Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Администратор
Публикува

На 3 декември 2014 г. от 11.00 часа в Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми в Ректората на Софийския университет /Южно крило, ет. 5/ посланикът на Република Судан у нас г-жа Илхам Ахмед ще връчи къс от метеорита Алмахата Сита. Актът на дарение е в резултат на подписания договор за сътрудничество между Софийския университет „Св. Климент Охридски” и трите университета от столицата на Судан Хартум.

На 6 октомври 2008 г. американският астроном Ричард Ковалски открива астероид, който получава името ТС3. След изчисляване на траекторията му на движение се оказва, че той неминуемо ще се сблъска със Земята. ТС3 се оказва забележителен с това, че е първият космически обект в историята на човечеството, който е открит, проследен и наблюдаван до изгарянето му в атмосферата. Астероидът навлиза в атмосферата на 7 октомври (около 20 часа след откриването му) над Северен Судан със скорост над 12 км/с и изгаря на 37 км височина над Нубийската пустиня. Анализът на данните показва, че е бил с размери около 4 м и тегло около 80 т. Едва ли не още на следващия ден суданските учени от Университета на Хартум, заедно с около 50 студенти организират експедиция за търсене на останки от астероида в пустинята. В резултат на това са намерени останки с общо тегло над 10 кг. Изследванията им показват, че той се отнася към F-клас астероиди, а интересното е, че в него са открити и аминокиселини. Официално в световния каталог на метеоритите той носи името Алмахата Сита (на арабски - Станция 6). Това е името на ж.п. гара по линията Судан-Египет, в района на която е паднал.

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!