и коя по евтина, коя по енергоемка, след като те реално не се конкурират?

В тази ситуация даже аз с моя прост акъл мога да съм шеф и при това да докарвам предприятието на печалба. И то не защото съм умен, не защото продукцията е добра, а защото има монопол. Колите се чупели, производствената цена била висока, не стрували нищо пред мерцедес. И? Като има монопол цената може да се надува колкото трябва за да е предприятието на печалба, а качеството може да се занижава. Когато има монопол хората са лишени от избор и ще купуват москвич.

Проблем може да има, ако следва да се купи нещо от чужбина с валута, а там не искат москвичи. Но тук вече проблема е за доставката на въпросното "нещо" отвън, а не в неконкурентноспособноста и печалбата. Както казах, няма как, физически е невъзможно монополист с осигурен пазар да е на загуба.

През комунизма имаше дефицит, това означава, че всичко което се произвежда веднага се продава и даже не достига. Каква конкуренция, кви 5 лева?

Помня как ходех за хляб, едно че има опашка, второ че корав. Нестига че чакаш, ами и ти дават кокал корав хляб да си го биеш в главата-ако искаш, като не искам да стоя на опашка за корав хляб, може да стоя гладен. Монопол. Как хлебозавода може да излезе на загуба? Единия ден ти продават корав хляб, на другия тикляв, ма хората били недоволни и псували-ми да псуват, ама купуват щото гладно се не стои.

Отговорът е много прост: в този свят ресурсите са ограничени. От край време с възникването на парично-стоковите отношения всеки се стреми да оптимизира разпределението на ресурсите си така, че да извлече най-голяма полза от тях.

При социалистическата система парично-стоковите отношения са заклеймени и заменени с командно-административен механизъм. Единен комитет по планиране решава как да оптимизира разпределението на ресурсите. Това обаче е невъзможно, понеже обществото е минало стадия: "разменям яйца срещу ябълки". Комитетът по планиране се проваля, но понеже не иска да признае провала си, продължава да харчи ресурси. Понеже в този свят ресурсите са ограничени, в един момент се оказва, че всички ресурси са изчерпани и системата рухва.

Останалото са дребни подробности.

Конкуренцията не съществува (има само командно-административен механизъм вместо парично-стокови отношения).

А и за монопола: в затворената социалистическа система се стига дотам, че дори при пълен монопол на стоките настъпва пълен дефицит. Във всички сектори. Монополът не може да отговори на търсенето. Дори и с надуването на цената до безкрайност разликата между търсене и предлагане не може да бъде запълнена -- защото има командно-административен механизъм. Цената обаче не се променя (има само командно-административен механизъм вместо парично-стокови отношения). Управлението не може да си го позволи. Въпреки че производството на монопола е затруднено, той продължава да изплаща заплати на неработещи служители. Нормална фирма би ги съкратила (парично-стоковите отношения), но при социалистическата система това е невъзможно (командно-административен механизъм - работа за всеки). Така се стига до натрупване на загуби. А ресурсите са ограничени и се пилеят - във всички посоки: погрешни инвестиции, погрешни управленски решения. В края на краищата системата рухва отвътре.

  • Потребител
Публикува

A вредите нанесени ни смяташ ли ги? Искуствената индустриализация, базирана на съветските енергоносители, заводите които на първа копка бяха вече остаряли, като технология, освен това енергоемки (от енергоемкоста стрдаме и досега). И поради това тотално неконкурентна продукция. Обезлюдяването на селата почна именно тогава.

