Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Публикува

У нас проблемът е, че някои забогатяха бързо заграбвайки държавното, а по-голямата част си останаха бедни. Първите под бизнес разбират крадене и когато вече няма какво повече да откраднат се скапват. Вторите нямат средства да купуват, т.е. да се развие вътрешното потребление, което пък да стане базата на успешни пробиви на международния пазар.

Много се разчиташе на гастарбайтерите, но те докато се надяваха, че предстои реална промяна, т.е. изграждане на реална демокрация и пазарна икономика, т.е. докато се надяваха, че ще се върнат влагаха заработеното в България, което позволяваше въпреки сриващите се предприятия кръчмите и магазините у нас да си вървят. Когато се видя обаче, че промяната ще стане много по-трудно от очакваното и че тя дори не е започнала, то те решиха да си устроят живота там, където са. Чуждите инвеститори като видяха същото и те се отдръпнаха.

И сега положението е, че мнозинството незабогатели бързо вече така са я окъсали, че няма какво повече да се открадне от тях, а тези, дето имат пари стоят далеч от България - и нашенци и чужденци. А малцината бързо забогатели умеят само да крадат и харчат, но вече няма какво.

  • 4 месеца по късно...
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Хубава статия. Да посочиш проблемите е първа стъпка към решаването им. За съжаление тези проблеми се сочат от поне десетина години (още преди приемането ни в ЕС), но за сега стъпки към решаването им не са предприети.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

И все пак трябва да се сочат! Изключително добър материал. За това не бива да се млъква иначе ще стане както по времето на Тодор Живков - докато тече съветския ресурс, по същество подарен срещу лоялност, от нас по-големи нямаше, пропилявахме националния икономически ресурс по най-безобразен начин. Сега - ето пак, че и е утежнено ситуацията от следното ключово изречение:

Властите не допуснаха тези пари да стигнат до малкия бизнес......... Дори по традиционни измерители концентрацията в българската икономика е сериозна. Това се дължи не толкова на мащабите на големите български компании, колкото на слабостта на малкия и средния бизнес.

Това са много сериозни дисбаланси и накрая може да се окаже една страховита икономическа нежизнеспособност. А това значи изобщо нежизнеспособност на държавата. България може да стане окончателно или хрантутник на Европейския съюз с всички свързани с това минуси - ако самият ЕС се развива относително успешно.

Ако стане обаче период на някаква тежка криза, което не е изключено, България може да се окаже така безпомощна, че 1389 да й се види като детска градина.

Ако средната класа спешно не се събуди, с помощта на течащия към България ресурс и ако цялата политика, законодателство и правоприлагане не я привилегирова пред едрия бизнес (защото дотам сме я докарали, да има нужда от привлиегии за да има защита от разпрострялата се мафия), проблемите могат да се окажат твърде сериозни...

Редактирано от КГ125
  • Потребител
Публикува

А, не!

"От много, глава не боли", освен, ако си с главоболие!

И ние сме така - с главоболие. :grin:

Сбъркана демокрация - три - четири "независими" институции. В смисъл - да не се бъркат в работите един на друг. Грешка!

Точно защото трябва да участват в РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ... На благата, а "чуздите" пари са - поне докато ги има - са блага! :grin:

Правила за разпределение трябват.

Затова - да се следят една друга е приоритетно (четвъртата,(петата, ако е нужна?!, обществото да си я направи) да ги разкрива и показва на обществото, а не - да е "купена" с куфарчета :fool: )

Докато не се въведат (законово да се криминализират нарушенията!) задължителните обратни връзки и да са критикуеми!, между институциите - няма свястно управление.

Пък тези ...задължителни ОВ, трябва да са продукт на научни институти..., а такива нямаше при "прехода".

Наказанието ... по-горе е описано - слаба икономика, пълно недоверие в разпределението на благата (щото по принцип са константна величина)

...

  • Потребител
Публикува (edited)

Есето е ОК. Информативно е, но търсената аналогия с "холандския синдром" не е много на място (според мен). Следствията, като допирни точки могат да се открият и да се дават за пример навсякъде в икономическите взаимоотношения, но причините са друго нещо, а те нямат връзка с поговорката "много хубаво не е на хубаво".

От цитата на Хърсев, се добива впечетление, че е използвал примера в доволно елементаризирана форма, така че да го разберат до някъде всички телевизионни зрители, разчитащи само на централните новини в 19 часа, по която и да е бг телевизия. И явно има ефект, като се погледне, че има само няколко коментара в темата - тоест материала се приема, нищо, че е грешна аналогията, дори в по-широкия смисъл на явлението.

