Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува
Преди 4 часа, bulgaroid said:

Не е вярно. Ватаци тепърва ще се вихри, Ласкарис също. Незнам откъде ги измисляте тия варяги и други глупости. 

Кога се вихрят след като идват кръстоносците? 

  • Мнения 297
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Публикува
Преди 38 минути, Capitainofmarine said:

Приятелю, етерията на варангите съществува до падането на константинопол през 1453 год. Състава им е бил наемници не само от скандинавските страни, Рус  и нормани от южна Италия и Силиция но в голямата си част англичани и уелсци.Сега скъпите братушки се опитват да приватизират термина варяги - варанги като исконно руски но да имат да вземат. Според изследователите занимаващи се с проблема попълненията от британските острови във етерията на варангите са били мноого повече. Тоест става въпрос за основно нормани, били те от скандинавските страни, били те от Нормандия херцогството и в последствие от Англия. Възможно дори да е имало и руси но ...

За големите успехи на етерията на варангите като бойна еденица едва ли следва толкова уверено  да твърдим. В най-важното сражение в което участват на А Комнин при Драч те не се справят и ивператора за малко да бъде убит ранен е. През 1204 г изоставят отбраната на Константинопол и прочие и прочие примери. Единствено доколкото знам митологичните саги за Харалд Хаддрада г  и героизират, не зная  исторически извори от ИРИ да описват тяхно рещаващо участие в битка.

Както навсякъде по света битките и войните се печелят не от спецназа а от редовната войска - константинополските и темните тагми. така че приятелю не струва да ги преекспонираме.

А 6000 дарени на Василий Б. А битката с печенегите, която сами печелят. И не съм ги величаел а ги споменах като пример за наемници. 

  • Потребител
Публикува

Ами да видим съдбовната битка при манцикерт . Гвардията се бие до последно. Освен тях е имало руси, узи, печенеги, кумани и 500 западни рицари??? Значи в зенита на ИРИ има наемници и от къде идват не от ислямския изток разбира се. После пада  мала азия . Кръстоносците ги спасяват за стотина години но с мечка мед да ядеш.....  

  • Глобален Модератор
Публикува
Преди 57 минути, Конан вулгарина said:

А 6000 дарени на Василий Б. А битката с печенегите, която сами печелят. И не съм ги величаел а ги споменах като пример за наемници. 

Никаква битка с печенезите не печелят сами.Ако визираш Левунион там тежеста изнасят куманите.

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, resavsky said:

Никаква битка с печенезите не печелят сами.Ако визираш Левунион там тежеста изнасят куманите.

Да. Те правят пробива в каруците и фуражните. Укрепления лагер.

  • Потребител
Публикува
Преди 16 часа, Thorn said:

Към момента на първия кръстоносен поход е ставало дума просто за оцеляване на империята. Селджуките са владеели Никея, появявали са се и морски емирати.

Точно така е - при I-я кръстоносен поход Империята вече е загинала според мене - затова прави отчаяни неща - кани вълка в кошарата. Идеята ми е, че в този момент вече със сигурност се вижда как идеологията на Византия не е имперска. Какво е империя ? - машина за мелене и асимилиране на народи. В този момент машината вече спира да работи официално, по моето виждане. Ромеите са неспособни да се приспособят. Давам пример с китайците - монголците ги смачкват и завладяват -  друговерци са и съвсем различни. Какво се случва - китаизират се завоевателите. Какъв става Чингиз хан за историците китайци - китаец. Много грубо и прагматично решение което дава  на историята държава Китай като Китай а не Монгтай или нещо друго. Т.е. смисъла е ако не можеш да победиш на бойното поле пак има начини да е на твоето. Ромеите вече са недостатъно ефективни в това.

 

Преди 5 часа, resavsky said:

Но дори чисто географски варягитне не идват от черноморските степи а доста по на север.Те не са били поданици на империята а наемници.

За мен на практика няма значение от къде точно са дошли Varangian Guards (честно казано не знам как се произнася...).

