Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Човекът от палеолита е бил в родово-общиннен строй, живял е на групи от 50-100 човека, малка, разлика хаха без никаква йерархичност и стратификация.

Айде помисли кога родово-общинният строй преминава в племенен?

А на какви групи живеят атапаските в северните гори?

  • Мнения 581
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Не знам на какви групи живеят, но имат трибална организация.

Ти правиш ли разлика между племе и родова община?


Значи периода няма значение. Щом са Северноамерикански индианци са все едно, без значение от време и място.

Или те не се вписват в представите за ловно-събираческия рай?

периодът няма никакво значение. Значение има организацията на обществото. Дали е цивилизация, племе, род.

  • Потребител
Публикува

Абе аз правя разлика, ама ти познаваш ли индианските общности?

Каква е разликата между атапаските през 12 век и палеолитните ловци?

Точно затова периода има значение. Защото ти си ги представяш индианците като познатата прерийна култура от 19 век. Големи племена, дето разбили ген. Къстър. Ама през 12 век не е било така, а пак са се трепали помежду си.

  • Потребител
Публикува (edited)

Ама колко пъти да ти го кажа бе човек?

Не разбираш ли, че атапаските са племе, а в палеолита племена не е имало?

Айде, повтаряй с мен - Племе едно нещо.Родова община от палеолита - друго нещо.

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

Ама колко пъти да ти го кажа бе човек?

Не разбираш ли, че атапаските са племе, а в палеолита племена не е имало?

Айде, повтаряй с мен - Племе едно нещо.Родова община от палеолита - друго нещо.

Не позна. Атапаските са племе точно толкова, колкото и индоевропейците. Това е езикова група, разделена на много родови общности.

  • Потребител
Публикува

И какво като има различни названия на отделни общности? Да не би да са имали върховен вожд? Едните са се трепали с другите. Дотам, че са изтласкали апачите далеч на юг, нищо че са от същата езикова общност.

И по какво битът на атапаските обитаващи северните гори преди идването на европейците се е различавал от палеолитните ловци? С абсолютно нищо.

  • Потребител
Публикува

Не, битът, а организацията им. Това е съвкупност от племена. Всяко си има вожд. Към атабаските принадлежат апачите, навахо и тн, едни от най-големите плевена в Северна Америка. Като славяните. В Палеолита такива свръхплемена не е имало.

  • Потребител
Публикува

Само дето ти ми говориш за 18-19 век, а аз за 12ти, когато апачите са изтласкани от другите атапаски. Казах ти да не пренасяш механично прерийната цивилизация върху бита и организацията в доколумбова америка.

  • Потребител
Публикува (edited)

А аз ти казвам да не пренасяш механично племенната организация в северна америка върху палеолитния ловец.

В северна америка и до идването на Колумб има много племена, много от които са част от атабаското семейство.

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

Да де, само че ти виждаш племенната организация от 18-19 век.

Ама преди белите нито битът, нито организацията са били много по различни от палеолитните

  • Потребител
Публикува (edited)

Не е вярно. Племена в Северна Америка има много преди това. За апачите например се говори още от 12 век.

От хората, минали Бериновия проток, мисля 10 000 г. прн.е, а сега се говори май за още по-рано, някои прерастват в цивилизации, като ацтеки, олмеки, маи, инки, другите си остават племена, формирани още в бронзовата епоха, а навярно и преди нея. Никой не е останал на ниво родова-община.

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

Какви апачи през 12 век, Алва? Нали досега ти обяснявах, че горе долу по това време прадедите им са били изтласкани от северните гори и са предприели миграция към Аризона. Да не мислиш, че още тогава са били разделени на мескалеро, мимбреньо или чирикуа?

Никой не е останал на ниво родова община. А да си чувал за климат или модоки от Калифорния? Ма и при тях е имало въоръжени конфликти.

Всъщност, кое според теб води до зараждане на племенната организация при доколумбовите индианци? Нали вече се съгласи, че битът им е като на палеолитните ловци? Трява да има някаква причина да преминат към племена. Ако няма промени в бита и начина на живот може да има само една причина за такава организация.