Имаме си специална тема за политика, за това на останалото няма да отговарям. Но тук има едно интересно изказване. Пишеш за заводите използващи остаряла технология още при изграждането си. Но това е особеност на индустрията въведена в самата и същност и не е специфично само за изтока. Всички заводи са остарели поне с едно десетилетие още преди да бъде започнато строителството им. Дори и днес е така. Някои са остарели с половин век (някои АЕЦ, те пак са заводи нали?). Но си произвеждат, че и продукцията им е много евтина. Може би с изключение на електрониката, където нямам наблюдение. Но в химията, технологиите използваеми на индустриално ниво не са променяни сигурно от един век. Добавят се нови модули за пречистване, или за дооползотворяване на отпадните продукти, но основните технологични процеси произвеждащи голямотонажната продукция, си стоят същите. Рудата е "пържи", получения SO2 се окислява каталитично и от него се произвежда сярна киселина. Получения от пърженето метален оксид се редуцира с въглерод и се получава метала. Вариации има в процесите за доочистване, но и там обикновено се използва електролиза сигурно от един век. Същото важи грубо казано за нефтохимията, където обаче се въвеждат нови каталитични технологии и термичния крекинг се замества от каталитичен. Това за което съм съгласен с теб е енергоспестяването. Но то не идва от хипотетичната технологична изостаналост, а от културата на производството. Една и съща технология можеш да я направиш така че да бълва топлина навън и съответно да смуче гориво с което да я компенсира, но и да кръстосаш потоците и да запазиш топлината вътре. Технологията обаче си остава същата. Просто в онзи период инженерите не са мислили кой-знае колко за икономии на горива и за екологични последици. иждаш как след промените, тези заводи които бяха подхванати от хора искащи да ги възстановят, а не да ги разсипят по чужда поръчка, бързо и лесно бяха модернизирани и продължават да работят и днес. Други разположени отдалечено от суровинната база и днес си имат проблеми, но отново проблемите не са свързани с технологична изостаналост, а с други съображения.

ПС. Нямам и най-малка идея как написаното от теб, на което отговарям, се вързва с темата за евразийския съюз. Освен ако не коментираме възможността за създаване на нов общ пазар този път включващ както западна Европа, така и Изтока, който да обедини индустриалните мощности с източниците на суровини и така да стимулира икономиката. Ако е така, идеята ми харесва.

  • Потребител
Публикува

Ще използвам този случай да задам два икономически въпроса, които ме вълнуват.

Първият е, как е възможно едно предприятие при тоталитарен режим да е на загуба и да е неконкурентноспособно? Давам пример с колите. Москвич произвеждан в България е много по зле от мерцедес произвеждан в Германия. Произвежда се по по стари, по енергоемки технологии, неконкурентни цени. Нека да е така. Аз обаче задавам въпроса-И какво от това? Българските москвичи не се изнасят в западна германия, тоест не се конкурират с мерцедес на западния пазар. Обаче, българския пазар също е затворен за мерцедес, тоест тук също няма конкуренция. Какво значение има тогава, коя кола е по добра, и коя по евтина, коя по енергоемка, след като те реално не се конкурират?

В тази ситуация даже аз с моя прост акъл мога да съм шеф и при това да докарвам предприятието на печалба. И то не защото съм умен, не защото продукцията е добра, а защото има монопол. Колите се чупели, производствената цена била висока, не стрували нищо пред мерцедес. И? Като има монопол цената може да се надува колкото трябва за да е предприятието на печалба, а качеството може да се занижава. Когато има монопол хората са лишени от избор и ще купуват москвич.

Проблем може да има, ако следва да се купи нещо от чужбина с валута, а там не искат москвичи. Но тук вече проблема е за доставката на въпросното "нещо" отвън, а не в неконкурентноспособноста и печалбата. Както казах, няма как, физически е невъзможно монополист с осигурен пазар да е на загуба.

През комунизма имаше дефицит, това означава, че всичко което се произвежда веднага се продава и даже не достига. Каква конкуренция, кви 5 лева?

Помня как ходех за хляб, едно че има опашка, второ че корав. Нестига че чакаш, ами и ти дават кокал корав хляб да си го биеш в главата-ако искаш, като не искам да стоя на опашка за корав хляб, може да стоя гладен. Монопол. Как хлебозавода може да излезе на загуба? Единия ден ти продават корав хляб, на другия тикляв, ма хората били недоволни и псували-ми да псуват, ама купуват щото гладно се не стои.