Аз за пръв път четох (май че гледах филм по-скоро) за варягите от източник(руски) който ги предствяше така:

Руси слезли с лодките си по реките в Черно море, видели богатството на Константинопол и седнали да го обсаждат. Императора ги върнал (с подкуп) ама харесал колко са войнствени и решил да ги наеме да му служат. Това има истина в него, но както всичко което руснаците говорят за своята история трябва много внимателно да се разглежда и да се извади само зрънцето 5-10% истина.

Със абсолютна сигурност аз съм убеден, че варягите са имали  общо със русите (клон на викингите за мене). Императора е наемал всички, които ще му свършат работа. Кога и колко точно от гвардията са били руси не мисля, че може да се издири тая специфична информация. За мен тази войска е сбирщина от най-заплашително изглеждащите индивиди с възможно най-далечна култура от ромейската и с най-малко интерес да останат да живеят в Константинопол (хора които идват от бедни места, за които парите събрани в Константинопол са с много по-голяма стойност похарчени в родината - гастербайтери, гурбетчии - нещо такова) Това е нужно за да всяват респект и за да не се сдушват с някого и да се месят в делата на Империята. Тази войска не е предназначена за сражения. Глупост е да жертваш на бойното поле имперската гвардията - не защото са най-добрите а защото са лично твои войски т.е. на императора - все едно си режеш пръстите на ръката. Гвардейците не са нещо романтично или нещо свръх-ултра по-добро от останалата армия. Това са вид войски за които най-важното е предвидимостта на действията - да знаеш къде е предаността им. Когато държавата е силна и здрава - тогава аристокрацията стои зад управлението и гвардията е от нея. Когато нямаш вяра за пет стотинки на благородници и роднини тогава се обграждаш с единственото друго решение - наемници. Идеята на гвардейците НЕ е да печелят битки на бойното поле а да обезкуражават домогванията към главнокомандващия предимно в мирно време. На никой наемник не му харесва да вижда как съседа му умира и може би идва и неговият ред. Императора едва ли иска да вкарва такива мисли в главите им като ги праща да мрат. Наемника твърдо си е наумил да си харчи заплата, а не се втурва в битка да върши подвизи поради любовни разочарования или промит от идеология. Чест и слава не мисля да са му в основата на поведението и ако започнат мисли, че не е далавера тая служба като гвардеец, тогава вече Императора е почти свален.

Мисълта ми е следната - гвардия от благородници иска да се бие - иска да покаже мощ блясък и да се покрие със слава. Такава сила може и трябва да се ползва на бойното поле. Гвардията от наемници ако се ползва, това е пращане в бой на индивиди с несигурна мотивация и е определено нож с две остриета.

Затова колкото и да се хвалят Varangian Guards, колкото и да ги наричат елитни, колкото и сила да им приписват за мене това е израз на военна немощ а не на сила. Щом гвардията ти е наемна си закъсал откъм доверие у хората към управлението, а от там идват и мислите - Защо наистина трябва да умирам за Родината?

  • Потребител
Публикува (edited)

Да наемниците са ненадеждна войска.  Има уникални разкази за техните измени. Но фактите когато говорят..... А тези благородници дето пазят империята те били там за парадите малко бутафорни. 

Редактирано от Конан вулгарина
  • Модератор История
Публикува

Ами един такъв командир на наемници е един от главните актьори в пиесата на абсурда, която се разиграва в Анатолия след Манцикерт.

  • Потребител
Публикува
 

От опит се знае, че много държави, републики или княжества, са постигнали големи успехи, когато са се облягали на собствените си сили, докато наемните войски само са им вредили.

 

https://chitanka.info/text/4440/13

Тука има думи на Макиавели за войските. Аз не съм съгласен със всичко но е интересно да се прочете

 

Преди 4 часа, Конан вулгарина said:

Да наемниците са ненадеждна войска.  Има уникални разкази за техните измени. Но фактите когато говорят..... А тези благородници дето пазят империята те били там за парадите малко бутафорни. 

