Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител
Публикува (edited)

Нещо, още в началните определения - подчертаното в първия постинг - май не е така.

Ето:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

"

Поведението е наборът от действия и бездействия на организма, особено във връзка с околната среда.

Отразява способността на организма да изменя действията си под влияние на външни или вътрешни фактори. Притежава огромно приспособително значение, като позволява на организма да избягва негативните фактори на външната среда.

Поведението може да бъде съзнателно или несъзнателно, открито или прикрито, доброволно или принудително. При животните, поведението се контролира от ендокринната и нервната системи. Сложността на поведенческите реакции на организма е свързана със сложността на нервната му система. Като цяло, организми с по-сложна система притежават по-голям капацитет за научаване на нови реакции и по тази начин да приспособяват поведението си според средата. Растенията и едноклетъчните също притежават способност за активно преместване следствие на действието на външни фактори. Нарича се таксис. Пример за такъв е отварянето и затварянето на цвета в различните части на денонощието..."

Може би, ще помогне, откъм дефиниции... :grin:

пп При Човек: Поведението може да се управлява. Границите ги поставя Разумът (ако го има :guitar2: )- строителите, първо правят клозет, а по-късно ... другото.

Редактирано от Малоум 2
  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
Публикува

Поста ти ме разсмя искрено! :)

Но нека по сериозно хаха!

Както е писано това е сложна наука, както повечето има различни формулировки по- които да я определят. Аз прочетох що горе същото но с малки разлики! Кое е по- точно едва ли е от значение може би и двете са еднакво верни. Отделно от уикито малко вяра да нямаш, всеки може да пише;)

До човешкото поведението то е вече прекалено сложно, но нека психологията да се занимава там ;)

  • Потребител
Публикува

Тъй като гледам доста постове във форума, обвиняващи Уикипедия в неточности, ето нещо по въпроса, предварително се извинявам за ОТ: http://skeptoid.com/blog/2014/12/01/stop-wikipedia-shaming/

  • Потребител
Публикува

Не я обвинявам за неточност, по- скоро че се срещат такива макар и рядко, за съжаление не само в уикипедия, а в цялото интернет пространство. Учители лично са ми казвали, че не приемат информация от интернет, поради сблъсъка им с неточности в информационната мрежа.

Забелязвам, че темата някак започва да клони към друга посока, ще бъда благодарна да се придържаме към темата :) Благодаря! :)

  • Потребител
Публикува (edited)

Поста ти ме разсмя искрено! :)

Но нека по сериозно хаха!

Както е писано това е сложна наука, както повечето има различни формулировки по- които да я определят. Аз прочетох що горе същото но с малки разлики! Кое е по- точно едва ли е от значение може би и двете са еднакво верни. Отделно от уикито малко вяра да нямаш, всеки може да пише ;)

До човешкото поведението то е вече прекалено сложно, но нека психологията да се занимава там ;)

По-добре да е смешно сега, отколкото по-натам.

И ... искрено се забавлявам, като чувам, че на животни и растения се предписват човешки поведенчески характеристики.

Дотолкова сме вманячени в егото си, че си позволяваме да "имаме" ... с извинение, домашни любимци!

Правим се господари ... на Природата!

Как може да се обясни на едно ... куче, например, да не диша кухнята (миризмите в нея са огромен удар върху/по носа му!). И още - да не си разнася еволюционно придобитите способности за маркиране на обитанието кухня.

Че то и сред хората важи правилото: Ако обичаш някого, дай му свободата! Кво като е животно (риторично), да не би да е по-нецелесъобразно спрямо живота... и т. н. :haha:

...

пп. Домашните любимци - на двора или в градината, а не по къщята, вонящи на нафта, газ, въглища и машина. Според мен, ако толкова много ни е нужна "симбиозата", :grin: демек!

Щото иначе, може да е "еко-", но не е логично.

...