Oтговора е много прост, експлоатация и дотации. За Москвич не зная, но Лада се продаваше от СССР на НРБ за 900 рубли, верно преводни. НРБ я продаваше на БГ гражданите за 6 до 9 хиляди лева. Същото нещо при работа на БГ гражданите зад граница, при събирне на реколтата и т.н. Хляба в края беше 48 ст. (масовия) при производствена цена 90ст. На дотации беше и транспорта (6ст. билетчето), вестниците (2ст. до 10), книгите, тока водата, държавните наеми и куп други неща. Но дотациите трябв да се платят от някого, само с реекспорт не става, още повече, че реекспорта секна, а освен това и братската съветска д-ва поиска да си плащаме на общо основние. И НРБ започн да трупа дългове от средт наа 70-сетте, до края. Дългове които нямше как да плати с таакава икономика.

Имаме си специална тема за политика, за това на останалото няма да отговарям. Но тук има едно интересно изказване. Пишеш за заводите използващи остаряла технология още при изграждането си. Но това е особеност на индустрията въведена в самата и същност и не е специфично само за изтока. Всички заводи са остарели поне с едно десетилетие още преди да бъде започнато строителството им. Дори и днес е така. Някои са остарели с половин век (някои АЕЦ, те пак са заводи нали?). Но си произвеждат, че и продукцията им е много евтина. Може би с изключение на електрониката, където нямам наблюдение. Но в химията, технологиите използваеми на индустриално ниво не са променяни сигурно от един век. Добавят се нови модули за пречистване, или за дооползотворяване на отпадните продукти, но основните технологични процеси произвеждащи голямотонажната продукция, си стоят същите. Рудата е "пържи", получения SO2 се окислява каталитично и от него се произвежда сярна киселина. Получения от пърженето метален оксид се редуцира с въглерод и се получава метала. Вариации има в процесите за доочистване, но и там обикновено се използва електролиза сигурно от един век. Същото важи грубо казано за нефтохимията, където обаче се въвеждат нови каталитични технологии и термичния крекинг се замества от каталитичен. Това за което съм съгласен с теб е енергоспестяването. Но то не идва от хипотетичната технологична изостаналост, а от културата на производството. Една и съща технология можеш да я направиш така че да бълва топлина навън и съответно да смуче гориво с което да я компенсира, но и да кръстосаш потоците и да запазиш топлината вътре. Технологията обаче си остава същата. Просто в онзи период инженерите не са мислили кой-знае колко за икономии на горива и за екологични последици. иждаш как след промените, тези заводи които бяха подхванати от хора искащи да ги възстановят, а не да ги разсипят по чужда поръчка, бързо и лесно бяха модернизирани и продължават да работят и днес. Други разположени отдалечено от суровинната база и днес си имат проблеми, но отново проблемите не са свързани с технологична изостаналост, а с други съображения.

ПС. Нямам и най-малка идея как написаното от теб, на което отговарям, се вързва с темата за евразийския съюз. Освен ако не коментираме възможността за създаване на нов общ пазар този път включващ както западна Европа, така и Изтока, който да обедини индустриалните мощности с източниците на суровини и така да стимулира икономиката. Ако е така, идеята ми харесва.

Това не е политика. Освен това автора на темата сам заби натам. Има различни степени на остаряване. При нас бяха много остарели. Преподавате ля ми по политикономия, по-скоро асистента ми ми показа данни, че соц. продукцията е от 20 до 50% по енергоемка и от 10 до 15% по-тежка от аналагичнта западна. Става въпрос за машини и заводско оборудване.

Пак повтарям отговрям на Сириус.

  • Потребител
Публикува

Перкунас, разсъждаваш много интересно, но без връзка с реалността.

В реалността недопроизводството е било целенасочена политика на спестяване на ресурси. Идеята е била, че ако се произведат примерно 100 москвича, от които 50 останат непродадени това ще е разхищаване на ресурси, но ако произведат 10 и ги продадът веднага-няма разпиляване на ресурси. Да се твърди, че производството не е имало мощности да произвежда количества е смешно. Мисля имаше такъв случай в края на 60 те. Обувната фирма от Добрич дава свръхпроизводство на обувки. Разбира се некачествени. Хората естествено не горят от желание да ги купят и те залежават. Това е отчетено като голяма грешка-пилеене на ресурни. Не защото са призвели некачествени обувки които никой не желае да купи, а защото са произвели прекалено много и така са похабили ресурс. Разказва го Станиш Бонев в книгата си.