Не съм много съгласен за бутафорността на благородническата войска. Това което аз съм чел, е че катафрактите са съставени от благородници - съвсем не са бутафорни тия войски. Но пък са много малко (6 хиляди в най-добрите времена, чел съм и автори които сочат 1000-1500)  и не са съществени за военното дело. Варягите и катафрактите за мен не решават битките в общият случай. Ако нещо се е случвало благодарение на техни успехи или провали, то е епизодично и не може да свали или въздигне Империята. Редовната пехота е тази, която е гръбнака и силата, тя е тази, която решава битките на ромеите в цялата им история.

А има и нещо друго - в началото на Рим благородниците пазят държавата с кръвта си. С развитието на държавта почват предимно да цоцат, да се карат и бият помежду си. Да избиват собственото си население и да рушат държавта за задоволяване на свои амбици и страсти. Постепенно военната кариера не е въпрос на чест, както в началото на държавността. Така постепенно и стигат до това да ги управлява куртизанка и наемници да пазят Императора.

  • Потребител
Публикува (edited)

Ето ви една извадка която навремето си бях направил труда да извадя . Малко конкретика не е лошо , защото се започна с общите приказки  …..  В периода  989 - 1265 год.  Варяжската (Етерията) гвардия участва в 29 известни сражения срещу външни врагове.  Ето резултати :                                                                                                                                                                                                      

Год, кампания, битва Противник Результат
999, антиохийская кампания Василия II, бой под Эмесой     арабы    победа, взята Эмеса
1000, первая грузинская кампания Василия II грузино- абхазы победа
1014, византийско-болгарская война, битва при Клейдоне болгары победа, Болгария на 150 лет вошла в состав Византийской империи
1016, византийско-хазарская война, комбинированная операция хазары Победа, присоединены хазарские и закавказские территории
1018, сицилийский поход арабы победа, взят г. Мессина
1018–1019, вторая кампания против Бари, сражение при Каннах норманны победа
1021–1022, вторая грузинская кампания Василия II, сражение при Шегфе грузино- абхазы победа
1030, восточная кампания Романа III, сражение у Халепа арабы поражение
1032, антиохийская кампания Георгия Маниака арабы победа, взята Эдесса
1035, кампания Николая Пегонита армяне победа, взят Беркри
1038–1041, сицилийская кампания Георгия Маниака арабы победа, захвачена почти вся Сицилия, разгром объединенной арабской армии
1041, апулийская кампания, сражение у Монтемаджоре норманны поражение
1045, закавказская кампания, сражение у Сасирета армяне победа
1050, кампания против печенегов, бой у Каласирты печенеги победа
1053, кампания против печенегов, бой у Преслава печенеги поражение
1054, операция против туроксельджуков, бой у Баберда турки- сельджуки победа, погиб полководец противника
1068, первая восточная кампания Романа Диогена турки- сельджуки победа, взятие Мембиджа
1071, вторая восточная кампания Романа Диогена, сражение при Манцикерте турки- сельджуки поражение с тяжелыми последствиями для империи
1081, сражение при Диррахии норманны поражение
1085, сражение при Силистрии печенеги поражение
1090, сражение у Драстара печенеги поражение
1091, сражение у Левиниума печенеги победа
1122, сражение у Эски-Загре печенеги победа
1156, кипрская кампания Мануила Комнина франки победа
1167, венгерская кампания Мануила Комнина, битва при Сирмии венгры решительная победа, Далмация и Хорватия присоединены к Византии
1176, восточная кампания Мануила Комнина, битва при Мириокефале турки- сельджуки поражение с тяжелыми последствиями для империи
1179, сражение у Клаудиополиса турки- сельджуки победа
1233, поход против Латинской империи франки победа, взятие Фессалоник
1264, бой при Макриплаге франки поражение
Редактирано от Евристей
  • Потребител
Публикува (edited)