Редактирано от Малоум 2
  • Глобален Модератор
Публикува

Малоум - по-скоро ние действаме според животински поведенчески характеристики, в което няма нищо чудно. Въпреки технологично напредналото общество, в което живеем - ние постъпваме инстинктивно, дори и без да го осъзнаваме. Технически погледнато ние сме стадо със строга йерархия. И целият прогрес около нас се дължи на омегите, които искат да се изкачат по-нагоре в стълбицата, за да спечелят някоя женска и да имат шанса да оставят потомство.

  • Потребител
Публикува (edited)

Малоум - по-скоро ние действаме според животински поведенчески характеристики, в което няма нищо чудно. Въпреки технологично напредналото общество, в което живеем - ние постъпваме инстинктивно, дори и без да го осъзнаваме. Технически погледнато ние сме стадо със строга йерархия. И целият прогрес около нас се дължи на омегите, които искат да се изкачат по-нагоре в стълбицата, за да спечелят някоя женска и да имат шанса да оставят потомство.

Точно! :grin:

Животинското поведение е поведение на инстинкти.

Човешкото - освен на инстинкти е и: съзнателно поведение, и разумно поведение. Придобива се през първите седем :fool: , като се обучава и усъвършенства ... цял живот, за оцеляване в общество. Обществото - не е отделно нещо от Природата, а е въ Природата!

И, понеже - и според мен, технологията изпреварва науката, технологията ще доведе до унищожаване на Човек, а не до ... възможност за еволюционното му приспособяване.

Ето и линка към книгата, дето съм обяснил живота и др.:

https://drive.google.com/file/d/0B1RkVb_dwPf9SC13d2J5Z29ibEhweUNvWTNINGdtM1pBSzZN/view?pli=1

...

има го и в блога.

...

пп Извинявам се - не се отваря книгата. Ще поправя по-късно :frusty2:

Редактирано от Малоум 2
  • Глобален Модератор
Публикува

въпреки условните /демек придобити/ инстинкти, основните ни поведенчески програми /особено полово детерминираните/ са си вродени и трябва много силна настройка, за да бъдат неглижирани или променени.

  • Потребител
Публикува (edited)

Искам да отбележа, че когато става въпрос за човешка намеса в природата съм твърдо против, както Дарвин го нарича "изкуствения отбор", създаването на породи било и то селскостопански животни, за постигане на нашите неутолими " Цели" . Освен за наши така да го нарека "битови" цели, ние създаваме породи домашни животни(кучета и котки и т. нат.) но главно кучета за лични цели както и финансови (печалба). Преди дни приятеля ми намери, питбул доста голям, но и много кротък, видимо чист и гледан. Явно някой гое изгубил, козина почти както знаете няма, ние имаме двор но не става нито вътре нито вънка за куче, да не говорим за такива размери, гледах го как трепери милото. Гледайки го осъзнах, че то не бе създадено за такива условия, как би оцеляло...ако някой не се грижи за него.

Ние хората си играем не само с природата, но и с нас самите...

Както обичам да казвам : " Няма друго същество, което съзнателно да прави зло".


Черен лебед
(Cygnus atratus) Автор: Мартин Каменов (Ha7eR)
Източник: ADW
Cygnus_atratus1_small.jpgГеографски произход
Cygnus atratus познати още като черни лебеди произлизат от Австралия и Тасмания, но са разпространени и в Нова Зеландия и Европа. Черните лебеди се срещат основно в западната част на Южна Австралия и обичайно избягват тропиците. Те също могат да бъдат срещнати от югоизточната до югозападната част на Австралия и югоизточна Тасмания. След като са пренесени в Европа като домашни любимци сега могат да се срещнат и в дивата природа.

Обитание
Черните лебеди живеят в езера, реки и блата, който могат да бъдат със сладки, солени или бракични води. Предпочитат да места с водна растителност. Понякога обитават и наводнени територии, където храната е обилна.