Та, сравненията на причините за появата(евентуална - само според някой) на "холандския синдром" в БГ, са несъстоятелни и приликата остава пожелателна единствено за думичката "болест", Защото болест(синдром) има в БГ. Той/тя е познат/а навсякъде по света - навсякъде го/я има и не е нужно да го/я2 кръщаваме като типично български/а(защо допълнително да си вредим на международния имидж, като кръшаваме обикновени явления с негативен характер, български)

Пак ще го повторя - болеста я има навсякъде и тя се казва "корупция".

За да не се остава с погрешни впечетления, ще дам основната причина(акцента) за "холандския синдром" - поскъпването на националната валута.

В по - общия смисъл(нищо, че става по-общо и разтегливо, но отново акцента е поскъпването на националната валута (и не просто поскъпване3-4%, а доста повече) )

За следствията, съгласно взаимовръзките в икономиката могат да се добавят като шаблон, с малки разлики.

ПП - Принципно не исках да пиша по темата - статията е приятна и лека за прочит.

Редактирано от БатеВаньо
  • Потребител
Публикува

Грешиш много Галахаде! Хората за които говориш сега крадът еврофондовете. И ще продължават да ги крадът, защото, както добре забеляза тоя тип хора така го разбират бизнеса. И за другото не си прав, докато в страната има население и власт едни пари ще текат насам натам, може да са по малко, но ще има парични потоци. И познай дали тия любими на цял народ бизнесмени няма да се кротнат да ги претакат и така да правят бизнес.

  • Глобален Модератор
Публикува

КГ, имали някаква връзка между двете статии или аз нещо.......не мога да я доловя(връзката)?

Ами, нещо като държавен стимул доколкото схващам се сочи във втората ...

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Ами, няма никаква връзка между статиите, но си прав. Това което си прикачил е финанфовата изжекция на джапанезетата, за излизане от продължителна вълна на дефлация.

Искат ръст хората, което е нормално.

В тази връзка, в последните 1-2 дена излизат буквално сензационни новини. Европа е на кръстопът и предстои двубой между привърженици на класическата и нео-кейнсианската школи за доминация. И двете страни имат своите стабилни аргументи, но сигналите по борсите дават предимство на кейнсианците(на които симпатизирам).

Но не би било от най-добрите сценарии да се следва самоцелно експанзионистичната парична политика и да се загърбват структурните реформи и фиска(каквито са и очакванията), а да се намери начин да се допълнят.

ПП

Ето какво мислят германците по въпроса:

Меркел: Политиката на ЕЦБ не е заместител на икономическите реформи Действията на банката не трябва да изтикват на заден план усилията във фискалната сфера и в областта на конкуренцията, посочи германският канцлер

източник:

Инвестор

И какво мисли и ЩЕ направи Бат'Драги:

ЕЦБ започва покупки на облигации на стойност до 60 млрд. евро на месец Първата в историята на еврозоната програма по количествено облекчаване ще продължи до септември 2016 г.

Източник:

Инвестор

Ако някой от модераторите желае, може да премести тези статии извън темата за "БГ болест"(WTF?)

  • Потребител
Публикува (edited)

Не мисля, че сравнението с холандската болест е точно. Българската валута не е поскъпнала внезапно, защото има фиксиран курс към еврото. Проблемът на хилавия растеж е липсата на ефективна съдебна система и работещи институции. Ако такива имаше, случаят с КТБ досега щеше да е решен, да има осъдени, обезщетени и да сме го забравили. Но докато управлението на държавата е тип "тикви в бостана", надежда всяка тука оставете.

Редактирано от Perkūnas
  • Потребител
Публикува

Перкунас, можеш ли да ми посочиш какви нови производствени мощности са построени в България след 2007? Откъде да дойде тоя растеж, когато няма увеличаване на производството и съответно принадена стойност?

  • Потребители
Публикува

Перкунас, можеш ли да ми посочиш какви нови производствени мощности са построени в България след 2007? Откъде да дойде тоя растеж, когато няма увеличаване на производството и съответно принадена стойност?