Още малко по темата ……...арменската пехота спасява Василий II  при Траянови врати. Обаче, това не стига (не покрива изискванията/норматива/) на императора за да състави личната си гвардия от тези изпитани бойци.  ....защото сравнението е не с кой и да е, а с лудите варяги, които няколко години по-късно спасяват Василия от разбунтувалия се Варда Фока.  Елитът на Империята - източната армия се е разбунтувала и подкрепила узурпатора Фока. Столицата е подложена на блокада и настъпва глад. Положението на младите василевси става критично. Има реална заплаха от бунт в столицата ...и да се отворят вратите за метежниците . В този критичен момент идва така дългоочакваната  помощ ….Шест хиляди русо-варяги изпратени от Владимир Киевски  разнасят анатолийските бойци на Фока като скъсани парцали. Това прави сериозно впечатление на младия владетел, който на всичко отгоре има (му дават) привилегията лично да ръководи тази елитна част. Безспорно впечатлен от тази машина, Василий не се поколебава кои ще са гвардейците му. Благодарността няма място в случая. /Да вметна, че в потушаването на метежа с особено настървение и ентусиазъм участва и съимператора Константин VIII,  зарязал чашката , заровете , лова и поредната си любовница . Дори си приписва , че лично е убил бунтовника Варда Фока като го е пронизал с точно хвърляне на копието си/  Та от там насетне варяги, викинги, нормани, англо-сакси навлизат и заемат /окупират/ състава на елитните гвардейски части. Паричните възнаграждения на етериотите - викингската гвардия надхвърлят многократно тези на другите ромейски елитни части, а на тагмите ...някъде около 15-20 пъти. Това води разбира се и до недоволство сред другите родове войски. Империята е повече от лоялна към елитните си етриоти . .. Няма по-щедър работодател ….  В хрониката на един от норвежските конунги  служил в имперската гвардия пише, че в Константинопол получавали всичко ! Пари, подаръци, привилегии, като излизали вечер  жените се тълпели пред тях и били готови на всичко за да ги..."видят" ?  Етериотите   впечатляват обществото. Имат и потомци - варангопулите ! Деца на северняци и ромейки . Типичен пример е красавицата императрица Евдокия Ингерина дъщеря на варяжски  гвардеец - метреса на Михаил III , съпруга на Василий Македонец , майка на Лъв Мъдри и Александър . Ето специално за англичаните ..За разлика от останалите, които забогатяват и  голяма част от тях си тръгват, англичаните остават във Византия до живот .  Имат си и специално за тях построена църква .

Редактирано от Евристей
  • Потребител
Публикува

Една от най-печално представените формации на имперската гвардия на бойното поле е тази в състав от хазари изпратени от Лъв Мъдри срещу нямащият никакъв боен опит Симеон. Лесно победени и пленени , но сурово наказани - освободени с отрязани носове.  Нещо което Симеон не е правил срещу  пленени ромеи . Дали това опозоряване не носи някаква символика - предателство ?  Спекулации разбира се ….. Натам , има доволно много сведения от възмутени западни хроникьори за участие на турски контингенти на служба при ромейските императори.  Излизат по евтино....

  • Потребител
Публикува
Преди 1 час, Feanor said:
Преди 6 часа, Конан вулгарина said:

 

Не съм много съгласен за бутафорността на благородническата войска. Това което аз съм чел, е че катафрактите са съставени от благородници - съвсем не са бутафорни тия войски. Но пък са много малко (6 хиляди в най-добрите времена, чел съм и автори които сочат

Имах предвид Кнстантинополските тагми и по специално схолариите . Като столични войски те участвали във всички церемонии, паради, тържества. Схоларии били каймака там се влизало с връзки или с подкуп 

 

  • Потребител
Публикува
On 20.02.2019 г. at 21:04, Евристей said:

 В периода  989 - 1265 год.  Варяжската (Етерията) гвардия участва в 29 известни сражения срещу външни врагове.  Ето резултати :                                                                                                                                                              

😜

Приятелю, тука ключовата дума е участва както правилно се изразяваш. Но не печели.

Етерията на варангите е от стотици души, две или три стотици. Съгласен съм това е спецназ по днешните мерки.

Но при положение е битката се води респективно войната се води от две три десетки хиляди...

Още повече че варангите са си имперска стража а не редовна войска.