  • Потребител
Публикува

В Северна Америка поне две хиляди години преди Колумб вече има племена. Стремежът ти да изкараш, че в 12 век са били още на ниво палеолитен родово-общинен строй не почива на нищо.

Дедите на апачите към 12 век също са били племена.

Кое не е ясно тука?

  • Потребители
Публикува

При част от атабаскоезините са познати исторически Slavery-то, търговията, уседналостта.

Какво от това че същите ловят риба и бизони? "Бирата" им е различна от тази на ловците-събирачи (hunter-gatherers), и от тази на палеолитните хора.

  • Потребители
Публикува

Може да няма връзка с темата може да има, ето една статия която изследва аспекти на това "как", по какъв начин, "кои", и "защо" хората от различни банди влизат във взаимоотношения.

Статията е базирана на Ache от Парагвай, и на Hadza от Танзания.

/тука се пише <<tribe>>, но авторите при първото спомненаване са го сложили в кавички - <<ache "tribe">> , защото племенната струкура не съществува -обозначава се просто етоса (не етноса), също авторите пишат за <<"sub-tribe">> -в слачуя правят разделяне по диалекти/

Статията може да е интересна за някого (все пак):

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4105570/

  • Потребител
Публикува

Вече почвам да си мисля, че трява да обсъждаме някакви идеални общества, които да отговарят на предварително зададени критерии и да вадим от дискусията всички, които не се вписват в тази критерии. Освен това и природата също е съвършена. Няма болести, няма лоши години, няма наводнения. Е в такива условия сигурно ловците събирачи са съвсем миролюбива, лошото е че на практика не съществуват.

И какво като има наченки на племенна организация или бартерна търговия? Теи хора осново изкарват прехраната си с лов и съирачество. Битът им е като на палеолитните ловци. Пак да питам какви са причините довели до появата на примитивна племенна организация? Няма природни катаклизми, няма земеделие и скотовъдство. Лов и съирачество в чиста форма, но има племена, па макар и още в съвсем ранна форма на организация.

Да ме прощават специалистите, но виждам две извода. Или при палеолитните ловци също има някаква племенна организация, или тя възниква като отговор на насилието между отделните ловни групи. Постепенно близките групи се обединяват в някаква организация, за да дадат отпор на нахлуващите "чужди" банди или път те да нападат. И вероятно този процес е започнал още през палеолита.

А дори и такава самостоятелна ловна група трябва да има изявен лидер, иначе ще се разпадне. Това с консенсусното вземане на решения може и да върши работа в идеалните условия, ама по време на лов, когато нещата се закучат, мамута нападне групата, трява някой да вземе решение на момента. Няма да чакат да "гласуват", щото докато чакат няма да остане кой да гласува.

  • Потребител
Публикува (edited)

Не знам какво си мислиш ти, но науката е еднозначна, че през палеолита племена няма. Има родово-общинни общества. А самият палеолит е много дълъг период от време, най--дългият. В един момент климатът се променя, животните измират, и хората са принудени да почнат да опитомяват животни и растения, с което палеолитът свършва. Интересното е, че не тръгват да воюват за изчезващите ресурси, което показва, че войната им е чужда, а си намират нов начин - градинарство и скотовъдство. Тези, които не успяват да станат уседнали, остават номади, но вече се научават да се бият по между си, войната ги стимулира да прерастнат в племена, а племената в народи. Другите, първите земеделци, дават и първите цивилизации.

Но всичките са на мнение, че с идването на земеделието палеолитът умира, идва нова епоха, умира и родово-общинният строй. Раждат се племената, народите, цивилизациите...войните.

Разбира те ли какво искам да ви кажа - самият факт, че се ражда земеделието означава, че хората не са познавали войната и грабителството като такова.

Битът на индианците от северна америка не е същият като този на палеолитния ловец. Индианците имат по-сложно органиирано общество, имат вожд, шамани, лечители, воини, мъдреци и тн, наченки на институции и тн., да не говорим, че са хиляди, не десетки. Битът им е много различен.

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

има периоди от историята, в които се случват общи процеси.

пак казвам в северна америка има индиански племена, не индиански родови общини. запомни това.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!