Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)
От всички 5009 села в България точно общо 564 (или малко над 11%) са без население или с едноцифрен брой жители. Това показва справката в Националния регистър на населените места на НСИ за броя на жителите по селища към 31 декември 2013 г., направена от БТА.
Общият брой на селата с едноцифрен брой жители е 395, а 169 са населените места, в които няма нито един постоянен обитател. С един жител в страната са точно 60 села.
По двама души население има в 66 населени места, а по трима - в 55 села. 41 населени места в България са с по четирима жители. С по пет души постоянно население са 45 села, а с по шестима жители - 35 села. Общо 31 села имат по седем жители, други 31 са с по осем обитатели, и отново 31 села са с деветима души население.
Селата без население са разположени в 12 области на страната, а тези с едноцифрен брой жители са в 22 области. Справката в регистъра показва, че най-много села без жители (63) и най-много с едноцифрен брой на населението (112) има в Габровска област - общо 175. В Габровска област има общо 349 населени места, което означава, че повече от половината от тях са или необитаеми, или с едноцифрен брой на жителите.
След нея се нарежда област Велико Търново (общо 336 населени места) с 56 села без постоянно население и 86 села с едноцифрен брой на обитателите. В двете области са разположени повече от половината от селата в разглежданата група.
В област Кърджали има 11 села без жители и 29 с едноцифрен брой население. В Смолянска област с нулево население са 7 села, а други 27 са с едноцифрен брой на жителите си. Със 7 села без жители е и област Хасково, в която според данните има 17 села с едноцифрен брой на населението.
Справката на БТА показва, че общо в 1677 села в страната, в които все още има население, жителите са под 100 души. Ако в това число се добавят и 169-те села без жители, както и двата манастира със статут на населено място - Клисурски и Рилски, то общият брой на населените места с под 100 обитатели става 1848 (37%) или повече от една трета от всички населени места в страната, включително - и градовете.
Справката в регистъра показва, че най-многобройна е групата на селата, в които живеят между 100 и 200 души включително - 724 села. Следва групата на селата с население между 201 и 300 души, в която попадат 517 населени места. Трета по големина група е на селата с обитатели между 1001 и 2000 души, в която попадат 402 села.
Едно българско село е с население между 5001 и 6000 души - Айдемир (обл. Силистра) с 5914 души. Най-голямото българско село Лозен (обл. София-град) попада в графата с население между 6001 и 7000 души със своите 6322-ма жители.
Цели 2389 села в страната са по-големи от най-малкия български град Мелник, който в края на 2013 г. има 208 души население. Жителите на седем други села пък са равни на броя на обитателите на града до Роженския манастир.
Редактирано от ISTORIK
  • Потребител
Публикува (edited)

Да ни е честито. Интересно че тези неща някак нямат много място в медиите. Браво на историк, че го огласи. Но ми се струва, че не е за тази тема.

Редактирано от sirius
  • Потребител
Публикува

Според мен това което се случва е напълно нормално и няма начин да се предотврати.

Селата са много защото по време на робството, голяма част от населението се е занимавало със земеделие. Селата ще продължат да намаляват докато не останат тези които ще оцелеят защото са близо до град, има някакво производство в тях или имат историческа/природна или друга забележителност която да ги държи живи.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!