 

  • Глобален Модератор
Публикува

Между другото няма категорични сведения варяжската гвардия да е  участвала в кампанията от 1014 година.

  • Потребител
Публикува

 

On 20.02.2019 г. at 21:25, Евристей said:

Шест хиляди русо-варяги

Нещо не съм срещал в историческата литература, освен в руското историческо фентзи, на което признавам съм фен, та прочее не съм срещал да пише в историята русо-варяги. В ИРИ са варанги, в руските летописи се говори за варяги и за пътя от "варягите в греки". Също ги наричат нормани в западна европа - англия и франция. Известниса и като викинги, хора отправили се във вик. -Явно и ти като мен приятелю харесваш историческото фентъзи.

  • Глобален Модератор
Публикува

Между другото нищо не знам някаква битка при Преслав 1054 година която също е дадена.

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 3 часа, Capitainofmarine said:

 

Нещо не съм срещал в историческата литература, освен в руското историческо фентзи, на което признавам съм фен, та прочее не съм срещал да пише в историята русо-варяги. В ИРИ са варанги, в руските летописи се говори за варяги и за пътя от "варягите в греки". Също ги наричат нормани в западна европа - англия и франция. Известниса и като викинги, хора отправили се във вик. -Явно и ти като мен приятелю харесваш историческото фентъзи.

+++

 

Допускам че Евристей не влага етнически смисъл, а регионално указателен

(Варяги от Русе, или... варяги с русенски консерви на борда,ха-ха-ха-ха-ха-ха, майтап да става)

Една вметка:

Доколкото знам - в девети и десети век датските (и норвежките) викинги завоюват източна Англия и северна Англия  , установяват се там, а региона започва се нарича "Дания " от съвременниците англосаксонци

https://en.wikipedia.org/wiki/Danelaw

4149992fe5383d25bbab3e3059de615f.jpg

(Ако греша Евристей да ме коригира)

https://en.wikipedia.org/wiki/Invasions_of_the_British_Isles

By the late 9th century, the Vikings had overrun most of the Anglo-Saxon kingdoms that constituted England at the time. However, Alfred the Great, king of Wessex, defeated the Vikings at the Battle of Edington in 878. The resultant treaty gave the Danes control of northern and eastern England, with Alfred and his successors controlling Wessex.[14]But the whole of England was unified with Norway and Denmark in the eleventh century, during the reign of the Danish king Cnut.[15][16]

-------------

За Киев , в 11 век градът е Old Norse-езичен (с хора, говорещи древноскандинавски) - това е описано от един германски мисионер.

https://ru.wikipedia.org/wiki/Древнескандинавский_язык

Руси са наричани шведските викинги от съседите им фини

Не може да се каже еднозначно дали Киев е завладян от тях град или е тяхно поселище -

Ибн Фадлан описва селише или град на русите (на шведските вигинги и колонисти) в Поволжието

Разбира се "Викинг" не е етническо понятие, както и  ти пишеш, но се прилага към древните скандинавци

 

 

 

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува (edited)
Преди 19 часа, nik1 said:

Руси са наричани шведските викинги от съседите им фини

Не може да се каже еднозначно дали Киев е завладян от тях град или е тяхно поселище -

Привет Ники,

Доколкото знам руската наука не е достигнала единно мнение откъде идва термина руси - русичи. Една от стабилните теории при тях, което не значи че е приета от преобладаващото мнозинство, е от името на река Русь, мисля че се намира в района на Донбас. В по стари времена дори са говорили за братята Прус и Рус...

Там ври и кипи, страсти също като при нас - автохтонисти, тюрковъди и ирановъди. Даже новгородските севери или северци ги изкарват потомци на аспаруховите севери, част от които останали недоволни и "драпанули" на севере к Новгороде. Това е характерно за всички сравнително млади народи - опитват се да се архаизират, нормално все пак по времето когато "призовават Рюрик на княжение" българската държава се християнизира и започва да възприема собствена азбука. Хе-хе и братушките дърпат от нас история. 