Хората имат свойството да са живи и да потребяват. Живите хора трябва да ядът-няма как да стоят гладни. Производството на хляб е монопол от който те не могат да избягат-каквото и да правят. Докато има живи хора които да ядат хляб хлебозавода няма как да е на загуба.

  • Потребител
Публикува

Адаш, това не е пилеене на ресурси, а преместване от един джоб в друг. На едното предприятие му се нарежда да продава скъпо, а печалбата се налива в друго, което има заповед да работи на загуба.

  • Потребител
Публикува

Не ги разбираш тези работи Фружине или не желаеш да ги разбереш.

...........................

Преподавате ля ми по политикономия, по-скоро асистента ми ми показа данни, че соц. продукцията е от 20 до 50% по енергоемка и от 10 до 15% по-тежка от аналагичнта западна. Става въпрос за машини и заводско оборудване.

...................................

Те това е пилеене на ресурсите.

  • Потребител
Публикува

Така е Адаш, ама нали българската продукция не се продава на запад? А западната в България?

Тогава какво значение има? Пазара е осигурен-има монопол-хората са живи и ще купуват, без значение колко скъпо и колко некачествено.

Днес например в съвременната икономика има ужасяващ преразход на суровини. Произвеждат се вещи, които имат умишлено кратък живот. Това води до ужасяващ преразход и на енергия и на суровини. На някой да му пука? Някой да смята това за нещо трагично?

Ето ти един филм по въпроса.

http://zamunda.net/details.php?id=280097&hit=1

  • Потребител
Публикува

Ами пак ми прочети отговора. Произвеждаш нещо некачествено, продаваш го за жълти стотинки, получаваш малка придадена стойност, в същото време дотираш доста неща. Някой трябва да плати. СССР отказа, западните банки плащат до време и искат огромни лихви. Накрая се стига до фалит шокова терапия.

  • Потребител
Публикува

Накрая Адаш, некой отговорни другари решиха да променят строя.

Виждаме, че в други държави като Куба И КНДР, също малки и не особено богати, където другарите не се боят да поемат политическата отговорност все още строят комунизъм. Вярно, там цари жестока бедност, но това показва, че причините за провала на социализма не са икономически, а чисто политически.

  • Потребител
Публикува

Митак, тези неща дето ги пишеш по-горе са така, но ако си мислиш че някъде то не е, помисли пак. За да ги няма шуробаджанашките истории или трябва строго да се забрани избора на лекар или за него да се плаща подобаващо. Т.е. има пряка релация свобода-цена. Или чакане - време. Няма строй където всичко това е изпълнено.

Та няма пълно щастие, или хляба ще е корав и евтин, или ще е мекичък и скъп.

И аз си спомням някои неудобства на комунизма. И им се чудех и ядосвах. Но е факт че тогава хората може да са недоволствали, но не са мислели дали ще имат работа и как ще си изучат децата.

Изобщо, състезанието за по-лъскава продукция и опаковка също води до оскъпяване. Та цената на кокакола е предимно в рекламно време! Това ли е големия продукт?

Ако говорим за отношение цена/ефективност, то москвича е далеч пред мерцедеса защото в него е вложено по-малко за да върши същата работа -придвижване от т.А до т.В. Освен по-качестрената избаботка на основните възли, по-голямата част от разликата в цената е в екстрите, кмфорта и боята. Т.е. вложени са ресурси за неща които радват, но не са съществени.

И това е тенденция от няколко десетки години. Да произвеждаме и продаваме повече имидж и по-малко стока.

Та ако съюза ни позволи да произвеждаме евтино неща, които вършат работа, то в крайна сметка би могло да сме по-добре от колкото да влагаме много повече ресурси за неща които вършат същата работа, но са по лъскави.

Защо приемаме за даденост едно състезание по лъскавина и пилеене на ресурси, като може да работим по-малко и да имаме същото. Това е една въртележка на хамстер. Винаги може да имаме още нещо или още по-лъскаво. Въпроса е заслужава ли си.

