Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

След няколко десетилития човешкото мислене ще бъде хибрид между биологично и небиологично, прогнозира футуристът Рей Курцвайл

m_Untitled-8a77501d96.jpg

„През 1999 прогнозирах, че в рамките на десетилетие ще станем свидетели на технологии като самоуправляеми автомобили и мобилни телефони, които са способни да отговарят на въпросите на собствениците си. Тогава хората ме критикуваха, че подобни прогнози са нереалистични“, писа неотдавна в своя блог известният американски учен и футурист Рей Курцвайл. Сега, новата му прогноза е, че след няколко десетилетия способностите на човешкия мозък ще бъдат неограничени.

След 20 години ще имаме наноботи, които ще влизат в мозъка ни чрез капилярите. Те ще свързват неокортекса ни със синтетичен неокортекс в облак, осигурявайки му разширение“, обяснява ученият.

В наши дни имаме компютър в телефона си, но ако ни трябват 10 хиляди компютъра за няколко секунди, за да направим комплексно търсене, можем да получим достъп до такива за секунда или две в облака. През 2030, ако имаме нужда от допълнителен неокортекс, ще можем да се свържем с такъв в облака, директно от нашия мозък, твърди Курцвайл. Човешкото мислене тогава ще бъде хибрид между биологично и небиологично. И последното ще расте експоненциално, тъй като по неговите думи няма да бъде ограничено от фиксираната архитектура на нашата обвивка.

Така, благодарение на новото разширяване на неокортекса, в следващите няколко десетилетия ще направим качествен скок в културата, науката и технологиите.

Вижте неговата лекция пред TED: http://www.economy.bg/history/view/15684/Prez-2030-silata-na-choveshkiya-mozyk-shte-byde-neogranichena-

  • Потребител
Публикува

Бих поздравил г-н Курцвайл за прогнозите. Но мисля, че така само се отдалечаваме от човешката си същност. Ако се прогреса се приема като ползване на все повече техника, то човека като такъв все повече ще се доближва до носител (като средство за пренасяне) на техниката и все по-голямата му зависимост от нея. Това е тенденцията от няколко века, прав е човека.

  • Глобален Модератор
Публикува (edited)

Човешкият мозък все повече деградира, тъй като вече тотално се осланя на изкуствения интелект, който да мисли и анализира вместо него. А ако един орган не са развива, то той закърнява. Еволюционен факт.

Демек ако следваме логиката на развитие, след 50-60 години, човешкият мозък ще е изцяло механичен с имплементирано съзнание.

Редактирано от Last roman
  • Модератор Инженерни науки
Публикува

Звучи леко кошмарно, не мислите ли?

Много неща се обезмислят ако имаме имплантирани флаш памет, процесор, RАМ и WiFi / 2-3G адаптер със съответния мозъчен интерфейс позволяващ работа с конфиггурацията без външно да личи. Къде отиват образованието и обучението тогава? Или по-скоро съревнованието ще бъде между импланти (направо киборги), а последното е свързано с това колко е готов човек да плати.

Я си представете, че стане изискване за работа? Да имаш минимум ..., ....., ... Филм с подобен сюжет съм гледал - за механична ръка на джудже ставаше въпрос.

За щастие има непреодолоима бариера за до 50 г нспред, която се дължи на нивото на науката технологията и малкото здрав разум - в много по-малка степен.

За нещастие има достатъчно психопати включително и от научните среди, които дърпат в тази посока - готови са да имат такова нещо не заради старост или болест примерно. Импланти с електроди /или светодиоди/ който разработваха го готвят не само за Алцхаймер, но и за военните - за контрол на емоциите. Засега вече има хора с имплантирани RFID етикети (като за домашните любимци), но за военните DARPA разрабова чипове дето им селдят здравните показатели

  • Потребител
Публикува

Какво общо има достъпа до информация с мисленето? То и сега, ако някой го интересува нещо може да пита Гугъл, но дали пита, пък ако пита какво пита, са друга бира.