За Киев не знам да е завладван, по-скоро е оглавен доброволно (Асколд и Дир ли бяха, после вещий Олег дядята на Игор Рюрикович) но това са си  факти от легендариума. Държавнотворческата идея на юг при славяните идва от българите на изток от викингите - варяги, доколко викингите са имали за цел да създават държави или просто да оглавят градовете по водния път към  Константинопол и да праскат мито - митничарството още от античноста е нали разбираш... Източните славяни имат някакви квази държави,от племенен тип или обединения от надплеменен тип , вземи примера със славяните от Ладога, призовават Рюрик, и от град на едно племе се разраства в многоплеменно княжество Новгород. Та прочее достигат до Киев движейки се по  водния път на юг към Киев и поставят под контрол краткия водния път от скандинавия към Константинопол...

Колкото до викинги,  нямам предвид въобще какъв тип термин е и от къде идва , затова посочих хората които са във вик. Ако греша - поне такива са ми спомените че от там произлиза термина.

Прочее спирам да пускам мастило, темата е друга.

 

Редактирано от Capitainofmarine
  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 1 час, Capitainofmarine said:

Привет Ники,

Доколкото знам руската наука не е достигнала единно мнение откъде идва термина руси - русичи. Една от стабилните теории при тях, което не значи че е приета от преобладаващото мнозинство, е от името на река Русь, мисля че се намира в района на Донбас. В по стари времена дори са говорили за братята Прус и Рус...

Там ври и кипи, страсти също като при нас - автохтонисти, тюрковъди и ирановъди. Даже новгородските севери или северци ги изкарват потомци на аспаруховите севери, част от които останали недоволни и "драпанули" на севере к Новгороде. Това е характерно за всички сравнително млади народи - опитват се да се архаизират, нормално все пак по времето когато "призовават Рюрик на княжение" българската държава се християнизира и започва да възприема собствена азбука. Хе-хе и братушките дърпат от нас история. 

За Киев не знам да е завладван, по-скоро е оглавен доброволно (Асколд и Дир ли бяха, после вещий Олег дядята на Игор Рюрикович) но това са си  факти от легендариума. Държавнотворческата идея на юг при славяните идва от българите на изток от викингите - варяги, доколко викингите са имали за цел да създават държави или просто да оглавят градовете по водния път към  Константинопол и да праскат мито - митничарството още от античноста е нали разбираш... Източните славяни имат някакви квази държави,от племенен тип или обединения от надплеменен тип , вземи примера със славяните от Ладога, призовават Рюрик, и от град на едно племе се разраства в многоплеменно княжество Новгород. Та прочее достигат до Киев движейки се по  водния път на юг към Киев и поставят под контрол краткия водния път от скандинавия към Константинопол...

Колкото до викинги,  нямам предвид въобще какъв тип термин е и от къде идва , затова посочих хората които са във вик. Ако греша - поне такива са ми спомените че от там произлиза термина.

Прочее спирам да пускам мастило, темата е друга.

 

Доколкото помня, според легендата две славянски племена там се скарали (и сбили) помежду си, та решили да се се обърнат за помощ от  шведите "русичи" - които  да им помогнат да се помирят

Възможно е историята да е такава: едните са се обърнали а помощ към викингите, за да им помогнат да се разправят с другите. Шведските викинги са познати в региона, заради качествата си, и заради рейдовете си

 

Цитирай

 Аccording to the most prominent theory, the name Rus', like the Finnish name for Sweden (Ruotsi), is derived from an Old Norse term for "the men who row" (rods-) as rowing was the main method of navigating the rivers of Eastern Europe, and that it could be linked to the Swedish coastal area of Roslagen (the rowing crews) or Roden, as it was known in earlier times.[8][9]

 

The name Rus' would then have the same origin as the Finnish, Estonian, Võro and Northern Sami names for Sweden: Ruotsi, Rootsi, Roodsi and Ruoŧŧa.[10] It is remarkable enough that the local Finnic and Permic peoples in northern Russia proper use the same (Rus'-related) name both for Sweden and Russia (depending on the language): thus the Veps name for Sweden and Swedish is Ročinma / Ročin,[11] while in the neighboring Komi language the etymologically corresponding term Ročmu / Roč means already Russia and Russian instead.[12][13]

 

Киев може да е бил някакво славянско поселище, преди "оглавяването" му от шведските викинги ("руси") , не го изключвам..