И това състезание не е въведено от изтока. И не е напредък, щом хората са все по-заети.

  • Потребител
Публикува

Накрая Адаш, некой отговорни другари решиха да променят строя.

Виждаме, че в други държави като Куба И КНДР, също малки и не особено богати, където другарите не се боят да поемат политическата отговорност все още строят комунизъм. Вярно, там цари жестока бедност, но това показва, че причините за провала на социализма не са икономически, а чисто политически.

Пк не си в час ;). Да не мислиш, че тез отговорни другари така са се отказали от властта, която дава тоталитарния строй? Просто видяха, че как е тръгнало, ако продължи всичко ще се срути с гръм и трясък.Да не мислиш, че Горби му е по-добре като лектор, да обикаля насам натам, отколкото му беше като ген. сек. и цар над почти една четвърт от човечеството. Строевете в Куба и КНДР са рзлични. В КНДР имаме комунизъм наистина, ама те такъв дето и корейците не го щат, а и Китай е зд тях, ама и те не го въвеждат, засега. Куба е друга бира, там лека полека нещата се връщат към естествения пориадък. Основното перо на Куба не е захарната тръстика, която провалиха с гръм и трясък точно по социалистически, а изнасянето на никел и .......внасянето на пари от кубинските емигранти. Сега не знам как е но преди година освен песото имаше и конвертируемо песо или CUC (равно на долар). Съотношението CUC към песо беше 1 към 24, а държавните заплати бяха от 350 до 900 песо или 14,5 до 3.5 долар месечно. Лекр от тяхната Бърза помощ получва 780 песо или малко под 33 долара. Така че този доктор работи 3 дни като лекар, а пре дните които трябва да почива кра такси. Една бира е 1 CUC, камионче с дистанционно 40, миксер 114, тапициран диван и фотьойл 600. Доктора като такси изкарва 15 пъти повече. Беплатното обраовние дето говори Сириус ето до какво води. Голяма част от докторите и инжинерите не си губят времето да работят с/у 33 бири месечно, а изцяло са загърбили образованието си. Ето малко днни, в САЩ има милион и 100 хиляди кубински емигранти, повече от половината се връщат като туристи и оставят своята доларов лепта, освен това около милион канадци годишно също посещават Куба (в Канда има 10-ина хиляди кубински емигранти).

Митак, тези неща дето ги пишеш по-горе са така, но ако си мислиш че някъде то не е, помисли пак. За да ги няма шуробаджанашките истории или трябва строго да се забрани избора на лекар или за него да се плаща подобаващо. Т.е. има пряка релация свобода-цена. Или чакане - време. Няма строй където всичко това е изпълнено.

Та няма пълно щастие, или хляба ще е корав и евтин, или ще е мекичък и скъп.

И аз си спомням някои неудобства на комунизма. И им се чудех и ядосвах. Но е факт че тогава хората може да са недоволствали, но не са мислели дали ще имат работа и как ще си изучат децата.

Изобщо, състезанието за по-лъскава продукция и опаковка също води до оскъпяване. Та цената на кокакола е предимно в рекламно време! Това ли е големия продукт?

Ако говорим за отношение цена/ефективност, то москвича е далеч пред мерцедеса защото в него е вложено по-малко за да върши същата работа -придвижване от т.А до т.В. Освен по-качестрената избаботка на основните възли, по-голямата част от разликата в цената е в екстрите, кмфорта и боята. Т.е. вложени са ресурси за неща които радват, но не са съществени.

И това е тенденция от няколко десетки години. Да произвеждаме и продаваме повече имидж и по-малко стока.

Та ако съюза ни позволи да произвеждаме евтино неща, които вършат работа, то в крайна сметка би могло да сме по-добре от колкото да влагаме много повече ресурси за неща които вършат същата работа, но са по лъскави.

Защо приемаме за даденост едно състезание по лъскавина и пилеене на ресурси, като може да работим по-малко и да имаме същото. Това е една въртележка на хамстер. Винаги може да имаме още нещо или още по-лъскаво. Въпроса е заслужава ли си.

И това състезание не е въведено от изтока. И не е напредък, щом хората са все по-заети.

