Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува

Теорията предвижда устойчиви орбити зад хоризонта на събитията, но само за частици, не за масивни обекти като космонавт.

На какво точно се базира това твърдение? И за какви орбити става дума, около какво?

  • Мнения 161
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Публикува

Има резон в това, а знаещите нещо се ослушват. С каквато и скорост да се носи из космоса, космонавта диша яде, пие, киха, кашля.....биологичния му часовник си трака, клетките му се "изхабяват" и стареят и не се интересуват от теорията на относителността. Може би и при тях цикълът се забавя, ще е интерсно който разбира да обясни.

Не съм гледал фантасмагориите... с Черни дупки (за мен - не съществуват по описвания от ОТО начин)

Ама за "биологичния" часовник, нещата са малко по-други. :grin: Всичко е времеви интервали :guitar2:

Всеки Изследовател - измерва Ссреда, а не Свакуум.

По СТО - Инерциална Система (ИС) е такава, в която се спазват законите на Нютон, като се "вържеш" неподвижен с нея (въвежда се Координатна Система -КС). Ако искаме да разберем като как изглеждат някакви събития от друга ИС, движеща се с постоянна скорост спрямо нашата ИС, трябва за чуждата КС_наглед, да употребим Лоренцовите трансформации за същите събития.

Така се установява: заради относителната скорост, времето на движещата се спрямо нас ИС, ТЕЧЕ (измененията стават ...) по.бавно, а дължините са скъсени спрямо нашите.

Ама как установихме ... разни дължини и време_интервали? Като измервахме с възможно най-голямата скорост за нас в тази ИС, скоростта на светлината в нашата среда -измерва се Ссреда, винаги. Също винаги се сравняват изменения на нещо при случвания на събития, т. е., наблюдател сме в момент "сега" - настояще!

Ако не регистрираме изменения от събития - няма понятие за време и за дължини. Важното е - регистрираме! изменения.

Демек, явяваме се датчици със съзнание и разум. Сетивата ни разказват разни изменения на Света по фотографски начин, съотнасяме към тези "снимки" и по-раншна информация - осъзнаваме абстрактен образ, а разумът ни казва, кое като решение (поведение, евентуално) е приемливо - за афиширане. :frusty2:

Така, процесите които зависят от дължини и време в една ИС са с някаква продължителност - интервал, в който се случват.

Всяка ИС си има собствена "единица" дължина и собствена "единица" време, които са предопределени ДИНАМИЧНО изменящата се Ссреда.

Когато се преминава от една скорост на ИС към друга, непременно се упражнява УСКОРЕНИЕ. Свързано е със сили. Преносът на силовото действие е също с ограничена скорост от средата в която се разпространява. Следователно, ще има изменения на времевите и пространствените параметри при смяна на скорост.

Затова, процесите в различни ИС следват едни и същи физически закони, но със собствена продължителност!!! за съответната ИС. :harhar:

Ако искаме корекции във "видяното и чутото" върху движещата се ИС спрямо нас - Лоренцовите трансформации вършат работа.

...

пп Сравняване по параметри става тогава, когато захванем движещата се ИС към нас - тоест, когато стане неподвижна заедно с нас. Пътуващият космонавт_близнак ще бъде съсипан в сравнение с този на Земята. Заради действието на силите при ускоряванията.(излитане, завиване, спиране при връщане... оле, майко!) :fool:

...

  • Потребител
Публикува

Филмът ми се видя скучноват. А и очаквах да сготвят нещо. Не е кой знае какво.

Така е защото ти гледаш само историята и всичко друго за теб е несъщественни подробности. А точно те са интересното. Кога преди това се виждал научно издаржан образ на черна дупка!

  • Потребител
Публикува (edited)

И кое му е интересното на черната дупка, която така и не разбрах къде е във филма....Виж ако бяха сготвили нещо щеше вече да ме заинтригуват. Изобщо тоя филм е най-голямата излагация на десетилетието.

Препоръчвам ви филма Джули и Джулия, разказва за живота на Джулия Чайлд, най-добрата кулинарка на Франция, съпруга на американския посланик в париж, и приятелка на Жак Пепен, главния готвач на Де Гол.

Редактирано от alvassareiro
  • Потребител
Публикува

Алвич, щом си падаш по кулинарни изпълнения, гледай сериала Кухня - хем ще научиш някоя нова рецепта, хем ще се посмееш.

  • Потребител
Публикува

За да върнем дискусията към науката :) да попитам физиците дали напрактика гравитационните вълни могат да се видят чрез пясък или по друг начин?

  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Не е много добре щото не сме във Физиката, въпреки че досега..

Както и да е

Питаш различни неща..

Има детектори "антени" за гравитационни вълни - детектор на Вебер и други подобни, примерно. На Вебер е масивен алуминиев цилиндър метър на два окачен на пиезодатчици. Регистрира се незабележимата промяна в размерите, която настъпва при о-силна гравитация; Нали 2 тела се привличат по-силно, когато са по-наблизо. Гравитационни вълни са колебания в силата на гравитацията. Регистриране на слабите вълни от въртящ се масивен прът е невъзможно, но ако са причинени от двойни звезди / черни дупки са измерими;

Онова за което питаш обаче е гравитационна аномалия - има и такива, но пак са много слаби, но са и е измерими. На земята се причиняват на различни плътности в земната кора. Промяна на земното ускорение в няколко знака след запетаята. като метод мисля че се използва в геологията и геофизиката.


Не можем (хората с каквато и да е съществуваща техника) да предизвикаме толкова силна гравитационна аномалия като тази с пясъка


PS

По-скоро силната гравитация мени размерите на цилиндъра, де (а не че действа сила на притегляне дето го повдига), ама това са подробности

  • Потребител
Публикува

За да върнем дискусията към науката :) да попитам физиците дали напрактика гравитационните вълни могат да се видят чрез пясък или по друг начин?

Не знам какво имаш предвид с "чрез пясък", но на теория може да се засекат. До сега на практика не е ставало, но има известен оптимизъм, че скоро ще бъдат наблюдавани.

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор
Публикува

Работата по филма Interstellar доведе до ново научно откритие

Британското студио по компютърна анимация Double Negative специално за великолепния филм Interstellar създаде компютърен модел за рендиране на черна дупка, базиран на математическите разработки на астрофизика Кип Торн (Kip Thorne), който е и научен консултант на филма.

06A9_54E2DB54.jpg

По време на рендирането се проявил интересен ефект, възникнал от въздействието на гравитационната леща. Феноменът бе разяснен от самият Кип Торн в научна статия, публикувана в списанието Classical and Quantum Gravity.

ACD2_54E2DB54.jpg

Компютърният модел е показал, че човек или робот, придвижващ се към събитийния хоризонт на черната дупка, ще вижда до 13 копия на отделните звезди и дори на цялата галактика. Причина за това са възникването на точки, в които светлината се съсредоточва и образува отражения на звездите и другите обекти. Феноменът е свързан с въртенето на черната дупка и възникващите от това гравитационни смущения в пространството. При компютърния модел са използвани формулите на Айнщайн, но не за отделни лъчи светлина, а за пакети от лъчи. Новият компютърен модел се оказал подходящ за научни изследвания.

Компютърният симулатор може да се използва и за изучаването на по-сложни процеси в пространството около черните дупки. Така част от бюджета на Холивуд е използван за създаването на красив филм и едновременно с това за научни изследвания.

https://www.kaldata.com/IT-%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%A0%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC%D0%B0-Interstellar-%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5-%D0%B4%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%87-98086.html

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!