 

Етимологията на името "Викинги" (в руския думата е Витяз) не е изяснена еднозначно, за мен лично най-вероятно е свързана с мореплаването, поне това е водещата днес теория

ПС

"Варяги" е наименование /със староскандинавски произход/, за чужденци на служба на някой господар

Цитирай

Medieval Greek Βάραγγος Várangos and Old East Slavic Варягъ Varjagŭ (Old Church Slavonic Варѧгъ Varęgŭ) are derived from Old Norse væringi, originally a compound of vár 'pledge' or 'faith', and gengi 'companion', thus meaning 'sworn companion', 'confederate', extended to mean 'a foreigner who has taken service with a new lord by a treaty of fealty to him', or 'protégé'.[1][12] Some scholars seem to assume a derivation from vár with the common suffix -ing.[13] Yet, this suffix is inflected differently in Old Norse, and furthermore, the word is attested with -gangia and cognates in other Germanic languages in the Early Middle Ages, as in Old English wærgenga, Old Frankish wargengus and Langobardic waregang.[14] The reduction of the second part of the word could be parallel to that seen in Old Norse foringi 'leader', correspondent to Old English foregenga and Gothic 𐍆𐌰𐌿𐍂𐌰𐌲𐌰𐌲𐌲𐌾𐌰 fauragaggja 'steward'.[15][16]

 

Редактирано от nik1
  • Потребител
Публикува

Етерията е наброявала няколко хиляди тежко въоръжени гвардейци. Функциите и далеч не се изчерпват само до лична охрана на императора или като дворцова стража. Охраната на цялата столица е поверена на етериотите. Достатъчно на брой да откажат претендента Алексий Комнин даже и да си помисли за щурм над Константинопол пазен от етериотите на василевса Никифор Вриений в състав от скандинавски и германски наемници. Налага се използване на "византийски методи" - подкуп в злато. ...етериотите отказват ...Не Алексий е човека който ще се откаже. Следва ново главозамайващо предложение ....Скандинавците устискват , но германците подават. Войските на Комнин влизат през техния сектор...Въпреки че отстъпват значително по брой на силите на Алексий , северняците са готови да се бият до смърт за Никифор към който са се заклели. И добре че стария василевс се оказва благоразумен и заповядва на етериотите да се предадат. Решението на Комнин : скандинавците са преназначени в неговата гвардия , а германците уволнени. Случаят придобива поуката на притча и служи за пример на наследниците му.                         

Таблица 10. Гвардия Византийской империи VII-XIII веков.

Наименование

Состав и численность

Характеристика

Литература

Кавалерийские тагмы

Схолы (схоларии)

По-видимому, число их сократилось с 11 до 1 подразделения (тагмы) и общее количество воинов не превышало 300-400

Парадная придворная стража

Меньшиков А. Византийский словарь

Эскувиты (экскувиторы)

Находилась под командованием комита экскувитов и насчитывала, видимо, как и прежде, 300 человек

Дворцовая стража

Дашков С.Б. Императоры Византии. М., 1996. С. 339-340; Кулаковский Ю.А. История Византии. М., 1996. Т. 1. С. 287

Арифм (αριθμός)

Кавалерийская тагма, предположительно 200-400 воинов, находившаяся под командованием друнгария арифм

Арифм означает «числа»

Меньшиков А. Византийский словарь

Иканаты

Кавалерийская тагма, предположительно 200-400 воинов

 

 

Пешие тагмы

Нумера

Очевидно отряд тяжелой пехоты, не более 300-400 человек

 

 

Стен

Скорее всего, этот отряд столичной охраны (тагма)насчитывал не более 300-400 человек

Несли охрану так называемых «Длинных стен»