Да ама точно това е лошото. Ето Куба е пример, какво щеше да стане с БГ, ако нещата продължавха така. СССР нямше да ни спонсорира вечно.То и сег ко искаш да ядеш корав и клисав хляб има въможност да купуваш на половин цена, че и по-малко. Но сега има избор. Така е и сколите. Ние що предпочитаме западна кола втора употреба, даже италиански внос на по 10-на години, а не чисто нова руска таратайка, дето е делна, а не правена?

  • Потребител
Публикува

Първо Адаш, да те информирам, че дори и днес караме руски коли).

Значи преди време Този Чието Име Не Бива Да Се Споменава след мръкнало наложи жестоки мита за внос на автомобили в Русия. В резултат в Русия като гъби след дъжд изникнаха автомобилни завоти на западни фирми. Най големия завод в света за производство на гоуфове е в .... Калуга. Там руски инжинери и работници под немки контрол и с немски чертежи, с комплектуващи произведени в Китай произвеждат Голфове, които се експортират в Германия, и оттам за България.

Историята понякога има странни пътища).

И да повторя нещо за всички ( и най специално за Галахад и Адаша). Днешната руска икономика е капиталистическа и няма нищо, нищо, нищо, ама съвсем нищо общо със съветската икономика отпреди 1990.

Завод Volkswagen Group Rus расположен в технопарке "Грабцево" в городе Калуга, в 170 км к юго-западу от Москвы.

Производственная мощность завода в Калуге составляет 225 тысяч автомобилей в год.

Завод производит автомобили марок Volkswagen и SKODA.

Основные этапы проекта:

29 мая 2006 г.

Подписание инвестиционного соглашения в рамках режима "промышленной сборки" с правительством РФ

28 октября 2006 г.

Закладка первого камня в строительство завода

28 ноября 2007 г.

Открытие завода и запуск крупноузлового производства

20 октября 2009 г.

Запуск производства полного цикла, включающего сварку и окраску

С общим объемом инвестиций в 774 млн. евро, из которых 570 млн. евро вложены непосредственно в строительство завода, концерн Volkswagen AG является крупнейшим иностранным инвестором в российскую автомобильную промышленность.

http://www.volkswagengrouprus.ru/company/kaluga/


Ето и новия им завод в Нижни Новгород.

Тия автомобили не се продават само в Русия, а в цял свят, включая и България. Най неочаквано за всички се оказва, че в Русия не произвеждат скапани лади а любимите на цяла България гоуфове.

Производство располагается в городе Нижний Новгород, в 430 км к северо-востоку от Москвы, на территории крупного российского завода.

Проектная производственная мощность составляет 132 000 автомобилей в год. Общий объем инвестиций в оборудование и инфраструктуру составляет 300 млн. евро. В Нижнем Новгороде производятся модели ŠKODA Yeti, Volkswagen Jetta и новая ŠKODA Octavia A7.

Основные этапы проекта:

14 июня 2011 г.

Соглашение о контрактной сборке в г. Нижний Новгород

ноябрь 2011 г.

Запуск крупноузлового производства моделей ŠKODA Yeti

конец 2012 г.

Запуск производства полного цикла, включающего сварку и окраску

  • Потребител
Публикува

Ние говорим обаче за съветската и за руските коли, които се продаваха по хиляда долара нови в Зап. Европа. Случваше се някой да си купи. А тези гоуфове са си за руския пазар, няма логика да се трнспортирт от Русия до Германия и после у нас. Тук се карат предимно чешки такива. Както бразилските са си за Америките. Те златни ще станат, ако така се транспортират насам натам. Руския пазар е необятен и Крайслер от догодина например преустановява производство и износ за Европа. Корейците смятат, че китайския и руския пазар ще е достатъчен.

  • Потребител
Публикува

Адаш, недей така. Помня, как преди години български търговци поръчваха мартеници в Китай, щото им било по евтино, отколкото произведените в България. Така че, сериозно се съмнявам да им излиза скъпо.