Описание(външен вид)
Лебедите са най-големите от всички водоплаващи птици. Най-близките роднини на Черните лебеди са немите лебеди (Cygnus olor). Черните лебеди имат класически лебедов външен вид с дълъг извит врат и високо поставени вежди. Както името подсказва, те са почти напълно черни с изключение на някои пера на крилата, които са бели. Имат и червени или розови ириси на очите и яркочервени клюнове с бяла линия. Младите индивиди са сиво-кафяви, с по-светли върхове на перата и по-светъл клюн. Както при много птици, половият диморфизъм се изразява в това, че мъжкия е по-едър от женската. Когато са напълно пораснали, те достигат на дължина между 110 до 140см и тежат между 4 и 8кг.

Cygnus_atratus2_small.jpg Cygnus_atratus3_small.jpg Cygnus_atratus4_small.jpg Cygnus_atratus5_small.jpg Cygnus_atratus6_small.jpg Размножаване
Черните лебеди са моногамни и често имат един и същ партньор през целия си живот. Те са териториални и стоят в отделни двойки по време на размножителния период, но са наблюдавани да се размножават и в колонии. Брачното им поведение е близко до това на Немите лебеди; и двамата партньори пляскат и махат с крила два или три пъти последвани от вик. Разликата е в това, че при махане с крила Черните лебеди са по-шумни както и стойката им е различна; Черните лебеди държат своите шии изправени, а клюновете наведени и перата по шията и гърдите - настръхнали. Едно от най-интересните неща в брачното поведение на Черните лебеди е така наречената „Триумфална церемония“. Тя се използва за заздравяване на връзките между партньорите и между родителите и младите (бебета лебеди), както и за показване на териториални предпочитания. Мъжкият лебед приближава женския с вдигнати крила и брадичка, като издава повтарящи се звуци. Тогава женската отговаря по същия начин. Тогава те си потапят главите последователно и застават в изправена поза. Птиците издават звук с изправена шия и клюн право нагоре, след това държат шийте си под 45 градусов ъгъл, а клюновете си държат насочени надолу под 90 градусов ъгъл спрямо шията и така продължават да плуват в кръг. Тези церемонии обикновено се започват от мъжкия лебед и стават по-чести, когато има други лебеди наоколо. Размножителният период е от февруари до септември. Обикновено женската (в редки случаи мъжкият) прави гнездото от тънки пръчки, сухи листа и клони на малко островче над водата или на брега. Всяка женска снася между 5 и 6 яйца, снася ги през ден. Следва 35-48 дни период на мътене, който започва веднага след като последното яйце бъде снесено. Двамата родители се редуват при мътенето. Пиленцата са напълно развити при излюпването и могат да се хранят и плуват почти веднага. Те остават в семейна група до 9-месечна възраст, а могат да летят от втория месец. Малките стават полово зрели след 18 до 36 месеца след излюпването. Младите Черни лебеди образуват и се движат в ята за 1 или 2 години преди да си намерят партньор и да започнат да се размножават.

Продължителност на живота
Черните лебеди доживяват до 40-годишна възраст на свобода.

Комуникация и общуване
Черните лебеди използват звукови и визуални сигнали, за да комуникират помежду си. Те имат различни сигнали за забавление, за пазене на територия и за „Триумфалните церемонии” . Имат остър, висок, но не много силен глас. Също използват и визуални комуникации като например изправянето на раменете и пляскането с крила, за да изгонят хищници или други лебеди от своята територия.

Хранителни навици
Cygnus atratus се хранят с полу-водна растителност, като могат да достигнат дори подводната й част с дългите си шии. Те са тревопасни, ядът зелена растителност както на водата, така и на сушата.


Черен лебед
(Cygnus atratus) Автор: Мартин Каменов (Ha7eR)
Източник: ADW

Редактирано от iv90
  • 3 years later...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Вашето предишно съдържание е възстановено.   Изчистване на редактора

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...
×

Подкрепи форума!

Твоето дарение ще ни помогне да запазим и поддържаме това място за обмяна на знания и идеи. Благодарим ти!