Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Публикува

Романе, дай малко икономическа обосновка на безкомпромисната борба на римляните с пиратите - търговски пътища, търговски и стоков трафик, а не само фактология.

Защо например Киликия става огнище на пиратство, а не например Киренайка?

  • Глобален Модератор
Публикува

А между другото, понеже хич ме няма по историята на Киликия през Античността, ми е интересно как така тя се превръща в безстопанствена територия и база на пиратите.

  • Глобален Модератор
Публикува

Навярно в едно такова древно и неголямо общество, просто това, което днес наричаме организирана престъпност - защото пиратите са си това - е установило власт там. В такива общности, по аналогия на пиратските пристанища от карибите от новото време, не може да има институционализирана власт. Кой знае каква картинка са били...

  • Глобален Модератор
Публикува

Селевкидското царство запада под ударите на Рим, конфликтите с Египет и местния сепаратизъм. Финалният удар му нанасят партите и арменците. Градовете в Киликия са оставени на самотек. Там не се появява аналог на Пергам, дори царчетата на Кападокия не се месят в тази изолирана от планината Тавър област. Така че вариантът е да търсят покровителство от местни величия, възползвали се от анархията - пиратските командири и дивите исаври /които май си остават непокорени и по времето на Амиан Марцелин, даже потомците им стават и ромейски императори/.

  • Потребител
Публикува (edited)

Аз се сещам за една друга история свързана с пиратски набези по нашите територии, във времена когато са били част от Римската империя.

В своите военни и завоевателни походи, в преследването на богата плячка, съкровища и роби за продан, германските племенни съюзи проникнали дълбоко в Римската империя и стигнали чак до бреговете на Средиземно море. През 251 г. от н.е. готи завладели и разграбили тракийския грод Филипополис, разгромили войските на римския император Деций, а той загинал в сражението с тях. Три години по-късно отново нахлули в Тракия и стратегически избрали Тесалоники за своа база, откъдето предпремали грабителски походи към Гърция и по малоазиатския бряг. В годините 258-268 плячкосали много градове, между които Ефес, Никая, Никомедия и много други. До нас е достигнала информация за най-големият им поход през 267 г. - флотилията им наброявала по разкази на древните автори, над 500 кораба, а пиратите били повече от 100 000 души.

Редактирано от zahar4e
  • Глобален Модератор
Публикува

да, готите успяват да пленят няколко римски бойни кораба, а по-късно склоняват и Боспорското царство /в Крим/ да строи за тях различни съдове. Нападенията на готите съвпадат с анархията в империята и римският флот изобщо не се намесва, оставяйки ги да плячкосват безнаказано Мала Азия и Балканите. Всъщност битките срещу тях са сухопътни. Въпреки че римските власти предвиждали смъртно наказание за този, който издаде на варварите тайните на корабостроението и им помага с кораби, през 4 век големи мореплаватели стават фризите и саксите, които извършват редица рейдове по Британското и Галско крайбрежия и карат римляните да изградят редица постове в този участък /т. нар. litus Saxonicum - саксонски бряг/. През 5 век вандалите, които завладяват Картаген се налагат като морска сила в Средиземноморието и унищожавайки няколко римски флотилии, изпратени срещу тях.

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

А през 83 г. от н.е. германи взети насилствено в римската армия, при една военна акция в Британия, пребили римския капитан и римляните, които ги обучавали и презвели три лодки. Отвлекли водача на една от тях, а останалите убили. От този момент нататък започнали да се подвизават като морски разбойници по бреговете на британския бряг. Но явно съдбата не била много благосклонна към тях, тъй като не след дълго започнали да убиват и да изяждат по-слабите помежду си, а по-късно и онези, върху които паднел жребият, за да не измрат всички от глад. Приключенията им имали злощастен край - пленени от фризите като пирати били продадени за роби.

Тяхната история е описана от римския летописец Корнелий Тацит в биографията " Животът на Агрикола " излязла през 98 г. от н.е. и

  • Глобален Модератор
Публикува

най-ранното германско пиратство е по времето на Клавдий. Тогава фризиецът Ганаск /дезертьор от помощните войски/, заедно със свои съмишленици, успява да отвлече няколко речни кораба и започва да тормози рейнската област. Пълководецът Корбулон залавя пиратите и ги разпъва на кръст /както си му е редът/.

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Изключително подробен очерк за пиратството в Средиземноморието на Александр Борисович Снисаренко:

Властители античных морей

http://militera.lib.ru/h/snisarenko/05.html

  • Потребители
Публикува

Виж, за Ганаск не знаех, а е от моята област на интерес :) В района на Северно море доста любопитен е Караузий (от епохата на Диоклециан), който пропуска саксонските пирати към Арморика и ги "таксува" на връщане :) С това келтско име Караузий вероятно е гал или брит, а не италиец.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Караузий си е романизиран провинциал /може би батав или менап/, който с подкрепата на британски войски и флота се задържа седем години на власт. Кратка биография:

http://www.romanbritain.freeserve.co.uk/CARAUSIUS.HTM

Бащата на император Теодосий през 368 г. също е принуден да усмирява пиктитe и да брани бритите от саксонските пиратски рейдове. Любопитното е, че кариерата на узурпатора Магнус Максимус /края на 4 век/ също тръгва от острова. Грубо казано - още тогава Британия е мътела водата на европейците и при всяка нестабилност на централната власт излъчвала претенденти за трона. Последният такъв е Константин III /началото на 5 век/. ;)

Редактирано от Last roman

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!