Чуждите инвестиции в сферите, които генерират по-висока принадена стойност, ще дойдат

когато:

си оправим съдебната система и подобрим положението с върховенството на закона; подобрим ефективността на институциите;

когато спадне броя на лицензиите/разрешителните;

когато намалеят общо административните/бюрократични трудности за бизнеса;

(това го "говорим" десетки пъти поне)

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Това се говори и от близо двадесет години поне.

Не казвам повече, щото години след свалянето на Живков на малко хора им минаваше през ума, че може да се позва система/форма на управление различна от социализЪма

  • Потребител
Публикува

Ники, и като дойде въпросния чужд инвеститор и открие нещо от което печалбата му е голяма, но изнася печалбата от България къде е файдата от печалбата? Да, той ще плаща някакъв данък на държавата, но този данък няма да е голям, и някакви заплати на работниците-също неголеми. То и в Индонезия е пълно с чужди заводи, но не съм чул заплатите да са особено големи, нито да се изплащат огромни данъци на държавата.

Вземи за пример МДК Пирдоп. Добива се някаква руда, тя се изнася за Намибия, където се обогатява, след това ни казват колко мед, олово, злато и прочее има в рудата (като държавата реално не е в състояние да проконтролира дали не ни лъжат, всичко е на юнашко доверие) и плащат ....0,7% на държавата, повтарям с думи нула цяло и седем процента. Голям кеф, голяма принадена стойност.

Ще кажеш, майната му, поне от заплатите на работниците ще се изплащат пенсиите, и постепенно ще се вдигат и заплатите-и ще си прав. Но даже и това няма.

Ники, от трите неща които си изброил и трите могат да се извършат за една нощ, айде да кажем за седмица. Защото са чисто административни. Това с лицензите и разрешителните е най лесното, сядат, пишат в закона, от днес това и това отпада и толкоз. Административните трудности са същите- за една нощ сядат и пишат в закона. Колкото до съдебната система, има два начина за реформи-бърз и бавен. Бавния е този по който сме поели и по който може да се реформира 100 години още.

Забеляза ли, че около приемането ни в ЕС зачестиха разстрелите на подземни босове? За кратко време с голямата организирана престъпност бе свършено. Под сурдинка се говори, че босовете са разстрелвани с участието на тайните служби, понеже от ЕС са искали борба с организираната престъпност. И нашите са решили да свършат работа бързо и качествено. Така че, достатъчно е "неизвестни лица" да разстрелят двама прокурори, съдии, и прочее корумпирани магистрати, още няколко да бъдат арестувани и тикнати в затвора, след което да започнат делата им (те да си стоят в затвора) и ще видиш как много бързо съдебната система сама ще се реформира.

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Фружине, омаза ги, братче...

МДК Пирдоп след няколко смени на собственици и имена се казва Аурубис (от лат Аурум и Рубис - под червено злато се има предвид мед) е собственост на германци и е само металургично предприятие - там се носи руден концентрат, от който се вадят металите (чрез пържене и др. металург. процеси) ..

Следващото - на запад в посока София е Дънди Прешъс Металс Челопеч собственост на канадци - Мина, рудник - подземен добив до концентрат.

Още по назапад - един доста голям - той е български - Елаците мед - добив по открит способ, също до концентрат... Собственик е българин - един от най-богатите


За Асарел Медет не съм и казал - българско е, то е на юг. Пак е голямо


Отиваме в политиката, иначе имаме какво да говорим тука

  • Потребител
Публикува (edited)

Ники, и като дойде въпросния чужд инвеститор и открие нещо от което печалбата му е голяма, но изнася печалбата от България къде е файдата от печалбата? Да, той ще плаща някакъв данък на държавата, но този данък няма да е голям, и някакви заплати на работниците-също неголеми. То и в Индонезия е пълно с чужди заводи, но не съм чул заплатите да са особено големи, нито да се изплащат огромни данъци на държавата.

Вземи за пример МДК Пирдоп. Добива се някаква руда, тя се изнася за Намибия, където се обогатява, след това ни казват колко мед, олово, злато и прочее има в рудата (като държавата реално не е в състояние да проконтролира дали не ни лъжат, всичко е на юнашко доверие) и плащат ....0,7% на държавата, повтарям с думи нула цяло и седем процента. Голям кеф, голяма принадена стойност.

Ще кажеш, майната му, поне от заплатите на работниците ще се изплащат пенсиите, и постепенно ще се вдигат и заплатите-и ще си прав. Но даже и това няма.