Да, ти си прав, че Москвича не може да се сравнява с мерцедес, но откак мерцедес в свободна продажба няма, то и конкуренция между тях няма. То и ние с тебе сега можем да разсъждаваме колко готино ще ни е да си купим частни самолети, но след като не можем, кво ни дреме какви самолети има в продажба, колко добри са, на каква цена и прочее.

  • Потребител
Публикува

Една кола не е мартеница. А германския контрол е стриктен, повярвай ми, 3/4 от времето прекарано в Чехия съм работил в германски фирми на чешка територия именно във Фолксваген груп ;). В един и същи завод се правеха детайли за Шкода, Голф, Пасат, Туарег, Ауди и Порше. Нй- некчествените материали за Шкода, но и там имаше строг контрол. За Порше например средно на един детайл бракуваха 6, при Шкода от 100 7-8 брак..

В Кореком мерцедесите се продаваха и свършваха бързо. от 15 (или 20 май) до 30 хиляди долара бяха.

  • Потребител
Публикува

A вредите нанесени ни смяташ ли ги? Искуствената индустриализация, базирана на съветските енергоносители, заводите които на първа копка бяха вече остаряли, като технология, освен това енергоемки (от енергоемкоста стрдаме и досега). И поради това тотално неконкурентна продукция. Обезлюдяването на селата почна именно тогава. И затова а жълти стотинки каараха децата, студентите и армията да събира продукцията. И не смо на село, аз като войник работих три месеца на Червена могила, взех 6-ти раряд бояджия ;), дигнаха ни от позициите в Шабла без да направим и ни една стрелба, зарезахме цафките с влекачите, станциите, гаките на управлението и командния пункт на полка, като от всяка батарея останаха по един рачет да ги натовари на ешалона наобратно и да ги разтовари в Джумаята.

Здравеопавне безплтно имахме да, но с какво качество!? Висока смъртност, всеки търсеше връки а спецове, от село идваха с кокошки или прсенца и с дамаджанки. Докторите не отказваха и суджуци. Граждните по липса на такива екстри трябваше да се бъркат кеш ;).

Оброзование викаш всеки можеше да получи. Да така беше и се случваше доценти и професори да мият софийските улици (има един страхотен файлетон по тази тема излязал още тогаз). Да можеше да влезеш и да завършиш МИО, ама ако не си човек на някого после отиваш в някой селкооп да плащаш заплати или в някое ТКЗС да броиш трудодните на бабите. Писл съм го, пак ще го спомена. В първи курс в ХФ на СУ има лекция а добре дошъл, да се запознаят зайците с перспективите на 'професията' която саа избрали да учат и работят. Лектор беше академик Шелдко (световноизвестен фиикохимик, потомък на белогврдейци) виден дисидент (тогава не го знаехме още). Бях си вел Блак да прогоня скуката и така си го збравих под банките ;). То той в прав текст ни каза - " Вашия курс е 60 човека, родината имаа нужда само от 10 химика научен профил. Не си мислете мили деца, че най-умните и най-кадърните ще продължат да се занимават с наука. Ще бъдт отрочетата на преподавателите и видните комсомолци. Останалите, ако останат на това поприще ще хвърлят сяра с лопатите в МОК Медет, за момчетата, ако искат добра заплата или ще станат даскалици за момичетата". И това '85-та.

Митак, айде стига с тези манипулирани мемоари. Доста украсяваш нещата. Дори и през 80-те не се живееше чак толкова зле, колкото го изкарваш. Обезлюдявянето на селата е световен процес и не е характерен само за соцлагера. Проблем с работната ръка в селското стопанство имат и на Запад, но там си внасят източноевропейци, при нас имаше бригади. Проблемът на социализма беше че не се доразви до истински държавен капитализъм и оттам до смесен, както стана в Китай. За това и рухна, тъй като моделът се изчерпи.

  • Потребители
Публикува (edited)

Украйна от над две десетилетия не е в руската сфера на влияние, политиката им е доминирана от фанатични русофоби. Икономически са свързани естествено, Русия е основен пазар за украинската индустрия, но то и България има голям стокообмен с Русия, но никой няма да седне да твърди че сме част от руската зона нали?