  • Глобален Модератор
Публикува

някои хора погрешно си мислят че са много умни, само защото имат гугъл в смартфона. Само че достъпът до информация, която не можеш да осъзнаеш, анализираш и използваш не те прави по-интелигентен и мислещ човек.

  • Потребител
Публикува

Има няколко филма разглеждащи възможността човек да ползва 100% от мозъкът си. Последния, който гледах е Люси. Естествено то си е фантастика за забавление, защото човек винаги си е ползвал мозъка 100%. Ключовия момент обаче би бил колко процента наведнъж, в един момент. За кратки срокове като 100 години не виждам как броя неврони може да се увеличи, или черепната кутия. Откъм енергия нямаме проблеми, но как стои проблемът с възстановяването и охлаждането. Ако следващите 100 години хората не ходят на училище не мисля, че това генетично ще ги направи глупави, както и наличието на Интернет не е направило населението по умно.


някои хора погрешно си мислят че са много умни, само защото имат гугъл в смартфона. Само че достъпът до информация, която не можеш да осъзнаеш, анализираш и използваш не те прави по-интелигентен и мислещ човек.

Именно. Отделно дали имаш желание да достъпиш до тази информация.


Съжалявам за правописните грешки...

  • Потребител
Публикува

А може би просто живеем във времена в които сивото вещество не е толкова важно. Защото повтаряме, че живеем в капиталистически страни, че сме материалисти, но пропускаме и че интелекта е ценност далеч назад в класациите ни. Да, ако може бихме искали да сме умни, но да учим, да пишем домашни, да учим след работа, да ходим на курсове, да четем и пишем... Дали?

  • Глобален Модератор
Публикува

А може би просто живеем във времена в които сивото вещество не е толкова важно. Защото повтаряме, че живеем в капиталистически страни, че сме материалисти, но пропускаме и че интелекта е ценност далеч назад в класациите ни. Да, ако може бихме искали да сме умни, но да учим, да пишем домашни, да учим след работа, да ходим на курсове, да четем и пишем... Дали?

Мисля, че Запада от двете страни на Атлантика живее в края на една аномална епоха. Аномална, защото на фона на предшестващите 4000 и повече години история периодът между 1900 и 2000 г. беше време на изненадващ достъп дори за най-нисшите слоеве на обществото до образование, социални и комунални услуги, здравеопазване. За стотици милиони между Виена и Сан Франциско животът стана добър и материално осигурен, както никога през предходните 4000 години. Преди това Запада беше разделен на един ограничен богат елит, който може да си позволи най-доброто, и на огромна маса от бедно или направо мизерстващо неграмотно или слабограмотно простолюдие, чиято единствена функция е да бачка, яде и с.ре. Като като гледам, нещата ще вървят към връщане към реалностите отпреди 1900 г.

Затова умни хора не се търсят. С изключение на онези, които елитите ще подберат и впрегнат да работят за тях след съответната мозъчна обработка.

  • Администратор
Публикува

Ето още едно предположение за следващите поколения...

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4449558

Проф. Филип Зимбардо от Станфордския университет: Съвременните мъже се скриха на най-сигурното място - интернет

  • Потребител
Публикува

Феминизмът е измислен от мъжете и на лозунги "Съвременната жена има това, за което мечтае - кариера, дом, кола." може да повярва само феминистка, която е спряла да бъде жена. Това, че жените днес не се третират като робини не би трябвало да е аргумент, че мъжете са станали по-малко мъжествени. В смисъл, ако мъж се смята за мъжествен упражнявайки или поддържайки дискриминация спрямо жена, то той е просто сутеньор.

Мъжете не са станали по-малко мъжествени, просто вече няма за какво толкова много да се умре. Нито пък някой им го иска - за да защити семейството, родината или себе си (трябва да изключим войните за петрол и пазари, разбира се).

Разсъжденията за това как хората били привлечени от порното до степен да не се срещат с истински хора също не звучи правдоподобно. В крайна сметка всички се чифтосват, плодят, живеят заедно и т.н. Когато хората спрат да правят секс, деца или семейства, тогава да ги говорят тези неща.

  • Потребител
Публикува (edited)

последното изречение на ворфи.