Ники, от трите неща които си изброил и трите могат да се извършат за една нощ, айде да кажем за седмица. Защото са чисто административни. Това с лицензите и разрешителните е най лесното, сядат, пишат в закона, от днес това и това отпада и толкоз. Административните трудности са същите- за една нощ сядат и пишат в закона. Колкото до съдебната система, има два начина за реформи-бърз и бавен. Бавния е този по който сме поели и по който може да се реформира 100 години още.

Забеляза ли, че около приемането ни в ЕС зачестиха разстрелите на подземни босове? За кратко време с голямата организирана престъпност бе свършено. Под сурдинка се говори, че босовете са разстрелвани с участието на тайните служби, понеже от ЕС са искали борба с организираната престъпност. И нашите са решили да свършат работа бързо и качествено. Така че, достатъчно е "неизвестни лица" да разстрелят двама прокурори, съдии, и прочее корумпирани магистрати, още няколко да бъдат арестувани и тикнати в затвора, след което да започнат делата им (те да си стоят в затвора) и ще видиш как много бързо съдебната система сама ще се реформира.

Фики, а като изнясял печалбата,а не си ли помисли за инвестициите и ноухауто дето налива от чужбин с години?

Фики, ние не сме Русия с природни ресурси много, че да си позволяваме изолация, алкохолизация и абсурдни експерименти с обществото, щот ресурсите им носят някакъв минимум на стандарт. От там на сетне никво развитие, катастрофа в технологиите и малкото, които имат е крадено от запада. Значи хиляди инжинери работят с десиилетия а Москва папа на готово, малко посвърши това де.

И накрая обърни малко внимание на лукоил и еговите печалби и акцизи, които плаща и неплаща... а е най-голямата компания у нас.

И баш за накрая обърни внимание какво беше нашата почти напълно държавна икономика през 90те, фалита и трупането на дългове станаха ужасяващи.

Фики, фики... колко лесно решаваш генерални проблеми с корупция и бюрокрация (то от хилядолетия никой по света не ги е решил генерално поне де), но ти ги реши. Както и да е а двете поколения крадливи, е*бливи, завистливи и мързеливи поколения българи възпитани от комунизма точно в това, как ще ги промениш, а?

А това че лесните пари развалят не е българска болест, а човешка. Наготовото и лесното винаги глези. То затова в дългосрочен план социализма/комунизма се самоизяжда

Редактирано от stinka (Rom)
  • Потребител
Публикува

Много ясно,пак бяха вкарани идеите на атака в дискусията, те пък вдъхновени от Любянка, еми простотия е ДА!

Този, пост може да го изтриеш!

  • Потребител
Публикува (edited)

Стинка, ти остави Русия. Виж Норвегия.

https://en.wikipedia.org/wiki/Statoil

Интересно, защо простите норвежци добиват нефт с държавна компания, а не са я продали? А да си чувал, че Саудитска Арабия, Катар, Кувейт и Оман през 60 те и 70 те национализират нефтените компании работещи в страните им, и днес те са държавна собственост. И арабите ли са прости, та национализират и държавни компании им добиват нефта?

Ето ви Саудитска Арабия.

http://en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Aramco

Бе тия араби много прости бе! Имат си чуждестранен инвеститор, пък национализират, изкупуват и имат 100% държавна собственост. Скоро ще да фалират! И ще тръгнат голи и боси да искат заеми от МВФ!

Редактирано от Frujin Assen
  • Потребител
Публикува

Стинка, ти остави Русия. Виж Норвегия.

https://en.wikipedia.org/wiki/Statoil

Интересно, защо простите норвежци добиват нефт с държавна компания, а не са я продали? А да си чувал, че Саудитска Арабия, Катар, Кувейт и Оман през 60 те и 70 те национализират нефтените компании работещи в страните им, и днес те са държавна собственост. И арабите ли са прости, та национализират и държавни компании им добиват нефта?

Фружине, те тези държави са един калибър Саудитска Арабия и Русия, те нищо не произвеждат, те получават наготово от природата,и имат много. И едната изнася психопатски ислямизъм, другата психопатски комунизъм, а вече национал-социализъм .

Нашта мед и злато далеч нямат такъв ефект върху икономиката, както тяхният петрол и газ за тяхната.

Второ тая национализирана компания у нас ще е като енергетиката ни, която е държавана - партийните и десарски фирмички ще са я накацали по всички входове и изходи, и ти няма и грам файда да видиш от нея, още повече като данакоплатец ще доплащаш на партиинте фирмички, щото се ще е на загуба.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!