Може да не съм се изразил много ясно или правилно, но не знам откъде черпиш информацията си?(или както в повечето случаи когато дискутираш с мен си пишеш каквото ти отърва и ти щукне?)

Сигурно нямаш представа че Партията на Янукович е най-голямата партия през последните 7-8 години, и че тя плюс това е партията на рускоезичните украинци от крайния изток на Украйна??

В сфере внутренней политики это:

--

-- придание русскому языку статуса второго государственного;

--

Её приоритетами будет оставаться развитие стратегического партнерства с Российской Федерацией, странами-соседями и участницами СНГ.

(Всъщност в последните десет години Партията на регионите от една маргинална партия се превръща във водеща, голяма партия, което за мен е още един признак че Украйна никога не се е откъсвала от руската сфера на влияние)

Янукович, подобно на беларуския президент е изразявал нееднократно вижданията си за поддържане на много тесни икономически и политически връзки с Москва

(Янукович дори успя да си рачисти сметките с прозападния си опонент по доста елегантен начин - "прозападната" Тимошенко беше осъдена от "проруския" си опонент "за сключване на неизгоден договор с Русия")

Сравнението между България и Украйна е кофти и тенденциозно (и некоректно)

Русия е най-големия търговски партньор на Украйна,

31 процента от целият внос на Украйна е от Русия (Русия е топ вносител за Украйна), при нашият внос само 16 процента от него са от Русия

и второ най-важното, Русия е топ пазар на украинските стоки (24 процента от износа на Украйна е към Русия), докато нашият износ за Русия е по-малък от износа ни за Гърция

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува
Сравнението между България и Украйна е кофти и тенденциозно (и некоректно)
Русия е най-големия търговски партньор на Украйна,
31 процента от целият внос на Украйна е от Русия (Русия е топ вносител за Украйна), при нашият внос само 16 процента от него са от Русия
и второ най-важното, Русия е топ пазар на украинските стоки (24 процента от износа на Украйна е към Русия), докато нашият износ за Русия е по-малък от износа ни за Гърция

И Българлия беше така през 1989, но след това във връзка с евроатлантическия ни цивилизационен избор обърнахме икономиката си на запад, а ако имаше откъде да купуваме горива, носега да сме свели търговията с Русия до 0.

Та и Украйна ще прекрати икономическите си връзки с Русия, това е цивилизационен избор, не майтап.

  • Потребител
Публикува

Не във връзка с евро-атлантическите ценности, във връзка със скъпата ни и неконкурентна продукция, както и от липса та и. Ще ти припомня, че имаше две правителства на Луканов и едно дълго на Беров, които съвсем не бяха евроатлантически настроени. А при Виденов, Русия направо си поиска енергопреносната ни мрежа и цялата енергетика. Той слава Богу отказа и неговите си го свалих кротко, като изтеглиха валутата от обръщение (а тов съм свидетел лично, щото тогава бачках в тази сфера). Дали заради руснаците, но по-скоро аради безумните му идеи за национализация, което водеше до директен крах и пълно замиране на икономиката.

  • Потребител
Публикува

И Българлия беше така през 1989, но след това във връзка с евроатлантическия ни цивилизационен избор обърнахме икономиката си на запад, а ако имаше откъде да купуваме горива, носега да сме свели търговията с Русия до 0.

Та и Украйна ще прекрати икономическите си връзки с Русия, това е цивилизационен избор, не майтап.

Фружине, фружине... българският елит след 1989г. никога не е правил евроатлантически цивилизационен избор. Просто пълната икономическа катастрофа на рускокомунистическата икономика ги накара малко наужким да се завяртят на Запад, щото у нас за ядене щяха да останат само камъни, буквално, и не че главният проблем бе че народа ще яде камъни, ами можеше да се юрне така революционно и да ги гори живи по улиците. Но те пак са си вярни на матушката си и на колегите си от КГБ от студентските си години в Москва... ех

  • Потребител
Публикува

Стинка, след 1990 Русия не е, повтарям НЕ Е комунистическа държава. След 1990 Русия е капиталистическа, повтарям пак капиталистическа държава.

Ако искаме комунизъм следва да направим съюз с КНДР, защото Русия НЕ Е комунистическа.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!