секс, деца и семейство няма да изчезнат, само дефиницията (разбирането за тях) би могло да се промени. както сега по различен начин се възприемат половете, семейството и пр.

изобщо подмяната на дефинициине работи доста добре.

"идеокрация" - пак ще спомена този филм, той илюстрира добре за какво иде реч, нищо че е комедия.

Редактирано от sirius
  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

И това е коментирано ... е-е-е, бая отдавна за бая време напред :grin:

"Идеалният мъж

29.gif— Ах, докторе, това е ужасно, това е отвратително, просто не мога да намеря сили да ви го разправя.

Мими №16 подсуши очите си със сълзоочистител, въздъхна внимателно и продължи:

— Нали знаете, напоследък е модерно да се отглеждат домашни лъвове. Наподобява някак на двадесетия век, а все пак е в стила на двадесет и втория: вместо някакви си кученца — лъвове. Е, взехме си ние един лъв. Беше прекрасно животно, всичките ми приятелки ужасно завиждаха. Направиха му стимулиращи инжекции и той се научи да говори френски и идеално да мие чинии. Съвсем свикнах ме с него, а сега изведнъж, изведнъж... Вчера се върнах от космическата ревю комедия „Здрасти, Венера, как си?“, много интересна, идете да я видите. Ако не си намерите билет, аз мога да ви помогна... Върнах се значи вчера и заварих, че любимият ми Лео е изял... да, ужас!... изял мъжа ми...

Мими №16 отново изхълца и побърза да поеме малко успокоителен газ от джобната си аптека.

— Вие не може да не познавате мъжа ми. Станчо №223 се казва. Той е известен специалист по обезцветяване на цветните метали..."

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9546&Level=2

Забележи: каква яка специалност има Станчо 223! :grin:

...

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител
Публикува

Айде ... към нови прогнози?! (Пророците след ... Исус Христос ... само лай...а ядат! :haha: )

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%A2%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8_7/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%B4%D0%BE-2099-%D0%BE%D1%82-%D0%A0%D0%B5%D0%B9-%D0%9A%D1%83%D1%80%D1%86%D0%B2%D0%B5%D0%B9%D0%BB_10417.html

пп Придържам се, по-скоро, към това:http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9362&Level=2

Към нови перспективи

Вратата беше доста масивна, обкована с желязо и на нея имаше надпис на три езика:

„Четвърто измерение. Вход строго забранен!“

6.gifПрофесор Шмид спря задъхано. Зад него се чуваха стъпките и виковете на преследвачите. Срамота е да се помисли, че един професор, при това истински немец, при това никакъв комунист, а тъкмо напротив, може да бъде преследван от полицията! И то за какво? За изнасилване на някаква си десетгодишна глупачка, която и без това до пълнолетието си би забравила цялата шега. Професор Шмид с удоволствие би се оплакал на по-висша инстанция, но засега нямаше време за това.

В дъното на коридора се появиха светлинки. Полицаите идваха.

В този проклет тунел, останал кой знае откога, можеха да го заловят като плъх. Професорът прочете още веднаж надписа, неговият аналитичен ум обаче не реагира на чудноватите думи и ръката му сама посегна към бравата.

Вратата се отвори необикновено леко за масивната си външност. През нея нахлу някаква неутрална светлина, която не падаше в прави лъчи, а описваше подвижни цветни фигури по пода. Стъпките се приближиха повече. Няколко куршума просвистяха покрай ушите на беглеца и се загубиха в светлото пространство. Шмид видя, че работата става гореща, направи крачка напред, още една и...

Отначало пред очите му се завъртяха цветни кръгове.

— Да съм пил — не съм пил — каза си той. — Какви са тези фантасмагории тогава?

След това върху него нахлу вълна от различни шумове, сред които преобладаваше звучно псуване на английски. Мъгливата светлина се разсея и пред професора се изправи дълъг човек, който търкаше главата си и продължаваше да хули всичките роднини на всичките си съществуващи и несъществуващи познати. >

— Кой идиот ме замерва с желязо? Вие ли? — пристъпи той към Шмид. — Защо не оставяте един честен янки да си проспи живота като хората?