Меньшиков А. Византийский словарь

Наемная иноземная гвардия

Этерия

Находившийся под командованием этериарха отряд в несколько тысяч тяжеловооруженных пехотинцев

Ромейские историки (Михаил Пселл, Никифор Вриенний, Анна Комнина) именуют этерию то как «те, которые носят мечи на плечах», то как «вооруженные секирами», имея в виду соответственно англо-сакскую и варяго-русскую ее части; англо-сакский элемент в гвардии стал преобладать с XI в., после битвы при Гастингсе. По вооружению и способу боя это была весьма хорошая тяжелая пехота

 

Меньшиков А. Византийский словарь

Дворцовая стража

Кувикуларии

Скорее всего, их численность не превышала 100-200 человек

Придворные охранники (обычно евнухи) ночевавшие рядом со спальней императора

Дашков С.Б., Императоры Византии. М., 1996. С. 336.

Кандидаты

Отряд, вероятно не более 500 человек

Императорская охрана; существовала, по-видимому, до VIII века

Дашков С.Б., Императоры Византии. М., 1996. С. 335

Виглы (с 791)

Очевидно отряд тяжелой пехоты, не более 300-400 человек. Находились в подчинении «ночного эпарха» - друнгария виглы

Константинопольская ночная дворцовая стража; несли стражу также на ипподроме и в суде

Меньшиков А. Византийский словарь

  • Потребител
Публикува
Преди 5 часа, nik1 said:

Доколкото помня, според легендата две славянски племена там се скарали (и сбили) помежду си, та решили да се се обърнат за помощ от  шведите "русичи" - които  да им помогнат да се помирят

Възможно е историята да е такава: едните са се обърнали а помощ към викингите, за да им помогнат да се разправят с другите. Шведските викинги са познати в региона, заради качествата си, и заради рейдовете си

 

Шведи? Дали не са ободрити, там още няма консенсус по въпроса? Та за шведи не ми се вярва.

Преди 5 часа, nik1 said:

Киев може да е бил някакво славянско поселище, преди "оглавяването" му от шведските викинги ("руси") , не го изключвам..

Ами според някои е българско, даже Кии го броят за брат на Кубрат.

  • Потребители
Публикува
Преди 27 минути, bulgaroid said:

Шведи? Дали не са ободрити, там още няма консенсус по въпроса? Та за шведи не ми се вярва.

 

"Русичи" е поетично наименование на русите

Консенсус къде и за какво?

Може да изкараме и русенци и "руси" (хора) , роксолани, китайци и всякакви , за мен са шведи

Инб-Фадлан ги описва добре какви са, на мен лично консенсуси не ми трябват..
 

 

  • Потребител
Публикува
Преди 38 минути, nik1 said:

"Русичи" е поетично наименование на русите

Консенсус къде и за какво?

Може да изкараме и русенци и "руси" (хора) , роксолани, китайци и всякакви , за мен са шведи

Инб-Фадлан ги описва добре какви са, на мен лично консенсуси не ми трябват..
 

 

Консенсуса е при учените. Какви са варягите, и дали са руси или русичи е дискусионен въпрос, и за теб какви са, няма никакво значение. Както казах има мнения ,че варягите са ободрити ама на теб това не ти направи никакво впечатление, тоест варягите може изобщо да не са скандинавци, със същия успех може да са полуславяни или дани или други някакви германци?

  • Потребители
Публикува (edited)
Преди 21 минути, bulgaroid said:

Консенсуса е при учените. Какви са варягите, и дали са руси или русичи е дискусионен въпрос, и за теб какви са, няма никакво значение. Както казах има мнения ,че варягите са ободрити ама на теб това не ти направи никакво впечатление, тоест варягите може изобщо да не са скандинавци, със същия успех може да са полуславяни или дани или други някакви германци?

Няма такъв филм и за варягите. 

Нещо и тук се моташ... И си вярваш  много..

Тези твои "учени" са толкова учени колкото аз съм пилот на хеликотер  - Щом като не могат да направят разлика между скандинавско име и славянско...

 

Редактирано от nik1

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!