— Прощавайте, сър — усмихна се любезно професорът. През последните години той беше свикнал рефлекторно да се усмихва, когато чуе английски език. — Току-що стреляха по мене, та може някой куршум...

— Куршум ли? Глупости! Вие отвън ли идвате?

Шмид кимна. Американецът изрева, сграби го за ръката и го повлече:

— Къде е това оттатък? Казвайте! Посоката! Бързо!

...

:grin:

  • Модератор антропология
Публикува

А може би просто живеем във времена в които сивото вещество не е толкова важно. Защото повтаряме, че живеем в капиталистически страни, че сме материалисти, но пропускаме и че интелекта е ценност далеч назад в класациите ни. Да, ако може бихме искали да сме умни, но да учим, да пишем домашни, да учим след работа, да ходим на курсове, да четем и пишем... Дали?

Добро. Не е важно, респективно, не се селектира положително - засега. Природата си е дала почивка за известно време - подобрени медицински услуги, технологии, двигатели с вътрешно горене, социална държава, единадесетократно нарастване на човешката популация в рамките на последния век; в генома ни - растеж на грешките, т.е. увеличаване на мутационния товар, който е негативен. Селекцията е срещу сивото вещество. Има и някякво материално доказателство за последното - Изследванията на Галтън от викторианската епоха в англия за електропроводимостта на човешките тъкани и респективно за бързината на умствените реакции - да, по-добри са от тези на съвременните хора, т.е. действително кривата на човешкия ум е вървяла надолу през последния век. И да, гугъл също ще помогне - подобна роля е изиграла някога писмеността - за селекция срещу изключителна паметливост, примерно. Омир е трябвало да помни нещо от порядъка на 120 хиляди строфи, за да изрецитира илиада, в дописмените времена. Бил е сляп, примерно, което е щяло да селектира негативно гените му, вкл. тези за брилянтна памет, например, ако е живеел в писмени времена; но е живял в устни, поради което е оцелявал добре благодарение на паметта си и няма причина да не е станал баща на десетки деца - които са наследявали паметта му. Давам го за пример, дори да е фиктивен поради съмнителната фигура на Омир, как след изобретяването на писмеността веднага започва неизбежна селекция срещу изключителната паметливост. Гугъл е над-писменост, и ще увеличи натиска радикално. Но... този еквилибриум изглежда е илюзорен, така смята Хамилтън. Според Хамилтън, натискът за интелигентност ще намалява и намалява и намалява, докато генетичния товар се увеличи толкова, че човечеството не е в състояние да произведе хора с необходимия минимум за поддържане на добра медицина, добри инженерни практики и добро социално инженерство - или добра поддръжка на сървърите на гугъл, примерно. В тая точка негативната селекция ще бие сама себе си, т.е. според Хамилтън тя работи за собствения си край, който е неизбежен. Еквилибриумът (падане на интелигентността, което се предизвиква, но и компенсира от скока на технологиите) ще се наруши, защото технологиите ще спрат да растат и да компенсират за падащата интелигентност, а после ще колабират - това е точка на неизбежна според Хамилтън малтусианска катастрофа - колкото по-късна, с толкова повече жертви - максималната бройка на жертвите ще е 100%, което обаче е малко вероятно; след нея нещата ще се върнат в обичайния си порядък - т.е.интелигентността отново ще започне да се селекционира положително и човечеството светкавично ще се върне на максимума на интелигентността си - а твърде вероятно е и да го надскочи, т.е. да надскочи и то сериозно сегашния максимум. Но според Хамилтън, малтусианската катастрофа е неизбежна - като има две алтернативи - или редукция на раждаемостта с да речем, 90% и пренатална селекция на деца с минимален генетичен товар (евгеника?) или редукция на популацията с поне 90% поради глад и болести в точката на нарушения еквилибриум между растеж на технологиите и падане на интелектуалните възможности на човечеството. Според Хамилтън, дето се вика, изборът е наш и един ден ще трябва да избираме едно от двете - не ние, естествено, а политиците и елитите ще им се наложи да избират между двете.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!